Προς το περιεχόμενο

Οδηγίες σε αρχάριο για την κατασκευή site


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

pedia gia xara lipon i erotisi mou ine i exis

exo kapies gnosis gia tin kataskevi site xero pente pragmata apo html

ala os eki

-------------------------

erotisi i idea iparxi o xoros gia filoxenia kai domain iparxi

-------------------------------------------------------------

i selida evelpisto na ine kai na fenete epagkelamtiki

---------------------------------------------------------------------

pia prograta prepi na xrisimopiso gia kataskevi epagkelmatikis istioselidas

ektos apo notpad/dream/flash/fireworks/ an exete na protinete kapio

dekto-iparxi kapou sto net odigies sta elinika gia afta ta programata gia na min paro vivlio/kai kapies genikes odigies gia anavasma katevasma genika gia control-panel odigies gia to ti ine kai ti kani to kathena mesa sto control panel

--------------------------------------------------------------------------

opios-xeri-kai-theli-as-pi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολύ γενικό αυτό που ζητάς. Αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι δημιουργήσεις τη σελίδα σου με divs και σίγουρα την κοινή εμφάνιση των σελίδων σου να την καθορίσεις από ένα αρχείο css. Η γνώμη μου είναι αφού είσαι άπειρος να κατεβάσεις μερικά templates από το ίντερνετ και να αρχίσεις να τα πειράζεις για να καταλάβεις τί κάνει κάθε εντολή και πώς οργανώνεται μια σελίδα (τόσο σαν εμφάνιση-λειτουργία, όσο και σαν κώδικας). Αφού πειραματιστείς αρκετά ξεκίνα να φτιάξεις σε ένα χαρτί το πώς φαντάζεσαι τη σελίδα σου και μετά πήγαινε σε κάποιον WYSIWYG Editor (πχ dreamweaver) και φτιάξε αυτό που σχεδίασες στο χαρτί.

 

 

ΥΓ> Η γνώμη μου είναι να μην γεμίσεις τη σελίδα σου με πολλά μπιχλιμπίδια (πχ φλασάκια, gifάκια κλπ.) Ο γνώμωνας για την καλή σελίδα είναι το τρίπτυχο εμφάνιση-ταχύτητα-ευχρηστία. Μην θυσιάζεις κανένα από τα τρία.

ΥΓ2> Με τον καιρό για να δώσεις κίνηση και πρωτοτυπία στη σελίδα σου πήγαινε σε javascript και ajax.

ΥΓ3> Καλή τύχη και καλή αρχή να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, αν θες να φτιάξεις μια απλή ιστοσελίδα θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα δημιουργίας ιστοσελίδων (Frontpage ή δεν ξέρω και εγώ πως το λένε το καινούργιο). Δεν σε συμφέρει να γράψεις τον κώδικα html από μόνος σου.

 

Δεύτερον, αν θες να έχεις μια βάση δεδομένων, πχ. ο άλλος έρχεται και γίνεται μέλος στη σελίδα σου. Αφήνει τα στοιχεία του τα οποία θα καταχωρηθούν στη βάση. Αν λοιπόν θέλεις βάσεις τότε πρέπει να μάθεις php και sql. Η php είναι κάτι σαν την html αλλά έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και σίγουρα είναι πιο δύσκολη. Η sql είναι γλώσσα για βάσεις.

 

Τρίτον, αν θες η σελίδα σου να φαίνεται επαγγελματική θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το flash ή το dreamweaver για τα γραφικά κυρίως.

 

Τώρα εγχειρίδιο για html θα βρεις εδώ.

Για sql ένα καλό site είναι αυτό(Αγγλικά).

Για php εδώ (Αγγλικά)

 

Τώρα αν αυτά σου φαίνονται δύσκολα δύο λύσεις υπάρχουν. Κατεβάζεις ένα ωραίο template και το χρησιμοποιείς ή τη δίνεις σε κάποιον επαγγελματία να στη φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η php είναι κάτι σαν την html αλλά έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και σίγουρα είναι πιο δύσκολη.

:confused::confused::confused:

 

ti

ine

to

divs

programa

 

Μάλλον ο Thanocaster εννοεί να κάνεις χρήση του <div> tag το οποίο σαν συμβουλή μου φαίνεται λίγο γενική.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες εκτός βέβαια με αυτό που είπε ο koniarisgiorgos και έχω κάνει quote πιο πάνω....αλλά λίγη σημασία έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

θελω και εγω να φτιαξω ενα site για την επιχειριση του πατερα μου

1) μιποσ ξερετε κανενα καλο προγραμα που να φτιαχνει site?

2)πρεπει να πλιροσω καπου δικαιοματα αν ναι ποσο και που και με τι(πιστοτικι καρτα ή μετρητα)???

ευχαριστω προκαταβολικα

(σιγνομι για τα ορθογραφικα μου λαθι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλό και κακό πρόγραμμα φίλε, έχεις καμμία σχέση με το αντικείμενο ή ξεκινάς από το μηδέν?

 

Πες μας για να λάβεις ανάλογες οδηγίες από τους μάστορες εδώ πέρα ναούμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...