Προς το περιεχόμενο

Ψυχική υγεία και οι λόγοι που την διαταράσσουν..


Φρού-Φρού

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλόν ύπνο να κάνετε και μια χαρά ψυχική υγεία θα έχετε...

Αλλά insomnia σημαίνει ότι ήδη είστε-είμαστε ψυχικά διαταραγμένοι!

Δεν είναι αστείο,βαριέμαι να το αναλύσω όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Είσαι ακριβώς το είδος ανθρώπου μου μπορεί να κάνει την μεγαλύτερη ζημιά σε κοντινό του αν έχει πρόβλημα δηλαδή. Ελπίζω να μην χρειαστεί να δοκιμαστούν αυτές σου οι πεποιθήσεις ποτέ, αλλά αν χρειαστεί, περισσότερο ελπίζω να αναθεωρήσεις ταχύτατα.

 

Πολύ απόλυτος είσαι φίλε μου

Ισως να θεωρεις λυση να μπουκωνουμε π.χ τους καταθλιπτικους με σεροκουελ κ αλλα αντικαταθλιπτικα, αλλα αυτο ουτε καν λυση ειναι, ειναι ημιμετρο, ποναει-χερι-κοβω-γλωσσα..

 

Γιατι φιλε μου υπαρχουν μανιοκαταθλιπτικοι που εχουν βρει ως 'λυση' καποια μορφη τεχνης (μουσικη κλπ κλπ) η κατι δημιουργικο η τελος παντων το παλευουν και ζουν μια αρκετα καλη ζωη... πολυ καλυτερο απο το να καταπινουν το κουμπι τους κ να ειναι μισοχαζεμενοι ...

 

Και ακομα και αν κατι εχει βιοχημικη βαση, οπως λες, αγνοεις οτι μεσω των σκεψεων/δραστηριοτητων/καταστασεων που βιωνει καποιος η βιοχημεια του αλλαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. όταν η αδερφή σου η ή μάνα σου η ή κοπέλα σου κλαίει και κάθεται στα σκοτάδια και δεν μιλάει σε κανέναν και κοιμάται 19 ώρες την μέρα, δώσε της εσύ μια κιθάρα η ένα καβαλέτο δώρο.

 

Τα χάπια δεν σε διορθώνουν. Σου δίνουν - ίσως - την ευκαιρία να έχεις μια βάση να σταθείς, πριν από τις κιθάρες και τις ζωγραφικές. Δεν είναι πρεζόχαπα-'τελείωσες αυτό είναι η ζωή σου'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1784321'']Γιατι φιλε μου υπαρχουν μανιοκαταθλιπτικοι που εχουν βρει ως 'λυση' καποια μορφη τεχνης (μουσικη κλπ κλπ) η κατι δημιουργικο η τελος παντων το παλευουν και ζουν μια αρκετα καλη ζωη... πολυ καλυτερο απο το να καταπινουν το κουμπι τους κ να ειναι μισοχαζεμενοι ...

 

Η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι ποτέ win-win situation για τον ανθρώπινο οργανισμό. Αλλά ο σωστός επιστήμονας ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά, πριν τη χορηγήσει. Και σε διπολική διαταραχή, που δεν είναι από τις ευκολότερες περιπτώσεις διαταραχής της ψυχικής σφαίρας, τα ψυχοφάρμακα είναι σχεδόν κανόνας. Όπως τα ψυχοφάρμακα δεν είναι πανάκεια, το ίδιο συμβαίνει και με τις έμμεσες ψυχοθεραπευτικές «διεξόδους» που αναφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμένως όμως, η ψυχιατρική είναι ο τομέας της ιατρικης με τη μεγαλύτερη πρόοδο/εξέλιξη. Με τη σειρά σου φαίνεσαι και συ απόλυτος με το "να καταπινουν το κουμπι τους κ να ειναι μισοχαζεμενοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αν θες ... παντοτινά να κλαις ...

 

Ξαφνικα απο την μια μερα στην αλλη απο κει που ηταν φυσιολογικη αρχισε να κλαει και να θελει να πεθανει?

 

Για ποιο λογο κλαει? Τι την στεναχωρησει? Τι λειτουργησε ως σκανδαλη για αυτο που λεμε 'καταθλιψη' ? Τι την ευχαριστουσε στο παρελθον? Γιατι δεν την ευχαριστει πλεον ?

 

Το πως θα αντιμετωπιστει μια τετοια περιπτωση, το πως θα μπορεσει π.χ καποιος να νιωσει ομορφα και να κανει το βημα να ξεπερασει την καταθλιψη, ασε να το κρινει ο καθενας, μην εισαι τοσο απολυτος οτι μονο με χαπια μπορει καποιος να περασει μια τετοια κατασταση.

 

Τα χάπια δεν σε διορθώνουν. Σου δίνουν - ίσως - την ευκαιρία να έχεις μια βάση να σταθείς, πριν από τις κιθάρες και τις ζωγραφικές. Δεν είναι πρεζόχαπα-'τελείωσες αυτό είναι η ζωή σου'.

 

Iδανικά ναι, αλλά οι περισσοτεροι συνηθως καταντουν να παιρνουν συνεχεια το χαπι, και αυτο που λες 'να εχεις μια βαση να σταθεις' λειτουργει ως η ευκολη λυση και παααρα πολλοι καταντουν εθισμενοι σε τετοιου ειδους χαπια ..

 

Όπως τα ψυχοφάρμακα δεν είναι πανάκεια, το ίδιο συμβαίνει και με τις έμμεσες ψυχοθεραπευτικές «διεξόδους» που αναφέρεις...

 

Φυσικά αλλά είναι πιο ακίνδυνες και πιο κατάλληλες για πιο ολιστική θεραπεία, κατά την άποψη μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1784352'']Φυσικά αλλά είναι πιο ακίνδυνες και πιο κατάλληλες για πιο ολιστική θεραπεία, κατά την άποψη μου ...

 

Τί να σου πω φίλε μου; Ο καθένας κρίνει με βάση τις εμπειρίες και τις γνώσεις του. Ομοίως, κι εγώ από αυτά που έμαθα και είδα στα κλινικά μαθήματα Ψυχιατρικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείται πάρα πολύ αλλά η τυφλή εμπιστοσύνη στους γιατρούς και τα ως επί το πλείστον "βρώμικα" φάρμακα που χρησιμοποιούνται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ πιο επικίνδυνη.Όσο "καθάρισμα" και να πέσει, που δεν είναι και τόσο εύκολο μιας και μιλάμε και για συμφέροντα στη μέση που κρύβουν σε μεγάλο βαθμό την αλήθεια, πάλι η νοοτροπία που ταυτίζει την θεραπεία με το χαπάκι είναι επικίνδυνη.Τι εμπιστοσύνη να δείξεις άλλωστε στο σημερινό σύμπλεγμα επιστημονικών ομάδων, βιομηχανιών και κυβερνήσεων-νομοθετών που έχει βάλει στο περιθώριο της έρευνας ουσίες όπως το lsd ή οι ψυχεδελικές τρυπταμίνες και απομονώνει όποιον τολμάει να τις υπερασπιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1784352'']Φυσικά αλλά είναι πιο ακίνδυνες και πιο κατάλληλες για πιο ολιστική θεραπεία, κατά την άποψη μου ...

 

Η οποία άποψη βασίζεται πού ακριβώς; Στο ότι γενικά έχεις ακούσει ότι τα φάρμακα δεν είναι καλό πράγμα; Στο ότι κάποιος γνωστός σου έχει ένα φίλο που ξέρει κάποιον που έγινε καλά χωρίς φάρμακα; Ευτυχώς για την ανθρωπότητα, οι προσωπικές απόψεις στην επιστήμη δεν είναι πια ικανοποιητικό επιχείρημα.

 

Πολύ απόλυτος είσαι φίλε μου

Ισως να θεωρεις λυση να μπουκωνουμε π.χ τους καταθλιπτικους με σεροκουελ κ αλλα αντικαταθλιπτικα, αλλα αυτο ουτε καν λυση ειναι, ειναι ημιμετρο, ποναει-χερι-κοβω-γλωσσα..

Για την ακρίβεια, είναι πονάει χέρι-βλέπω ότι είναι σπασμένο το χέρι-βάζω στο γύψο το χέρι-όταν βγει ο γύψος αρχίζουμε φυσιοθεραπεία για να ξαναδυναμώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Helm21 διάβασα τις απαντήσεις σου.

Μια ένσταση. Νομίζω οτι πρέπει να βγούν τα εισαγωγικά απο την φράση εγωιστική αρρώστια γιατί νομίζω οτι αυτό ακριβώς είναι... Ας υποθέσουμε οτι τα άτομα αυτά δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν, δεν μπορούν να κατανοήσουν τους λόγους της ασθένειας τους, έχουν ακατανόητες συμπεριφορές, χρίζουν κατανόησης και στήριξης και μπλά μπλά μπλά... Συμφωνώ.

Σε όλες τις περιπτώσεις όμως εγω νομίζω οτι το άτομο γίνεται (και δεν ξέρω αν αυτό είναι κατα βούληση ή μοιραίο) χειριστικότατο με τους γύρω. Εχω την αίσθηση οτι μετατρέπονται σε εγωπαθή περσόνες που δεν νοιάζονται για τίποτε άλλο παρα για τον εαυτό τους και δεν συμβαίνει μόνο αυτό που είναι κατα κάποιο τρόπο "φυσιολογικό", αλλά νομίζω εκμεταλλεύονται τους γύρω γιατι αισθάνονται τον φόβο και την έννοια που έχει το περιβάλλον για εκείνους και μερικές φορές είναι σαν να προκαλούν τον οίκτο με συγκεκριμένες συμπεριφορές σχεδόν σκηνοθετημένες.

Και αυτό που είπα για μένα είναι κανόνας σ΄αυτές τις περιπτώσεις. Οτι αν δεν μπορεί κάποιος, ουσιαστικά δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του, δυστυχώς ή ευτυχώς κανείς δεν μπορεί να το κάνει.

Οσο για τους ψυχίατρους είναι απαραίτητοι σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί βλέπουν με επιστημονικό-επαγγελματικό μάτι την κατάσταση σε αντίθεση με τους οικείους του εν κατάθλιψη ατόμου ας πούμε, που ίσως δεν μπορούν να "χωνεψουν" το πρόβλημα της μάνας-αδελφής-συμπεθέρας τους.

Η φαρμακευτική αγωγή είναι επίσης απαραίτητη γιατί το μυαλό στην παρούσα φάση δεν μπορεί-δεν θέλει απο μόνο του να δεχτεί τις εντολές.

Δεν μιλάμε για ψυχολόγους στις περιπτώσεις. Μιλάμε για αμεση αντιμετώπιση ενός προβλήματος που αν συνεχιστεί να υπάρχει, ίσως ενταθεί ή σταματήσει να υπάρχει μια και καλή. Η ποσότητα των φαρμάκων και ο χρόνος λήψης τους τώρα ίσως είναι μια παράμετρος που θέλει συζήτηση...

Αλλά μην συγχέουμε τους όρους Ψυχολόγος-Ψυχίατρος. Είναι δυο τελείως διαφορετικές επιστήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα ανακαληφτηκαν την δεκαετια του 70

κάνουν ανακτηση της σεροτονινης, ενος νευροδιαβιβαστη που με την σειρα του ισορροπει τους αλλους νευροδιαβιβαστες -ντοπαμινη κλπ-

γιαυτο οταν καποιος παει σε εναν ψυχιατρο με οχι σοβαρα προβληματα, φτανει μια απλή νευρικοτητα , αγχος κλπ ο γιατρος θα του δωσει πολυ ευκολα αντικαταθληπτικά, δεν σημαινει οτι ειναι τρελός αλλα ουτε κι οτι παίρνει μουρλοχαπα αφου ειναι μια θεραπεια συνηθως 6μηνου και εχει αποτελεσμα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Δηλαδη το παιρνεις και δεν καταλαβαινεις τιποτα , δεν εχει καμια σχεση με τα αντιαγχολυτικά που εχουν αμεσως καποιο εφέ στο κεφάλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα ανακαληφτηκαν την δεκαετια του 70

κάνουν ανακτηση της σεροτονινης, ενος νευροδιαβιβαστη που με την σειρα του ισορροπει τους αλλους νευροδιαβιβαστες -ντοπαμινη κλπ-

γιαυτο οταν καποιος παει σε εναν ψυχιατρο με οχι σοβαρα προβληματα, φτανει μια απλή νευρικοτητα , αγχος κλπ ο γιατρος θα του δωσει πολυ ευκολα αντικαταθληπτικά, δεν σημαινει οτι ειναι τρελός αλλα ουτε κι οτι παίρνει μουρλοχαπα αφου ειναι μια θεραπεια συνηθως 6μηνου και εχει αποτελεσμα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Δηλαδη το παιρνεις και δεν καταλαβαινεις τιποτα , δεν εχει καμια σχεση με τα αντιαγχολυτικά που εχουν αμεσως καποιο εφέ στο κεφάλι σου.

 

εχω παρει εγω χαπια για τα νευρα μου στο παρελθον οταν τα ειχα χαλασει με μια κοπελα. αυτη ακριβως την ουσια σεροτονινη γραφανε οτι εχουνε. εχω την τυχη η ατυχια οταν μου συμβαινει κατι να το μετατρεπω σε νευρα και ποτε σε στεναχωρια η κατι τετοιο. ε τα πηρα οταν εφτασα σε σημειο να τρυπησω μια πορτα με μπουνια. αηδιαστικα ειναι παθαινεις εθισμο σε αυτα , γινεσε επιπεδος χανεις το νευρο σου και σε πληροφορω οτι εχουν εφε στο κεφαλι σου λειτουργει πιο αργα ο εγκεφαλος σου το γραφει και στις οδηγιες. αυτο ακριβως με του νευροδιαβιαστες εγραφε. απορω με την ευκολια με την οποια τα δινουν ακομα και παθολογοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πάντως ότι αυτή η ιστορία με τα χάπια, είναι στα πλαίσια του λιγότερου κακού. Δηλαδή, ναι μεν σου δημιουργούν παρενέργειες, αλλά σε γλιτώνουν από μεγαλύτερο κακό.

 

Συγγενικό πρόσωπο που έχει εμφανή ψυχολογικά προβλήματα, τα εκφράζει χρόνια τώρα κυρίως με επιχειρηματολογία του στυλ "κακοπαντρεύτηκε το παιδί μου". Το οποίο ούτε καν ισχύει βέβαια. Είναι μία εμμονή απλά.

 

Χωρίς τα φάρμακα, το θέαμα γινόταν συχνά τρομακτικό, όσον αφορά τα νεύρα, τις εξάρσεις, τα ακατάληπτα λόγια. Με τα χάπια, ναι μεν ήταν σαν υπνωτισμένο, αλλά ήταν καλύτερο από την πρότερη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πάντως ότι αυτή η ιστορία με τα χάπια, είναι στα πλαίσια του λιγότερου κακού. Δηλαδή, ναι μεν σου δημιουργούν παρενέργειες, αλλά σε γλιτώνουν από μεγαλύτερο κακό.

 

Συγγενικό πρόσωπο που έχει εμφανή ψυχολογικά προβλήματα, τα εκφράζει χρόνια τώρα κυρίως με επιχειρηματολογία του στυλ "κακοπαντρεύτηκε το παιδί μου". Το οποίο ούτε καν ισχύει βέβαια. Είναι μία εμμονή απλά.

 

Χωρίς τα φάρμακα, το θέαμα γινόταν συχνά τρομακτικό, όσον αφορά τα νεύρα, τις εξάρσεις, τα ακατάληπτα λόγια. Με τα χάπια, ναι μεν ήταν σαν υπνωτισμένο, αλλά ήταν καλύτερο από την πρότερη κατάσταση.

 

σε καταστασεις σοβαρες καλα ειναι.Σε κατι σαν το δικο μου οχι μαλακια ειναι να τα παρεις. Γενικα νοιωθεις μια αηδια ομως εξαρτασε απο ενα χαπι δεν απεχεις και πολυ απο το πρεζακι στην ομονοια. Το πιανεις στα χερια σου και λες αυτη η μαλακια μου κοντρολαρει το κεφαλι. Ακομα και εδω ομως παιζει ελεεινο μαρκετινγκ.Εντελως ανηθικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόν ύπνο να κάνετε και μια χαρά ψυχική υγεία θα έχετε...

Αλλά insomnia σημαίνει ότι ήδη είστε-είμαστε ψυχικά διαταραγμένοι!

Δεν είναι αστείο,βαριέμαι να το αναλύσω όμως..

 

+ πολλά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...