Προς το περιεχόμενο

απατεωνες...


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενω οταν φωναξουμε εναν υδραυλικουλι(ηλεκτρολογο) στο σπιτι να μας φτιαξει βρυση(μπριζα) και μας χρεωσει 30-40ευρω ... θα πουμε και ευχαριστω.

 

Ενος που πιανουν τα χερια του θα το κανει μονος του , οι αλλοι θα τα ακουμπησουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ...

 

Και προσεχτε αυτες οι δουλειες δεν χρειαζονται ενημερωση και παρακολουθηση, σαν τεχνικος υπολογιστων ομως αν θες να εισαι καλο ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ακουλουθεις τις εξελιξεις .... αλλιως εχεις χασει το τρενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
γιαυτο και εγω εχω πει σε οποιον γουσταρει να μου φερνει υπολογιστες απο γνωστους του να τους βαραω φορματιες για τον χαβαλε μου στον ελευθερο μου χρονο για να μην δινουν τα λεφτα τους σε λαμογια.

 

Eτσι τους ειχα πει κι εγω. Αλλα πριν λιγους μηνες το πηρα αυστηρα πισω. Απ'ολους. Οχι για τους φιλους, για τους γνωστους φιλων. Ειχε καταντησει αηδια.

 

Τωρα για τις τιμες, υπερβολικες μεν, λογικες δεν. Δεν ειναι μονο γι'αυτους που δεν ξερουν να φτιαξουν ενα pc. Ειναι γι'αυτους που δεν ξερουν να αλλαξουν ενα x (οπου x οτιδηποτε). Τοσα παιρνει και ο ηλεκτρολογος για να αλλαξει μια... λαμπα (βλ. ευαγγελατο), το βουλκανιζατερ για να σου βαλει μια ρεζερβα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η να το θεσω και διαφορετικα

 

πριν λιγες μερες πηγα σε γιατρο .... του ειπα τι εχω μου εγραψε φαρμακα και εφυγα. 5 λεπτακια ολα και ολα .... κοστος 40 ευρω ....

 

πρεπει να το πω λαμογιο - απατεωνα ;

οχι γιατι πληρωσα στην ουσια οοολα αυτα τα χρονια που ετρωγε στο διαβασμα.Ετσι ειναι παιδια ...

 

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αυτά τα πράγματα.

Μάστορα ήθελες; Πλήρωσε τώρα.

Εγώ αν θα πάω σε κάνα φίλο θα πάω μόνο για μια βοήθεια σε κάνα φορμάτ ή για να του δείξω πως δουλεύει κάποιο πρόγραμμα και κάτι τέτοια.

Και επειδή δεν χρειάζεται να παρατήσουμε και τη ζωή μας για τους φίλους κάθομαι δίπλα τους και τους λέω απλά τι να κάνουν ούτως ώστε να ξέρουν την επόμενη φορά να μην με φωνάξουν εκτός και πρόκειται για μπυριτσοδουλειά.

Κατσαβίδι ποτέ σε ξένο PC όσο φίλος και αν είναι. Δεν θέλει πολύ το μηχάνημα του σατανά να κάνει κάτι το σατανικό και να βρούμε τον μπελά μας. Αν θέλουν να το κατσαβιδιάσουν χέρια έχουν , ας το κάνουν. Αν δεν ξέρουν ούτε μια βίδα να λύσουν ας πάρουν το μηχάνημα στην πλάτη και στο μάστορα.

Τώρα το ότι υπάρχουν λαμόγια στη δουλειά, ναι υπάρχουν. Μόλις δουν κάποιον και δεν ξέρει που παν τα τέσσερα τον πατάνε και στο λαιμό. Κρίμα είναι, αλλά βλέπετε το φιλότιμο όλο και χάνεται. Λες και αυτός που δεν ξέρει που παν τα τέσσερα δεν θα μάθει ποτέ. Θα ρωτήσει δεξιά αριστερά και μόλις μάθει θα του κάνει και την κατάλληλη διαφήμση του λαμογιού. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πρωτα απο ολα για ποιες δυο ωρες μιλατε για φορματ με τις ταχυτητες που τρεχουν τα μηχανηματα τωρα. ειναι δυνατον να χρεωνουν τοσα λεφτα? στον αυτοματο το βαζεις και επεμβαινεις τρεις τεσσερις φορες. εμενα μου φαινετε γελοιο το ποσο που ζηταει μεγαλη απατη. σιγα την δουλεια. και μετα περνας τους οδηγους ..πω πω επιστημη ολοκληρη....ελεος ρε απατεωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πρωτα απο ολα για ποιες δυο ωρες μιλατε για φορματ με τις ταχυτητες που τρεχουν τα μηχανηματα τωρα. ειναι δυνατον να χρεωνουν τοσα λεφτα? στον αυτοματο το βαζεις και επεμβαινεις τρεις τεσσερις φορες. εμενα μου φαινετε γελοιο το ποσο που ζηταει μεγαλη απατη. σιγα την δουλεια. και μετα περνας τους οδηγους ..πω πω επιστημη ολοκληρη....ελεος ρε απατεωνες.

 

έτσι... το καλοκαίρι έβαλα χέρι σε μια παλιατζούρα 12 χρονών μου έφαγε 4 ώρες για να βάλω win98.για δισκέττα εκκίνισης έβαλα μέσα drivers κάρτας ήχου...φίλος μ ήταν και για να μην τον αφήσω να πλερώσει τα άντερά του τον έφτιαξα εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε έχουν στο τζάμπα δε σε σέβονται. Το ότι μπορεί να κάνει κανείς κάτι δε σημαίνει ότι δεν έχει και κόστος. Είναι δύσκολο να βάλουμε τούβλα στην οικοδομή; και ένας μικρός το κάνει.... αλλά τζάμπα δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο ελληνας δεν θελει να πληρωνει

δεν μπορει να καταλαβει οτι η εργατοωρα πληρωνεται.

Οταν θα σου ρθει ο ηλεκτρολογος να σου αλλαξει πχ την λαμπα (περιπτωση ευαγγελατου) και σου παρει 30? θα διαμαρτυριθεις. Ο ευαγγελατος ειπε οτι συμφωνει με τα 30 ? αλλα επρεπε να ειναι ειλικρινης και να πει τα 20? ειναι για εξοδα μετακινησης.

Και νομίζεις ότι ο έλληνας θα καταλαβει τι σημαινει εξοδα μετακίνησης; οποτε ο ηλεκτρολογος γινεται λαμογιο για να παρει τα χρηματα που πρεπει να παρει . Οποτε λεει οτι εφτιαξε τις χαλασμενες ενωσεις και ζηταει τα ιδια λεφτα απλως τοτε θα πληρωθει.

Αλλη περίπτωση, παει κάποιος στο μαγαζι που ειναι πελάτης και ζηταει πχ να του αλλαξει το cd drive

και αμα ο καταστηματαρχης του πει να πληρωσει και την εργασία θα του απαντησει:

"-Τι; θες και λεφτα για την εργασία; Πας καλα ; εγω ειμαι πελάτης!" Αυτο ποτε δεν το καταλαβα, αν δεν πληρωσει ο πελατης ποιος θα πληρωσει ; ο περαστικός απο το απεναντι πεζοδρόμιο;;

Οποτε ο μαγαζατορας γινεται αναγκαστικα λαμογιο, για να μην κλεισει το μαγαζι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε το ενα ακρο πρεπει να γινεται δεκτο, ουτε το αλλο.

Το να επιλεγεις την αισχροκερδια, ειναι αντιεπαγγελματικο.

Το να εισαι πελατης που κακοπληρωνει η δεν πληρωνει δημιουργει επισης προβλημα.

Κανενας ομως απο τους δυο δεν ειναι δικαιολογημενος.

Φυσικα και η εργασια καποιου πρεπει να αναγνωριζεται. Και οι ωρες που θα ξοδεψει, και τα μεταφορικα του, και τα λειτουργικα του, ο χωρος του, η καταρτιση του. Και αυτος ο καποιος, μπορει με διαφορες διευκολυνσεις, οταν τον παιρνει, να ευχαριστει αυτους που τον προτιμουν σε σταθερη βαση.

Απο την αλλη, ως πελατης, καποιος πρεπει να εχει κατα νου, οτι ο,τι πληρωσει πρεπει και να λαβει. Αν περιμενει με ψιχουλα ποιοτητα να την ξεχασει, και αν πληρωνει σωστα, να απαιτει να εχει το αναλογο service-χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να φερεται αναγωγα-.

Οταν σαν συνολικη εικονα, η οικονομιας μας ανεβαζει τα εξοδα μας, χωρις να συμβαινει κατι αντιστοιχο με τους μισθους μας, και απο την ευρω-εποχη και μετα ολα στρογγυλοποιουνται προς τα πανω, αρχιζουν τα παρατραγουδα να γινονται εντονοτερα. Τα βαζουμε ο ενας με τον αλλο, αντι να σκεφτουμε ποιοι πραγματικα μας τα τρωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω ότι παρόλο που είναι σύνηθες να μας "τρέχουν" φίλοι και γνωστοί, για να επωφεληθούν των όποιων γνώσεών μας πάνω στα pc, δε νομίζω ότι θεωρείται εξίσου εύκολα "φιλική υποχρέωση" να έρθει κάποιος φίλος που πιάνουν τα χέρια του, να μας φτιάξει τα ηλεκτρολογικά ή τα υδραυλικά.

 

Θέλω να πω ότι λίγο μαλάκες πιανόμαστε εν προκειμένω, οι pc literate.

Εγώ αναγκάστηκα να έχω τα pc 3 φίλων στο logmein.com, για να γλυτώνω τουλάχιστον το τρέξιμο στο σπίτι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents:

 

Πριν κανα χρόνο,ξεχάσαμε τη πόρτα του ψυγείου ανοιχτή και κάτι παίχτηκε με το freon+το ότι το ψυγείο είναι 1/4 του αιώνα,με αποτέλεσμα να μην ψύχει όπως πρέπει.Υπέθεσα απλή βλάβη,κάλεσα το service (Fourlis) χωρίς να ρωτήσω από πριν "πόσο θα κοστίσει" και έντρομος άκουσα τον "τεχνικό" να μου λέει ότι το ψυγείο το έχω τόσα χρόνια και πρέπει να το πετάξω και μου έκοψε απόδειξη 35?,την οποία και πλήρωσα,για να μου πει να το πετάξω.

 

Κανονικά έπρεπε να πετάξω τον αθεόφοβο απ' το μπαλκόνι,αλλά είχε όλα τα δίκια του κόσμου,μιας και άμα πας σε οποιοδήποτε sevice εσύ,βλέπεις να αναγράφεται η χρέωση,ανεξάρτητα αν επισκευάσεις κάτι και άμα το επισκευάσεις θα συμψιφηστεί στο τελικό κόστος της επισκευής...

 

 

Υ.Γ.Φώναξα την επομένη κάτι μαστοράκια της γειτονιάς,ήρθε ένα παληκαράκι,κοίταξε μοντέλλο (τζάμπα,δεν ζήτησε επίσκεψη),και με πήρε μετά από δυό μέρες να μου πει ότι αγόρασε φρέον (ήταν παλιό και δυσεύρετο) και άμα θέλω να το φτιάξω,χωρίς εγγύηση και τέτοια.Του είπα ναι,ήρθε,το "γέμισε" και μου ζήτησε 25?.Θεώρησα ότι τον κλέβω και τούδωσα 30.Τον σύστησα και σε τρεις φίλους,ο ένας απ' αυτούς ήταν επαγγελματίας,με κονέ και τούσμπρωξε κάτι μαζέματα,καλό χαρτί πήρε από κει ο μαστοράκος.Το άξιζε.Α,το ψυγείο δουλεύει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τι το ψάχνετε...

ξεχνάτε το θεματάκι που έιχε κάνει πέρυσι ο "Εισαγγελάτος"...με την κοπελίτσα που πήγε σε 3 διαφορετικα συνεργεία το αμάξι της -που δεν είχε τίποτα - και όλοι της κόβαν ταρίφα....150άρια....ευρώ;;;;

 

This is Greece...(δυστυχώς)....αλήθεια η λέξη απατεώνας...υπάρχει σε άλλες γλώσσες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου έχει πει το κορυφαίο " Οι υπολογιστές δεν είναι για όλους"

Οπότε όποιος παρολαυτά πήρε υπολογιστή ας ξελασπώσει μονος του.

 

Έχω ακούσει ατάκες κι ατάκες.Μετά απο καθαρό install δεν υπήρχαν κάποια εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας (msn και κάτι άλλες διαφημιστικές μαλακίες) και έφαγα κράξιμο γιατί το πισί δεν ήταν όπως ΠΡΙΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...