Προς το περιεχόμενο

Τα τελευταία μοντέλα της Toshiba


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop και νομίζω πως έχω καταλήξει στο P200-16v της Toshiba. Ένας φίλος έχει ένα Toshiba εδώ και ένα 8μηνο και δεν του έχει παρουσιάσει κανένα σοβαρό πρόβλημα. Επίσης η ποιότητα κατασκευής δείχνει αρκετά καλή.

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε τη γνώμη σας για τα laptop της Toshiba ή ακόμα καλύτερα γνώμη για το P200-16V ή το Α200-1GB και ίσως ποιο θα προτιμούσατε από τα δύο.

 

Επίσης σημειώνω ότι το laptop θα δουλεύει κυρίως linux. Από ότι φαίνεται εδώ η κάρτα γραφηκών του μηχανήματος ATI HD 2600 είναι παραπάνω από κατάλληλη για να τρέχει σε linux (υποθέτω καθώς η σύγκριση του link είναι για HD 2600 PRO ενώ τα Toshiba έχουν mobility hd 2600). Τέλος κάτι πήρε το μάτι μου εδώ ότι αν αλλάξεις λειτουργικό στο Toshiba τότε χάνεις την εγγύηση. Τι γίνεται μ'αυτό το θέμα; (και τα δύο μηχανήματα έχουν εγγύηση 2 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα έχει 15" και το άλλο 17" οθόνη. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη διαφορά. Δες τι θα σε βολέψει.

 

ΔΕΝ χάνεται η εγγύηση αν αλλάξεις λειτουργικό. Σε περίπτωση όμως που το laptop έμπαινε στο service (φτου, φτου), θα σε χρέωνα την εγκατάσταση των vista για τον απαραίτητο έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι στην περίπτωση (μακριά από μας) που χρειαστεί service θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω τα Vista; Στην περίπτωση που κρατήσω εγκατεστημένα τα vista σε ένα μικρό partition και εγκαταστήσω και linux θα έχω πάλι πρόβλημα; Γιατί αν φτάσω στο σημείο να πάω στο service μπορεί το laptop να μην ανοίγει π.χ. οπότε πως θα εγκαταστήσω τα Vista;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησε ομως αν μπορεις αν ο δισκος που εχει ο a200-1gb ειναι ο 250gb @5400 που λεει στο πλαισιο η καποιος αλλον, εγω δεν εχω βγαλει ακομα ακρη με αυτην την υποθεση.

 

κατι αντιστοιχο πρεπει να ισχυει και με τα αλλα μοντελα της τοσιμπα, αν ειναι στις 4200 στροφες...μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επισημη ιστοσελιδα αναφερει αναλυτικα αν κλικαρεται στο μοντελο που σας ενδιαφερει τα τεχνικα κχαρακτηρστικα, συνηθως σε μοντελα με μεγαλο δισκο οι στροφες ειναι λιγοτερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Όποιος έχει και κάποια μικρή (ή και μεγάλη πείρα) στα συγκεκριμένα μοντέλα ας μας γράψει τις εντυπώσεις τους. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...