Προς το περιεχόμενο

Ελληνικός κινηματογράφος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα

Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης

Τζένη Τζένη

 

και άλλες πολλές, αλλά σίγουρα οι 3 αυτές είναι οι αγαπημένες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα

 

:lol: Ναι ! Ναι ! Κι αυτή φοβερή !

 

- Άκουσα καλά ? Είπε "Σκάσε Αντωνάκη" ?

- Όχι ! Είπε "Σκάσε Αντωνάκη ΜΟΥ !"

- Ε καλά ! Άμα είπε "ΜΟΥ"...

 

 

και το "μια τρελή- τρελή οικογένεια" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: Ναι ! Ναι ! Κι αυτή φοβερή !

 

- Άκουσα καλά ? Είπε "Σκάσε Αντωνάκη" ?

- Όχι ! Είπε "Σκάσε Αντωνάκη ΜΟΥ !"

- Ε καλά ! Άμα είπε "ΜΟΥ"...

 

 

και το "μια τρελή- τρελή οικογένεια" :-D

 

 

ας σε διορθώσω κι εγώ μια φορά για αλλαγή!

 

"Σκασμός" είπε :P

 

"Στεφάνι! ολοκάθαρο! Στεφάνι όμως βλέπω και για σένα κυρά Κουμπαρομπεμπέκα! Έλά δω μωρή! το βλέπεις;

Στεφάνι για την κηδεία σου, γιατί απο δω μέσα ΔΕ βγαίνεις ζωντανή!"

 

"... ούυυυυυυστ! φοραδοφοράδα!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικος Κινηματογραφος?Τι ειν'τουτο? :D

Xωρις πλακα,δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ελληνικη ταινια.Ουτε εστω για 5 λεπτα,ΤΙΠΟΤΑ.Δε ξερω γιατι,αλλα τις σιχαινομαι.Ειδικα κατι Σαβ/κα που ολα τα καναλια παιζουν κατι ακυρες ασπρομαυρες παλιες,μου γυρναει το μυαλο :P

 

Παντως,απο οτι βλεπω δεν χανω και πολλα.Οπως συμβαινει και τωρα με τις σειρες,προφανως μονο κωμωδιες βγαζαμε καλες και τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τι περιμενεις να γυρισουμε τον πολεμο των αστρων? το μπατζετ της πιο ακριβης ελληνικης ταινιας δε συγκρινεται με μια αμερικανικη της πλακας.

 

Γουστα ειναι αυτα, για μενα υπαρχουν αξεπεραστες ελληνικες ταινιες και αυτο το εχει αποδειξει ο χρονος, και ειδικα για τους πολυ παλιους αυτες οι ταινιες σημαινουν πολλα περισσοτερα απ' οτι για μας που δεν εχουμε ζησει καν την εποχη

 

Δε σε κατακρινω σε καμια περιπτωση γνωμες λεμε ετσι φιλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην κρίνεις τον Ελληνικό κινηματογράφο βάση των εκτρωμάτων που βγαίνουν τώρα.

 

Μιλάμε για την χρυση εποχή του κινηματογράφου με ηθοποιαρες διαμάντια που πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε...

 

Βέγγος, Κωσταντάρας, Παπαγιανόπουλος, Χατζηχρήστος, Ρίζος, Βουτσάς, Καρέζη, Καραγιάννη, Κούρκουλος και παααααααααααααρα πολύ άλλοι.

 

Μην κρίνεις κάτι με το οποίο όπως λές και εσύ ο ίδιος δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν υπάρξει ΣΧΟΛΗ. Και έχουν διαπρέψει σε μεγάλη γκάμα ρόλων, όχι μόνο κωμικούς.

 

 

1. Της κακομοίρας

2. Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης

3. Δις διευθυντής

4. Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα

5. Η κυρα μας η μαμή

 

και τόοοοοοοοοσες άλλες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας ''Ελληνικός κινηματογράφος'' δεν εννοώ μόνο τις παλιές ταινίες -γιατί έτσι έχει καθιερωθεί- αλλά γενικά τον ελληνικό κινηματογράφο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς δεν υπάρχουν μόνο κωμωδίες.

 

ο ελληνικός κινηματογράφος έχει βγάλει και αριστουργήματα με πρώτο και καλύτερο το Δράκο του Κούνδουρου.

εξαιρετικές είναι οι ταινίες του Τζαβέλλα όπως τα "μια ζωή την έχουμε", "κάλπικη λίρα" και "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα".

σπουδαία στιγμή είναι η "Στέλλα" του Κακογιάννη.

αρκετές απ'τις κωμωδίες είναι πραγματικά καλές.

το "απ'την άκρη της πόλης" του Γιάνναρη είναι πάρα πολύ καλό.

και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετά ακόμα αξιόλογα(τουλάχιστον) πράγματα για να δει κανείς. και φυσικά υπάρχει και το δυνατό χαρτί που λέγεται Αγγελόπουλος αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τη φιλμογραφία του.

 

ps: τα παραπάνω παρά την προκατάληψή μου για το ελληνικό σινμεμά. αλλά ακόμα κι εδώ μπορεί κάποιος να ανακαλύψει διαμάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς δεν υπάρχουν μόνο κωμωδίες.

 

ο ελληνικός κινηματογράφος έχει βγάλει και αριστουργήματα με πρώτο και καλύτερο το Δράκο του Κούνδουρου.

εξαιρετικές είναι οι ταινίες του Τζαβέλλα όπως τα "μια ζωή την έχουμε", "κάλπικη λίρα" και "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα".

σπουδαία στιγμή είναι η "Στέλλα" του Κακογιάννη.

αρκετές απ'τις κωμωδίες είναι πραγματικά καλές.

το "απ'την άκρη της πόλης" του Γιάνναρη είναι πάρα πολύ καλό.

και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετά ακόμα αξιόλογα(τουλάχιστον) πράγματα για να δει κανείς. και φυσικά υπάρχει και το δυνατό χαρτί που λέγεται Αγγελόπουλος αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τη φιλμογραφία του.

 

ps: τα παραπάνω παρά την προκατάληψή μου για το ελληνικό σινμεμά. αλλά ακόμα κι εδώ μπορεί κάποιος να ανακαλύψει διαμάντια.

 

διαμάντια στο γυμνό κορμί της ? (με πρωταγωνίστρια Ε. Ανννουσάκη παρακαλώ) :-P

 

Συμφωνώ όσα γράφεις περί ελληνικού κινηματογράφου και με τις ταινίες που αναφέρεις (ότι είναι καταπληκτικές).

 

Να προσθέσω στις καλές ελληνικές (πιο σύγχρονες) και "τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα" του Νικολαϊδη, το "Δράκουλα των Εξαρχείων"...

 

Α και από πιο παλιές αριστουργηματικές (στην κατηγορία "δράμα") τη "Φαίδρα" με τη Μελίνα Μερκούρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΟ μία από τις ωραιότερες ελληνικές ταινίες είναι ο "Λευτέρης Δημακόπουλος" του Χούρσογλου.

Από τις ελάχιστες περιπτώσεις ελληνικής ταινίας όπου οι ηθοποιοί δεν μοιάζουν να λένε "κοιτάτε με, παίζω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...