Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Xeon έχουν Tjmax 85 και όχι 100 που λένε τα προγραμματα, οπότε αυτά αφού μετράνε distance to tjmax, θα δείχνουν 15 βαθμους πάνω θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό εξηγεί πολλά: >3.17 W/m-K. Γιατί δε βάζετε αυτή ή αυτή; Μεταφέρουν >8,5 W/m-K.

Μ' αυτές τις μνήμες δεν πάτε και πολύ μακρυά. Θα χρειαστείτε 1066MHz με ψύκτρα. Τις έχετε πιάσει να δείτε αν καίνε;

Το κουτί αν πιάνουν τα χέρια σας μπορείτε να το μοντάρετε κατάλληλα (προσοχή στο airflow).

Και πως την έχετε στερεώσει;

Πήρα MX-4 και έκανα και πατέντα, πρώτα κράταγα την ψύκτρα με τα παξιμάδια της μόνο συν κάτι DIY προστατευτικά μην φάω τη mobo. Τώρα έφτιαξα αυτό με thermal pad να απαγει ότι μπορεί κι από εκεί. Το μπρακετακι αλουμίνιο είναι κι αυτό. Η ψύκτρα κάθετε με πάστα πάω το μπρακετο.

 

received_188959345571907.jpeg

received_1541497189345041.jpeg

Τώρα με occt ζήτημα αν ξεπερνάει τους 70C !!! Στα 3.8ghz.

Οι μνήμες όμως καίνε, θέλουν ψύκτρες ή κατά βάσει αλλαγή.

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Stelios_Rjk είπε

Οι μνήμες όμως καίνε, θέλουν ψύκτρες ή κατά βάσει αλλαγή.

Καλό θα ήταν να παίρνατε κάποιες σαν αυτές, αυτές ή εκείνες. Πωλούνται συχνά και εδώ στις αγγελίες. Εγώ έχω τις δεύτερες και τις τρίτες. Οι τρίτες ειδικά δεν καταλαβαίνουν τίποτα από ζέστη. Οι δεύτερες κάτι λίγο. Τώρα όσον αφορά το 775 bracket έχει το Skroutz αν μπορείτε να περιμένετε την αποστολή. Έχω βέβαια και ένα που κάθεται, αλλά προς το παρόν δεν κυκλοφορώ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο backplate αλλά δεν κάνει. Έχει σπειρωματα. Η ψύκτρα δεν έχει βίδες. Τα παξιμάδια σφίγγεις στις αναμονές.

Να διορθώσω για πριν, max 65C βλέπω με αυτό το setup.

Μνήμες υποστηρίζει έως 16GB ddr2 αλλά άντε βρες. Και κοστίζουν και ένα σκασμό λεφτά, καλύτερα να περάσω σε ddr3 mobo αν είναι να ψαχτώ για 16gb.

Οι άλλες που λέτε είναι πιο βατές σε κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 11:18 ΜΜ, Stelios_Rjk είπε

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο backplate αλλά δεν κάνει. Έχει σπειρωματα. Η ψύκτρα δεν έχει βίδες. Τα παξιμάδια σφίγγεις στις αναμονές.

Να διορθώσω για πριν, max 65C βλέπω με αυτό το setup.

Μνήμες υποστηρίζει έως 16GB ddr2 αλλά άντε βρες. Και κοστίζουν και ένα σκασμό λεφτά, καλύτερα να περάσω σε ddr3 mobo αν είναι να ψαχτώ για 16gb.

Οι άλλες που λέτε είναι πιο βατές σε κόστος.

Βάλε με πατέντα ένα 6άρι-8άρι φαν πάνω στις μνήμες, εγώ πάντα αυτό έκανα.

Στις 16/5/2020 στις 6:28 ΜΜ, Stelios_Rjk είπε

Πήρα MX-4 και έκανα και πατέντα, πρώτα κράταγα την ψύκτρα με τα παξιμάδια της μόνο συν κάτι DIY προστατευτικά μην φάω τη mobo. Τώρα έφτιαξα αυτό με thermal pad να απαγει ότι μπορεί κι από εκεί. Το μπρακετακι αλουμίνιο είναι κι αυτό. Η ψύκτρα κάθετε με πάστα πάω το μπρακετο.

received_188959345571907.jpeg

received_1541497189345041.jpeg

Τώρα με occt ζήτημα αν ξεπερνάει τους 70C !!! Στα 3.8ghz.

Οι μνήμες όμως καίνε, θέλουν ψύκτρες ή κατά βάσει αλλαγή.

Γουστάρω μόντα. Έχεις και άλλα τέτοια; 

Την ψύκτρα πάνω στο Χ πως την κόλησες; Με ΜΧ4 και κυανοακριλικη κόλλα; Εγώ αυτό κάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Βάλε με πατέντα ένα 6άρι-8άρι φαν πάνω στις μνήμες, εγώ πάντα αυτό έκανα.

Γουστάρω μόντα. Έχεις και άλλα τέτοια; 

Την ψύκτρα πάνω στο Χ πως την κόλησες; Με ΜΧ4 και κυανοακριλικη κόλλα; Εγώ αυτό κάνω.

Ναι μπορώ να βάλω ανεμιστηρακι στις μνήμες.

Πατέντα δεν έχω κάνει καμία άλλη.. ακόμα! Ναι στο κέντρο πάστα και περιμετρικά logo! Σε κάτι αναμονές για βίδες που έχει η ψύκτρα έριξα logo και μαγειρική σόδα, δημιουργεί ένα "τσιμεντακι" για σιγουροτερη συγκράτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2020 στις 6:03 ΜΜ, Stelios_Rjk είπε

Πατέντα δεν έχω κάνει καμία άλλη.. ακόμα! 

Το πουλάτε τελικά; 😧

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Το πουλάτε τελικά; 😧

Τι να κάνω! Έχω κι άλλο ένα με gibabyte P35, Χ5460, 8gb ram ddr2, SSD και μια HD7850 με 1GB gddr5.

Λέω μήπως προχωρήσω σε overclocking με κανένα άλλο board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelios_Rjk είπε

Τι να κάνω! Έχω κι άλλο ένα με gibabyte P35, Χ5460, 8gb ram ddr2, SSD και μια HD7850 με 1GB gddr5.

Λέω μήπως προχωρήσω σε overclocking με κανένα άλλο board.

Δικά σας είναι, πειραματιστείτε όπως νομίζετε. Πριν 2 βδομάδες με τη τηλεφωνική βοήθεια φίλου μου -και ενεργού μέλους παλιότερα με ειδίκευση στους AMD- ανέβασα (έτσι για να περάσει η ώρα μου) μέσα σε 45 λεπτά ένα C2D E8400 στα 4,56GHz, με τις OCZ που προανέφερα, μητρική MAXIMUS FORMULA και ψύκτρα TRITON 79.

IMG_20200505_003346.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Δικά σας είναι, πειραματιστείτε όπως νομίζετε. Πριν 2 βδομάδες με τη τηλεφωνική βοήθεια φίλου μου -και ενεργού μέλους παλιότερα με ειδίκευση στους AMD- ανέβασα (έτσι για να περάσει η ώρα μου) μέσα σε 45 λεπτά ένα C2D E8400 στα 4,56GHz, με τις OCZ που προανέφερα, μητρική MAXIMUS FORMULA και ψύκτρα TRITON 79.

IMG_20200505_003346.jpg

Τρελό!! Από βδομάδα που θα βρω λογικά χρόνο θα παίξω κι εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το MSI board έφυγε για να αντικατασταθεί με αυτό εδώ το εργαλείο με HyperX μνήμες πάνω σε μια P5Q3.

Κατάφερα και το έστησα Σάββατο βράδυ.

Για το μεζέ:

 

cpu-z.jpg

cpu-z2.jpg

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...