Προς το περιεχόμενο

Λίγο help για daemon pls


borror

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έπαιξε κανονικά. Thanks για όλα. Είχα ένα προβληματάκι με κάτι πόρτες αλλά το έφτιαξα. Thanks και πάλι

 

Αν άλλαξες κάτι και στο αρχείο κάνε το post για να υπάρχει. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να το χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έκανα την με το su -c username. να το αρχείο

 

#!/bin/bash

 

. /etc/rc.conf

. /etc/rc.d/functions

 

PID=`pidof -o %PPID /usr/bin/vncserver`

PID1=`pidof -o %PPID /usr/bin/Xvnc`

case "$1" in

start)

stat_busy "Starting VNC server Daemon"

[ -z "$PID" ] && su username -c "/usr/bin/vncserver :8"

if [ $? -gt 0 ]; then

stat_fail

else

add_daemon vncserver

stat_done

fi

;;

stop)

stat_busy "Stopping VNC server Daemon"

[ ! -z "$PID1" ] && kill $PID1 &> /dev/null

if [ $? -gt 0 ]; then

stat_fail

else

rm_daemon vncserver

stat_done

fi

;;

restart)

$0 stop

sleep 1

$0 start

;;

*)

echo "usage: $0 {start|stop|restart}"

esac

exit 0

Εκεί που λέει username απλά έβαλα το username του οποίου θέλω να μοιράζεται το desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο το σκριπτάκι αλλά μιας και έχεις ανοίξει θέμα με το tightvnc να ρωτήσω κάτι.

 

Το πρόβλημα που έχω δοκιμάζοντάς το είναι ότι μόλις πάω να κάνω σύνδεση από άλλο pc ενώ αυτή γίνεται κανονικά μου εμφανίζεται μια γκρι εικόνα στον viewer.

 

Να πω ότι με το x11vnc που δοκίμαζα αρχικά δεν είχα πρόβλημα.

 

Αυτό που παρατηρώ και δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο, είναι ότι τρέχοντας το vncserver μου λέι ''New X desktop is name:1. Δεν θα έπρεπε να είναι το 0? (τουλάχιστον το x11vnc αυτό κάνει) Δοκίμασα να δώσω vncserver :0 αλλά μου λέει ''A VNC server is already running as :0''

 

Ξέρει κανείς τι παίζει??

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Νομίζω ότι μπορώ να βοηθίσω. αν δωσεις σαν root

vncserver :Χ
όπου Χ ένα νούμερο τρέχει ο servrer. Εγώ βάζω το 1. Εσυ μπορείς να βάλεις ότι θες. οπότε δίνοντας απο άλλο pc
vncviewer yyy.yyy.yyy.yyy:Χ
θα σου ζητήσει κωδικό. Απλά να σου πω ότι αν θες να μπείς από κάποιο pc πο βρίσκεται εκτός τοπικού δικτύου τότε θα πρέπει να δρομολογίσεις την πόρτα 5901 που είναι η default στον pc ποθ τρέχει το vncserver

 

Edit:

 

Μπορείς να κάεις δουλειά και με το krdc για να συνδεθείς στον server αν εχεις kde απο εκεί που θες να συνδεθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ports κτλ είμαι οκ.

 

Προσπαθώ να συνδεθώ από laptop εντός lan αλλά με winxp μέσω του viewer του ultravnc. Με το x11vnc που δοκίμαζα μια χαρά πήγαινε αλλά με το tight όχι .... anyway ... thanks για την απάντηση, θα το ψάξω λίγο ακόμα κι αν δε βρω άκρη θα γυρίσω στο x11vnc.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικό μήπως γνωρίζει κάποιος...

 

Όταν έκανα τη σύνδεση στο linux pc που έτρεχε το x11vnc από το laptop έβλεπα αρχικά το screensaver. Κουνώντας το mouse έφευγε αλλά επέστρεφε μετά από 2 δευτερόλεπτα ή και συντομότερα. Ξέρει κανείς πως διορθώνεται αυτό ή πρέπει να τον απενεργοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...