Προς το περιεχόμενο

δανειο από τράπεζα


giorgosxristou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω μοτοσικλέτα μεταχειρισμένη από ιδιώτη λέω να στραφώ σε δάνειο ώστε να την αποκτήσω, το είδος του δάνειου όπου σκέπτομαι είναι καταναλωτικό, τώρα για το ποσό όπου χρειάζομαι είναι στα 6000 ευρώ και αποπληρωμή στο μέγιστο όπου δίνουν οι τράπεζες ,περίπου 72 μήνες .αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

-Για όσους το έκαναν το ίδιο με εμένα ή γενικά στράφηκαν σε καταναλωτικό για άλλον λόγο από ποια τράπεζα πήραν δάνειο ,δηλαδή ποιο τους συμφέρει καλύτερα.

-Και δεύτερον έχω βρει το παρακάτω δάνειο hxxp://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=7738&lang=GR

Από άτομα όπου έχουν μια άλφα εμπειρία αξίζει να προχωρήσω σε αυτό.

-Και τρίτον αν γενικά πρέπει να προσέξω κάτι στην όλη διαδικασία, κοινός μερικά tips για αυτές τις περιπτώσεις.

 

 

ευχαριστώ πολύ!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου, Γιοργο,

το επιτοκιο του δανειού νομιζω οτι ειναι εντάξει, αλλα γιατι θελεις να το πληρωσεις σε τοσους μηνες? Προσοπικά, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα σε δυο η τρια χρονια. Οι οφειλές, οσο πιο γρηγορα πληρωθούν, καλύτερα. Να κανουμε οικονομια απο πριν, γιατί τα δανεια ειναι πάντα ακριβά. Αλλα αν χρειαστεις το δανειο, τοτε κοιτα καλά τους ορους της εγγραφης (δεν θυμαμαι αν ειναι ετσι στα ελληνικά, συχνωμη), δηλαδη αν Θα επρεπε να πληρωσεις κατι σε περιπτωση οτι, στο μελλον, θα ειχες λεφτά για να πληρωσεις το δανειο πιο γρηγορα.

Εγω πληρωνω καθε μηνα το αυτοκίνητο μου και θελω να τελειωσω πιαα :evil:

Να εχεις καλη τυχη!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειαζεσαι τη μηχανη για επαγγελματικους λογους (παραδόσεις κλπ), θα σου πρότεινα να χρησιμοποιεις τα μεσα μεταφοράς και παραλληλα να κανεις οικονομία, ωστε να αγορασεις καινούρια μηχανή σε 2 ή 3 χρονια ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ..

 

Μα καλα, 6000 ευρω, μεταχειρισμενη μηχανη?? Τι να πω, εσυ ξερεις.

 

Αν τελικα στραφείς σε δάνειο, επιλεξε το Ταχυδρομικό ταμιευτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδία,

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε, zaleia έβαλα τόσες δώσεις ώστε να είμαι σίγουρος ότι έχω εξασφαλισμένο το ποσό κάθε μήνα μιας και που βγαίνει χαμηλό ,άλλα έχω δυνατότητα εξόφλησης ποιο νωρίς από το προκαθορισμένο χρόνο χωρίς να μου δώσουν πέναλτι ,αυτό γινόταν παλιά, φίλε olatalefta έχω την εντύπωση ότι ποιο καλά με συμφέρει αυτό που βρήκα σε σχέση με αυτά που μου έδειξες, ρίξε ένα βλέφαρο και πες μου,, mariav είναι τόσα τα δρομολόγια μου όπου αν επιλέξω μέσα μαζικής μεταφοράς το χασά το παιγνίδι ,ειδικά στο ηράκλειο Κρήτης όπου και κατάγομαι όπου είναι άθλια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω μοτοσικλέτα μεταχειρισμένη από ιδιώτη λέω να στραφώ σε δάνειο ώστε να την αποκτήσω, το είδος του δάνειου όπου σκέπτομαι είναι καταναλωτικό, τώρα για το ποσό όπου χρειάζομαι είναι στα 6000 ευρώ και αποπληρωμή στο μέγιστο όπου δίνουν οι τράπεζες ,περίπου 72 μήνες .αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

-Για όσους το έκαναν το ίδιο με εμένα ή γενικά στράφηκαν σε καταναλωτικό για άλλον λόγο από ποια τράπεζα πήραν δάνειο ,δηλαδή ποιο τους συμφέρει καλύτερα.

-Και δεύτερον έχω βρει το παρακάτω δάνειο hxxp://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=7738&lang=GR

Από άτομα όπου έχουν μια άλφα εμπειρία αξίζει να προχωρήσω σε αυτό.

-Και τρίτον αν γενικά πρέπει να προσέξω κάτι στην όλη διαδικασία, κοινός μερικά tips για αυτές τις περιπτώσεις.

 

 

ευχαριστώ πολύ!!:-D

 

Καλημέρα και από μένα,

 

Εγώ δεν θα σταθώ στο θέμα του δανείου και των όρων του φίλε μου.

Με λίγη μελέτη , ήδη θα έχεις καταλήξει.

 

Προτιμώ να πάω το θέμα λίγο παρακάτω και να ρωτήσω - κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου - αν έχεις τρόπο να ελέγξεις με σιγουριά την κατάσταση της μεταχειρισμένης μηχανής που αγοράζεις από ιδιώτη .

Τα πράγματα είναι δύσκολα και κρύβουν παγίδες. Παγίδες που θα γίνουν "πληγές αιμορραγούσες". Ο ιδιώτης , αν δεν είναι γνωστός σου και εμπιστοσύνης σου , μπορεί να θέλει και να ξεφορτωθεί ένα προβληματικό μηχανάκι. Να του "έριξε" 400-500 Euro σε ένα service για να κλείσει τα μάτια στον πιθανό αγοραστή και μετά από κανένα εξάμηνο , να' σου οι πρώτες ζημιές , να' σου οι δεύτερες κ.λ.π.

Όλα αυτά θα πάρεις και άλλο δάνειο για να τα καλύψεις ;

Πόσο καιρό θα μείνει στο συνεργείο ;

Πόσο καιρό θα πληρώνεις το δάνειο της μηχανής χωρίς να την οδηγείς ;

Πόσο τελικά θα σου στοιχίσει μπορείς να φανταστείς ;

 

Μήπως να στραφείς ΜΟΝΟ σε καινούργιο για να μην πέσεις σε χοντρή λούμπα και πληρώνεις δάνεια , συνεργεία και τελικά κινείσαι με συγκοινωνία ;

Κυκλοφορώ με μηχανή τα τελευταία 20 χρόνια και από φιλαράκια (ευτυχώς εγώ όχι ακόμη) έχω ζήσει καταστάσεις που θέλω να ξεχάσω άμεσα :cry:

Μηχανάκι "τεφαρίκι" στοίχισε σε 2 χρόνια , για μαζεματάκια (γενική ανασυγκρότηση ήθελε τελικά) , αρκετά παραπάνω από ότι θα πλήρωνε για καινούργιο. Άστα να πάνε ...

 

Σκέψου το , ζύγισε τις καταστάσεις και αποφάσισε.

Τι να σου κάνει 1% ή 2% χαμηλότερο επιτόκιο αν το μηχανάκι "γεννάει" ζημιές και εσύ αντί να είσαι στη δουλειά σου και να κερδίζεις χρήματα , παίρνεις άδειες και το περιφέρεις από μάστορα σε μάστορα ;

 

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδία,

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε, zaleia έβαλα τόσες δώσεις ώστε να είμαι σίγουρος ότι έχω εξασφαλισμένο το ποσό κάθε μήνα μιας και που βγαίνει χαμηλό ,άλλα έχω δυνατότητα εξόφλησης ποιο νωρίς από το προκαθορισμένο χρόνο χωρίς να μου δώσουν πέναλτι ,αυτό γινόταν παλιά, φίλε olatalefta έχω την εντύπωση ότι ποιο καλά με συμφέρει αυτό που βρήκα σε σχέση με αυτά που μου έδειξες, ρίξε ένα βλέφαρο και πες μου,, mariav είναι τόσα τα δρομολόγια μου όπου αν επιλέξω μέσα μαζικής μεταφοράς το χασά το παιγνίδι ,ειδικά στο ηράκλειο Κρήτης όπου και κατάγομαι όπου είναι άθλια!!

 

Εχεις μονιμη δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Φίλε Γιώργο κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό έχεις δίκιο αλλά θα είμαι όσο μπορώ ποιο πολύ επιφυλακτικός ,αλλά άλλο είναι να δίνεις 5 με 6 χιλιάδες ευρώ και άλλο να δίνεις περίπου στα 11… και δεν θα ήθελα να μπω σε τετοιο εξοδο, για αυτό και παω στο μεταχιρισμενο, αν εχεις όπως λες εμπειρια θα θελα να σε ρωτήσω δυο πράγματα ,θα σου στείλω π.μ.

Ευχαριστώ.

 

 

 

ΥΓ

Έχω μόνιμη δουλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...