Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2021 στις 3:49 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Στο προηγούμενο O.C. μου πήρε 5 μέρες μέχρι να τις ρυθμίσω.

Θα τα κανεις μη μασας γιατι εισαι ο Τερης , παντως με 17 βαθμους δωματιο καλα εισαι απο ψυξη

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, triplex1 είπε

Θα τα κανεις μη μασας γιατι εισαι ο Τερης , παντως με 17 βαθμους δωματιο καλα εισαι απο ψυξη

Εγώ δεν μασάω, η ψύκτρα μου όμως μάλλον άρχισε να μου τα μασάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Εγώ δεν μασάω, η ψύκτρα μου όμως μάλλον άρχισε να μου τα μασάει...

Σημερα θα βαλω αγγελια μια macho HR02 rev. B αν τυχον σε ενδιαφερει , εντος εγγυησης ειναι και μπαινει και σε775 και αθορυβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει μεινει κανεις με τετραπυρηνο ακομα ή ειμαι ο μονος δεινοσαυρος στο forum? Εχω ενα συστημα που αποτελειται απο

Asus P5Q deluxe

Xeon E5430

4x2 gb Gskill F2-8500CL5D

Geforce GTS 450 1 gb

BeQuiet System Power 9 500W

 

Εχω καταφερει να φτασω το fsb στα 440 σχετικα ευκολα αλλα να παρει και να σηκωσει δε λεει να κουνηθει απο κει με τιποτα.Αποτυγχανει στο prime95 στα large FFT's μεσα σε λιγα λεπτα συνηθως.Το καλυτερο που καταφερα ειναι στα 445 να βγαλει error σε 40 λεπτα.Οι τωρινες ρυθμισεις ειναι

untitled1.jpg.a5a4cdc023d962d562df1f4b2467e52a.jpg

 

untitled2.jpg.772ac6bb88583da77646318c2eed5f93.jpg

 

Με αυτες τις ρυθμισεις εχω βγαλει σχεδον μιαμιση ωρα prime95 large fft's και πανω απο μια ωρα small fft's πριν το σταματησω εγω.Απο δω και πανω δε λεει να παει, εχει μουλαρωσει.Εχω δοκιμασει να αυξησω/μειωσω τα CPU GTL, FSB termination voltage, NB GTL, cpu voltage, NB voltage, συνδυασμους με τα παραπανω.Βαραει error στα large fft's μεσα σε λιγα λεπτα ειτε στο core 0 ειτε στο 1.Μονο με Cpu voltage 1.34375, FSB TT 1.34, NB voltage 1.38 καταφερα να αντεξει 40 lepta πριν το error.

Εννοειται εχω αλωνισει το ιντερνετ για οδηγους και συζητησεις, πολλα φορουμ δυστυχως εχουν κλεισει και δεν υπαρχουν ουτε στο wayback machine, αλλα δεν εχω βρει κατι που να βοηθησει ιδιαιτερα.Πλουτισα τις γνωσεις μου σχετικα με τα CPU/NB GTL, VTT κλπ αλλα δεν βρηκα μια γενικη κατευθυνση στο πως να κινηθεις οταν πεσεις σε "τοιχο". Εγω αυτο που κανω ειναι να ανεβαζω ρευματα και μετα να παιζω με τα GTL τα οποια δε φαινεται να βοηθανε ομως.Με βοηθησαν να σταθεροποιησω οταν ειμουν στα 430 fsb, μεχρι τοτε οι περισσοτερες ρυθμισεις ηταν στο auto, αλλα απο κει και περα δε φαινεται να βοηθανε.

Μηπως ηρθε η ωρα που πρεπει να αυξησω τα ρευματα πολυ?Αλλα μου κανει εντυπωση πηγα 5 mhz fsb παραπανω και ανεβασα cpu και nb voltage ενα σωρο και παλι δεν εβγαλε ουτε μια ωρα prime95.Νομιζω για 45 nm cpu αυτα τα ρευματα ειναι κοντα στα ορια ασφαλειας συμφωνα με καποιες αποψεις.Οι μνημες παρεμπιμπτοντως δεν νομιζω πως με κοβουν καθως εβγαλα 3 περασματα με μεμτεστ στα 1066 mhz με τα ιδια βασικα timings τουλαχιστον ενω τωρα ειμαι αρκετα χαμηλοτερα.Καθε ιδεα/συμβουλη καλοδεχουμενη.

Επεξ/σία από Noreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Noreak είπε

Μηπως ηρθε η ωρα που πρεπει να αυξησω τα ρευματα πολυ?

Όχι.

 

Άλλαξε DRAM Timing Control   ->   Manual   και

CAS# Latency                               ->        5

 

Μετά:

Ai Clock Twister                            ->   Lighter

 

Ai Transaction Booster                ->   Manual   και

Common Performance Level      ->        9

 

To FSB strap το έχεις σωστά, η τιμή του να είναι δύο φορές την FSB. Μην το αλλάξεις αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να κυνηγήσεις μέγιστα ρολόγια σε CPU.

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις μπορείς να φτάσεις μέχρι FSB = 525 πειράζοντας μόνο ότι πείραζες μέχρι τώρα και αν στο επιτρέπει η ψύκτρα σου (χλωμό), να ανεβάσεις το Xeon μεχρι 4.2GHz.

 

(((   Τα voltages προχώρα λίγο λίγο και βάλτα όπου χρειάζεται. Μην τα φοβάσαι, δε θα πάθει τίποτα ούτε η cpu, ούτε το Northbridge, ούτε τα VRM της μητρικής.

To μόνο voltage που θέλει προσοχή είναι Vfsb γιατί υπάρχει κίνδυνος για τις πίστες της μητρικής και είναι κρίμα. Πάντα Vfsb < Vcore και για μηδέν ανεμιστήρες κουτιού / open bench Vfsb < 1.1V, για μέτριο airflow Vfsb < 1.2V, για extreme airflow Vfsb < 1.3V.   )))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, PC_Science_Lefkada said:

Όχι.

 

Άλλαξε DRAM Timing Control   ->   Manual   και

CAS# Latency                               ->        5

 

Μετά:

Ai Clock Twister                            ->   Lighter

 

Ai Transaction Booster                ->   Manual   και

Common Performance Level      ->        9

 

To FSB strap το έχεις σωστά, η τιμή του να είναι δύο φορές την FSB. Μην το αλλάξεις αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να κυνηγήσεις μέγιστα ρολόγια σε CPU.

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις μπορείς να φτάσεις μέχρι FSB = 525 πειράζοντας μόνο ότι πείραζες μέχρι τώρα και αν στο επιτρέπει η ψύκτρα σου (χλωμό), να ανεβάσεις το Xeon μεχρι 4.2GHz.

 

(((   Τα voltages προχώρα λίγο λίγο και βάλτα όπου χρειάζεται. Μην τα φοβάσαι, δε θα πάθει τίποτα ούτε η cpu, ούτε το Northbridge, ούτε τα VRM της μητρικής.

To μόνο voltage που θέλει προσοχή είναι Vfsb γιατί υπάρχει κίνδυνος για τις πίστες της μητρικής και είναι κρίμα. Πάντα Vfsb < Vcore και για μηδέν ανεμιστήρες κουτιού / open bench Vfsb < 1.1V, για μέτριο airflow Vfsb < 1.2V, για extreme airflow Vfsb < 1.3V.   )))

Δεν μπουταρει καν με αυτες τις ρυθμισεις.. κολαει στο post.

Η μνημη δε με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη οπως σωστα καταλαβες, πρωτα θελω να φτασω στο μεγιστο σταθερο overclock και μετα να ρυθμισω τις μνημες.

Σχετικα με ρευματα, οσο διαβαζεις τοσο βλεπεις οτι οι αποψεις διιστανται. Οι περισσοτεροι λενε μεχρι 1.36 cpu (συμφωνα με intel), 1.4 Northbridge, και 1.4 Vfsb.Καποιοι ισχυριζονται οτι τρεχουν για μηνες υψηλοτερα ρευματα χωρις προβλημα.Σε reviews του anandtech εχω δει να προτεινουν και πανω απο 1.5 Vfsb, σε αλλο λενε καψαμε τη μητρικη μας μην ανεβαζετε πολυ, σε αλλα forum για ocing το αμμφισβητουν εντονα αυτο και λενε οτι δε φταιει το Vfsb ή αλλιως VTT. Γενικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι δε βγαινει ακρη..Παντως σε ολα default settings, stock speeds ρευματα κλπ,  το  Vfsb ειναι 1.200, οποτε το 1.3 μου φαινεται νορμαλ.Και σε πολλα reviews και οδηγους λενε οτι για να ανεβεις πανω απο 440 χρειαζεσαι 1.4

Απο ψυξη εχουμε ενα zalman r2 case με 3 Arctic P120 intake, δυο intake ενας πισω, και ψυκτρα μια bequiet pure rock.Στο NB υπαρχει ενα 60ρι fan και επισης ειχαν αλλαχτει τα thermal pads σε ολα τα VRMs και οι παστες σε NB και SB. Γενικα απο θερμοκρασιες ειμαι μια χαρα μεχρι τα 440, 59 cpu 40 ΝΒ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...