Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικο...ποσα?


nikosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριοι γεια σας.Ειμαι καινουριος στο forum και σας χαιρετω.Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες εως ανυπαρκτες γι αυτο θα σας παρακαλεσω να μη γελασετε με αυτο μου το μειονεκτιμα.Θαθελα να με βοηθησετε στα εξης.

Το συστημα μου ειναι...

mobo Gigabyte GA-M55 Plus GA3

cpu amd Athlon X2 4200+

hd 1 320 και 1 80g

Καρτα γραφικων nvidia 7600GS 256

Scanner,printer κ.λ.π.

Εκεινο που δεν γνωριζω ειναι η μαρκα και τα watt του τροφοδοτικου!!!

Οταν το εφτιαξα συμφωνησα με οτι μου προτειναν.Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι 400 η 450 W.

1ον.Υπαρχει προγραμματακι να μου δειξει ποσα Watt ειναι?

2ον.Ποσα watt χρειαζομαι για να τον αντικαταστησω και ποιον προτεινετε μεχρι 100 ευρω?Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι δεν υπάρχει

 

2. Ναι, το πρόγραμμα είναι εδώ

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

 

Γιατί θέλεις να το αλλάξεις; Είτε είναι 400 είτε 450 watts φαντάζομαι πως επαρκεί...

 

Επίσης, τα scanner, printer έχουν δικό τους τροφοδοτικό, δεν έχει σχέση του υπολογιστή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το πρόγραμμα είναι εδώ

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

 

Γιατί θέλεις να το αλλάξεις; Είτε είναι 400 είτε 450 watts φαντάζομαι πως επαρκεί...

Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση σου.Το προγραμμα που μου εδωσες δεν ειναι για να δω ποσα watt καταναλωση εχει το συστημα και οχι ποσα watt ειναι το τροφοδοτικο?Θελω να το αλλαξω γιατι φοβαμαι πως ειναι αγνωστης ταυτοτητας και δεν θα ηταν καλο ενα πιο μεγαλυτερο,αξιοπιστο για να ειναι πιο ξεκουραστο το pc?Απλα γνωμη μου,αν εχω λαθος απλα διορθωσε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη σου είναι σωστή, επειδή τα μαγαζιά συνήθως βάζουν απλά τροφοδοτικά.

 

Η δική μου γνώμη είναι πως αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα και δεν θέλεις να βάλεις κάποια δυνατή κάρτα γραφικών, να κρατήσεις αυτό που έχεις, διότι αν το βγάλεις και βάλεις ένα άλλο, το παλιό θα σου περισσέψει και θα κάθεται....

 

Αν βάλεις ένα καλύτερο, δεν θα δεις διαφορά σε επιδόσεις, μόνο σε σταθερότητα (αν έχεις τέτοια προβλήματα).

 

Όπως και νά 'χει εγώ προτείνω στα 100 ευρώ αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700493

 

Επαρκεί για το σύστημά σου, ακόμη και αν βάλεις την ακριβότερη κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "προγραμματάκι" σου λέει πόσα watt καταναλώνει το σύστημά σου. Εσένα πόσα σου έβγαλε?

Άμα πάρεις ένα καλό τροφοδοτικό θα έχει πιο σταθερές τάσεις, θα είναι πιο ασφαλές (για το PC) μην σου κάψει και τπτ :D

Αλλά για πες μας τι τροφοδοτικό έχεις τώρα? Σίγουρα noname?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalos ir8es nickfp,

to idaniko trofodotiko gia sena einai to Corsair 450W.

Sikoni pio Varia sistimata apo to diko sou k exi mono 69Eurw,

episis einai ar8orivo molis 37db kai 83%(effiency) apodosis/katanalosi.

psu2.jpg

Corsair450W review

corsair 450W E-shop

An den uparxi prosorina perimene os pou na er8i.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "προγραμματάκι" σου λέει πόσα watt καταναλώνει το σύστημά σου. Εσένα πόσα σου έβγαλε?

Άμα πάρεις ένα καλό τροφοδοτικό θα έχει πιο σταθερές τάσεις, θα είναι πιο ασφαλές (για το PC) μην σου κάψει και τπτ :D

Αλλά για πες μας τι τροφοδοτικό έχεις τώρα? Σίγουρα noname?

Φιλε kagkouros μου εβγαλε 441 W καταναλωση.που σημαινει...τι?Οτι ειμαι ενταξει με αυτον που εχω η να τον αλλαξω?Τεσπα σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας,ναστε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις...

Άμα το τροφοδοτικό σου είναι noname και από ότι λες στην αρχή 400-450 άρα είσαι οριακά καλό θα ήταν να το άλλαζες εκτός αν έχεις κανά heroichi και δεν το ξέρεις :-P :D

Καλό θα ήταν να ανοίξεις το πλαινό και να δεις τι γράφει πάνω (μάρκα) και να μας πεις.

 

Πάντως το να αγοράσεις τώρα ένα 500άρι τροφοδοτικό δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί σε μελλοντικό upgrade καλό θα ήτανε να το κρατήσεις.

Αν και από ότι βλέπω διαθέτεις μέχρι 100? άρα άμα το τροφοδοτικό σου είναι noname πας για Tt Toughpower 750W...αν είναι καλό (εμείς θα το κρίνουμε :D) τότε το κρατάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kagkouros μου εβγαλε 441 W καταναλωση.που σημαινει...τι?Οτι ειμαι ενταξει με αυτον που εχω η να τον αλλαξω?

 

Είσαι σίγουρος; 441 watt για μια μητρική high end desktop, έναν amd x2 4200+, 4 stick μνήμης DDR2 (βάζω και με το παραπάνω), μια 7600gs, 2 σκληρούς δίσκους sata και 2 dvd/rw είναι πάρα πολλά!

 

Εγώ έβαλα τα παραπάνω και μου έβγαλα 301 watts.

 

Εσύ τι παραπάνω έβαλες;

 

Υ.Γ. Στο system type βάζεις single processor, το dual processor αναφέρεται σε μητρικές με 2 φυσικούς επεξεργαστές και όχι στον αριθμό των πυρήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dual processor βάζει δεν υπάρχει περίπτωση να του έβγαλε τόσα watts με το σύστημα του.

 

Να δώσει 69 euro για psu που δε θα αντέξει την επόμενη αναβάθμιση το θεωρώ κουταμάρα.

άποψη μου είναι ότι το psu ήταν είναι και θα είναι επένδυση σε ένα υπολογιστή και σίγουρα θα σου βγάλει τα λεφτά του , σε αντίθεση με VGA/CPU κλπ που τα αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο :D

 

Για μένα καλό θα ήταν να πάρεις ενα Tt toughpower 700W-750W ή ακόμα καλύτερα etasis 750 με 109 ευρώ που είναι τροφοδοτικά που θα αντέξουν στις επόμενες αναβαθμίσεις που θα κάνεις.

 

p.s Δε λέω ότι δε θα κάνει τη δουλειά του με μικρότερο απλά θεωρώ ότι είναι πολύ καλές οι τιμές τους γι αυτά που προσφέρουν και όπως είπα και πριν δεν αλλάζεις psu κάθε χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος; 441 watt για μια μητρική high end desktop, έναν amd x2 4200+, 4 stick μνήμης DDR2 (βάζω και με το παραπάνω), μια 7600gs, 2 σκληρούς δίσκους sata και 2 dvd/rw είναι πάρα πολλά!

 

Εγώ έβαλα τα παραπάνω και μου έβγαλα 301 watts.

 

Εσύ τι παραπάνω έβαλες;

 

Υ.Γ. Στο system type βάζεις single processor, το dual processor αναφέρεται σε μητρικές με 2 φυσικούς επεξεργαστές και όχι στον αριθμό των πυρήνων.

Φιλε sappfire εχεις δικιο,εβαλα dual processor.με single μου βγαζει 324.Θ ανοιξω το κουτι και θα δω τι μαρκα και ποσα watt ειναι που τωρα που το σκεφτομαι πρεπει να ειναι η 350 η 400W.Οπως ναχει σας ευχαριστω ολους,ναστε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...