Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση BIOS


FireJim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπεις στο site της εταιρείας της μητρικής σου, θα ψάξεις για το ακριβές μοντέλο και θα κατεβάσεις το αντίστοιχο προγραμματάκι που κάνει την αναβάθμιση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δουλεύουν όλα ρολόι μην κάνεις. Δε χρειάζεται αν όλα πάνε καλά. Άσε που υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημιά στη motherboard αν πέσει το ρεύμα όταν το κάνεις. Και γενικά δε βλέπω κανένα λόγο να το κάνεις.

 

Εγώ είχα κάνει για να αναγνωρίσει τις μνήμες Ram και είχα τρελή αγωνία με όσα είχα διαβάσει σε forums μέχρι να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατεβασει ολες τις αναβαθμισεις. Με ξεχωριστο προγραμμα γινονται οι αναβαθμισεις;Απλα απ οταν εβαλα τον quad 6600 οταν ξεκιναει μου βγαζει σφαλμα που λεει cpu ucode loading error η κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατεβασει ολες τις αναβαθμισεις. Με ξεχωριστο προγραμμα γινονται οι αναβαθμισεις;Απλα απ οταν εβαλα τον quad 6600 οταν ξεκιναει μου βγαζει σφαλμα που λεει cpu ucode loading error η κατι τετοιο.

πρεπει να εγκαταστησεις το πιο προσφατο bios .δεν χρειαζεται να τα εγκαταστησεις ολα.

αφου τελειωσει το update θα χρειαστει μια επανεκκινηση - οταν το κανεις αυτο τοτε βαλε τον quad να δεις τι γινεται

εννοειτε να ελεγξεις οτι η cpu εχει "κατσει" κανονικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να κάνω μία ερώτηση για το BIOS μιας και αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα με το Q-Fan Control το οποίο αν και ρυθμίζω χειροκίνητα την ταχύτητα του ανεμιστήρα της CPU δε φαίνεται να παίρνει χαμπάρι. Ακόμη όταν το απενεργοποιώ μένει ενεργή η επιλογή για τη στοχευόμενη θερμοκρασία της CPU η οποία έπρεπε να μην είναι διαθέσιμη μετά την απενεργοποίηση.

 

Είχα βάλει την έκδοση 1005 του BIOS το οποίο διόρθωνε μερικά προβλήματα του Q-Fan Control. Επόμενη έκδοση στο site της ASUS βλέπω την 1006.006 η οποία είναι BETA. Δε μεσολαβεί άλλη έκδοση μεταξύ της 1005 και της 1006.006 που να μην είναι BETA; Γιατί δεν υπάρχει στο site της ASUS η 1006 για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw exw ti idia MOBO, tin 2i mera pou tin pira ekana bios update V1604. apo tote arxisan to problimata ospou katerefse, k mou emine sto xeri:oops:.

An den uparxi logos min baleis neo bios giati uparxi o parapanw kindinos.

 

Τους λόγους για τους οποίους θέλω να πάω σε νέο τους ανέφερα. Τι έπαθε όμως από την αναβάθμιση η μητρική σου; Και γιατί δε γύρισες στο παλιό αν το νέο σου δημιουργούσε προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους λόγους για τους οποίους θέλω να πάω σε νέο τους ανέφερα. Τι έπαθε όμως από την αναβάθμιση η μητρική σου; Και γιατί δε γύρισες στο παλιό αν το νέο σου δημιουργούσε προβλήματα;

 

to problima einai oti otan evala to teleuteo bios, den mou epetrepe na valw paleotero, toso sta windows oso k sto bios me usb-flash. k sto pare8on exw allaksi bios se 3 mobo alla den parousiase problima.

Meta to 1333fsb den itan sta8ero me neo bios, sto 1 mina den ksana-anoi3e, tin piga gia RMA mou ipan oti ligourgi, sto spiti katafera na tin litourgisw 1 fora meta to RMA:(.

Tora skeftome na parw neo mobo. giati einai i riza tou problimatos. paw malon gia ABIT IP35 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to problima einai oti otan evala to teleuteo bios, den mou epetrepe na valw paleotero, toso sta windows oso k sto bios me usb-flash. k sto pare8on exw allaksi bios se 3 mobo alla den parousiase problima.

Meta to 1333fsb den itan sta8ero me neo bios, sto 1 mina den ksana-anoi3e, tin piga gia RMA mou ipan oti ligourgi, sto spiti katafera na tin litourgisw 1 fora meta to RMA:(.

Tora skeftome na parw neo mobo. giati einai i riza tou problimatos. paw malon gia ABIT IP35 pro.

 

Όταν λες τελευταίο ποιο εννοείς; Εγώ είχα βάλει το 1005 και τώρα είμαι με το 1006.006 που είναι BETA. Δεν έχω προσέξει κάποιο πρόβλημα πέρα από αυτό που ανέφερα. Εξάλλου και με το αρχικό BIOS το Q-Fan είχε πρόβλη,α κάνοντας τον ανεμιστήρα να δουλεύει σε υψηλές στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malon exoume diaforetiki Mobo, Egw exw tin apli Asus P5B.

Dokimasa to 'letefteo bios' v1604. blablabla....

Twra paw gia alli....

 

Εγώ έχω την P5AD2-E Premium.

Για να πας σε παλιότερο BIOS:

 

1. Βάλε το BIOS που θέλεις να περάσεις σε μία δισκέτα αφού το μετονομάσεις όπως λέει στο manual της μητρικής σου και άσε τη δισκέτα μέσα στον οδηγό.

 

2. Κάνε επανεκκίνηση.

 

3. Κατά το POST δοκίμασε να πατήσεις τα πλήκτρα Alt+F2. Αν η μητρική σου διαθέτει το ASUS EZ Flash Utility και εφόσον έχεις μετονομάσει το αρχείο του BIOS σύμφωνα με τις οδηγίες του manual θα ξεκινήσει η διαδικασία του Flashing.

 

Όλ' αυτά εφόσον η μητρική σου διαθέτει το ίδιο utility με τη δική μου. Πολύ πιθανόν βέβαια να το διαθέτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re pedia eleos...den ine toso tragika ta pragmata....sthn duleia mu kanume bios update se 15-20 mitrikes thn imera gia ta u-code errors h gia asimvatotites mnimis....an exeis kapio problima to bios update tha to lisei....ute ine TOSO ripsokindino...(ektos ke ise apo tus tixerus kai pesi to reyma).poles mobo exun ke dual bios gi ayto to logo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re pedia eleos...den ine toso tragika ta pragmata....sthn duleia mu kanume bios update se 15-20 mitrikes thn imera gia ta u-code errors h gia asimvatotites mnimis....an exeis kapio problima to bios update tha to lisei....ute ine TOSO ripsokindino...(ektos ke ise apo tus tixerus kai pesi to reyma).poles mobo exun ke dual bios gi ayto to logo...

 

Στις ASUS μπορείς να κάνεις recovery του BIOS από το CD σε περίπτωση προβλήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...