Προς το περιεχόμενο

Ποιο Server για Web Hosting προτεινετε;


Peyote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμένε (δεν βρίζω... το λέει περήφανα στην υπογραφή του) δεν είπε ο cybercreep τίποτα... εγώ το έγραψα γιατί όπως εσύ είσαι ικανοποιημένος στην ξενιτιά έτσι είμαι εγώ με την συγκεκριμένη εταιρία... και χέστηκα που είναι οι σερβερ καθώς το τόπικ δεν λέει εντός/ εκτός και επί τα αυτά...

 

Εσύ πετάχτηκες σαν ... ελατήριο (sic) να κατηγορήσεις κόσμο για διαφήμιση. Άρα άσε τα τσαλίμια με τα τσιράκια κτλ και χασπί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

alexzzz προφανώς του απάντησες στο προηγούμενό του μήνυμα που έστειλε στις 01:35 και το οποίο μάλλον έσβησαν οι διαχειριστές.

 

Ο Blondeamon εκτός του ότι δεν έχει επιχειρήματα σε αυτά που λέει προφανώς μας αντιγράφει κιόλας. Χρησιμοποιεί για web-server για το site του τον lighttpd και για ftp server τον pure-ftpd. (Blondeamon: έχουν βγει 3 νεότερες εκδόσεις του lighttpd από αυτήν που χρησιμοποιείς, εάν δεν σπαταλούσες τόσο χρόνο γράφοντας μηνύματα που σβήνουν οι διαχειριστές θα είχες χρόνο να αναβαθμίσεις)

 

Δεν γνωρίζω ποιος είναι, ούτε μάλλον αυτός ξέρει εμένα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημά του και όταν ακούει την λέξη CretaForce είναι λες και του έβρισες οικίο συγγενικό πρόσωπο...

 

ΥΓ: Μόλις είδα στο site σου kamenos, σύνδεσμο προς την cpusers. Εάν θέλεις ρώτα τα παιδία εάν είναι ευχαριστημένοι. Αλλά φαντάζομαι εάν σου απαντήσουν θετικά, σίγουρα θα πεις ότι και αυτοί είναι υπάλληλοι της CretaForce.

 

Καλή ημέρα να έχουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η CretaForce.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το control panel τους μέσο SSH.

Ίσως δεν είναι και ότι καλύτερο για έναν αρχάριο χρήστη και το θεωρώ λίγο "παίδεμα", χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι δυνατό και αξιόπιστο το σύστημα τους.

Ίσως εάν είχαν υλοποιήσει ένα δικό τους με web interface να ήταν πιο πιασάρικο.

 

(όχι δεν είμαι υπάλληλος της Cretaforge)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον Blondeamon :

 

Επικοινώνησα με τη Γερμανική εταιρία που πρότεινες και ζήτησα ίδιο server με αυτόν που έχουμε τώρα (16 GB RAM, Quad core 8 Cpus clovertown, κλπ). Η απάντησή τους μετά από μια μέρα:

 

"we don't offer more than 8 GB RAM or Quadcore at the moment."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν συγκεκριμένο hardware και αλλαγές βλέπεις στους δίσκους, στη RAM και στο raid. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ έξυπνο αυτό, μιας και οι τεχνικοί τους γνωρίζουν καλά το hardware και μπορούν να σε εξυπηρετήσουν πιο γρήγορα σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος.

 

Εάν θέλεις ντε και καλά 16GB ram πάρε 2 servers με 8GB ram και είσαι καλυμμένος. Επίσης θα έχεις όφελος στο ότι εάν σου χαλάσει το ένα μηχάνημα που έχεις τώρα θα επηρρεαστούν οι μισοί σου συνδρομητές και όχι όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν συγκεκριμένο hardware και αλλαγές βλέπεις στους δίσκους, στη RAM

 

Μα ούτε στη RAM δεν μπορούν να προσθέσουν περισσότερη από 8 GB!

 

και στο raid. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ έξυπνο αυτό, μιας και οι τεχνικοί τους γνωρίζουν καλά το hardware και μπορούν να σε εξυπηρετήσουν πιο γρήγορα σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος.

 

Τι εξυπνάδα ενέχει δηλαδή το να έχει 8 GB RAM αντί για 16 GB; Τι αλλάζει στο knowledge base των μηχανικών;

 

Εάν θέλεις ντε και καλά 16GB ram πάρε 2 servers με 8GB ram και είσαι καλυμμένος.

 

Όχι βέβαια! Είναι σαν να λέμε ότι αν θες να πας πιο γρήγορα, πάρε 2 Hyundai αντί να πάρεις ένα Porsche, που λέει ο λόγος.

Έπειτα υπάρχουν μεγάλα βαριά sites που τα 8 GB είναι λίγα για να τα σηκώσουν. RAM is never enough στους servers... Κανόνας!

 

Επίσης θα έχεις όφελος στο ότι εάν σου χαλάσει το ένα μηχάνημα που έχεις τώρα θα επηρρεαστούν οι μισοί σου συνδρομητές και όχι όλοι.

 

Τι να χαλάσει σε έναν server; Από την εμπειρία μου το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι ο δίσκος. Και με RAID 1 μηδενίζεις αυτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδια στη creta force ουτε τα ξερω ουτε με ξερουν...

Hosting ημουν πολλα χρονια και σε ελληνικες και σε ξένες, αλλα ποτέ δεν ειχα τετοια αμεσότητα.

Φιλοξενώ 2 sites και απο την εικοινωνια που εχουμε ειναι πολυ εξυπηρετικοι και άμεσοι περα απο τις καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτε στη RAM δεν μπορούν να προσθέσουν περισσότερη από 8 GB!

 

Οι servers είναι προκαθορισμένοι και δεν φαίνεται να είναι διατεθημένοι να κάνουν αλλαγές. Για αυτό υπάρχουν και άλλα datacenters που μπορούν να παρέχουν custom λύσεις.

 

 

Τι εξυπνάδα ενέχει δηλαδή το να έχει 8 GB RAM αντί για 16 GB; Τι αλλάζει στο knowledge base των μηχανικών;

 

Δεν μιλούσα για την επιπλέον RAM. Μιλούσα για τα κουτιά των servers, τις μητρικές, κλπ που για να τα μάθει ο κάθε τεχνικός χρειάζεται κάποια εκπαίδευση. Αλλιώς είναι να κάνει μια δουλειά σε 1 λεπτό και αλλιώς να ψάχνει πώς γίνεται η δουλειά στο συγκεκριμένο μοντέλο. Επιπλέον γνωρίζουν τα προβλήματα και τις λύσεις του software που επιτρέπουν να εγκαταστήσεις μέσα από το control panel τους.

 

Μιας και έφερες παράδειγμα με αυτοκίνητα σκέψου ένα συνεργείο που επισκευάζει αυτοκίνητα. Εάν οι τεχνικοί του ασχολούνται συνεχώς μόνο με αυτοκίνητα BMW και όχι με όλες τις μάρκες δεν θα έχουν μια εξειδίκευση και τα παίζουν στα δάχτυλα τις μηχανές των BMW;

 

 

Όχι βέβαια! Είναι σαν να λέμε ότι αν θες να πας πιο γρήγορα, πάρε 2 Hyundai αντί να πάρεις ένα Porsche, που λέει ο λόγος.

Έπειτα υπάρχουν μεγάλα βαριά sites που τα 8 GB είναι λίγα για να τα σηκώσουν. RAM is never enough στους servers... Κανόνας!

 

Πρώτα πρέπει να κοιτάξεις ότι όντως το πρόβλημα είναι η περιορισμένη RAM και όχι πρόβλημα στα scripts που τρέχεις. Επειδή διαχειρίζομαι αρκετούς servers για πελάτες στο εξωτερικό σπάνια έχω δει να χρειάζεται πάνω από 4GB RAM ακόμα και σε servers με apache/cpanel. Φυσικά εάν θέλεις να φιλοξενήσεις μερικές χιλιάδες sites σε 1 server τότε εντάξει μπορεί να μην σου φτάνουν τα 8GB αν και το bottleneck θα πιο πριν στο I/O.

 

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο WHT για το εάν είναι καλύτερο να έχεις 1 δυνατό server ή περισσότερους μικρότερης ταχύτητας επεξεργαστή, λιγότερη RAM, κλπ. Άλλοι προτιμάνε 1 άλλοι περισσότερους. Προσωπικά προτιμώ να έχω πολλούς και να βάζω λίγους συνδρομητές σε κάθε server διότι καταρχάς δεν πληρώνω άδειες για control panel (έχουμε φτιάξει το δικό μας) που θα ανέβαζε κατά πολύ το κόστος / server. Επιπλέον εάν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα θα επηρεαστούν 50-70 πελάτες και όχι 400-500. Επίσης μπορώ να διαθέτω 100 ευρώ / μήνα για να διατηρώ ένα άδειο server με σκοπό να περάσω εκεί τους συνδρομητές από άλλο server που έχει πρόβλημα. Εάν είχα ένα τεράστιο server το κόστος για backup server θα ήταν 4-5 φορές πιο υψηλό.

 

 

Τι να χαλάσει σε έναν server; Από την εμπειρία μου το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι ο δίσκος. Και με RAID 1 μηδενίζεις αυτό το ενδεχόμενο.

 

Συνήθως δίσκος ή τροφοδοτικό χαλάει. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις πάντως που χαλάει ο raid controller και μετά πάνε περίπατο τα δεδομένα από όλους τους δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι servers είναι προκαθορισμένοι και δεν φαίνεται να είναι διατεθημένοι να κάνουν αλλαγές. Για αυτό υπάρχουν και άλλα datacenters που μπορούν να παρέχουν custom λύσεις.

 

Για αυτό το ανέφερα. Το θεωρώ αδυναμία.

 

Δεν μιλούσα για την επιπλέον RAM. Μιλούσα για τα κουτιά των servers, τις μητρικές, κλπ που για να τα μάθει ο κάθε τεχνικός χρειάζεται κάποια εκπαίδευση.

 

Μα εγώ ζήτησα απλώς περισσότερη RAM και περισσότερες CPU.

 

Πρώτα πρέπει να κοιτάξεις ότι όντως το πρόβλημα είναι η περιορισμένη RAM και όχι πρόβλημα στα scripts που τρέχεις. Επειδή διαχειρίζομαι αρκετούς servers για πελάτες στο εξωτερικό σπάνια έχω δει να χρειάζεται πάνω από 4GB RAM ακόμα και σε servers με apache/cpanel.

 

Πίστεψέ με υπάρχουν μερικά site πολύ απαιτητικά σε μνήμη και άλλα resources, χωρίς να έχουν bugs σε scripts.

 

Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο WHT για το εάν είναι καλύτερο να έχεις 1 δυνατό server ή περισσότερους μικρότερης ταχύτητας επεξεργαστή, λιγότερη RAM, κλπ. Άλλοι προτιμάνε 1 άλλοι περισσότερους. Προσωπικά προτιμώ να έχω πολλούς και να βάζω λίγους συνδρομητές σε κάθε server διότι καταρχάς δεν πληρώνω άδειες για control panel (έχουμε φτιάξει το δικό μας) που θα ανέβαζε κατά πολύ το κόστος / server. Επιπλέον εάν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα θα επηρεαστούν 50-70 πελάτες και όχι 400-500. Επίσης μπορώ να διαθέτω 100 ευρώ / μήνα για να διατηρώ ένα άδειο server με σκοπό να περάσω εκεί τους συνδρομητές από άλλο server που έχει πρόβλημα. Εάν είχα ένα τεράστιο server το κόστος για backup server θα ήταν 4-5 φορές πιο υψηλό.

 

Και υπάρχει και η τρίτη λύση του clustering: άλλο server για mail, άλλο για database, άλλα για http κλπ.... Κατά τη γνώμη μου ακόμα προτιμότερη λύση.

 

Συνήθως δίσκος ή τροφοδοτικό χαλάει. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις πάντως που χαλάει ο raid controller και μετά πάνε περίπατο τα δεδομένα από όλους τους δίσκους.

 

Για αυτό υπάρχουν και οι εξωτερικοί offline-backup δίσκοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω κατα μπερδευτεί

αν νοικιάσω χώρο μπορώ στον ίδιο χώρο να ανεβάσω 2 σιτες με διαφορετικά domains?

πείτε καμία πρόταση.. αυτό που ψάχνω είναι host

σελιδα με κάποιο cms drupal,joomla etc 1domain +2 mail lists

και να μου επιτρέπει να ενσωματώσω κ δεύτερο δομαιν.

 

γενικότερα γύρο στο 60Ε/χρονο +/- 10E με 1domain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εάν θα επιτρέπει παραπάνω από 1 domains εξαρτάται το πακέτο hosting. Στην τιμή που αναφέρεις πάντως μπορείς να βρεις καλό webhost, αρκεί να μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο και μηνιαία κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω κατα μπερδευτεί

αν νοικιάσω χώρο μπορώ στον ίδιο χώρο να ανεβάσω 2 σιτες με διαφορετικά domains?

 

Αυτό εξαρτάται από την εταιρία. Άλλες βάζουν τέτοιους περιορισμούς και άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εάν θα επιτρέπει παραπάνω από 1 domains εξαρτάται το πακέτο hosting. Στην τιμή που αναφέρεις πάντως μπορείς να βρεις καλό webhost, αρκεί να μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο και μηνιαία κίνηση.

 

clain δεν θελώ ουτε χωρο ούτε τραφικ εξυπηρέτηση κανω για κατι φίλους απλα 2 σελίδες θελω να κάνω

ο godady δινει domain?

cyber ρίξε καμια πρόταση mail list είναι must

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες mail list θέλεις να έχεις μια λίστα όπου όταν στέλνει κάποιος ένα μήνυμα στο e-mail της λίστας να προωθείται σε όλα τα e-mails ή θέλεις λίστα για να στέλνεις newsletters σε πελάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...