Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ξέρεις τι κανεις δεν παθαίνει τίποτα εγώ που έχω δώσει δηλαδή γιατί δουλεύει ακόμα ο cpu μου και δεν έχω δώσει λίγο :D

:D απλά αν δεν ξέρεις να κανεις Overclockig έτσι ακριβώς δεν ξέρεις να κανεις και Clr Cmos για να γυρίσεις τα πάντα default πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από οικονομικής πλευράς?Τι να σου πω...100 ευρώ κάνει ο E4400 μου.Και οι επιδόσεις του τώρα είναι καλύτερες από κατά πολύ ακριβότερους επεξεργαστές(Συμφέρει....) )

 

Εννοείται ότι δε μπορώ να εξηγήσω κάτι που δεν υπάρχει πουθενά στη διεθνή βιβλιογραφία του overclocking...Το μόνο που σου είπα είναι ότι κάτι δεν έκανες σωστά.Και αν πάρω υπ όψιν αυτά που έχεις πει μέχρι τώρα είμαι 100% σίγουρος ότι κάτι δε πρόσεξες...

 

Όχι απο οικονομικής άποψης, αλλά απο τα περιθώρια αύξησης των επιδώσεων.

 

Ίσως να έκανα κάτι λάθος, που δεν το νομίζω... Σαν τι λάθος όμως θα μπορούσε να προξενίσει κάτι τέτοιο? πραγματικα αναρωτιέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ desolatorXT εγώ τον 4300 τον πήρα 99 ευρώ όταν ο 6600 είχε 200 σχεδόν ok ? τώρα με το oc που έχω κάνει κοντράρω άνετα ένα 6600 στα 3ghz ;) από απόδοση για τα φράγκα που έδωσα δεν είναι ok ? δηλαδή τι άλλο θες να σου πούμε για να καταλάβεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα ξεκαθαρισουμε...

Εγω, 17 χρονων που ειμαι ετσι χαλαρα και με απολυτα συνοπτικες διαδικασιες διαρκειας 5 λεπτων πηγα τον Ε6420 απο 2,14 σε 3,2GHz ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ για καθημερινη χρηση χωρις να αλλαξω ΚΑΝ ψυκτρα...

Κανε να δεις ποσο % βγαινει η διαφορα...

 

Και τον Ε4300 σε αλλη μητρικη τον πηγα απο 1,8 _> 3,1GHz, γιατι η δικια μου (60 εκανε ε) δεν τραβαει πανω απο 2,7... Αλλα και παλι, απο 1,8 σε 2,7 με μητρικη των 60 και CPU των 100 εχω επιδοσεις μια cpu των 200 ας πουμε...

Ετσι χαλαρα κι ωραια χωρις να ζοριζω τπτ ε!

 

Τι να σου πώ... Εάν θέλω φυσικά πιστεύω αυτό που λες καταρχήν... Αλλα έστω το πιστεύω δεν λέω όχι, έχω να ασχοληθώ χρόνια με Overclocking... Ίσως άλλαξαν τα πράγματα σόρρυ...

 

Τι να σου πώ, απο 1,8 Ghz σε 3,1 Μιλάμε σχεδόν για διπλασιασμό της συχνότητας, και το Pc λειτουργεί κανονικότατα... Συγχαρητήρια τότε...

 

Πάντως μια ερώτηση θα κάνω... (όχι σαν απάντηση σε σένα αλλά γενικά) εάν οι επεξεργαστές της Intel, πάνε χαλαρά (όπως λές) απο 1,8 Ghz, σε 3,1Ghz, γιατί τότε η Intel δεν τους έκανε απευθείας 3,1Ghz (εφοσον η λειτουργία τους είναι παντελώς φυσιολογική) ώστε να τους πουλάει ακριβότερα, και να βρίσκεται σε επιδόσεις μπροστά απο την ΑΜΔ?

Δεν μπορεί να γίνετε έτσι overclocking χωρίς να χάνεις τπτ, έτσι δεν είναι ή κάνω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo link που δίνει ο phovos (φαντάζομαι) στο hwbot, περιέχονται pc με άτομα που ασχολούνται χρόνια ίσως με overclocking, και φυσικά όχι με stock μέσα.. Όχι τα αποτελέσματα του μέσου κόσμου, με το No name τροφοδοτικο/μητρική κτλπ...

Πάρε το Μέσο όρο που ζήτησες...

 

p.s : Αν έχεις no name psu και σκατομητρική δε κάνεις Overclock...Βασικός κανόνας στον οδηγό που έγραψα...

 

Σαν τι λάθος όμως θα μπορούσε να προξενίσει κάτι τέτοιο?

No agp/pci lock ;)

 

Πάντως μια ερώτηση θα κάνω... (όχι σαν απάντηση σε σένα αλλά γενικά) εάν οι επεξεργαστές της Intel, πάνε χαλαρά (όπως λές) απο 1,8 Ghz, σε 3,1Ghz, γιατί τότε η Intel δεν τους έκανε απευθείας 3,1Ghz (εφοσον η λειτουργία τους είναι παντελώς φυσιολογική) ώστε να τους πουλάει ακριβότερα, και να βρίσκεται σε επιδόσεις μπροστά απο την ΑΜΔ?

Marketing,Νόμος προσφοράς και ζήτησης και πολλά άλλα που δε μπορουν να αναλυθούν αυτή τη στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τι να σου πώ... Εάν θέλω φυσικά πιστεύω αυτό που λες καταρχήν... Αλλα έστω το πιστεύω δεν λέω όχι, έχω να ασχοληθώ χρόνια με Overclocking... Ίσως άλλαξαν τα πράγματα σόρρυ...

 

Τι να σου πώ, απο 1,8 Ghz σε 3,1 Μιλάμε σχεδόν για διπλασιασμό της συχνότητας, και το Pc λειτουργεί κανονικότατα... Συγχαρητήρια τότε...

 

Πάντως μια ερώτηση θα κάνω... (όχι σαν απάντηση σε σένα αλλά γενικά) εάν οι επεξεργαστές της Intel, πάνε χαλαρά (όπως λές) απο 1,8 Ghz, σε 3,1Ghz, γιατί τότε η Intel δεν τους έκανε απευθείας 3,1Ghz (εφοσον η λειτουργία τους είναι παντελώς φυσιολογική) ώστε να τους πουλάει ακριβότερα, και να βρίσκεται σε επιδόσεις μπροστά απο την ΑΜΔ?

Δεν μπορεί να γίνετε έτσι overclocking χωρίς να χάνεις τπτ, έτσι δεν είναι ή κάνω λαθος?

 

Γιατι πολυ απλα και στα 1,8 ειχε χαλαρα τους αντιστοιχης τιμης AMD. ;)

Και ρωτα οποιον θες εδω μεσα ή και οπου θες (να ξερει λιγα πραγματα ε), και να δεις τι θα σου πει...

Τα ιδια θα σου πει.

Δεν ειμαι εγω τρελος...:P

 

Κανεις λαθος... οσο αφορα το τελευταιο.

Λιγο η θερμοκρασια αυξανεται αλλα σε καμια περιπτωση σε βαθμο επικινδυνο. (εκτος αμα σου τυχει κομματι πατατα πια).

 

Η Intel με τους Core 2 οσο κι αν δε θες να το πιστεψεις εκανε 400βηματα μπροστα απο την AMD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πολυ απλα και στα 1,8 ειχε χαλαρα τους αντιστοιχης τιμης AMD. ;)

Και ρωτα οποιον θες εδω μεσα ή και οπου θες (να ξερει λιγα πραγματα ε), και να δεις τι θα σου πει...

Τα ιδια θα σου πει.

Δεν ειμαι εγω τρελος...:P

 

Κανεις λαθος... οσο αφορα το τελευταιο.

Λιγο η θερμοκρασια αυξανεται αλλα σε καμια περιπτωση σε βαθμο επικινδυνο. (εκτος αμα σου τυχει κομματι πατατα πια).

 

Η Intel με τους Core 2 οσο κι αν δε θες να το πιστεψεις εκανε 400βηματα μπροστα απο την AMD...

 

δεν κατάλαβες τι εννοώ... Εγώ δεν συγκρίνω τους ΑΜΔ με τους Ιντελ... Ούτε είπα ότι είσαι τρελός...

 

Συμφωνείς στο ότι αν κάνει overclocking έναν CPU ανεβάζεις τις επιδόσεις χωρίς κόστος? Συμφωνείς φαντάζομαι...

 

Ερχόμαστε λοιπόν στην Intel. Παράγει σαν εταιρία μερικά προιόντα με ένα Α κόστος παραγωγής, τα οποία έχουν κάποιες Β επιδόσεις... Αυτή η εταιρία λοιπόν, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, μπορεί να κάνει τα προιόντα Α, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ επιπλέον κόστος παραγωγής, να έχουν επιδόσεις Γ που είναι καλύτερες απο της Β.

Έτσι λοιπόν θα μπορεί να πουλάει τα προιόντα Α ακριβότερα αν τα κάνει επιδόσεις Γ, έχοντας περισσότερα κέρδη. Εφόσον λοιπόν, η μετάβαση απο Β σε Γ επιδόσεις (όπως λές πάντα), δεν έχει καμία αρνητική επίπτωση, τότε η εταιρία θα ήταν τουλάχιστον χαζή, για να μην το κάνει όλο αυτό από μόνη της...

 

Παράλογο αυτό που λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί θέλοντας να προσελκύσει μεγαλύτερο κομμάτι τις αγοράς φιάχνει προϊόντα με Δ επιδόσεις και χαμηλότερη τιμή ποσο δύσκολο να το καταλάβεις και αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ desolatorXT εγώ τον 4300 τον πήρα 99 ευρώ όταν ο 6600 είχε 200 σχεδόν ok ? τώρα με το oc που έχω κάνει κοντράρω άνετα ένα 6600 στα 3ghz ;) από απόδοση για τα φράγκα που έδωσα δεν είναι ok ? δηλαδή τι άλλο θες να σου πούμε για να καταλάβεις ?

hehehe :mrgreen: Χάνεις λίγο στη cache.... :mrgreen:

 

Γιατί τσακώνεστε ρε παιδιά? Όποιος θέλει κάνει O/C και όποιος δεν θέλει δεν κάνει. So simple. Αν προσφέρει κάτι? Hmmm... Για να λέμε την αλήθεια είναι αρκετοί που το κάνουν από χόμπι (και καλά κάνουν) καθώς μπορεί να έχω ακόμα και 8800GTX και να μην παίζουν παιχνίδια. Πέρα από αυτό σε real life δεν κερδίζεις και τρομερά πράγματα γιατί δεν ζητάνε τα προγράμματα τόσο μεγάλη επεξεργαστική ισχύ. Το κάνεις όμως γιατί εκτός και από χόμπι θα σου κάνει αρκετά πιο γρήγορα encoding, ίσως φορτώσει πιο γρήγορα κάπου και άλλα τέτοια.

 

Απλά θα πρέπει να προσέξει ο κόσμος ότι υπάρχουν μερικοί που λένε κάποια ψεματάκια. Νομίζει κάποιος ότι θα πάρει έναν Ε6550 και θα είναι Rock Stable στα 3,6GHZ. Γίνεται να είναι αλλά αν έχει καλό κομμάτι. Δεν είναι κανόνας. Συνήθως με αέρα παίζουν όλοι στα 3,4GHZ το πολύ με έναν Ε6600 για παράδειγμα. Γενικά έχει γίνει παρεξήγηση. Άλλο κάνω OC για bench και άλλο για να δουλεύω κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατι ετσι εχει και το ατού "οτι οι επεξεργαστες της overclockάρονται παρα πολυ"...

Α και για να μην ξεχνιομαστε, ποιος ειπε οτι δεν φτιαχνει επεξεργαστες στα 2,6, 2,8 ή και 3GHz?

Απλα για δες λιγακι ποσο κοστιζουν αυτοι και πες μου μετα εαν αξιζει να τους αγορασεις....

 

Edit: Heatspreader, εγω τουλαχιστον ανεφερα 3,2GHz ως ανετο οριο, οχι 3,4 ουτε 3,6. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί θέλοντας να προσελκύσει μεγαλύτερο κομμάτι τις αγοράς φιάχνει προϊόντα με Δ επιδόσεις και χαμηλότερη τιμή ποσο δύσκολο να το καταλάβεις και αυτό ?

 

ακόμη και αν δεν αυξήσει την τιμή για να στοχεύσει σε χαμηλότερα κομμάτια της αγοράς, πάλι, δεν είναι χαζό να πουλας τα ίδια προιόντα με χαμηλότερες επιδόσεις απο αυτές που μπορούν?

Το να έχει κατεβασμένη απόδοση το προιόν δεν μειώνει το κόστος του, αντίθετα όμως μια αύξηση της απόδοσης δεν αυξάνει το κόστος? Οπότε γιατί να μην τα πουλάς στην αυξημένη απόδοση, έχοντας το ίδιο κέρδος, κερδίζοντας έτσι ακόμη μεγαλύτερη απόσταση από τον ανταγωνισμό?

 

Γιατι ετσι εχει και το ατού "οτι οι επεξεργαστες της overclockάρονται παρα πολυ"...

Α και για να μην ξεχνιομαστε, ποιος ειπε οτι δεν φτιαχνει επεξεργαστες στα 2,6, 2,8 ή και 3GHz?

Απλα για δες λιγακι ποσο κοστιζουν αυτοι και πες μου μετα εαν αξιζει να τους αγορασεις....

 

Μα εγώ δεν σου είπα να κατασκευάσει έναν cpu στα 3Ghz, εγώ σου είπα να πάρει τον cpu στα 1,8Ghz, και απλώς να τον clockarei στα 3 Ghz. Έτσι ο cpu με τα 1,8 και ο cpu με τα 3, θα έχουν ίδιο κόστος... Οπότε θα μπορούν να πολούνται στην ίδια τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα σου ειπα και στο ποστ 56 οτι υπαρχουν και αντιστοιχα ακριβοι επεξεργαστες που τρεχουν στα 2,6 και αρκετα παραπανω GHz... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558242

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως σου έγραψα και πριν less cash less money αν δεν ξέρεις την αρχή λειτουργίας και την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών μην το ψάχνεις γιατί το έχεις χάσει το παιχνίδι δεν είναι δυνατόν να είσαι εσύ πιο έξυπνος από όλη την intel και να σκέφτηκες κάτι που δεν το έχουν σκεφτεί αυτοί αλλιώς θα έπρεπε να έχεις εσύ την intel ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως σου έγραψα και πριν less cash less money αν δεν ξέρεις την αρχή λειτουργίας και την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών μην το ψάχνεις γιατί το έχεις χάσει το παιχνίδι δεν είναι δυνατόν να είσαι εσύ πιο έξυπνος από όλη την intel και να σκέφτηκες κάτι που δεν το έχουν σκεφτεί αυτοί αλλιώς θα έπρεπε να έχεις εσύ την intel ;)

 

καταρχήν το cache, γράφεται έτσι, και όχι σαν "cash" γιατί στην αρχή δεν κατάλαβα καν τι είπες...

 

Εγώ δεν αναφέρθηκα στην μνημη cache, εγώ σου μιλάω για την συχνότητα... Απλά θα μπορούσε να έχει ένα μοντέλο 3Ghz με την cache του 1,8, (που θα είναι ο Overclocked 1,8), και ένα μοντέλο 3Ghz, πιο ακριβό, με περισσότερη cache, και με περισσότερες δυνατότητες Overclocking...

 

Δεν μιλάμε εδώ για θέμα εξυπνάδας, απλά θέλω να σου πώ με αυτό, ότι κάτι χάνεις εσύ απο όλα αυτά, αν δεν έχανες τίποτε τότε θα το είχε κάνει έτσι η ίδια η εταιρία εξ αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...