Προς το περιεχόμενο

απατεωνες...


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τωρα συνειδητοποιησα τι απαταιωνες υπαρχουν

 

1.ενας φιλος μου πριν 4 χρονια ειχε παρει ενα pc.δεν ξερει και πολλα πολλα.παει την προηγουμενη εβδομαδα στο κωλομαγαζο που τον αγορασε για επισκευη,και του λει ο δηθεν τεχνικος υπολογιστων:σου εκανα ενα φορματ.ηταν πολυ δυσκολο γιατι ειχες κανει τον υπολογιστη χαλια.του λεει ο φιλος μου: τι ωφειλω?και πληρωσε 60ευρω!!!!ναι!!!60ευρω για ενα φορματ!!!!

 

2.ο ιδιος φιλος μου ξαναπαει τον υπολογιστη του στο ιδιο καταστημα για επισκευ προχθες.παει χθες να τον παρει και του λεει ο ιδιος ο τεχνικος:σου σκαναρα τον υπολογιστη για ιους.ηταν δυσκολο γιατι ειχες κολησει παρα πολλους ιους.τιμη:20 ευρω!!!!

 

3.ο θεος μου ειχε αγορασει εναν εκτυπωτη laser kyocera απο αλλο καταστημα.ρωταει τον τεχνικο ποσο θελει να του τον συνδεσει στον υπολογιστη του και του απανταει:45ευρω!!!ευτυχως με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε ποσο δυσκολο ειναι και εγω του ειπα οτι ειναι υποθεση 5-10 λεπτων.ετσι πηγα σπιτι του το συνδεσα και τον γλιτωσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

0xa0xa0xa0xa0ax0ax00ax0ax0ax

έλεος...

έχουμε και εμείς στη περιοχή μας έναν τέτοιο απατεώνα, είναι ιδιοκτητης ενός καταστήματος με PC, και ο απατεώνας παλιότερα όταν πουλούσε PC τα πείραζε αρνητικά (το αντίθετο του overclocking για να τους πουλα προϊόντα)

 

επίσης ένα παράξενο που μου έκανε εντύπωση με αυτόν το τύπο είναι το εξής, ενός φίλου μου έσβησε ξαφνικά το PC, μου ρώτησε έχουμε κανέναν που να φτιάχνει τα PC, και του ipa το τάδε κατάστημα, πήγε λοιπόν και αυτός του είπε πως έλιωσε η μητρική πλακέτα.. e... τον ρωτάει ο φίλος, τι θα μου κοστίσει, και του λέει πως θα του αλλάξει τις μνήμες, τι μητρική και το CPU (όλα καινούργια, δηλαδή CPU "διπλοπιρινο", μνήμη 1GB και σύχρονη μητρική..) μονο με 150 euro, εμενα τώρα μου φαίνεται πως κάτι πονηρό θα κάνει, γιατί δε νομίζω να κοστίζουν όλα αυτά 150 euro (σημείωση, ο φίλος μου δε ξέρει μια από PC, και δε έχει άνοιξη ποτε PC να di πως είναι μέσα, και ο καταστηματάρχης μάλλον τον πήρε πρέφα και πάει να και πάει να τον δουλέψει) ενώ δε υπάρχει καμια σοβαρή ζημια, πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θεος,αλλα θειος!!!σορυ απο κεκτημενη ταχυτητα...

 

Υπαρχει κουμπακι "edit" κατω δεξια ;)

Οσον αφορα τους τεχνικους Η/Υ, ετσι ειναι. Οποιος δεν ξερει, πληρωνει...

Ολα τα λεφτα η επαναλαμβανομενη φραση "ηταν πολυ δυσκολο" του τεχνικου. Κουραζεται ο ανθρωπος :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο και εγω εχω πει σε οποιον γουσταρει να μου φερνει υπολογιστες απο γνωστους του να τους βαραω φορματιες για τον χαβαλε μου στον ελευθερο μου χρονο για να μην δινουν τα λεφτα τους σε λαμογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο και εγω εχω πει σε οποιον γουσταρει να μου φερνει υπολογιστες απο γνωστους του να τους βαραω φορματιες για τον χαβαλε μου στον ελευθερο μου χρονο για να μην δινουν τα λεφτα τους σε λαμογια.

 

Καλό είναι πάντα να βοηθάμε κάνα φίλο να τον γλυτώνουμε κιόλας από κάνα έξοδο.

Μερικές φορές όμως καταντάει κουραστικό. Ήταν μια εποχή που μόλις τελείωνα την δουλειά πήγαινα σε κάνα φίλο να του δώσω τα φώτα μου :confused: Ευτηχός έμαθαν και ησύχασα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτο και εγω εχω πει σε οποιον γουσταρει να μου φερνει υπολογιστες απο γνωστους του να τους βαραω φορματιες για τον χαβαλε μου στον ελευθερο μου χρονο για να μην δινουν τα λεφτα τους σε λαμογια.

 

και γω ετσι κανω , πολλες φορες τα κανω και απο το τηλεφωνο (αυτο μου σπαει το νευρα κανονικά),

Βλεπω ομως οτι οι πιο πολλοι τα θελει ο κωλακος τους που πληρωνουν τους τεχνικούς.

πχ:

 

1ον Οταν λεω "ανοιξτε κανα φορουμ , διαβαστε, ρωτηστε¨ ολοι βαριουνται

2ον Δεν φτανει που του το φτιαχνεις μερικες φορες σου ζηταει και τα ρεστα

πχ εκανα φορματ/εγκατασταση κατι windows προχθες και με παιρνει τηλεφωνο οτι δεν ανοιγουν κατι video στο internet κλπ του λεω κοιτα αν εχεις τα plugins flash klp και μου λεει "ναι αλλα πρωτα δουλευε χωρις να τα κανω αυτα, αν πρεπει να προσθεσω πραγματα .... " τον διαβολοστειλα

Λες και μας υποχρεωνει κανενας να εχουμε pc

Αφου το εχεις εισαι υποχρεωμενος και να ενημερώνεσαι και να ασχολείσαι, διαφορετικά πλέρωνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ετσι κανω , πολλες φορες τα κανω και απο το τηλεφωνο (αυτο μου σπαει το νευρα κανονικά),

Βλεπω ομως οτι οι πιο πολλοι τα θελει ο κωλακος τους που πληρωνουν τους τεχνικούς.

πχ:

 

1ον Οταν λεω "ανοιξτε κανα φορουμ , διαβαστε, ρωτηστε¨ ολοι βαριουνται

2ον Δεν φτανει που του το φτιαχνεις μερικες φορες σου ζηταει και τα ρεστα

πχ εκανα φορματ/εγκατασταση κατι windows προχθες και με παιρνει τηλεφωνο οτι δεν ανοιγουν κατι video στο internet κλπ του λεω κοιτα αν εχεις τα plugins flash klp και μου λεει "ναι αλλα πρωτα δουλευε χωρις να τα κανω αυτα, αν πρεπει να προσθεσω πραγματα .... " τον διαβολοστειλα

Λες και μας υποχρεωνει κανενας να εχουμε pc

Αφου το εχεις εισαι υποχρεωμενος και να ενημερώνεσαι και να ασχολείσαι, διαφορετικά πλέρωνε

 

Εγω δεν το βλεπω ετσι. Περα απο το φορματ τους δενω και τα κοματια αμα εχω χρονο η δεν βαριεμαι γιατι δεν γουσταρω να τους τρωνε λεφτα. Τωρα αμα σου σκαει η κοπελιτσα και σου λεει φτιαχτο μου τι θα της πεις πηγαινε μαθε η πληρωσε? Τεσπα η ηθικη ικανοιποιηση ειναι πολυ πιο ισχυρη απο τον χρονο που χανω γιατι εχει καταντησει και βαρετο δεν συνανταω και κανενα προτοτυπο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι ρε παιδια.

μη κοιτατε εμεις που μας αρεσει και χαλαμε ωρες επανω του.

το οτι εχει καποιος υπολογιστη δε σημαινει οτι το ξερει καλα.

 

π.χ. πολλοι εχουν αυτοκινητο και το οδηγουν αλλα δε ξερουν να αλλαξουν ενα λαστιχο!

ή τουλαχιστον δεν θελουν να μαθουν να το κανουν.... και πληρωνουν.

 

ετσι ειναι παντα, και σεις αν ψαξετε τον εαυτο σας θα δειτε οτι εχετε καποια πραγματα στο σπιτι σας που δε ξερετε πως δουλευει και θα πληρωνατε οσο οσο για να το φτιαξει καποιος αν χαλασει.

ετσι και αυτουνου που θα το φτιαξει θα του φαινεται γελιο...

 

κυκλος ειναι αυτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ρε παιδια να κανουμε και καμια καλη μας εχουνε βαλει στο τριπακι οτι αμα κανεις κατι καλο για τον αλλον στο τελος θα σε πουνε και μαλακα αλλα δεν στεκει αυτο αρκει να ξερεις που το κανεις το καλο. Στην τελικη αν δεν υπηρχαν τα λαμογια δεν θα ερχοταν ο αλλος να σου πει φτιαχτο μου. υπαρχουν και μερικοι παντως που γινονται και απαιτητικοι και ειναι για σφαλιαρες οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζω σχεδον καθημερινα....

 

ε εκει πρεπει να γινεις ωμος δυστυχως γιατι πονταρουνε στην καλοσυνη σου. ειπαμε καλος καλος αλλα εκει πρεπει να γινεις καφρος. με τους καλους καλος με τους υπολοιπους να γινεσε χειροτερος και απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως αυτο εκανα, του λεω για να σου κανω αυτο που ζητας θα με κερασεις ενα σουβλακι!

σε πληροφορω οτι μεσα σε 2 μηνες πηρα 5 κιλα! χαχαχαχαχ

τοτε εγινε χειροτερος γιατι μου λεει "οταν σε κερναω σουβλακια ειναι καλα ε? τωρα που σε χρειαζομαι.... ξεφευγεις!"

τι να του πεις τωρα....

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1771029&postcount=15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...