Προς το περιεχόμενο

Wlan και απορίες


kostas_theo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους...

Έχω ένα desktop pc με win XP το οποίο έχω συνδέσει στο internet μέσω usb modem και ένα laptop που τρέχει vista, με δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης. Θέλω τώρα να συνδέσω το laptop ασύρματα στον desktop ώστε να έχω πρόσβαση στο internet αλλά και στά αρxεία που έχω στο σκληρό του desktop. H απόσταση πού θέλω να καλύπτει είναι το πολύ 30-40 μέτρα χωρίς πολλά εμπόδια.

α) Τι Εξοπλισμό θα πρέπει πάρω;

β) Φτάνει μια pci wireless card για τον desktop ή θα πρέπει να πάρω ασύρματο access point?

γ) Για την απόσταση που θέλω θα χρειαστεί πρόσθετη κεραία;

δ) Αν ήθελα να συνδεθώ στο internet απο το laptop με κλειστό το desktop γίνεται με άλλο τρόπο ή θα πρέπει να αντικαταστήσω το usb modem με wireless router?

ε) Για να βλεπω τηλεόραση στο laptop από το tv tuner του desktop πρέπει απαραίτητα η wireless card να υποστηρίζει IEEE802.11n?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iparxoun 2 tropoi.o diskolos kai o tropos pou theoro lathos pou ine to internet na to exei to desktop kai to laptop na epikoinonei asirmata me to desktop kai na pernei internet diameso autou.den axizei autos o tropos gia mena gia tous parakato logous.a.prepei to desktop na ine sinexeia anixto.tzampa kourasi to pc tzampa reuma tzampa perisoteres rithmiseis .

opote tha mporouses na pareis enan wireless adsl router px linksys wag200 i zyxel 660hw.ta 30-40 metra den einai poli arkei na min exei 5-10 toixous endiamesa.tora gia ta empodia den mporo na sou po kati alla kai gia auto iparxei lisi.

opote an kaneis tin lisi dio tha xriastreis ena access point.to kanoniko pc tha pernnei internet me ethernet kalodio .an den exei karta diktiou tha xriasteis mia kai to laptop me wireless.ama den exei asirmati karta diktiou thes mia pcmcia karta wireless.

an xriastei prostheti kerea mporeis na baleis ena linksys expander koinos repeater endiamesa opote tha tin kalipseis tin apostasi apla den nomizo na xriastei.to expander einai 80 euro kostos.

 

d.den ginetai para mono me wireless router

e.den to exo dokimasei den xero.to g einai 54 mbps pou simenei 7 mbyte /second theoritika.an i tv pezei me toso isos na pexei.den to exo dokimasei dioti den blepo pote tv :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μια παρατήρηση...

Εάν θέλεις να μεταφέρεις αρχεία από το desktop στο laptop και το ανάποδο μέσο wireless, απλά δεν στο συνιστώ! η μεταφορά δεδομένων είναι υπερβολικά αργή.

 

Παράδειγμα σε g (54mbps) δύσκολα να πιάσεις ταχύτητες πάνω από 1-1.5mb/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exartate panta ti arxeia thes.an px ine mikra arxeia einai ok.an tora thes arxeia 5 giga oxi den ginetai.exo dei kai kapoion o opoios den ton boleue kan to 100 diktio ka iithele 1000 gia na pernei backup kathe mera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

μια απορία και από μένα έχω πάρει ένα wirles της 3COM και θέλω να το κλειδώσω στην ασύρματη πρόσβαση για να μην μοιράζω τσάμπα δεξιά και αριστερά το ερωτημά μου είναι όταν βάλω στην σύνδεση wep ένα password αυτό θα πληκτρολογώ και στην αντίστοιχη συκσυή που θα πάω για να συνδέσω;

μπορεί να τα λέω λέω λίγο ακαταλαβίστηκα και συγνώμη εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάλεις wep. Βάλε wpa και θα πρέπεις να το πληκτρολογήσεις ή να κάνεις αντιγραφή/επικόλληση (έτσι κάνω εγώ αφού το password μου αποτελείται από 60 χωρίς νόημα χαρακτήρες) την πρώτη φορά που θα συνδεθείς με μία συγκεκριμένη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...