Προς το περιεχόμενο

Nod32 τοπικό update


alkisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mods: δε νομίζω ότι το παρακάτω είναι παράνομο επειδή δεν περιλαμβάνει αλλαγές σε αρχεία του προγράμματος. Αν νομίζετε... you know.

 

Παιδιά βρήκα μια μέθοδο για τοπικό update του Nod32, χρήσιμη π.χ. όταν υπάρχει αργή (dialup) σύνδεση στο Internet. Την παραθέτω παρακάτω.

Ερώτηση: ξέρετε αν κυκλοφορεί κανένα utility που να κάνει τα παρακάτω αυτοματοποιημένα; Ή... να φτιάξω κανένα;

Ξέρω ότι υπάρχει η σχετική server έκδοση, αλλά δεν βολεύει όταν έχεις π.χ. ένα PC με dialup σε σπίτι... Που θα τον βρεις τον server?

 

1) Είτε κατεβάζουμε τα αρχεία (http://u20.eset.com/nod_eval/update.ver, engine0.nup...) από το Internet, είτε τα παίρνουμε από κάποιο PC με updated nod32. Βρίσκονται στον φάκελο C:\Program Files\ESET\updfiles, αλλά αν τα πάρουμε από αυτόν το φάκελο αντί του Διαδικτύου χρειάζονται μετονομασία και είναι κουραστικό γιατί πρέπει να ελέγχουμε συνέχεια το file size.

 

2) Τα βάζουμε κάπου (δισκέτα, CD, τοπικό δίκτυο...) σε έναν φάκελο /eval/engine/. Αν δεν θέλουμε να φτιάξουμε αυτόν τον φάκελο μπορούμε να πειράξουμε τα μονοπάτια στο αρχείο update.ver.

 

3) Στα settings του nod32, προσθέτουμε την τοποθεσία που βάλαμε τον φάκελο. Αν βάλουμε διεύθυνση τοπικού δικτύου (\\server\eval\engine\) τότε το nod32 δεν το δέχεται (bug?) και το κάνει //server/val/engine/, οπότε για να δουλέψει πρέπει να το διορθώσουμε από το μονοπάτι HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ESET\Nod\CurrentVersion\Modules\Update\Settings του μητρώου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το utility που κανει αυτην την δουλεια με ενα κλικ ειναι το Nod32 update generator.Δεν παραθετω link,καθως μονο σε warez,torrent sites κλπ βγαινει απο το google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το utility που κανει αυτην την δουλεια με ενα κλικ ειναι το Nod32 update generator.Δεν παραθετω link,καθως μονο σε warez,torrent sites κλπ βγαινει απο το google.

 

Φίλε Gi0 και Alkisg δυστυχώς αυτά τα utility τέλος από το NOD32, τα βλέπει όλα όταν κάνεις update και τα σβήνει κατευθείαν.

Για να μην παρεξηγηθώ τα παραπάνω γραφώμενά μου είναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Gi0 και Alkisg δυστυχώς αυτά τα utility τέλος από το NOD32, τα βλέπει όλα όταν κάνεις update και τα σβήνει κατευθείαν.

 

Μόλις το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Μάλλον μιλάς για άλλο πράγμα.

 

Gi0 σ' ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά. Μάλλον μιλάς για άλλο πράγμα.

 

Gi0 σ' ευχαριστώ και πάλι.

 

Φίλε alkisg για το ίδιο μιλάμε (Nod32 update generator),όταν το κατέβασες δεν σου το βρήκε το Nod32;

Γιατί εμένα μου το βρήκε και μου το έσβησε χωρίς να μου δίνει άλλη επιλογή(δλδ. δεν πρόλαβα καν να το κατεβάσω). Κάνω κάτι λάθος ?

Τέλος πάντων έβαλα το Avira AntiVir PE Premium και ησύχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να κατέβασες κάτι άλλο κατά λάθος (π.χ. trojan επίτηδες μετονομασμένο σε n32upgen.zip). Ο κλασσικός τρόπος δηλαδή που άλλο θέλαμε να κατεβάσουμε και άλλο μας βγήκε... ;)

 

Δε νομίζω ότι είναι παράνομο σαν πρόγραμμα, απλά κάτι αρχεία κάνει copy και φτιάχνει και ένα text file, δε θα έστεκε νομικά να το θεωρήσει ιό το nod και να το σβήσει...

 

Πάντως είναι όπως το είπε ο Gi0, την πρώτη φορά του δίνεις το μονοπάτι και πατάς κλικ, τις επόμενες αρκεί ένα μόνο κλικ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.δεν καταλαβα καλα τα ειπωμενα και συγνωμη γιαυτο,αλλα νομιζω οτι εχω απορια που σχετιζεται με το θεμα.

εχω 2υπολογιστες(και στα 2 εχω το nod32).τον 1o με ιντερνετ και τον 2o χωρις.πως μπορω να κανω update στον δευτερο χρησιμοποιωντας τον 1ο?υπαρχουν καποια αρχεια που μπορω να μεταφερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατεβαζεις το utility που ειπαμε.Το τρεχεις στο pc με το internet και σωζεις τα αρχεια που δημιουργει σε ενα φακελο,πχ update.Στην συνεχεια μεταφερεις αυτον τον φακελο στο αλλο pc και βαζεις το nod32 να κανει update(Update-->servers-->Add-->Enter/path/to/folder/here)απο τον φακελο που μολις εχεις μεταφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...