Προς το περιεχόμενο

πληκτρο για μαθηματικο "2"


islas canarias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως κανουμε το μικρο μαθηματικο "2" (μικρο και πανω δεξια απο ενα γραμμα) ρε παιδια (εις τη δευτερα δηλαδη) σε μακμπουκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πως κανουμε το μικρο μαθηματικο "2" (μικρο και πανω δεξια απο ενα γραμμα) ρε παιδια (εις τη δευτερα δηλαδη) σε μακμπουκ?

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://docs.info.apple.com/article.html?path=Mac/10.4/en/mh1064.html

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δυναμη εννοεις.. δεν εχει καποια επιλογη για εισαγωγη συμβολου ?

 

στο word για windows ειναι στο insert symbol. στο word mac δε το βρισκω πουθενα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησα ενα φιλο μου που ασχολειται και μου ειπε : "επιλεγεις τον αριθμο που θες να γινει δυναμη και πανω στη μπαρα εργασιων ειναι ενα κουμπακι που λεει χ2 το πατας και γινεται δυναμη" λογικα το κουμπι αυτο πρεπει να το βγαλεις εσυ στη μπαρα, οπως στο word των windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το βλεπω πως γινετε δε καταλαβαινω πως προσθετεις κουμπια στο word. τουλαχισοτν δεν ειναι οπως στα window με δεξι κλικ στη μπαρα!! ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κανουμε το μικρο μαθηματικο "2" (μικρο και πανω δεξια απο ενα γραμμα) ρε παιδια (εις τη δευτερα δηλαδη) σε μακμπουκ?

 

αυτο που ονομαζεις "μαθηματικο" 2 λεγεται , δύναμη της δευτέρας (2ας) ή τετράγωνο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας (στο Word): View -> Formatting Palette, στο πινακάκι που θα σου πετάξει θα ανοίξεις τη κατηγορία Font αν δεν είναι ανοιχτή, και στη μεσαία σειρά, και στα δεξιά, θα δεις το κουμπάκι Α^2 (Α εις το τετράγωνο :P). Αυτό είναι το κουμπί που ζητάς. Δίπλα από αυτό υπάρχει το αντίστοιχο κουμπί που εισάγει δείκτη.

Η διαδικασία είναι πολύ απλή: Γράφεις π.χ. "Α2", επιλέγεις το "2" μόνο, και πατάς ένα από τα 2 παραπάνω κουμπάκια, ανάλογα με το αν θες δύναμη ή δείκτη.

 

Προσωπικά, λόγω συγγραφής της πτυχιακής, το έχω μόνιμα ανοιχτό το Formatting Palette. Επίσης, όπως θα δεις και μόνος σου, έχει και άλλα χρήσιμα κουμπάκια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενναλακτικα μπορεις να κανεις μια συντομευση στο charmap (δεχι κλικ, δημιουργια νεας συντομευσης, να δειχνει στο αρχειο charmap.exe)

εκει μεσα εχει τους χαρακτηρες που θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Windows, σε πολλές διατάξεις πληκτρολογίου, μεταξύ των οποίων και η ελληνική, η US International και, αν θυμάμαι καλά, και η γερμανική, το ² μπαίνει έτσι:

 

Ctrl+Alt+2

 

Στα Μακ δεν έχει αντίστοιχο συνδυασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εμενα δινει ² εδω στο σαφαρι, αλλα στο τεξτ-εντιτ δινει το ΤΜ (trademark). λυθηκε το θεμα, αλλα εχω την απορια τωρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...