Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλός οδηγός. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο πρώτος τρόπος OC, στον οποίο βάζουμε μια χ τάση, φθάνουμε εκεί που θέλουμε και μετά κοιτάμε μέχρι πόσο λίγο μπορούμε να ρίξουμε. Εγώ πάντως είμαι Rock stable στα 3,5GHZ αλλά με τάση 1,49V και Full Load θερμοκρασία 65C.

 

Ελπίζω ο κόσμος να καταλάβει ότι το OC δεν γίνεται με το κιλό. Όλοι νομίζουν ότι θα πάρουν Quad και θα πατήσουν ένα κουμπί και θα πάνε 3,7Ghz+++ και μάλιστα πλήρως σταθεροί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια πως θα αλλαξω την αναλογια απο το auto cpu:ram και να την βαλω 1:1?εγω τον amd 5600 ton εγω στα 3.1 και του εγω κανει ολα τα τεστ και περασαν με επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κυνηγάς το 1:1 κυνηγάς το μεγαλύτερο bandwidth που μπορείς να έχεις στον συνδυασμό board+cpu+ram με τους διαιρέτες πέφτει το bandwidth αλλα σε αφήνει να πας πιο ψιλά :) οποτε μια η άλλη είναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι Board έχεις ? παίζεις διαφορετικά εκεί όσο πιο χαμηλά timmings πιο μικρές συχνότητες πιάνεις :) και ιάνει και ανάλογα το board αλλα γενικά για να κανεις καλο Oc στις μνήμες θες πολύ παρα πολύ ώρα πολύ περισσότερο από όσο θες για να ανεβάσεις το υπόλοιπο

 

σύστημα σου και ο λόγος είναι το memtest :) σε γενικές γραμμές ανέβασε τρέξε memtest αν δεις ότι βγάζει λάθη δώσε ρεύμα ξανά memtest αν δεις ότι βγάζει λάθη χαλάρωσε timings ξανά memtest αν δεις ότι βγάζει λάθη τότε maxάρανε όπου δεν βγάζει λάθη εννοείτε ότι δίνουμε mhz :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eksoxos odigos...alla tha ithela liga perissotera info sto thema ton ram kai timmings kathoti oi ram einai to mono pou den exo kataferei na kano o/c.

 

Όπως είπε και ο πάνος aka vatos_locos οι μνήμες είναι από τα πιο δύσκολα κομμάτια στην υπόθεση overclock. Στον επεξεργαστή κοιτάς 2-3 πράγματα ενώ στις μνήμες έχεις να κάνεις με 4 βασικά timings και αρκετά subtimings και ρυθμίσεις που για να κάτσεις να τα αναλύσεις θες ένα ξεχωριστό guide μόνο γι αυτά.

 

Επίσης παίζει ρόλο η μητρική τα ICs που φοράνε οι μνήμες και ο εκάστοτε memory controller οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτά πάνε στα advanced lessons και όχι σε beginners guide ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

malista exo Evga680i kai corsair dominator 6400C4D alla me ola auta pou eipate me peisate na min kano...lol!!!

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, θα πρέπει να σου πω ότι το 680i είναι από τα πιο δύστροπα Chipsets.

 

ισα ισα κανεις και πιο άνετα με το chipset που έχεις :)

Εννοείς επειδή θα τα βάλει Unlinked? Σε αυτό το MOBO στην αρχή φαίνονται όλα καλά... Μετά αρχίζουν τα ζόρια... :?

 

Dld egw pou thelw na paw ton E6600 mou sta 3 GHZ gia 24/7 xrisi tha prepei na kunigisw to 1:1?

Άνετα. Και στα 3,3GHZ και ίσως και παραπάνω μπορείς να τον έχεις για καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά από τα λεγόμαι διαβάζω κακά πράγματα. Γενικά για 680i.

 

Α! Ο καλύτερος διαιρέτης δεν είναι ο 1:1. Αλλάζουν νομίζω αυτά από chipset σε chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...