Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου


iron727

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την MSI K9N Diamond (M/B) η οποια έχει onboard την Creative ® CA0106 για καρτα ήχου .Η συγκεκριμένη καρτα υποστηρίζει μέχρι 7,1 channels ..τα ήχεια που έχω είναι τις creative 5,1....Όταν τα πρωτοέβαλα δουλεύαν όλα ρολοι...Είχα ήχο σε όλα τα ήχεια...Όταν πριν λίγο καιρό έβαλα κάποιον σκληρό με κάποια mp3 δοκίμασα να ακούσω τα τραγούδια διαπίστωσα ότι ο ήχος ανεβοκατεβαινει (ένταση) και ότι παίζουν μόνο τα μπροστινά ήχεια (+woofer).Κανονικά όταν ακουω μουσικη επαίζαν τα τεσσερα ηχεια (2 μπροστα και 2 πίσω) και το woofer.Τωρα παιζούν μόνο τα μπροστα και το woofer...Είδα λοιπον :

 

Ρυθμίσεις των ηχείων απο windows (επιλογη 5.1 ηχειων)

καλώδια (συνδεσεις με το pc)

ξαναπέρασα τους οδηγούς τις κάρτας

τα ήχεια δεν είναι καμμένα

έβαλα να πιαξει απο άλλο προγραμμα μουσικη(οχι media player)

 

Δεν κατάφερα με τίποτα να φέρω μουσικη στα πίσω ηχεια....Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά??Κρίμα και είχα ωραίο ήχω μεχρι τώρα:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να συνδέσεις στα ηχεία 1 φορητό mp3 ή CD. Νομίζω με επιλογή διακόπτη επιλέγεις να ακούγονται όλα τα ηχεία (πάνω στο subwoofer). Δες αν δουλεύουνε όλα, αλλιώς ίσως να έχεις καμμένο ενισχυτή. Αν παίξουνε όλα, τσέκαρε στο πρόγραμμα mixer της κάρτας ήχου (όχι των Windows) μήπως και στις ανεξάρτητες εντάσεις των καναλιών (πάντα υπάρχει 1 mixer για τα κανάλια 5.1) έχεις κλείσει τα πίσω. Δες τα αυτά και τα ξαναλέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες να τρεξεις το τεστ που σου δινει η καρτα? ακουγεται ενας ηχος για καθε ηχειο ξεχωριστα.. αν ακουστει ηχος στα πισω, δεν ειναι θεμα hardware η καλωδιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να συνδέσεις στα ηχεία 1 φορητό mp3 ή CD. Νομίζω με επιλογή διακόπτη επιλέγεις να ακούγονται όλα τα ηχεία (πάνω στο subwoofer). Δες αν δουλεύουνε όλα, αλλιώς ίσως να έχεις καμμένο ενισχυτή. Αν παίξουνε όλα, τσέκαρε στο πρόγραμμα mixer της κάρτας ήχου (όχι των Windows) μήπως και στις ανεξάρτητες εντάσεις των καναλιών (πάντα υπάρχει 1 mixer για τα κανάλια 5.1) έχεις κλείσει τα πίσω. Δες τα αυτά και τα ξαναλέμε!

 

Την επιλογη αυτήν την έχει έκει που ρυθμισεις την ένταση των ηχείων...εννοείτε το έχω τσεκαρει πόλλες φορές..όσο για το mixer τις κάρτας δεν το έχω εγκαταστήσει (έχω βάλει μόνο τους οδηγούς)και τα ελέγχω όλα απο windows)....Θα τα ξαναψάξω όμως καλου-κακου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες να τρεξεις το τεστ που σου δινει η καρτα? ακουγεται ενας ηχος για καθε ηχειο ξεχωριστα.. αν ακουστει ηχος στα πισω, δεν ειναι θεμα hardware η καλωδιων

 

το είχα τρέξει πριν μου παρουσιάσει το πρόβλημα και ακουγονταν όλα κάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα το test ,και μου έδειξε ότι όλα κάλα (η καλή κυρία που φωνάζει front left ,front right ,rear left , rear right κτλ).Δουλεύουν κανονικότατα δηλαδή τα ηχεία...Τωρα όμως γιατί όταν παίζει μουσικη να δουλεύουν μόνο τα μπροστά???Δεν ξέρω για άλλους κατόχους 5.1,,πάντως έμενα όταν άκουγα μουσική παίζαν και τα 4+ woofer....To μόνο που δεν παίζει ποτέ είναι το κεντρικό που αυτο δουλεύει μόνο για τους διαλόγους στις ταινίες...οπότε καποιά ρυθμιση είναι αλλά ποια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ, πως η μουσική είναι προορισμένη από default για ΔΥΟ ηχεία, εξού και το STEREO. Άπό default δηλαδή, καλά κάνουν και παίζουν μόνο τα δυο ηχεία. Για να παίξουν όλα, θα πρέπει να επιλέξεις κάποια ρύθμηση στο λογισμικό της κάρτας σου, συνήθος του τύπου 3d, suround κλπ. Πρέπει να είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ, πως η μουσική είναι προορισμένη από default για ΔΥΟ ηχεία, εξού και το STEREO. Άπό default δηλαδή, καλά κάνουν και παίζουν μόνο τα δυο ηχεία. Για να παίξουν όλα, θα πρέπει να επιλέξεις κάποια ρύθμηση στο λογισμικό της κάρτας σου, συνήθος του τύπου 3d, suround κλπ. Πρέπει να είναι αυτό.

 

Λες???γιατι όμως πριν τον σκληρο επαιζε κανονικά και τωρα παιζουν μόνο τα δυο...Τι φλας εφαγε και ρυθμιστηκε ετσι???Θα το δω και αυτο και θα σας πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελίκα λύθηκε το πρόβλημα παιδια...ήταν μια ρυθμισή στο menu τις κάρτας (cc3d νομίζω)τώρα παίζουν κανονίκα όλα τα ήχεια....ευχαριστω πολύ για την βοηθειά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...