Προς το περιεχόμενο

Σύλληψη μέσα στο άσυλο...


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι γιατί υπήρχαν κάτι τάπες και ανακρίβειες στο προηγούμενο θέμα που κλειδώθηκε. Μην το κάνετε πολιτικό και αυτό...

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Ο Σύλλογος Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (ΕΣΔΕΠ) του ΑΠΘ με αφορμή τα επεισόδια που έγιναν τις μεταμεσονύκτιες ώρες του Σαββάτου 8/9/2007 στο ΑΠΘ, δηλώνει ότι:

 

* Σύμφωνα με το νόμο, το πανεπιστημιακό άσυλο δεν καλύπτει πράξεις που αποτελούν αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής τα οποία επιτρέπεται να αντιμετωπίζονται από τις δικαστικές αρχές και την αστυνομία, χωρίς την προηγούμενη άδεια των πρυτανικών αρχών.

* Σε κάθε άλλη περίπτωση έκνομων ενεργειών απαιτείται η συγκεκριμένη άδεια του Πρυτανικού Συμβουλίου του ΑΠΘ, η παρουσία της δικαστικής αρχής και η απολύτως σύννομη και διαφανής δράση της αστυνομίας.

 

Επομένως:

 

* Ζητά να διερευνηθεί ο τρόπος δράσης της αστυνομικής δύναμης στην περιοχή του ΑΠΘ σε δύο επίπεδα,

 

1. Κατά πόσον η απαιτούμενη προληπτική αστυνομική περιφρούρηση προ των πυλών των αύλιων χώρων του ΑΠΘ ήταν επαρκής ώστε να αποφευχθούν έκτροπα,

 

2. Κατά πόσο οι συλλήψεις έγιναν από μη ένστολους αστυνομικούς με καλυμμένα με κουκούλες πρόσωπα, όπως εμφανίζονται στα τηλεοπτικά μέσα, οι οποίοι βρίσκονταν, ως μη όφειλαν, εντός των προστατευόμενων χώρων του ΑΠΘ πολύ πριν από τα γεγονότα.

 

Στην πρώτη περίπτωση πρόκειται για απολύτως πλημμελή προληπτική λειτουργία της αστυνομίας, η οποία είναι και το μεγάλο ζητούμενο, ενώ στην δεύτερη πρόκειται για κατάφωρη παραβίαση του πανεπιστημιακού ασύλου.

 

* Συνεκτιμώντας τα παραπάνω, εκφράζει επιφυλάξεις για το αν οι πράξεις της νύχτας του Σαββάτου αιτιολογούσαν την χωρίς άδεια Πρυτανικού Συμβουλίου παρέμβαση της αστυνομίας.

* Εκφράζει την απορία του για τις δηλώσεις του εισαγγελέα Θεσσαλονίκης, κ. Φλωρίδη, (όπως μεταφέρθηκαν από τα ΜΜΕ) ότι το πανεπιστημιακό άσυλο δεν ισχύει τη νύκτα!

 

 

Θεσσαλονίκη 10/9/2007 Για το ΔΣ του ΕΣΔΕΠ

 

Η Πρόεδρος Ο Γραμματέας

Ελευθερία Καρνάβου Γιάννης Ν. Κρεστενίτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

2. Κατά πόσο οι συλλήψεις έγιναν από μη ένστολους αστυνομικούς με καλυμμένα με κουκούλες πρόσωπα, όπως εμφανίζονται στα τηλεοπτικά μέσα, οι οποίοι βρίσκονταν, ως μη όφειλαν, εντός των προστατευόμενων χώρων του ΑΠΘ πολύ πριν από τα γεγονότα.

 

γιατί οι υπόλοιποι που ήταν μέσα έπρεπε να βρίσκονται εκείνη την ώρα εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είχαν μάθημα τί να σου πω...

άσε γιατί έχει παραγίνει το κακό με το άσυλο..

το έχουν κάνει την "Βάση" στο κυνηγητό που δε μπορούν να σε ακουμπήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι 5-10 ατομα που μπαινουν μεσα στο πανεπιστημιο και οι μπατσοι δεν εχουν δικαιωμα να μπουν να τους πιασουν? Τους βλεπουμε και τοσα χρονια εξω στο δρομο τι συλληψεις κανουν τα αστερια μας...Πρασινα παπουτσια, ζαρντινιερες κτλ...

 

Να σας δω αμα καταργηθει το ασυλο τι συνελευση θα κανετε...παρεα με τα ΜΑΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στέκομαι στην ανακοίνωση διότι μου φαίνεται, το λιγότερο, επιφανειακή, και έτσι όπως έχουν τα πράγματα κανείς δεν μου λέει πως δεν μπορεί να σχετίζεται, σε πολλά σημεία, με αυτά που έγιναν στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο προ διετίας.

 

* Εκφράζει την απορία του για τις δηλώσεις του εισαγγελέα Θεσσαλονίκης, κ. Φλωρίδη, (όπως μεταφέρθηκαν από τα ΜΜΕ) ότι το πανεπιστημιακό άσυλο δεν ισχύει τη νύκτα!

 

Και εγώ εκφράζω την απορία μου για το γιατί θα έπρεπε το άσυλο να ισχύει τη νύχτα, εφόσον οι σχολές εκείνες της ώρες είναι κλειστές. Για να βρίσκουν καταφύγιο κάθε λογής wannabe αναρχικοί;

 

Eπιμένω, όποιος δεν ξέρει, να ψάξει να βρεί πως ξεκίνησε ο θεσμός του πανεπιστημιακού ασύλου, ποιούς σκοπούς και ποιούς ανθρώπους εξυπηρετούσε τότε και ποιούς σκοπούς και ποιά ζώα εξυπηρετεί τώρα.

 

Δε φοράνε προφυλακτικά στα πανεπιστήμια;

 

Αφου εμποδίζει την ελεύθερη διακίνηση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι ΚΑΙ αυτό πρόβλημα.

 

το να λέμε ότι έξω δεν κάνουν τίποτα είναι μεν σωστό αλλά ανήκει σε άλλο θέμα και δεν είναι καλό να μπλέκονται μεταξύ τους.

 

τι σχέση έχει η συνέλευση με τα ΜΑΤ; δεν έχουμε χούντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα και πρεπει να συλλαμβανονται...

Γιατι ομως δεν γινονται ουσιαστικες συλληψεις στο δρομο που τα σπανε και ειναι 100 ατομα, αλλα το κανουμε θεμα για ενα ατομο μεσα στο ασυλο?

Γιατι υπαρχει βιντεακι με κουκουλοφορους μεσα στο προαυλιο υπουργειου παρεα με μπατσους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί μπήκαν τώρα??? Από Ιανουάριο μέχρι σχεδόν Απρίλιο στο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης όλο και κάποιο πανηγύρι είχαμε (καταλήψεις, συνελεύσεις, φασαρίες, κτλ). Δεν το συζητώ για 17 Νοέμβρη που κάθε χρόνο κάνουν τα χίλια μύρια(κάψιμο σημαίας, σπάσιμο αυτοκινήτων, καταστροφή εκπαιδευτικού υλικού και άλλα πολλά) και δεν έχουν μπεί ούτε μία φορά οι αστυνομικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι ΚΑΙ αυτό πρόβλημα.

 

το να λέμε ότι έξω δεν κάνουν τίποτα είναι μεν σωστό αλλά ανήκει σε άλλο θέμα και δεν είναι καλό να μπλέκονται μεταξύ τους.

 

τι σχέση έχει η συνέλευση με τα ΜΑΤ; δεν έχουμε χούντα.

 

Γιατι ανηκει σε αλλο θεμα? Αφηνουν τους 100 στους δρομους και τους επιασε κοψιμο για τον ενα μεσα στο ασυλο?

 

Δεν εχεις πετυχει ποτε σε συνελευσεις ασφαλιτες? Απο περιεργεια πηγαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και εγώ εκφράζω την απορία μου για το γιατί θα έπρεπε το άσυλο να ισχύει τη νύχτα, εφόσον οι σχολές εκείνες της ώρες είναι κλειστές. Για να βρίσκουν καταφύγιο κάθε λογής wannabe αναρχικοί;

 

 

 

Αυτό πιστεύω και εγώ. Αφού είναι κλειστό το πανεπιστήμιο, και άρα δεν υπάρχουν φοιτητές γιατί δεν τους βουτάνε να τους κλείσουν μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ανηκει σε αλλο θεμα? Αφηνουν τους 100 στους δρομους και τους επιασε κοψιμο για τον ενα μεσα στο ασυλο?

 

Δεν εχεις πετυχει ποτε σε συνελευσεις ασφαλιτες? Απο περιεργεια πηγαν?

 

γιατί εδώ λέμε αν θα πρεπε να μπουν μέσα στο παν. παραβιάζοντας το άσυλο

 

δέχομαι κ συμφωνω πως πρωτα θα επρεπε να κυνηγίσουν τους πολλους στους δρομους αλλα δε σημαινει πως πρεπει να αφησουν και τους λιγους.

 

δεν εχω πετυχει προσωπικα, η δεν γνωριζα τέτοιο με τους ασφαλίτες

αν ισχυει σαφως δε πηγαν απο περιέργεια

 

και παλι, δεν πρεπει να επεμβουν στο παν. οι αστυνομικοι με τα 1000 ασχημα κ τις 100 πστιες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί εδώ λέμε αν θα πρεπε να μπουν μέσα στο παν. παραβιάζοντας το άσυλο

 

δέχομαι κ συμφωνω πως πρωτα θα επρεπε να κυνηγίσουν τους πολλους στους δρομους αλλα δε σημαινει πως πρεπει να αφησουν και τους λιγους.

 

δεν εχω πετυχει προσωπικα, η δεν γνωριζα τέτοιο με τους ασφαλίτες

αν ισχυει σαφως δε πηγαν απο περιέργεια

 

και παλι, δεν πρεπει να επεμβουν στο παν. οι αστυνομικοι με τα 1000 ασχημα κ τις 100 πστιες τους;

 

Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι δεν τους ενδιαφερει η συλληψη του ενος μεσα στο πανεπιστημιο (αλλιως θα πιανανε και τους απ'εξω), αλλα να πεισουν την κοινη γνωμη οτι το ασυλο πρεπει να καταργηθει για να μην βρισκουν καταφυγιο οι αναρχικοι/εμποροι ναρκωτικων/πρεζακια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πανεπιστημιακό άσυλο θα πρέπει να ισχύει για το κάθε τσογλάνι που ουδεμία σχέση έχει με την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά χρησιμοποιεί τον χώρο του πανεπιστημίου σαν ορμητήριο για βανδαλισμούς.

Αν κάποιος από τους προοδευτικούς συν-φορουμίτες θέλει να μου εξηγήσει, θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...