Προς το περιεχόμενο

Ελληνικός κινηματογράφος


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΙΜΟ μία από τις ωραιότερες ελληνικές ταινίες είναι ο "Λευτέρης Δημακόπουλος" του Χούρσογλου.

Από τις ελάχιστες περιπτώσεις ελληνικής ταινίας όπου οι ηθοποιοί δεν μοιάζουν να λένε "κοιτάτε με, παίζω".

 

" Έλα στο φως, παίζω, θα δεις

Είμαι σοφός, μην απορείς,

έλα στο φως, παίζω θα δεις

Ηθοποιός, ό,τι κι αν πεις

είναι καημός πολύ πικρός

και στεναγμός πολύ βαθύς..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τις κωμωδίες του ελληνικού κινηματογράφου προτιμώ εκείνες της παρέας λογοθετίδη-λιβυκού,όπως κι εκείνες με αυλωνίτη -βασιλειάδου..

επίσης,τις ταινίες με το θανάση βέγγο,που δε τις θεωρώ κωμωδίες αλλά είναι μια κατηγορία μόνες τους..

από εκεί και πέρα συμφωνώ με τον δι_εντ ..

ο δράκος ,η κάλπικη λίρα,και το αλίμονο στους νέους(μαζί με αυτό το υπέροχο μελαγχολικό τραγουδάκι) είναι από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικος Κινηματογραφος?Τι ειν'τουτο? :D

Xωρις πλακα,δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ελληνικη ταινια.Ουτε εστω για 5 λεπτα,ΤΙΠΟΤΑ.Δε ξερω γιατι,αλλα τις σιχαινομαι.Ειδικα κατι Σαβ/κα που ολα τα καναλια παιζουν κατι ακυρες ασπρομαυρες παλιες,μου γυρναει το μυαλο :P

 

Παντως,απο οτι βλεπω δεν χανω και πολλα.Οπως συμβαινει και τωρα με τις σειρες,προφανως μονο κωμωδιες βγαζαμε καλες και τιποτε αλλο.

 

Ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος είναι κάτι μοναδικό.Γελάς με τις κωμωδίες χωρίς να χρειάζεται οι ηθοποιοί να αισχρολογούν.Τότε φαινόταν η πραγματική αξία του ηθοποιού,ο ηθοποιός εμφανιζόταν μόνο στις ταινίες.Δεν υπήρχαν ούτε διαφημίσεις στην τηλεόραση ούτε εκπομπές όπως τώρα που πάει ο κάθε ηθοποιός από την οποιαδήποτε σειρά και λέει το μακρί του και το κοντό του.

Αλλά όπως και να το κάνουμε γούστα είναι αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της κακομοιρας(δα μπεστ!)-''αντε βρε ζουμπα..''

ο ηλιας του 16ου-''αντε πηδα../κατσε ρε..ο ρουμπανης ειμαι?''

πολυτεχνιτης κ ερημοσπιτης-''τι εδω θα το πιεις?''

γκαρσονιερα για 10(ολα τα λεφτα ο Χρονης!)-''μα αφηστε με να σας εξηγησω..με μια λεξη θα τα καταλαβετε ολα''

 

θα μπορουσα να γραφω κ να μη σταματαω..απλα ΛΑΤΡΕΥΩ τον παλιο ελληνικο κινηματογραφο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις αγαπημενες μου,

"Λατερνα φτωχια και φιλοτιμο"

Καρεζη ηθοποιαρα και απιστευτο διδυμο Φωτοπουλος-Αυλωνιτης!!

Εχουν τρελες ατακες!

 

edit:Πως ξεχασα "Η θεια απο το σικαγο"???Κορυφαια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις αγαπημενες μου,

"Λατερνα φτωχια και φιλοτιμο"

Καρεζη ηθοποιαρα και απιστευτο διδυμο Φωτοπουλος-Αυλωνιτης!!

Εχουν τρελες ατακες!

 

edit:Πως ξεχασα "Η θεια απο το σικαγο"???Κορυφαια!!

 

Ναι!!!"Η θεία απτο Σικάγο"

Απίστευτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς και φυσικά υπάρχει και το δυνατό χαρτί που λέγεται Αγγελόπουλος

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

"To Βλέμμα του Οδυσσέα" και "Μια αιωνιότητα και μια μέρα" ειναι masterpieces. Τις άλλες δεν τις έχω δει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα.

 

"To Βλέμμα του Οδυσσέα" και "Μια αιωνιότητα και μια μέρα" ειναι masterpieces. Τις άλλες δεν τις έχω δει ακόμη.

 

ώπα, μισό. έτσι όπως έκανες το quote με παρερμηνεύεις.

το ευτυχώς πάει στο ότι δεν έχουμε μόνο κωμωδίες.

ο αγγελόπουλος είναι μεν δυνατό χαρτί αλλά ακόμα δε μπορώ να εκφέρω γνώμη επειδή δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τη φιλμογραφία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποπω ναι,αγγελοπουλος ειναι πραγματικα καταπληκτικος κ ειδικα για τα παγκοσμια δεδομενα...μου θυμιζουν λιγο ταρκοφσκι οι ταινιες του,η σκηνοθεσια βασικα...αλλα αν διαλεγα μια,θα ηταν μακραν ο ''θιασος'',αριστουργημα απο τα λιγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...