Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς σας θύμισαν αυτές οι φωνές Καζαντζίδη; 2-3 φωνές έχουν σε συγκεκριμένες ηχογραφήσεις παρόμοια χροιά. Πέτρος Αναγνωστάκης, Γιώργος Χατζηαντωνίου και Λεωνίδας Βελής. Και όπως είπα σε συγκεκριμένες ηχογραφήσεις.

 

Όσο για τους Αδαμαντίδη και Ανδρεάτο έχουν πολύ καλές φωνές, (και άμα τους συγκρίνει κανείς με τους άφωνους που έχουμε σήμερα...) αλλά δε μου θύμισαν ποτέ Καζαντζίδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο Ανδρεατος δεν μου θυμησε Καζαντζίδη αλλα ο Αδαμαντίδης ναι. Γι αυτο και ποσταρα άλλωστε. Ακουγα παλια τραγουδια του και μου εκανε εντυπωση η ομοιοτητα με τη φωνη του Καζαντζίδη , ισως οχι σε όλες τις διακυμανσεις τις φωνεις αλλα ειναι μερικά τραγουδια που μου εκανε μπαμ πχ απο τον δίσκο δεν τελειωνουν οι νυχτες το τραγούδι Εφυγες χάθηκες

 

Και για να ειμαι πιο σαφης , εχει μεγαλυτερη ομοιότητα με την φωνη στους τελευταιους δισκους του Καζαντζίδη παρα στους κλασσικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ανδρεατος δεν μου θυμησε Καζαντζίδη αλλα ο Αδαμαντίδης ναι. Γι αυτο και ποσταρα άλλωστε. Ακουγα παλια τραγουδια του και μου εκανε εντυπωση η ομοιοτητα με τη φωνη του Καζαντζίδη , ισως οχι σε όλες τις διακυμανσεις τις φωνεις αλλα ειναι μερικά τραγουδια που μου εκανε μπαμ πχ απο τον δίσκο δεν τελειωνουν οι νυχτες το τραγούδι Εφυγες χάθηκες

 

Και για να ειμαι πιο σαφης , εχει μεγαλυτερη ομοιότητα με την φωνη στους τελευταιους δισκους του Καζαντζίδη παρα στους κλασσικούς

 

Στους τελευταίους δίσκους του ο Στέλιος έχει τέτοιο όγκο στη φωνή που δεν έχω ακούσει σε άλλο τραγουδιστή. Σίγουρα όχι σε λαϊκό. Σε όσα τραγούδια χρησιμοποιεί αυτή την ένταση και το βάθος φαίνεται από χιλιόμετρα μακριά ποιος τραγουδά. Δεν είναι δυνατόν να τον μπερδέψεις με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ σε αυτα βρισκω οτι μοιαζει πολυ

απο τα τραγούδια Εφυγες χαθηκες, μη φευγεις ουρανε

 

Τι να σου πω; Όπως το ακούει κανείς... Πάντως εμένα δεν μου τον θύμισαν καθόλου οι συγκεκριμένες ερμηνείες τον Στέλιο. Αν κάπου μπορώ να βρω ομοιότητες με άλλους είναι οι πρώτες γραμμοφωνήσεις του Στέλιου. Επίσης ορισμένες ερμηνείες όπως "Οι αναμνήσεις" του Αναγνωστάκη ή το "Δε θέλω τη συμπόνοια κανενός" του Χατζηαντωνίου μπορώ να πω ότι θυμίζουν Καζαντζίδη. Και η φωνή του Βελή έχει κάτι κοινό με του Στέλιου. Αλλά απ' όλους αυτούς που ανέφερα λείπει η ένταση και το βάθος στη φωνή (όταν ανοίγει ο Στέλιος την ένταση της φωνής νομίζεις ότι τραγουδάει γίγαντας) καθώς και η μοναδική σταθερότητα που έχει στα γυρίσματα. Οπότε αν μερικοί στο πρώτο άκουσμα σε κάνουν να αμφιβάλεις με λίγη προσοχή μπορείς να δεις τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τα τραγουδια που εχει τραγουδησει ο ΣΤΕΛΙΟΣ σε αλλους αρεσουν και σε αλλους οχι , ειναι υποκειμενικο , το οτι ειχε απιστευτη και σπανια φωνη με εκπληκτικες δυνατοτητες που λιγοι στον κοσμο γεννηθηκαν με τετοιο χαρισμα δεν ειναι υποκειμενικο , ειναι αντικειμενικο και αδιαμφισβητητο . Το παραδεχονται ακομα και ανθρωποι ειδικοι που δεν τους αρεσει καθολου το στυλ των τραγουδιων που ειπε , τουλαχιστον των περισσοτερων .

Εχω διαβασει οτι καποτε ακουσαν οι ΒΕΑΤLES τη φωνη του και επαθαν πλακα με το μεταλλο της και την ικανοτητα να πιανει νοτες που ελαχιστοι στον κοσμο μπορουν. Τον χαρακτηρισαν ανωτερο του Συνατρα.

ο ΣΤΕΛΙΟΣ ηταν σεβαστος απο ολους τους ογκολιθους της ελληνικης μουσικης . ΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ , ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΔΑΚΙ , ΤΟΝ ΤΣΙΤΣΑΝΗ . ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ .

ΦΥΣΙΚΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ .

Και ξαναλεω γι αυτους που δεν καταλαβαινουν οτι αλλο το να μη μ`αρεσουν τα τραγουδια ενος καλλιτεχνη και αλλο το να κρινω της φωνητικες του ικανοτητες , το πρωτο ειναι θεμα γουστου , το δευτερο ειναι αντικειμενικα βγαλμενο πορισμα απο ειδικους .

 

Οσο γι`αυτο που αναφερθηκε οτι καποιων η φωνη μοιαζει με του στελιου εχω να πω οτι μονο η φωνη τυου Λεωνιδα Βελη παντα με ψιλομπερδευε ( μιλαμε για εκπληκτικη ομοιοτητα ) για τον Αδαμαντιδη θα ελεγα καμμια σχεση , ειδικα αν ακουσει κανεις την τρυφερη φωνουλα του Αδαμαντιδη στους πρωτους του δισκους με ελαφρα και μοντερνα τραγουδακια του στυλ ΠΟΝΑΜΕ ΟΣΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ μονο Καζαντζιδη δεν θυμιζει . Ελεος !!! Ιεροσυλια !!!

 

αγαπημενα μου τραγουδια ειναι

 

ΤΟ ΘΟΛΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ

ΟΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΕΣ

ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΚΛΑΙΩ

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΑΠΗΣΩ

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ

ΥΠΑΡΧΩ

ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑΝΕ

ΠΟΙΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥ

ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ

ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ

ΚΑΤΩ ΑΠ`ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΜΟΥ

Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΑΣΙΜΟΣ

ΚΡΑΤΑ ΚΑΡΔΙΑ

ΤΟ ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ

ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ`ΣΑΙ

ΚΙ ΑΝ ΓΕΛΑΩ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ

ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ

 

τραγουδια ερωτικα μελωδικα και διαχρονικα .

Οσο για καποιους που μιλησαν για κλαψα , να πω οτι τα μεγαλυτερα τραγουδια στην παγκοσμια μουσικη ειναι κλαψιαρικα ή μαλλον λυπητερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τραγουδια που εχει τραγουδησει ο ΣΤΕΛΙΟΣ σε αλλους αρεσουν και σε αλλους οχι , ειναι υποκειμενικο , το οτι ειχε απιστευτη και σπανια φωνη με εκπληκτικες δυνατοτητες που λιγοι στον κοσμο γεννηθηκαν με τετοιο χαρισμα δεν ειναι υποκειμενικο , ειναι αντικειμενικο και αδιαμφισβητητο . Το παραδεχονται ακομα και ανθρωποι ειδικοι που δεν τους αρεσει καθολου το στυλ των τραγουδιων που ειπε , τουλαχιστον των περισσοτερων .

Εχω διαβασει οτι καποτε ακουσαν οι ΒΕΑΤLES τη φωνη του και επαθαν πλακα με το μεταλλο της και την ικανοτητα να πιανει νοτες που ελαχιστοι στον κοσμο μπορουν. Τον χαρακτηρισαν ανωτερο του Συνατρα.

ο ΣΤΕΛΙΟΣ ηταν σεβαστος απο ολους τους ογκολιθους της ελληνικης μουσικης . ΤΟΝ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ , ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΔΑΚΙ , ΤΟΝ ΤΣΙΤΣΑΝΗ . ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ .

ΦΥΣΙΚΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ .

Και ξαναλεω γι αυτους που δεν καταλαβαινουν οτι αλλο το να μη μ`αρεσουν τα τραγουδια ενος καλλιτεχνη και αλλο το να κρινω της φωνητικες του ικανοτητες , το πρωτο ειναι θεμα γουστου , το δευτερο ειναι αντικειμενικα βγαλμενο πορισμα απο ειδικους .

 

Οσο γι`αυτο που αναφερθηκε οτι καποιων η φωνη μοιαζει με του στελιου εχω να πω οτι μονο η φωνη τυου Λεωνιδα Βελη παντα με ψιλομπερδευε ( μιλαμε για εκπληκτικη ομοιοτητα ) για τον Αδαμαντιδη θα ελεγα καμμια σχεση , ειδικα αν ακουσει κανεις την τρυφερη φωνουλα του Αδαμαντιδη στους πρωτους του δισκους με ελαφρα και μοντερνα τραγουδακια του στυλ ΠΟΝΑΜΕ ΟΣΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ μονο Καζαντζιδη δεν θυμιζει . Ελεος !!! Ιεροσυλια !!!

 

αγαπημενα μου τραγουδια ειναι

 

ΤΟ ΘΟΛΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ

ΟΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΕΣ

ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΚΛΑΙΩ

ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΑΠΗΣΩ

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ

ΥΠΑΡΧΩ

ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑΝΕ

ΠΟΙΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥ

ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ

ΒΡΑΔΙΑΖΕΙ

ΚΑΤΩ ΑΠ`ΤΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΜΟΥ

Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΑΣΙΜΟΣ

ΚΡΑΤΑ ΚΑΡΔΙΑ

ΤΟ ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΟ

ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ`ΣΑΙ

ΚΙ ΑΝ ΓΕΛΑΩ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ

ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΡΑΜΑ

 

τραγουδια ερωτικα μελωδικα και διαχρονικα .

Οσο για καποιους που μιλησαν για κλαψα , να πω οτι τα μεγαλυτερα τραγουδια στην παγκοσμια μουσικη ειναι κλαψιαρικα ή μαλλον λυπητερα .

 

Ο Σινάτρα όταν πρωτοάκουσε τη φωνή του Καζαντζίδη είπε ότι είναι αδύνατο να βγαίνει τέτοια φωνή από άνθρωπο και θέλησε να τον γνωρίσει από κοντά. Με τον Στέλιο είχε και προσωπική επαφή. Τον είχε φιλοξενήσει ο Στελάρας στο σπίτι του στην πλατεία Αμερικής.

 

Ο Νίκος Αλιάγας έλεγε ότι όταν έβαλε στον Έλτον Τζων να ακούσει τον Στέλιο να τραγουδά ο τελευταίος έμεινε άφωνος!

 

Οι πραγματικά τεράστιοι Έλληνες συνθέτες που ανέφερες παραπάνω συμφωνούν κι αυτοί περί των φωνητικών ικανοτήτων του Καζαντζίδη.

 

Και η λίστα όσων των παραδέχονται ως τη μεγαλύτερη φωνή δεν τελειώνει εδώ. Είναι ατελείωτη! Έχω αναφέρει παραπάνω πηγές: βιβλία, συνεντεύξεις, εκπομπές με σχετικό υλικό...

 

Όσο για το Λεωνίδα Βελή είναι όντως η πιο κοντινή φωνή, αλλά τουλάχιστον προσωπικά τον ξεχωρίζω. Αν με μπέρδευε ήταν πριν πολλά χρόνια όταν είχα πρωταρχίσει να ακούω λαϊκά.

 

Επίσης σε συγκεκριμένες ηχογραφήσεις μοιάζουν και οι φωνές των Πέτρου Αναγνωστάκη και του Γιώργου Χατζηαντωνίου. Π.χ. "Οι Αναμνήσεις", "Δε θέλω τη συμπόνοια κανενός" τραγούδια του πρώτου και του δεύτερου αντίστοιχα.

 

Όσο για το περιεχόμενο των λαϊκών τραγουδιών όπως είχε πει και ο μεγάλος Σταύρος Κουγιουμτζής δεν είναι κλαψιάρικο αλλά ελπιδοφόρο. Αν εμείς σήμερα το βλέπουμε κλαψιάρικο δε φταίει τίποτ' άλλο παρά το γεγονός ότι ο σημερινός κόσμος τα πρώτα πράγματα που μας μαθαίνει είναι πως να κοιτάζουμε να αποκτήσουμε πολλά με ελάχιστο, πως να ξεπουλάμε τον εαυτό μας φθηνά και πως να συμβιβαζόμαστε. Ε, λογικό είναι οτιδήποτε μας κάνει να βλέπουμε την πραγματικότητα γύρω μας και να προβληματιζόμαστε γι' αυτή να το βλέπουμε επίπονο.

 

Πάντως γιατί όσοι αναφέρθηκαν σε "κλαψιάρικα" τραγούδια τα καταλόγισαν μόνο στο Στέλιο δε μπορώ να το καταλάβω. Και όσες φορές κι αν τους ρώτησα (και το έκανα αρκετές σε αυτό το topic) δε μου έδωσε κανείς του απάντηση. Πάντως εγώ μπορώ ακόμη και από τους πιο "ελαφρούς" λαϊκούς τραγουδιστές να αναφέρω πληθώρα "κλαψιάρικων" τραγουδιών. Κι αν κάτσω να γράψω τα "κλαψιάρικα" τραγούδια όλων των λαϊκών μας τραγουδιστών θα χρειαστώ μήνες αδιάκοπης πληκτρολόγησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Φίλε pusher,

Έχουμε πει και συμφωνήσει ότι ο Στέλιος ήταν φωνάρα αλλά αυτά που λες

 

Ο Σινάτρα όταν πρωτοάκουσε τη φωνή του Καζαντζίδη είπε ότι είναι αδύνατο να βγαίνει τέτοια φωνή από άνθρωπο και θέλησε να τον γνωρίσει από κοντά

 

Ο Νίκος Αλιάγας έλεγε ότι όταν έβαλε στον Έλτον Τζων να ακούσει τον Στέλιο να τραγουδά ο τελευταίος έμεινε άφωνος!

 

τα πιστεύεις ή τα γράφεις για να περνάει η ώρα;

 

 

 

 

Υ.Σ.:Για τον καταψύκτη δεν με άκουσες και όπως βλέπεις τον έχεις ακόμα απούλητο.

Μην ακολουθήσεις την ίδια τακτική και με τον σκληρό γιατί θα σου μείνει και αυτός απούλητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pusher,

Έχουμε πει και συμφωνήσει ότι ο Στέλιος ήταν φωνάρα αλλά αυτά που λες

 

 

 

τα πιστεύεις ή τα γράφεις για να περνάει η ώρα;

 

 

 

 

Υ.Σ.:Για τον καταψύκτη δεν με άκουσες και όπως βλέπεις τον έχεις ακόμα απούλητο.

Μην ακολουθήσεις την ίδια τακτική και με τον σκληρό γιατί θα σου μείνει και αυτός απούλητος.

 

Τι εννοείς αν τα πιστεύω; Για το Σινάτρα το είπε η Λίτσα Διαμάντη σε εκπομπή της Διγενή και για τον Έλτον Τζόουνς ο ίδιος ο Αλιάγας πάλη σε εκπομή της Σεμίνας. Την εκπομπή με τη Διαμάντη την έχω κι όλας αν δεν κάνω λάθος. Ο Αλιάγας μάλλον δεν είχε βγει στην ίδια εκπομπή και δε νομίζω να το έχω... Εκτός από εμένα βέβαια θα μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αν τα πιστεύω; Για το Σινάτρα το είπε η Λίτσα Διαμάντη σε εκπομπή της Διγενή και για τον Έλτον Τζόουνς ο ίδιος ο Αλιάγας πάλη σε εκπομή της Σεμίνας. Την εκπομπή με τη Διαμάντη την έχω κι όλας αν δεν κάνω λάθος. Ο Αλιάγας μάλλον δεν είχε βγει στην ίδια εκπομπή και δε νομίζω να το έχω... Εκτός από εμένα βέβαια θα μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και άλλοι.

 

Και μένα στην γειτονιά μου η κυρά Σούλα λέει ότι άνδρας της(έχει πεθάνει εδώ και 50χρόνια+) ήταν ο Άλμπερτ Αϊνστάιν.Να την πιστέψω;Τι λες;Εννοείται ότι αυτά που σου λέω περί κυρά Σούλας μπορούν να στα επιβεβαιώσουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα στην γειτονιά μου η κυρά Σούλα λέει ότι άνδρας της(έχει πεθάνει εδώ και 50χρόνια+) ήταν ο Άλμπερτ Αϊνστάιν.Να την πιστέψω;Τι λες;Εννοείται ότι αυτά που σου λέω περί κυρά Σούλας μπορούν να στα επιβεβαιώσουν και άλλοι.

Χαζομαρες λες. Αυτα περι Καζαντζιδη και Σινατρα και Ελτον Τζον αλλά και πολλων αλλων που επαθαν πλακα με την φωνη του Καζαντζιδη, ειναι αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα στην γειτονιά μου η κυρά Σούλα λέει ότι άνδρας της(έχει πεθάνει εδώ και 50χρόνια+) ήταν ο Άλμπερτ Αϊνστάιν.Να την πιστέψω;Τι λες;Εννοείται ότι αυτά που σου λέω περί κυρά Σούλας μπορούν να στα επιβεβαιώσουν και άλλοι.

 

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι άνθρωποι από διάφορους χώρους τραγουδιστές, ηχολήπτες, στιχουργοί, συνθέτες, οργανοπαίχτες, πολιτικοί λένε στα καλά καθούμενα φανταστικές ιστορίες για το Στέλιο. Γιατί να μην κάνουν το ίδιο και για άλλους;

 

Π.χ. ο Γιώργος ο Λιάνης είχε πει σε εκπομπή της Σεμίνας ένα χρόνο μετά από το θάνατο του Στέλιου ότι τον Καζαντζίδη τον είχαν ζητήσει όλα τα κόμματα και δεν δέχτηκε να πάει σε κανένα. Αρκετά χρόνια αργότερα σε εκπομπή του ALPHA είπαν την προσωπική τους εμπειρία για την άρνηση του Καζαντζίδη ο Παπουτσής και ο Ανδρουλάκης σε εκπομπή που παρουσίαζε ο Γαλανός για το ίδιο ζήτημα όταν τον προσέγγισαν εκ μέρους των κομμάτων τους για να τον πάρουν στην παράταξη τους. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αλλά προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει γίνει διακομματική συνωμοσία για να παραπληροφορείται ο κόσμος για τη ζωή του Στέλιου.

 

Έχω αναφέρει αρκετές ιστορίες μέχρι τώρα. Τις διηγούνται διάφορα άτομα και συνήθως αναφέρω και σε ποια εκπομπή ή σε ποιο βιβλίο γίνεται η αναφορά. Πολλά από τα άτομα αυτά είναι εξέχουσες προσωπικότητες της ελληνικής μουσικής Θεοδωράκης, Λεοντής, Χατζιδάκης, Κουγιουμτζής, Λοΐζος και άλλοι. Δε νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι και άλλοι πολλοί που ανέφερα από την αρχή του τόπικ έχουν κάποιο συγκεκριμένο λόγο να διηγούνται τέτοια γεγονότα ειδικά για το Στέλιο και όχι για άλλους τραγουδιστές.

 

Και όπως είπα αναφέρω παντού ή σχεδόν παντού που γίνονται οι αναφορές που ποστάρω. Όποιος θέλει μπορεί να βρει αρκετές από αυτές τις εκπομπές σε ελληνικούς trackers και να διαπιστώσει ότι όσα μεταφέρω έχουν ειπωθεί και δεν είναι αποκυήματα της δικής μου φαντασίας.

 

Όσο για την κυρα-Σούλα και τον Αϊνστάιν το 99,9999...9% των αναφορών που γίνονται στο πρόσωπο του Αϊνστάιν δεν τον εμπλέκουν με καμιά Σούλα. Το αντίθετο συμβαίνει με τις εξιστορήσεις για το πρόσωπο του Στέλιου. Συνήθως όταν η συντριπτική πλειοψηφία εξιστορεί ένα γεγονός και το παρουσιάζει ίδιο ή σχεδόν ίδιο έχει δίκιο, χωρίς να αποκλέιω βέβαια και την ύπαρξη εξαιρέσεων. Το τι θα πιστέψει βέβαια ο καθένας δεν είμαι σε θέση εγώ να του το υπαγορεύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...