Προς το περιεχόμενο

Q6600 με Τhermalright Cooler Ultra 120 Extreme προβλημα...


ten-ten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
CoreTemp .95 and TAT seem to use a Tjunction max temp of 100C in thier calculations on L2 Stepping CPU's. And therefore seem to register +15C for temps.

 

CoreTemp .94 and SpeedFan use a Tj max of 85C on L2 stepping and my belief is that they are "more" correct.

 

me liga logia giati empisteuomai perissotero to 0.94 apo to 0.95...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδή σκέφτομαι να βάλω καινούργια ψύκτρα για περισσότερο o/c guys ποιά μου προτείνετε?

 

Το ξανασκέφτομαι τώρα μετά αυτά τα προβληματάκια της Τhermalright Cooler Ultra 120 Extreme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

eite thn Ultra 120 Extreme eite to kainourio GOMARI (me olh thn shmasia ths le3hs) ths Thermalright to IFX-14 :D

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976875&product=1011154

 

ten-ten mpes msn h grnet (irc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frou-Frou προσωπικά, θα σου πρότεινα την Scythe Ninja Plus Rev.B (αν και αυτή ίσως χρειαστεί λίγο lapping) ... Από εκεί και πέρα νομίζω τα παρακάτω διαγράμματα θα σου φανούν αρκετά χρήσιμα :wink:

 

Air Cooling - Idle Temps

idlenn5.th.png

 

Air Cooling - Load Temps

stressqe1.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα εδώ http://thermalright.com/default.htm αλλά τζίφος ρε παιδιά.

 

Λέει απλά

 

Compatibility

- INTEL: All Intel Socket LGA775 processors

- AMD: Athlon64 / FX / X2 / Opteron Socket AM2 processors

 

Η απλή Τhermalright Cooler Ultra 120 έχει πρόβλημα και αυτή με το lapping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

8ewrhtika kamia den exei provlhma me lapping...apla merika kommatia exoun...px h dikia mou einai mia xara...allwn oxi...shit happens :( (kai auto isxyei me OLES tis markes psyktrwn oxi mono Thermalright asfalws...)

 

epipleon einai kai 8ema CPU...alla einai arketa isioi alloi oxi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα εδώ http://thermalright.com/default.htm αλλά τζίφος ρε παιδιά.

 

Λέει απλά

 

Compatibility

- INTEL: All Intel Socket LGA775 processors

- AMD: Athlon64 / FX / X2 / Opteron Socket AM2 processors

 

Η απλή Τhermalright Cooler Ultra 120 έχει πρόβλημα και αυτή με το lapping?

Η απλή δεν έχει τέτοιο "ζήτημα". Εάν στείλεις mail στην Thermalright θα σου απαντήσουν ότι είναι επίτηδες έτσι η ψήκτρα επειδή δεν είναι τελείως ίσιο και το IHS των cpu. Εγώ πάντως στην δικιά μου της πέταξα ένα lapping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thresh μπορεις να μου στηλεις το core temp 0.94?

 

Φίλε ten-ten,επειδή έχω ίδιο mobo,ίδιο CPU και ίδια ψύκτρα,θα σου πω οτι προσωπικά μου βγηκε ο Χριστός ανάποδα για να μπει σωστά η ψύκτρα.Πρέπει να σιγουρευτείς οτι έχει κουμπώσει καλά αλλιώς δεν κάνεις δουλειά.

 

Παρ'όλα αυτά,τσέκαρε να δεις αν η επιφάνεια της CPU είναι λεία γιατί αν δεν είναι θες lapping. :???:

 

P.S. Αν θες κάνε με add στο MSN να σου zipparo το coretemp 0.94 και να στο στείλω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ιδιες θερμοκρασιες εχω και με το coretemp 0.94

Τωρα απλα ψαχνω με ποια μερια θα την ρηξω στον τοιχο (οπως ειπα και στον THRESH)

Aπλα απογοητευση....

Thanks anyway mates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όποτε βρεις χρόνο, πέρασέ την μία με ένα ντουκόχαρτο :wink: Ίσως γίνει δουλειά ... Αχ αυτή η Thermalright, δεν μπορώ να καταλάβω την πολιτική της ! Ναι μεν αγοράζουμε με 60ε την κορυφαία ψύκτρα + ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για ένα καλό 120άρη fan, και μας "την φέρνουν" αναγκάζοντάς μας να προσφύγουμε σε πατέντες, κολπάκια, lapping etc, ώστε να αποδώσει τα μέγιστα δυνατά ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...