Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.Δημοκρατία έχουμε ο καθένας κάνει ότι θέλει και όπως το θέλει.Αναφέρθηκα σε φανατισμό γιατί έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα από αυτούς που ακούνε καζαντζίδη.Κάποια post απλά σταθήκανε αφορμή να ξεκινήσω κουβέντα.

 

pusher,δεν είπα ότι δεν ήταν σωστός ο καζαντζίδης κλπ κλπ αλλά δεν θα κάτσω να το αναλύσω κι όλας το θέμα.Απλά παρατηρώ μια θεοποίηση χωρίς λόγο.

 

Οκ galil,αν ανοίξω αύριο topic για τον εθνικό σταρ,μην τολμήσεις να πεις τη γνώμη σου αν είναι αρνητική γιατί σύμφωνα με τη λογική σας "Αν δεν γουστάρετε τον τάδε,μη διαβάζετε". ΟΚ ?

 

Ένα τελευταίο...αν ο καζαντζίδης είναι τόσο απλός και σεμνός όσο λέτε(δεν το αμφισβητώ,απλά δεν το ξέρω) τότε φαντάζομαι τι μπινελίκια θα έχετε φάει από τον ίδιο όλοι εσείς που μιλάτε λες και είναι θεός(αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο) !! ;)

 

Οι ταπεινοί φίλε μου δε βρίζουν! Εξάλλου προσωπικά δεν τον θεοποιώ. Προσπαθώ να ανταποδώσω όσα μπορώ από αυτά που μου έδωσε, τα οποία είναι πάρα πολλά και δε νομίζω ποτέ να τα καταφέρω. Πάντα όμως θα προσπαθώ.

 

Είπες ότι δε θα ασχοληθείς άλλο. Εγώ θα σου ζητήσω να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το τόπικ από την αρχή. Αν θέλεις κάνε μου τη χάρη. Και μετά πίστευε ότι θέλεις. Όσο μπορώ θα λέω τα πράγματα με το όνομά τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
pusher καταλαβαίνω πως αγαπας πολυ τον Καζαντζιδη και θες να το μοιραστεις με αλλους

Προσωπικα οχι μονο μου αρεσει αλλα οταν ακουω Καζαντζιδη καταλαβαινω οτι με χτυπαει στην καρδια!

ισως παιζει ρολο και οτι μενω στο εξωτερικό αλλα αλοιμονο ποιος θα αμφισβητισει την αξια του Καζαντζιδη

 

keep going

 

DIMITRISG I will!

 

Την τραγουδιστική αξία όποιος και να την αμφισβητήσει δεν πρόκειται να τον λάβω ποτέ υπόψιν μου. Θα προτιμήσω να κρατήσω τις γνώμες ανθρώπων όπως ο Μίκης Θεοδωράκης, ο Σταύρος Κουγιουμτζής, ο Μάνος Χατζιδάκης, Ο Μανώλης Χιώτης και πολλών άλλων για τη φωνή του αλλά και για το χαρακτήρα του. Νομίζω πως έχω αναφέρει μερικά από τα λόγια τους... Αν όχι θα αναφερθώ σε αυτά και με παράλληλη αναφορά της πηγής!

 

Είπες ότι όταν ακούς Καζαντζίδη σε χτυπάει στην καρδιά. Είπες ότι είναι επειδή ζεις στο εξωτερικό. Είναι σίγουρα γι' αυτό. Κάθε τραγούδι του Καζαντζίδη είναι μια μαχαιριά στην καρδιά γιατί τραγουδάει με σπαραγμό τον δικό του πόνο, τον πόνο όλον μας. Γιατί όταν τραγουδάει νοιώθουμε όλοι σαν τον Καζαντζίδη. Όπως ένοιωθε κι αυτός!

 

Όσοι και να αμφισβητήσουν την αξία του αυτή σίγουρα δεν αλλάζει. Εξάλλου όσο πιο καλός είναι κάποιος τόσο περισσότερους εχθρούς έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slipknot, προφανώς και ο pusher και όλοι εμείς θέλουμε να ακούσουμε την γνώμη σου όπως και την γνώμη του καθένα. Εγώ απλώς λέω πως η θεοποίηση-φανατισμός που αναφέρεις δεν υπάρχει εδώ πέρα. Οπότε η γνώμη σου είναι άκαιρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Γιατί αφού ήταν τόσο φιλεύσπλαχνος, δεν δούλεψε εκείνες τις 3 βραδιές και να δώσει τα λεφτά σε ανθρώπους που τα είχαν ανάγκη. Εντάξει, καταλαβαίνω ότι το ψάρεμα είναι πολύ σημαντικό αλλά ακι πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταπεινοί φίλε μου δε βρίζουν! Εξάλλου προσωπικά δεν τον θεοποιώ. Προσπαθώ να ανταποδώσω όσα μπορώ από αυτά που μου έδωσε, τα οποία είναι πάρα πολλά και δε νομίζω ποτέ να τα καταφέρω. Πάντα όμως θα προσπαθώ.

 

Είπες ότι δε θα ασχοληθείς άλλο. Εγώ θα σου ζητήσω να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το τόπικ από την αρχή. Αν θέλεις κάνε μου τη χάρη. Και μετά πίστευε ότι θέλεις. Όσο μπορώ θα λέω τα πράγματα με το όνομά τους!

 

Όχι πραγματικά δεν θα ξανά postάρω στο συγκεκριμένο topic,γιατί δεν υπάρχει λόγος.Απαντώ απλά για να το ξέρεις και μην νομίζεις άλλα.Δεν ξέρω τι έχεις καταλάβει,αλλά δεν κρίνω προσωπικά εσένα ούτε έχω σκοπό να μειώσω τον καζαντζίδη.Σχολιάζω με βάση ανθρώπους που έχω δει σε αυτό το forum(να μιλάνε για τον καζαντζίδη) και άλλους που έχω δει ο ίδιος και έχω μιλήσει και έχουν πει και αυτοί για τον καζαντζίδη(εννοείται ότι ακούγανε,γι αυτό μιλάω γι αυτούς).

 

Οι ταπεινοί σίγουρα δεν βρίζουν(λογικά) αλλά αρκούνται στα απλά πράματα και δεν ζητάνε πολλά.Αν ζούσε δεν νομίζω να τον βόλευε μια τέτοια μεταχείριση από τους ανθρώπους που τον ακούγανε (ΘΕΟΣ,ΕΝΑΣ,κλπ. - ξαναλέω δεν μιλάω για εσένα προσωπικά).

 

Αν θες να δεις άνθρωπο,μουσικό που να είναι όντως ταπεινός και να ΜΗ γουστάρει καθόλου τη δημοσιότητα(μέσα σε αυτά και αυτό που γίνεται με τον καζαντζίδη) ψάξε λίγο για κάποιον ονόματι Kurt Cobain(σε περίπτωση που δεν τον γνωρίζεις ήδη).Ο άνθρωπος δεν γούσταρε καθόλου τη δημοσιότητα,την απεχθάνονταν και αν και θεοποιείται από τους θαυμαστές,πάω στοίχημα ότι δεν θα του άρεσε καθόλου αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ galil,αν ανοίξω αύριο topic για τον εθνικό σταρ,μην τολμήσεις να πεις τη γνώμη σου αν είναι αρνητική γιατί σύμφωνα με τη λογική σας "Αν δεν γουστάρετε τον τάδε,μη διαβάζετε". ΟΚ ?

 

Δεν είπα οτι είναι κακό να εκφράσεις την (αρνητική) γνώμη σου για τον Καζαντζίδη. Εννοείται πως είναι δικαίωμά σου να πεις και εσύ τη γνώμη σου για το αν σ' αρέσει ή οχι κλπ.

Αυτό που με πείραξε είναι οτι μίλησες ειρωνικά για όσους γράφουν σε αυτό το θέμα και εκφράζουν την αγάπη τους για το Στελλάρα. Μίλησες για "Καζαντemo","Μόδα που εξαπλώνεται" και για "φανατισμό". Αυτά είναι που με ενόχλησαν και οχι η αντίθετη άποψη που εξέφρασες για τον Στελλάρα.

 

Όσο για τον εθνικό σταρ να ξέρεις οτι αν ανοίξεις αύριο topic θα γράψω τα διπλάσια απ όσα έχει γράψει ο pusher για τον Καζαντζίδη. Κατα τη γνώμη μου ο εθνικός σταρ είναι ο καλύτερος Έλληνας τραγουδιστής μετά τον Στέλιο. :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καζαντζιδης δεν ειναι τυχαιο που εγινε θρυλος. Πολυ σωστα. οποιο τραγουδι του και ν ακουσεις σε χτυπαει στο συναισθημα. Η μεγαλυτερη φωνη της μεσογειου, οταν εκαναν την ηχογραφηση ενος τραγουδιου με τους αδερφους κατσιμιχα , οι τελευταιοι ελεγαν πραγματα οπως "να το ακυρωσουμε" "να αλλαξουμε μηχανηματα" κλπ για τις φωνητικες ικανοτητες του Καζαντζιδη και οτι η βελονες πηγαιναν στα κοκκινα.

 

Ο Νικολοπουλος απ οτι γνωριζω δεν ειχε αναγκη τον Καζαντζιδη, ηταν ηδη στους μεγαλους, οταν ηρθε απο τα τρικαλα επαιζε στην ορχηστρα του χιωτη και μετα αρχισε να γραφει τα τραγουδια του που τραγουδουσε ο καζαντζιδης με πρωτο το νυχτεριδες και αραχνες

 

Επειδή αυτό μου είχε διαφύγει και δεν το έχω απαντήσει... Ο Νικολόπουλος ξεκίνησε χάρη στον Καζαντζίδη. Τα λεγε και ο ίδιος στην εκπομπή του Λευτέρη Παπαδόπουλο και μάλιστα είπε τα καλύτερα για το Στελάρα αφού πρωτύτερα είχε φροντίσει να τον πάει στα δικαστήρια. Μετά από αυτό έχασα πάσα ιδέα για το Νικολόπουλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Γιατί αφού ήταν τόσο φιλεύσπλαχνος, δεν δούλεψε εκείνες τις 3 βραδιές και να δώσει τα λεφτά σε ανθρώπους που τα είχαν ανάγκη. Εντάξει, καταλαβαίνω ότι το ψάρεμα είναι πολύ σημαντικό αλλά ακι πάλι...

 

Αρκετούς είχε βοηθήσει οικονομικά σε κρίσιμες στιγμές της ζωή του. Μου φαίνεται ότι έχω γράψει ήδη σχετικά. Μιλάνε άνθρωποι που βοηθήθηκαν στην εκπομπή "Αληθινά Σενάρια". Λέει και για ένα περιστατικό ο φίλος του ο Καταμπάς στο οποίο είχε διαθέσει ένα μεγάλο ποσό το οποίο δε θυμάμαι πόσο είναι και δε θα διακινδυνεύσω να μεταφέρω ανακρίβειες. Αυτό το είχε αναφέρει στην εκπομπή της Σεμίνας ένα χρόνο μετά το θάνατο του Στελάρα. Είπε επίσης ότι τον είχε βάλει να ορκιστεί πως δε θα έλεγε τίποτα απ' όσες φιλανθρωπίες έκανε και τόνισε πως και αυτό κακώς το ανέφερε αλλά δε μπόρεσε να κρατηθεί... Όλα αυτά στην ίδια εκπομπή...

 

Και δυστυχώς βλέπω ότι είναι εύκολο να κατηγορήσει κανείς έναν άνθρωπο ότι και να κάνει. Αν τα έπαιρνε θα έλεγαν όλοι ότι ήταν φιλάργυρος. Τώρα που δεν τα πήρε ακούω άλλα...

 

Ο Στελάρας όμως δεν πούλαγε το τραγούδι γιατί ήταν γι' αυτόν πραγματικά σημαντικό.

 

Ή μήπως προτιμάτε αυτούς που πλουτίζουν πατώντας επί πτωμάτων και μετά κάνουν φιλανθρωπίες πάντα μπροστά στις κάμερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην επαναλαμβάνεις τα περί φιλανθρωπίας. Είπα "αφού ήταν τόσο φιλεύσπλαχνος". Απλά το ότι δεν δέχτηκε την πρόταση με τα πολλά λεφτά δεν τον τιμά. Δείχνει απλώς ότι βαριόταν. Είχε ήδη πολλά λεφτά και δεν ήθελε άλλα. Ούτε καν και αν αυτά τα εύκολα λεφτά θα μπορούσαν να βοηθήσουν κόσμο. Τι, δλδ, επειδή βοήθησε κάποιους, έλυσε τα προβλήματα όλης της ανθρωπότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική και τα επιχειρήματά σου είναι απλοϊκά.

<<Δεν τα πήρε γιατί απλά βαριόταν.Επρεπε να τα πάρει και να τα δώσει σε φιλανθρωπίες>>

Ξέρεις,η ζωή δεν χρειάζεται να αντιγράφει τα σενάρια του Φώσκολου ή των βραζιλιάνικων σαπουνόπερων.

Επίσης κανένας δεν υποχρεώνεται να υποκαθιστά τον θεό (εντάξει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά ας το δεχτούμε για να σταθεί το παράδειγμα!) και να μοιράζει ελεημοσύνη από δω και απο 'κει.

Εγώ σου λέω πως αν έδινε τις συναυλίες και έπαιρνε εκείνα τα 500-600 εκατομύρια και μετά τα έδινε οπουδήποτε (που όμως όπου νάναι; ) θα ερχόντουσαν κάποιοι μετά από χρόνια και θα έλεγαν <<άσε μωρέ τώρα, έδωσε και αυτός μια συναυλία αφιλοκερδώς ενώ μπορούσε να δίνει 2 κάθε χρόνο και να βοηθάει του φτωχούς και..>> μπλα μπλα μπλα...

Φαύλος κύκλος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική και τα επιχειρήματά σου είναι απλοϊκά.

<<Δεν τα πήρε γιατί απλά βαριόταν.Επρεπε να τα πάρει και να τα δώσει σε φιλανθρωπίες>>

Ξέρεις,η ζωή δεν χρειάζεται να αντιγράφει τα σενάρια του Φώσκολου ή των βραζιλιάνικων σαπουνόπερων.

Επίσης κανένας δεν υποχρεώνεται να υποκαθιστά τον θεό (εντάξει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά ας το δεχτούμε για να σταθεί το παράδειγμα!) και να μοιράζει ελεημοσύνη από δω και απο 'κει.

Εγώ σου λέω πως αν έδινε τις συναυλίες και έπαιρνε εκείνα τα 500-600 εκατομύρια και μετά τα έδινε οπουδήποτε (που όμως όπου νάναι; ) θα ερχόντουσαν κάποιοι μετά από χρόνια και θα έλεγαν <<άσε μωρέ τώρα, έδωσε και αυτός μια συναυλία αφιλοκερδώς ενώ μπορούσε να δίνει 2 κάθε χρόνο και να βοηθάει του φτωχούς και..>> μπλα μπλα μπλα...

Φαύλος κύκλος δηλαδή.

 

Ακριβώς... Ότι και να κάνει κανείς αν θέλεις είναι πολύ εύκολο να μην το θεωρήσεις αρκετό. Αυτό όμως που με στεναχωρεί είναι ότι εμείς που κατακρίνουμε ανθρώπους που προσέφεραν πραγματικά, οι ίδιοι όχι μόνο δεν έχουμε κάνει την παραμικρή προσπάθεια να σταθούμε δίπλα σε κάποιον, αλλά καταβάλουμε ακριβώς τις αντίθετες προσπάθειες. Κατά τα άλλα οι άλλοι είναι "λίγοι" και εμείς άγιοι. Αυτή την υποκρισία τη σιχάθηκα. Χίλιες φορές καλύτερος ο απατεώνας που καταλαβαίνει ότι είναι απατεώνας παρά ο υποκριτής που θεωρεί τον εαυτό του καλύτερο.

 

Μην επαναλαμβάνεις τα περί φιλανθρωπίας. Είπα "αφού ήταν τόσο φιλεύσπλαχνος". Απλά το ότι δεν δέχτηκε την πρόταση με τα πολλά λεφτά δεν τον τιμά. Δείχνει απλώς ότι βαριόταν. Είχε ήδη πολλά λεφτά και δεν ήθελε άλλα. Ούτε καν και αν αυτά τα εύκολα λεφτά θα μπορούσαν να βοηθήσουν κόσμο. Τι, δλδ, επειδή βοήθησε κάποιους, έλυσε τα προβλήματα όλης της ανθρωπότητας;

 

Στην απάντησή σου παραβλέπεις δύο γεγονότα της ζωής του που ανέλυσα αρκετά διεξοδικά στις πρώτες σελίδες του topic. Και καταλήγεις με περισσή ευκολία στο ότι "βαριόταν". Εάν τα παραβλέπεις σκόπιμα για να στηρίξεις τις κατηγορίες σου δεν έχω να πω τίποτ' άλλο με έναν συκοφάντη. Εάν δεν τα γνωρίζεις όμως (πράγμα το οποίο θεωρώ πως συμβαίνει στην περίπτωσή σου) μην εκφέρεις απόψεις και χαρακτηρίζεις ανθρώπους. Έτσι τους αδικείς κατάφωρα γιατί πολύ απλά διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα.

 

Το ένα είναι η απόφαση ζωής που πήρε για τα νυκτερινά κέντρα και το άλλο η διαμάχη του με τις δισκογραφικές. Και τα δύο ήταν γεγονότα που επέφεραν μεγάλες αλλαγές στη ζωή του. Τα έχω αναπτύξει ήδη και τα παραθέτω εδώ:

 

Το 1965 σε ηλικία 35 χρονών εγκαταλείπει τα κέντρα. Οι λόγοι πολλοί. Πρώτ' απ' όλα' ο κόσμος. Στα μαγαζιά αρχίζουν να μαζεύονται πολλοί νεόπλουτοι οι οποίοι πηγαίνουν μόνο για επίδειξη. Ο Στελάρας που σέβεται πραγματικά το τραγούδι δε μπορεί να συνεχίσει να τραγουδά υπό αυτές τις συνθήκες. Λογικό όταν το τραγούδι για το Στέλιο είναι μέσω έκφρασης υψηλών ιδεών και όχι επάγγελμα. Δεύτερον δέχεται πιέσεις από μπράβους να αφήσει το μαγαζί στο οποίο τραγουδά κάθε φορά για να πάει στο δικό τους. Ο Στελάρας όμως που κρατάει το λόγο του δεν υπήρχε περίπτωση να εγκατέλειπε κάποιον με τον οποίο είχε συμφωνήσει. Μία βραδιά που παραλίγο να τραυματιστεί από πάτο μπουκαλιού που πέταξε Αγγλίδα θαυμάστρια και θαμώνας του μαγαζιού όπου τραγουδούσε παίρνει τη μεγάλη απόφαση. Ανακοινώνει στο περιοδικό "Ντόμινο": "Το φετεινό μου καλοκαίρι θα είναι η τελευταία μου εμφάνιση στο πάλκο και στην Ελλάδα. Αποσύρομαι και φεύγω! Γράψτε το και τονίστε ότι, όταν λέει κάτι ο Καζαντζίδης το κάνει!" Και όντως δε ξανατραγούδησε σε μαγαζί ως το θάνατό του.
Αυτά προκύπτουν από το ότι δε συμβιβάστηκε με τις δισκογραφικές και το έκανε αυτό γνωρίζοντας πολύ καλά το κόστος. 12 χρόνια εκτός δισκογραφίας ήταν αυτό το κόστος τελικά.
Παραθέτω παρακάτω κι ένα περιστατικό από τα μερικά που έχω γράψει ήδη γιατί βλέπω ότι όποιος απαντάει βιάζεται να καταλήξει σε συμπεράσματα χωρίς να ξέρει ποιος είναι ο Στέλιος Καζαντζίδης και χωρίς να ενδιαφέρεται να μάθει.

 

Άλλο περιστατικό. Διηγείται ο ντραμίστας του στα "Αληθινά Σενάρια" στην ΕΤ3: Έλληνας επιχειρηματίας από την Αμερική ήρθε στην Ελλάδα για να κλείσει περιοδεία για το Στελάρα στις ΗΠΑ. Ο Καζαντζίδης ζήτησε να πληρωθούν προκαταβολικά οι μουσικοί του αλλιώς δε δεχόταν να πάει. Τελικά ο ίδιος και η Μαρινέλλα γύρισαν απλήρωτοι καθώς ο επιχειρηματίας δε κράτησε το λόγο του. Δε ξέρω πολλούς που κοιτάνε να εξασφαλίσουν τα λεφτά των άλλων πρώτα σε μια δουλειά και μετά τα δικά τους. Για την ακρίβεια δεν ξέρω κανέναν!

 

Και για τα λεφτά να ξέρετε: Τα πολλά και τα λίγα βλάπτουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι, δλδ, επειδή βοήθησε κάποιους, έλυσε τα προβλήματα όλης της ανθρωπότητας;

 

ετσι απορια το'χω..ακουγεται θαρρεις κ περιμενες να λυσει τα προβληματα ολα ο Καζαντζιδης..μου θυμιζεις μια παροιμια που λεει ''κουβαλαγε τον αχαριστο ωρες επανω στην πλατη του κ αυτος παραπονεθηκε γιατι δεν τον απιθωσε καλα στα χαμηλα''!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Τι, δλδ, επειδή βοήθησε κάποιους, έλυσε τα προβλήματα όλης της ανθρωπότητας;

 

ετσι απορια το'χω..ακουγεται θαρρεις κ περιμενες να λυσει τα προβληματα ολα ο Καζαντζιδης..μου θυμιζεις μια παροιμια που λεει ''κουβαλαγε τον αχαριστο ωρες επανω στην πλατη του κ αυτος παραπονεθηκε γιατι δεν τον απιθωσε καλα στα χαμηλα''!

 

Σε αυτό έχει δίκιο. Ο Καζαντζίδης δε βοήθησε όλον τον κόσμο. Επειδή βλέπω όμως ότι αυτό το γεγονός ενόχλησε πολύ τον pop corn περιμένω να αναλάβει ο ίδιος αυτό το έργο. Γύρω στα 6,6 δις είναι ο πληθυσμός της γης. Μόλις καταφέρει να τους βοηθήσει όλους τότε θα δεχτώ το επιχείρημά του ως σωστό.

 

Πάντως εγώ δεν υποστήριξα πουθενά ότι βοήθησε όλο τον κόσμο. Αλλά αυτός κάτι έκανε. Εμείς που δεν κάναμε γιατί μιλάμε; Και δεν είναι ανάγκη να κάνει κανείς όσα έκανε ο Καζαντζίδης. Κάποιος είναι άξιος όταν βοηθάει από το υστέρημά του. Δε μετριέται με αριθμούς η καλοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...