Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας!!


Cabir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ..εχω έρθει στο πανεπηστιμιο τωρα ...και ολα μια χαρα.:mrgreen:

το προβλημα ειναι το ιντερνετ με το μακ μου :?

μπορω να μπω στο ιντερνετ (απο αυτο μπηκα τωρα)

αλλα δεν μπορω να μπω σε εφαρμογες σαν adium, skype, ichat και WoW δεν δοκιμασα με τιποτα αλλο αλλα το ιδιο θα ειναι....

το παραξενο ειναι οτι αμα χρησιμοποιω το VMware fusio για να μπω στα windows το μσν και ολα λειτουργανε μια χαρα...

 

εχω απεργοποιηση το firewall twn mac αλλα τιποτα...καμια ιδεα ?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "δεν μπορώ να μπω", τι ακριβώς εννοείς? Τι κάνεις και πως αντιδρά το κάθε πρόγραμμα?

εγω τι να κανω? τιποτα, καθομε και κλεω εδω τωρα.. :cry:

Στο adium οταν δοκιμαζω το yahoo μου λει ''Could not establish a connection with the server:Socket is not connected'' και οταν προσπαθω στο ΜΣΝ μου λεει ''Connection error from Notification server:

Unable to connect''

 

και τα ichat/skype απλα μενουν στο connecting και τιποτα αλλο..

 

 

isos einai kapio firewall tou panepistimiou?[?QUOTE]

 

ναι αλλα τα windows να μην τα επηραζει καθολου και να λειτουργανε ολα οκ με εκεινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως συνδέεσαι; Με modem? Με router? Για να λες ότι στο MacOS βλέπεις μόνο web, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως το VMWare συνδέει τις θύρες που χρησιμοποιεί κάθε πρόγραμμα(Skype, Msn e.t.c.) με την 80 που είναι για http. Κάτι σαν port forwarding δηλαδή. Ενώ από την άλλη, το MacOS που δεν τρέχει σε virtual machine, δεν μπορεί να συνδεθεί γιατί οι πραγματικές θύρες είναι κομμένες. Αν είναι κομμένες από το πανεπιστήμιο, είναι λίγο πακέτο να συνδεθείς, εκτός αν χρησιμοποιήσεις κι εκεί την 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λογικό να έχουν κλείσει τα ports tou adium κ όχι του msn. εκτός κ αν το adium/ichat/wow χρησιμοποιούν banned ports που χρησιμοποιούν τα p2p προγράμματα, κάτι που μου φαίνεται εξίσου περίεργο. υπάρχει κ msn από webpage παντως.εγω συνδέομαι κανονικά από το wireless στη σχολή, σε όλα τα progs εκτός από p2p. δοκίμασε να βρεις κάποιον admin κ ρώτα τον ποια είναι ανοιχτά κ μετά να αλλάξεις τα ports που συνδέονται αυτά τα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως στα δίκτυα πανεπιστημίων υπάρχουν αυστηροί ip traffic rules, που σημαίνει πως μπορεί να επιτρέπεται συγκεκριμένη θύρα και πρωτόκολλο π.χ. για instant messaging, και οτιδήποτε άλλο (π.χ. κάποιο άλλο πρόγραμμα instant messaging που μπορεί να χρησιμοποιεί ελαφρώς διαφορετικά στοιχεία) να απαγορεύεται.

Δοκίμασε τον mac::messenger (MSN Messenger, έκδοση για mac). Αν αυτός παίξει, τότε είναι κατά 99% αυτό που λέμε, οπότε εκεί θα πας να βρεις κάποιον admin, ή θα "μεταφέρεις" (χειροκίνητα) τις ρυθμίσεις του msn στο adium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λογικό να έχουν κλείσει τα ports tou adium κ όχι του msn. εκτός κ αν το adium/ichat/wow χρησιμοποιούν banned ports που χρησιμοποιούν τα p2p προγράμματα, κάτι που μου φαίνεται εξίσου περίεργο. υπάρχει κ msn από webpage παντως.εγω συνδέομαι κανονικά από το wireless στη σχολή, σε όλα τα progs εκτός από p2p. δοκίμασε να βρεις κάποιον admin κ ρώτα τον ποια είναι ανοιχτά κ μετά να αλλάξεις τα ports που συνδέονται αυτά τα προγράμματα.

 

 

Όχι, δεν έχουν κλείσει μόνο το ένα. Απλά με το msn μπαίνει μέσω VMWare και εξήγησα παραπάνω τι μπορεί να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέεται στην 80, λογικά θα συνδέεται στην 80 του OSX, όχι του server, και το OSX με τη σειρά του να συνδέετε στην εκάστοτε θύρα... Δεν ξέρω, αλλά κάτι διεστραμμένο παίζει εδώ :)

1. Βάζεις MSN for Mac

2. Ρωτάς κανένα admin του δικτύου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέεται στην 80, λογικά θα συνδέεται στην 80 του OSX, όχι του server, και το OSX με τη σειρά του να συνδέετε στην εκάστοτε θύρα... Δεν ξέρω, αλλά κάτι διεστραμμένο παίζει εδώ :)

1. Βάζεις MSN for Mac

2. Ρωτάς κανένα admin του δικτύου...

 

Από την 80 του Virtual Machine, πάει στην 80 του OSX και από εκεί στην 80 του server. Δεν μπορεί να κρίνει το OSX αν μέσα στη Virtual Machine τρέχει το MSN. Ενώ όταν τρέχει το Adium στο OSX τότε "ζητάει" την default θύρα του που δεν ξέρω ποιά είναι. :)

 

Πάντως σε άλλες περιπτώσεις με πανεπιστήμια, έχει λειτουργήσει το port tunneling. Δεν γνωρίζω κάποιο software για OSX που κάνει κάτι τέτοιο. Δεν το χρειάστηκα ποτέ, γι αυτό. Ψάξ' το λίγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...