Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά από τα λεγόμαι διαβάζω κακά πράγματα. Γενικά για 680i.

 

Α! Ο καλύτερος διαιρέτης δεν είναι ο 1:1. Αλλάζουν νομίζω αυτά από chipset σε chipset.

 

Yparxei kapoio site pou borw na to tsekarw 'h to briskw apo ebeiria?

Exw P5W DH Deluxe me i975x chipset...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενδιαφέρον οδηγός, αν και δεν συμφωνώ σε όλα τα σημεία μαζί του...

 

Απλά πάντως να πω, πως για να ελέγξει κανείς με πιο απλό τρόπο την σταθερότητα του συστήματός του, μετα το Overclocking, μπορει αντί να χρησιμοποιείσει αυτά τα φιλοσοφικά (για τους newbies) προγράμματα, να τρέξει μερικές φορές το 3Δ Mark (όποια έκδοση και αν έχει), να τρέξει μερικές φορές το Pc Mark, έτσι και θα δεί πόση και σε ποιούς τομείς ήταν η άυξηση της απόδοσης, και θα ελέγξει την σταθερότητα του συστήματος.

Αν τα αποτελέσματα έιναι σταθερά κοντά στο ίδιο νούμερο, δεν παρουσιάζονται fragments, μπλέ οθόνες, reset, errors κτλπ, τότε κατά πάσα πιθανότητα το σύστημα του είναι ΟΚ.

 

Υ.Γ. ποιός και γιατί θα έκανε Overclocking έναν core 2? Εγώ δεν σκέφτομαι πάντως να κάνω O/c στον AMD 6000+... Overclocking κάναμε κάποτε, για λόγους οικονομίας (να αναβάλλουμε κάπως την αναβάθμιση), ποιός ο λόγος να πειράξεις έναν ολοκαίνουργιο cpu? Άντε και είδες μια βελτίωση της τάξης του 5%, ε και? :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πάντως να πω' date=' πως για να ελέγξει κανείς με πιο απλό τρόπο την σταθερότητα του συστήματός του, μετα το Overclocking, μπορει αντί να χρησιμοποιείσει αυτά τα φιλοσοφικά (για τους newbies) προγράμματα, να τρέξει μερικές φορές το 3Δ Mark (όποια έκδοση και αν έχει), να τρέξει μερικές φορές το Pc Mark, έτσι και θα δεί πόση και σε ποιούς τομείς ήταν η άυξηση της απόδοσης, και θα ελέγξει την σταθερότητα του συστήματος.

Αν τα αποτελέσματα έιναι σταθερά κοντά στο ίδιο νούμερο, δεν παρουσιάζονται fragments, μπλέ οθόνες, reset, errors κτλπ, τότε κατά πάσα πιθανότητα το σύστημα του είναι ΟΚ.[/quote']

 

Cpu που περνά 10 loops σε pcMark & 3d Mark μπορεί να κρασάρει στο μισάωρο με orthos ή prime.

Αυτά που ανέφερες δε στρεσάρουν τη CPU στο max, οπότε για να είσαι 100% sure χρησιμοποιείς Cpu stress tests κι όχι synthetic benchmarks!

 

ποιός και γιατί θα έκανε Overclocking έναν core 2?

Ποιος και γιατί να μην κάνει??

 

Εγώ δεν σκέφτομαι πάντως να κάνω O/c στον AMD 6000+

Και να κάνεις θα πάρεις 200 με 400Mhz με αυτή τη cpu που έχεις...Τσάμπα το ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu που περνά 10 loops σε pcMark & 3d Mark μπορεί να κρασάρει στο μισάωρο με orthos ή prime.

Αυτά που ανέφερες δε στρεσάρουν τη CPU στο max, οπότε για να είσαι 100% sure χρησιμοποιείς Cpu stress tests κι όχι synthetic benchmarks!

 

Δεν διαφωνώ, απλά για έναν αρχάριο στο Overclocking, δεν νομίζω ότι να βρεί να ρυθμίσει και να καταλάβει τα αποτελέσματα των stress tests, θα ήταν και ότι πιο εύκολο...

Εκτός αυτού βέβαια, εμένα με ενδιαφέρει ο έλεγχος της cpu σε εφαρμογές που θα χρησιμοποιηθούν στην πράξη, δλδ εγώ με το pc μου τι θα κάνω? Θα παίξω κάνα game (καλύπτεται από το 3Δ Μαρκ), ή θα χρησιμοποιήσω κάνα πρόγραμμα για καμιά δουλειά, που σπανίως θα φέρει την cpu στα όρια της, οπότε από πρακτικής σκοπιάς, με τα benchmarks είμαι καλυμμένος.

 

Ποιος και γιατί να μην κάνει??

 

Γιατί ένας σημερινός dual core cpu, μπορεί με άνεση να καλύψει τις περισσότερες ανάγκες μας, οπότε είναι κάτι περιττό.γ

 

Και να κάνεις θα πάρεις 200 με 400Mhz με αυτή τη cpu που έχεις...Τσάμπα το ρευμα

 

γιατί εσύ πόσα Mghz θα πάρεις? 1Ghz? Με το pc Μάλιστα να είναι λειτουργικό?

Μάλλον θα πάρεις ψίχουλα στην απόδοση, οπότε τζάμπα τα κάνεις όλα αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Υ.Γ. ποιός και γιατί θα έκανε Overclocking έναν core 2? Εγώ δεν σκέφτομαι πάντως να κάνω O/c στον AMD 6000+... Overclocking κάναμε κάποτε, για λόγους οικονομίας (να αναβάλλουμε κάπως την αναβάθμιση), ποιός ο λόγος να πειράξεις έναν ολοκαίνουργιο cpu? Άντε και είδες μια βελτίωση της τάξης του 5%, ε και? :???:

 

Γιατι ισως η διαφορα δεν ειναι 5% αλλα 45%????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, απλά για έναν αρχάριο στο Overclocking, δεν νομίζω ότι να βρεί να ρυθμίσει και να καταλάβει τα αποτελέσματα των stress tests, θα ήταν και ότι πιο εύκολο...

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να πατήσεις το τεράστιο κουμπάκι GO στο orthos??

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι εχει error εφόσον θα σταματήσει να τρεχει και θα έχει κοκκινίσει το σύμπαν :D

Εκτός αυτού βέβαια, εμένα με ενδιαφέρει ο έλεγχος της cpu σε εφαρμογές που θα χρησιμοποιηθούν στην πράξη, δλδ εγώ με το pc μου τι θα κάνω? Θα παίξω κάνα game (καλύπτεται από το 3Δ Μαρκ)

Δεν έχεις καταλάβει το νόημα των stress tests.Αν μια cpu ειναι rock stable μετά από 8-10 ώρες prime/orthos πάει να πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κρασαρει σε καμία real life application ;)

Το να τρέξεις λίγα Loops 3d mark/pc Mark δε σου εξασφαλίζει τίποτα.

Γιατί ένας σημερινός dual core cpu, μπορεί με άνεση να καλύψει τις περισσότερες ανάγκες μας, οπότε είναι κάτι περιττό

Το overclock είναι ΚΑΙ hobby...Μη το ξεχνάς αυτό!

γιατί εσύ πόσα Mghz θα πάρεις? 1Ghz? Με το pc Μάλιστα να είναι λειτουργικό?

1-1,4Ghz με αέρα ή νερό και λογική τάση για 24/7 χρήση με τον υπολογιστή rock stable. Ρίξε μια ματιά στο http://www.hwbot.org για να δεις που κλοκάρει ο μέσος όρος ;) (hint:70% average gain )

 

p.s Εσύ δεν είσαι το παλικάρι που έλεγε ότι αν κλοκάρεις μια cpu μετά δε μπορείς να την επαναφέρεις σε default και stable κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να πατήσεις το τεράστιο κουμπάκι GO στο orthos??

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι εχει error εφόσον θα σταματήσει να τρεχει και θα έχει κοκκινίσει το σύμπαν :D

 

Δεν έχεις καταλάβει το νόημα των stress tests.Αν μια cpu ειναι rock stable μετά από 8-10 ώρες prime/orthos πάει να πει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κρασαρει σε καμία real life application ;)

Το να τρέξεις λίγα Loops 3d mark/pc Mark δε σου εξασφαλίζει τίποτα.

 

Το overclock είναι ΚΑΙ hobby...Μη το ξεχνάς αυτό!

 

1-1,4Ghz με αέρα ή νερό και λογική τάση για 24/7 χρήση με τον υπολογιστή rock stable. Ρίξε μια ματιά στο http://www.hwbot.org για να δεις που κλοκάρει ο μέσος όρος ;) (hint:70% average gain )

 

p.s Εσύ δεν είσαι το παλικάρι που έλεγε ότι αν κλοκάρεις μια cpu μετά δε μπορείς να την επαναφέρεις σε default και stable κατάσταση?

 

Συμφνωνώ ότι είναι Hobby αλλά οι σημερινοί cpus δεν προσφέρονται ιδιαίτερα... έχω πάψει βέβαια να ασχολούμε με Overclocking, εδώ και χρόνια...

 

Ναι εγώ το έλεγα... Βασισμένος στο ότι, ένας P4 1.7Ghz, με overclocking στα 2,34Ghz, ύστερα απο 2 χρόνια λειτουργίας σε αυτήν την ανεβασμένη συχνότητα, δεν λειτουργεί σωστά στο default. Το ίδιο συμβαίνει και σε μια GF4, όταν την γυρίσεις στο default, τα εμφανίζει fragments κτλπ, λειτουργεί φυσιολογικά ΠΛΕΟΝ μόνο στην ανεβασμένη συχνότητα... Πως το εξηγείς αυτο? (ούτε τότε μου έδωσες σαφή απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απαντησε πρωτα σ'αυτο που σου ειπα...

 

Η διαφορα ειναι 50% ή και παραπανω... Οχι 5%...

Αλλα προφανως γιαυτο εχεις AMD 6000+...

 

Αληθεια αυτο το τελευταιο που λες ("Βασισμένος στο ότι, ένας P4 1.7Ghz, με overclocking στα 2,34Ghz, ύστερα απο 2 χρόνια λειτουργίας σε αυτήν την ανεβασμένη συχνότητα, δεν λειτουργεί σωστά στο default.") που το στηριζεις....

 

Θελω πηγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι είναι Hobby αλλά οι σημερινοί cpus δεν προσφέρονται ιδιαίτερα...

Από οικονομικής πλευράς?Τι να σου πω...100 ευρώ κάνει ο E4400 μου.Και οι επιδόσεις του τώρα είναι καλύτερες από κατά πολύ ακριβότερους επεξεργαστές(Συμφέρει....) )

 

Ναι εγώ το έλεγα... Βασισμένος στο ότι, ένας P4 1.7Ghz, με overclocking στα 2,34Ghz, ύστερα απο 2 χρόνια λειτουργίας σε αυτήν την ανεβασμένη συχνότητα, δεν λειτουργεί σωστά στο default. Το ίδιο συμβαίνει και σε μια GF4, όταν την γυρίσεις στο default, τα εμφανίζει fragments κτλπ, λειτουργεί φυσιολογικά ΠΛΕΟΝ μόνο στην ανεβασμένη συχνότητα... Πως το εξηγείς αυτό? (ούτε τότε μου έδωσες σαφή απάντηση)

Εννοείται ότι δε μπορώ να εξηγήσω κάτι που δεν υπάρχει πουθενά στη διεθνή βιβλιογραφία του overclocking...Το μόνο που σου είπα είναι ότι κάτι δεν έκανες σωστά.Και αν πάρω υπ όψιν αυτά που έχεις πει μέχρι τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι κάτι δε πρόσεξες...

 

Αληθεια αυτο το τελευταιο που λες ("Βασισμένος στο ότι' date=' ένας P4 1.7Ghz, με overclocking στα 2,34Ghz, ύστερα απο 2 χρόνια λειτουργίας σε αυτήν την ανεβασμένη συχνότητα, δεν λειτουργεί σωστά στο default.") που το στηριζεις....

Θελω πηγες.[/quote']

Άστο πονεμένη ιστορία από άλλο thread...Και φυσικά στηρίζεται ΜΟΝΟ από προσωπική εμπειρία του παιδιού σε μια ατυχή του προσπάθεια να κλοκαρει μια cpu και μια vga η οποία αν δε κάνω λάθος του πήρε περίπου 4-5 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ισως η διαφορα δεν ειναι 5% αλλα 45%????

 

Εδώ μιλάμε για έναν μέσο άνθρωπο που θα κάνει Overclocking, όχι αν τύχεις σε ένα golden sample, ούτε σε extreme overclocker κτλπ... Εσείς μιλάτε για extreme overclocking, ενώ ο περισσότερος κόσμος αυτό που θα κάνει, είναι να ανεβάσει λίγο την συχνότητα με stock cooling κτλπ... Πράτοντας λοιπόν έτσι όπως λέω και η αύξηση 5% ίσως είναι πολύ...

 

Εκτός αυτού βέβαια, και εμείς είχαμε πάει μια Geforce4 800Mghz core clock, (σε άλλο thread τα πως και γτ, μην τα ξαναγράφω), είχε αύξηση στης επιδόσεις 200%+, τι πάει να πεί αυτό? Ότι όποιος κάνει Overclocking σε GF4 θα την ανεβάσει τόσο?Ή πως θα κερδίσει τέτοια αύξηση στις επιδόσεις? Η πως αν μου δώσεις τώρα εμένα μια GF4 θα την κάνω 800Mghz?

 

Στo link που δίνει ο phovos (φαντάζομαι) στο hwbot, περιέχονται pc με άτομα που ασχολούνται χρόνια ίσως με overclocking, και φυσικά όχι με stock μέσα.. Όχι τα αποτελέσματα του μέσου κόσμου, με το No name τροφοδοτικο/μητρική κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

desolatorXT ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι olla αυτά που λες είναι μπούρδες έτσι :) Overcloking κανεις γιατί γουστάρεις και εμενα δεν με χάλασε καθόλου που μετά μισά λεφτά πατάω πολύ καλύτερους επεξεργαστές από αυτόν που έχω :) και όλα αυτά με ένα Overcloking της τάξης του 105% stock γυρνάνε όλα και δουλεύουν άψογα εκτος αν δεν ξέρεις τι κανεις :) όπως σου λέει και ο Φόβος το benchmark δεν είναι για να δεις αν το pc σου είναι σταθερό εγώ έχω κάτσει σε περίπτωση να δω pc να βγάζει άνετα απανωτά 3D Mark's χωρίς πρόβλημα και όταν κάνει convert μια ταινία και να τρώει reboot :)

 

με τον επεξεργαστή που έχεις βεβαια είναι λογικό να τα λες όλα αυτά γιατί σε real time καταστάσεις άντε να τσιμπήσεις 600Mhz στην καλύτερη αλλα από εκεί που με τους C2D που τσιμπάς 1Ghz χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο δεν βλέπω λόγο να μην το κάνει κάποιος

 

 

βεβαια τώρα όλα αυτά που σου λέω εσύ θα πεις τα δικά σου πάλι αλλα δεν πειράζει Ps εσύ δεν είσαι που έλεγες την πατάτα ότι είχατε κολλήσει μνήμες σε μια κάρτα γραφικών ? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησε πρωτα σ'αυτο που σου ειπα...

 

Η διαφορα ειναι 50% ή και παραπανω... Οχι 5%...

Αλλα προφανως γιαυτο εχεις AMD 6000+...

 

Αληθεια αυτο το τελευταιο που λες ("Βασισμένος στο ότι, ένας P4 1.7Ghz, με overclocking στα 2,34Ghz, ύστερα απο 2 χρόνια λειτουργίας σε αυτήν την ανεβασμένη συχνότητα, δεν λειτουργεί σωστά στο default.") που το στηριζεις....

 

Θελω πηγες.

 

Το στηρίζω στον δικό μου υπολογιστή, που έκανα Overclocking μαζί με άλλα 3 άτομα (αναφέρω και ονόματα αν θες) το οποίο φυσικά έχει παραδώσει το πνεύμα του, και δεν μπορώ να στο αποδείξω... Η συζήτηση για αυτό το θέμα βέβαια έχει ξαναγίνει σε άλλο thread, ας μην επεκταθούμε για να λέμε τα ίδια και τα ίδια... Είναι γεγονός, είτε σ αρέσει είτε όχι, είτε το πιστεύεις είτε όχι... ΔΕΝ μπορώ να στο αποδείξω πλέον... Το μόνο που μπορώ να σου κάνω είναι να σου δείξω μια foto των εξαρτημάτων που τα έχω ακόμη,...

 

desolatorXT ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι olla αυτά που λες είναι μπούρδες έτσι :) Overcloking κανεις γιατί γουστάρεις και εμενα δεν με χάλασε καθόλου που μετά μισά λεφτά πατάω πολύ καλύτερους επεξεργαστές από αυτόν που έχω :) και όλα αυτά με ένα Overcloking της τάξης του 105% stock γυρνάνε όλα και δουλεύουν άψογα εκτος αν δεν ξέρεις τι κανεις :) όπως σου λέει και ο Φόβος το benchmark δεν είναι για να δεις αν το pc σου είναι σταθερό εγώ έχω κάτσει σε περίπτωση να δω pc να βγάζει άνετα απανωτά 3D Mark's χωρίς πρόβλημα και όταν κάνει convert μια ταινία και να τρώει reboot :)

 

με τον επεξεργαστή που έχεις βεβαια είναι λογικό να τα λες όλα αυτά γιατί σε real time καταστάσεις άντε να τσιμπήσεις 600Mhz στην καλύτερη αλλα από εκεί που με τους C2D που τσιμπάς 1Ghz χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο δεν βλέπω λόγο να μην το κάνει κάποιος

 

 

βεβαια τώρα όλα αυτά που σου λέω εσύ θα πεις τα δικά σου πάλι αλλα δεν πειράζει Ps εσύ δεν είσαι που έλεγες την πατάτα ότι είχατε κολλήσει μνήμες σε μια κάρτα γραφικών ? :mrgreen:

 

Δεν έχω άλλη επιλογή από το να σοθ βγάλω φωτογραφία την VGA με τις κολλημένες μνήμες, αν θες δώσε μου μερικά λεπτά...

 

Υ.Γ. δεν δοκίμασα και ούτε πρόκειται, να κάνω overclocking τον 6000+. Όχι γτ θα πάρει 600 ι 100 η 50 Mghz, απλά γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να τα ξεκαθαρισουμε...

Εγω, 17 χρονων που ειμαι (το λεω για να μη μου πεις οτι ασχολουμαι χρονια κτλ)ετσι χαλαρα και με απολυτα συνοπτικες διαδικασιες διαρκειας 5 λεπτων πηγα τον Ε6420 απο 2,14 σε 3,2GHz ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ για καθημερινη χρηση χωρις να αλλαξω ΚΑΝ ψυκτρα...

Κανε να δεις ποσο % βγαινει η διαφορα...

 

Και τον Ε4300 σε αλλη μητρικη τον πηγα απο 1,8 _> 3,1GHz, γιατι η δικια μου (60 εκανε ε) δεν τραβαει πανω απο 2,7... Αλλα και παλι, απο 1,8 σε 2,7 με μητρικη των 60 και CPU των 100 εχω επιδοσεις μια cpu των 200 ας πουμε...

Ετσι χαλαρα κι ωραια χωρις να ζοριζω τπτ ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α και οσο δε δινεις ρευματακι παραπανω (εγω σε καμια περιπτωση δεν εδωσα) ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να καει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...