Προς το περιεχόμενο

Σύλληψη μέσα στο άσυλο...


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρίξε 10 χρόνια σε αυτή που έπιασες με τις τσάντες με τις μολότοφ και ενα σωρό πράγματα που είχε , σαν φυσικό αυτουργό , και ρίξε και άλλα 10 χρόνια στη φυλακή χωρίς αναστολη σε αυτόν/αυτή που βγαίνει στη τηλεόραση που με αφορμή το συγκεκριμένο γεγονός φωνάζει για την παραβίαση του ασύλου , σαν ηθικό αυτούργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ναι πραγματι θα μπορουσε να ειναι κι έτσι...

 

εμενα ως πολιτη, με ενδιαφερει να μην παει ο καθε αναρχικος και καταστρεψει το αυτοκινητο μου, το μαγαζι μου, το σπιτι μου με το ετσι θελω

οταν ειναι στον δρομο (μαλλον ουτοπλαστικα) πιστευω πως μπορει να συλληφθει πιο ευκολα.

οταν τον βλεπω να ταμπουρωνεται μεσα στο πανεπ. και να μην πρεπει να μπορουν να τον πιασουν, τσαντιζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πανεπιστημιακό άσυλο θα πρέπει να ισχύει για το κάθε τσογλάνι που ουδεμία σχέση έχει με την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά χρησιμοποιεί τον χώρο του πανεπιστημίου σαν ορμητήριο για βανδαλισμούς.

Αν κάποιος από τους προοδευτικούς συν-φορουμίτες θέλει να μου εξηγήσει, θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις του.

 

Δεν θα επρεπε αλλα ειναι αναποφευκτο...

Οπως το δικαιωμα σου να μην μπουκαρουν οι μπατσοι σπιτι σου χωρις ενταλμα προστατευει εσενα αλλα και τον οποιο εμπορο ναρκωτικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ρίξε και άλλα 10 χρόνια στη φυλακή χωρίς αναστολη σε αυτόν/αυτή που βγαίνει στη τηλεόραση που με αφορμή το συγκεκριμένο γεγονός φωνάζει για την παραβίαση του ασύλου , σαν ηθικό αυτούργό.

 

Δεν εχεις ιδεα τι ειναι ο ηθικος αυτουργος ετσι?

Εγω λεω να ριξουμε και 10 χρονια σε οποιον της πουλησε τα μπουκαλια...:?

 

οταν τον βλεπω να ταμπουρωνεται μεσα στο πανεπ. και να μην πρεπει να μπορουν να τον πιασουν, τσαντιζομαι

 

Μπορουν να τον πιασουν απλα πρεπει να ακολουθηθουν καποιες διαδικασιες που εξασφαλιζουν την εισοδο των αρχων στο πανεπιστημιο με σκοπο την συλληψη καποιου εγκληματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε αλλα ειναι αναποφευκτο...

Οπως το δικαιωμα σου να μην μπουκαρουν οι μπατσοι σπιτι σου χωρις ενταλμα προστατευει εσενα αλλα και τον οποιο εμπορο ναρκωτικων...

Το δικαίωμά μου να μη μπουκάρουν οι μπάτσοι στο σπίτι μου δεν με προστατεύει αν βγω στο μπαλκόνι και πετάω μολότωφ στα αυτοκίνητα των γειτόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαίωμά μου να μη μπουκάρουν οι μπάτσοι στο σπίτι μου δεν με προστατεύει αν βγω στο μπαλκόνι και πετάω μολότωφ στα αυτοκίνητα των γειτόνων.

 

αμα το κανεις αυτο βγαινει ενταλμα και σε τσιμπανε... Αμα καταργηθει ομως αυτο το δικαιωμα σου, μπαινουν και κανουν οτι γουσταρουν χωρις να εχεις κανει τιποτα...

 

απο post του paredwse που δυστυχως δεν μπορω να κανω quote

7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.

 

αρα το προβλημα ποιο ειναι? Γιατι να καταργηθει εντελως το ασυλο απο την στιγμη που υπαρχει αυτη η παραγραφος στο νομο?

 

Για να μην παρεξηγηθω...καλα κανανε και την πιασανε, αλλα μου δημιουργειται η ευλογη απορια γιατι να καταργηθει το ασυλο απο την στιγμη που μπορουν να συλληφθουν οσοι διαπραξουν μια κακοβουλη ενεργεια? γιατι τετοια καουρα την στιγμη που στο κεντρο της Αθηνας οι μπατσοι δεχονταν μολοτωφ απο τους αναρχικους και το ξυλο το ετρωγαν οι φοιτητες μεσα στα μπλοκ τους που δεν ειχαν αφησει αναρχικους να σπασουν τις αλυσιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όποτε και να μπει μέσα η αστυνομία, ακόμα και να σφάξει κάποιος με παντσέτα, κάποιοι θα φωνάζουν περί παραβίασης ασύλου.

 

ενταξει παντου υπαρχουν ηλιθιοι...τι να κανουμε?

Οι εποχες του Καιαδα περασαν ανεπιστρεπτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Eπιμένω, όποιος δεν ξέρει, να ψάξει να βρεί πως ξεκίνησε ο θεσμός του πανεπιστημιακού ασύλου, ποιούς σκοπούς και ποιούς ανθρώπους εξυπηρετούσε τότε και ποιούς σκοπούς και ποιά ζώα εξυπηρετεί τώρα.

 

Exactly my thoughts. Προφανώς όταν αποφάσισαν την καθιέρωση του θεσμού του πανεπιστιμιακού ασύλου ζούσαμε σε μια πολιτισμένη χώρα όπου στα πανεπιστήμια συχνάζαν φοιτητές και όχι κουκουλοφόροι κανίβαλοι.

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πανεπιστημιακό άσυλο θα πρέπει να ισχύει για το κάθε τσογλάνι που ουδεμία σχέση έχει με την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά χρησιμοποιεί τον χώρο του πανεπιστημίου σαν ορμητήριο για βανδαλισμούς.

Αν κάποιος από τους προοδευτικούς συν-φορουμίτες θέλει να μου εξηγήσει, θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις του.

 

Παρ΄ότι θεωρώ τον εαυτό μου προοδευτικό, αδυνατώ να βρω μία λογική απάντηση στο ερώτημά σου. Θα με ενδιέφερε κι εμένα να διαβάσω κάποια εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ΄ότι θεωρώ τον εαυτό μου προοδευτικό, αδυνατώ να βρω μία λογική απάντηση στο ερώτημά σου. Θα με ενδιέφερε κι εμένα να διαβάσω κάποια εξήγηση.

Κανονικά έπρεπε να μπει σε εισαγωγικά η λέξη "προοδευτικός" αφού αυτοί που τον έχουν οικιοποιηθεί κάθε άλλο παρά προοδευτικές απόψεις έχουν (ούτε καν η Προοδευτική δε μπορεί να πάει μπροστά ρε γμτ... :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ΄ότι θεωρώ τον εαυτό μου προοδευτικό, αδυνατώ να βρω μία λογική απάντηση στο ερώτημά σου. Θα με ενδιέφερε κι εμένα να διαβάσω κάποια εξήγηση.

 

Παμε αλλη μια φορα...

απο την στιγμη που ο νομος προβλεπει την συλληψη κακοποιων μεσα στο ασυλο χωρις καν την συγκαταθεση του πρυτανη, που ειναι το προβλημα???

 

Σε λιγο θα βγουνε να πουνε οτι το πανεπιστημιακο ασυλο φταιει για την εγκληματικοτητα στην χωρα μας...

 

Λυστε μου και εμενα μια απορια...

Αφου επιτρεπεται να γινει συλληψη οπως μας πληροφορησε ο paredwse, γιατι τετοια καουρα να καταργηθει ΕΝΤΕΛΩΣ το πανεπιστημιακο ασυλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός (εκτός από εσένα) μίλησε για κατάργηση του ασύλου; Το γεγονός για το οποίο συζητάμε είναι ότι συνελήφθει μια 19χρονη με μια τσάντα γεμάτη εκρηκτικά, άρα διέπραξε ένα αυτόφωρο κακούργημα. Πριν λίγο καιρό τα καλόπαιδα που κόπτονται για το άσυλο και την ελεύθερη διακίνηση των ιδεών έκαψαν ένα περιπολικό που έκανε το τρομερό έγκλημα να πάει τον ιατροδικαστή στη δουλειά του. Αν οι ίδιοι που θέλουν να μην καταργηθεί το άσυλο δεν έδιναν αφορμές για την κατάργησή του, ίσως να μην κάναμε τώρα αυτή τη συζήτηση.

 

Και επειδή λέτε γιατί δε συλλαμβάνουν πρώτα αυτούς που τα σπάνε έξω, εγώ αυτό που βλέπω κάθε φορά που γίνονται επεισόδια είναι ότι αυτοί οι λόγοι που τελικά συλλαμβάνονται αντιμετωπίζονται σχεδόν ως λαϊκοί ήρωες και επαναστάτες (του κώλου θα συμπλήρωνα εγώ) από κάποιους "προοδευτικούς" αριστερούς που διοργανώνουν πορείες και συλλαλητήρια για την απελευθέρωσή τους. Υπό αυτές τις συνθήκες κατανοώ και την απροθυμία των αστυνομικών να κάνουν συλλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός (εκτός από εσένα) μίλησε για κατάργηση του ασύλου;

 

Πρεπει να το πει καποιος εδω μεσα για να ειναι πραγματικοτητα?

 

Αν οι ίδιοι που θέλουν να μην καταργηθεί το άσυλο δεν έδιναν αφορμές για την κατάργησή του, ίσως να μην κάναμε τώρα αυτή τη συζήτηση.

 

Και αν ολοι οι μπατσοι κανανε σωστα την δουλεια τους δεν θα τους λεγαμε μπατσους ουτε θα υπηρχε δυσαρεσκεια απεναντι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αν ολοι οι μπατσοι κανανε σωστα την δουλεια τους δεν θα τους λεγαμε μπατσους ουτε θα υπηρχε δυσαρεσκεια απεναντι τους...

 

σιγά που δε θα υπήρχε δυσαρέσκεια (αλλά τέσπα)

συνεχίστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...