Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση απο noob


tzekas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ενα προβλημα που ισως σας φανει γελοιο και μαλλον επειδη ειμαι noobas δεν μπορω να βρω ακρη.Οταν παταω su να αλλαξω σε root ζηταει κωδικο....Οταν παω να τον βαλω απλα δεν δεχεται καμια εισαγωγη ουτε χαρακτηρα ουτε αριθμο και πρεπει να πατησω enter αναγκαστικα(και φυσικα authentication failed) για προχωρησω.Τι συμβαινει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό συμβαίνει γιατι δεν έχει οριστεί κωδικός για τον root.δώσε sudo passwd root,βάλε ενα κωδικό που θες(θα σου πρότεινα τον ίδιο που βάζεις για να logareis στο συστημα σου για να μην χρειάζεται να θυμάσαι 2 κωδικούς).κ έτσι θα εχεις ενεργοποιήσει το root account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως εννοεί ο φίλος ότι δεν βλέπει αυτά που πληκτρολογεί -ούτε καν αστεράκια-?

Αυτό είναι φυσιολογικό. Οι χαρακτήρες που γράφεις διαβάζονται μεν αλλά δεν εμφανίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κατα την εγκατασταση των driver της καρτας γραφικων μου εβγαλε πως πρεπει να βαλω ενα libc development package.Μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα αν εχει την διαθεση φυσικα, τι ακριβως χρειαζομαι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε αυτό εδω το guide

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=41353

Θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποια πακέτα για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση άρα η σύνδεση είναι απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...