Προς το περιεχόμενο

θερμη παράκληση


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Phase Change Cooling uh ? Nice one :wink: Cascade is nice too :wink:

 

@frou-frou: Σιγά μην αφήσει τα "πειράγματα - σκαλίσματα" ο Πάνος ... Αφού έχουμε πει, το έχει στο αίμα του :smile: Α ο Ε6600 σου έχει κι άλλο ψωμί να δώσει (if you know what I mean). Βάλε μια Scythe Ninja Plus Rev.B / Infinity, Sunbeam Tunig Tower, TU120Ex και είσαι ήδη στα 3.6GHz 24/7 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aκόμα είμαι σε δίλημμα. Αυτή την εβδομάδα μάλλον θα την χτυπήσω.

 

Την Scythe Ninja Plus Rev.B δεν την βλέπω άλλο στο Πλαίσιο. Ήταν και σε καλή τιμή(βέβαια για να αποδώσει καλά θέλει ξεχωριστό ανεμιστήρα και όχι αυτόν της συσκευασίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάει :). Και δεν την πήρα για το dx 10 αλλά για τις τρομερές επιδόσεις της. Είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά της στις κάρτες γραφικών.

 

Πιστεύω θα κάνεις τρομερή επιλογή αν την χτυπήσεις. Το συγκεκριμένο μοντέλο xfx δεν ξέρω αλλά έχει πολύ ζήτηση, αφού και 2 φιλαράκια μου απο Σαλόνικα αυτήν πήρανε.

 

Και με τις stock ρυθμίσεις της δεν έχω δεί ούτε το παραμικρό κολληματάκι σε όποιο game μέχρι την 1280x1024 με όλα full στο συστημά μου.

 

Δεν την έχω πουσάρει πολύ μέχρι τα 620 λόγω του ότι ανεβάζω υψηλές θερμοκρασίες μετά. Άλλοι την πηγαίνουν με καλύτερα συστήματα ψύξης ή watercooling στα 650. Είναι κλασσική Nvidia με τρομερό o/c. Από τα 500 αν πηγαίνεις στα 650-660 τι άλλο θέλεις εσύ? ;)

 

Περιμένω να έρθει στο Πλαίσιο η Zalman vf-1000 για να μπορέσω να την clockarw πιό άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello από το καινούργιο μου πισάκι...:D:D:D

 

Χθες το ετοίμασα και πάνω που πήγα να μπω bios να ξεκινήσω με τραβήξαν για ποτά πάλι...xD

 

Πάνο από θερμοκρασίες σε full load με το probe της asus έχω:

cpu:33

mb:32

Με το core temp 0,95

cpu1 : 56

cpu2 : 56

 

Σήμερα που έχω λιγο χρόνο παραπάνω θα κάτσω να παίξω λίγο να δω τι γίνεται με temps και o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 στα stock :S πολύ είναι για δες τι γίνετε στο ψυγείο μπαίνει καλά αέρας ? 60 είμαι εγώ στα 3700 σε load με 1,51 V που θέλει ο 4300 για να πάει εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello από το καινούργιο μου πισάκι...:D:D:D

 

Χθες το ετοίμασα και πάνω που πήγα να μπω bios να ξεκινήσω με τραβήξαν για ποτά πάλι...xD

 

Πάνο από θερμοκρασίες σε full load με το probe της asus έχω:

cpu:33

mb:32

Με το core temp 0,95

cpu1 : 56

cpu2 : 56

 

Σήμερα που έχω λιγο χρόνο παραπάνω θα κάτσω να παίξω λίγο να δω τι γίνεται με temps και o/c

 

δεν δοκιμαζεισ και με το 0.94(ειχα ακουσει οτι δν μετραει καλα το 0.95)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορούσα να βρω Link για το 0.94 (όλα τα γύρισαν στο 0.95) πάλι καλά που μου το έστειλε ο πανος aka vatos_locos και ηρέμησα λίγο. Το 0,94 διαβάζει καμιά 10-15 βαθμούς πιο κάτω :D

 

Οπότε τώρα που έφτασε στα 3Ghz σε full Load έχει 54oC με 1.4Vcore

Θα βάλω και 2 δυνατούς 12cm ανεμιστήρες(vatos tip) στο ψυγείο γιατί αυτοί που εχει τώρα δε κάνουν για τέτοια δουλειά(Ίσα που το φυσάνε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) με 2 πιο δυνατά ανεμιστηράκια θα δεις πολύ καλύτερες temps 4-5 βαθμούς πιο κάτω μετά ελπίζω στο κύκλωμα σου να μην έχεις περιττά μετρα σωλήνα αν μπορείς βάλε και ένα να παίρνει από έξω και να φυσάει την αντλία σου γιατί ζεσταίνει και αυτή πολύ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το στρώσω ρε δεν υπάρχει περίπτωση....

 

Πολύ μου τη κράζεις την αντλία μου και θα με κάνεις να πάω να πάρω άλλη :P

άντε μπες msn άμα δε βαριέσαι. εγώ στη δουλειά είμαι τώρα.

 

EDIT

έβαλα 2 σχετικά δυνατους 12αριδες ανεμιστήρες σε pull διάταξη

και αυτή τη στιγμή με 1,4Vcore@3000Mhz σε full load έχω 45oC (από 55 που έδειχνε πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα χτύπησα την ταπεινή Thermalright Ultra 120 Extreme :) μαζί με το Scythe fan 12cm S-FLEX SSF21F(1600RPM).

 

Διαφορά 20 βαθμών με την παλιά Gigabyte Rocket που είχα σε κατάσταση Ο/C μάλιστα και load o επεξεργαστής. ;)

 

Με την πρώην έπιανα και 65 O/C στα 3.2. Τώρα δεν ξεπερνάω τους 45 ούτε με σφαίρες στην ίδια συχνότητα.

 

Σύνολο μου βγήκε 71.50* Ευρώ αλλά αξίζει τα λεφτά της μέχρι τελευταίας δεκάρας.

 

*59 η ψύκτρα

*12.5 το fan

 

A ξέχασα να πώ ότι η τοποθέτηση είναι πανεύκολη, αρκεί βέβαια να ξηλώσεις το motherboard για να βάλεις την βάση. Και κανένα πρόβλημα με lapping και χαζά. Έβαλα και λίγη Αrtic Silver 5 και όλα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κατσω να ξηλωσω ολο το board μου για να αλλαξω fan στην cpu μου φεξε μου και γληστρησα.Θα μου παρει 1 μερα ετσι πως ειναι τπ pc moy μεσα.

Anyway αφου καθησες να τα ξηλωσεις και να τα ξαναβαλεις μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα το πολύ 30 λεπτά. Σιγά το πράμα ρε εσύ. Το πολύ 10 βίδες να ξεβιδώσεις και βιδώσεις συνολικά. Ίσα ίσα μου αρέσει να στήνω mother-board και Pc. Τεχνικός Η/Υ είναι η δουλειά μου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...