Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η φωνή του ναι νομίζω πως το είπε...τα τραγούδια του όμως όχι :P (same goes for me)

Δεν προλαβε να τραγουδησει το "Μεινε μαζι μου εγκυος,γιατι ειμαι φερεγγυος",ουτε το "Κανω μαζι σου ερωτα με τηλεπαθεια",και τοσα αλλα """"ΜΕΓΑΛΑ"""":-D:-D:-D,σουξε,γιατι τον προλαβαν αλλοι.Τι να πει κανεις πια,παντα αυτος ο κολοτοπος,ετρωγε τα παιδια του.

Οι αξιες δυστυχως δεν μετρανε σημερα σε αυτον τον δυσμοιρο τοπο.Παντως οσα αρνητικα και να λενε οι πολεμιοι του Στελιου,ξερουν και αυτοι οι ιδιοι,οτι θα βρισκεται παντα στο Πανθεον των ψυχων του 90% του λαου μας.Τωρα γιατι αντιδρουν με αυτον τον τροπο....ειναι λιγο δυσκολο για εμενα να το εξηγησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν προλαβε να τραγουδησει το "Μεινε μαζι μου εγκυος,γιατι ειμαι φερεγγυος",ουτε το "Κανω μαζι σου ερωτα με τηλεπαθεια",και τοσα αλλα """"ΜΕΓΑΛΑ"""":-D:-D:-D,σουξε,γιατι τον προλαβαν αλλοι.Τι να πει κανεις πια,παντα αυτος ο κολοτοπος,ετρωγε τα παιδια του.

Οι αξιες δυστυχως δεν μετρανε σημερα σε αυτον τον δυσμοιρο τοπο.Παντως οσα αρνητικα και να λενε οι πολεμιοι του Στελιου,ξερουν και αυτοι οι ιδιοι,οτι θα βρισκεται παντα στο Πανθεον των ψυχων του 90% του λαου μας.Τωρα γιατι αντιδρουν με αυτον τον τροπο....ειναι λιγο δυσκολο για εμενα να το εξηγησω.

 

Τα τραγούδια του Στέλιου έχουν να κάνουν σε μεγάλο βαθμό με γεγονότα της ζωής του (δολοφονία του πατέρα του, βιοπάλη, βασανιστήρια στη Μακρόνησο κ.ά. που έχω ήδη αναφέρει μαζί με αυτά που αναφέρω εδώ). Επίσης αναφέρονται σε όλους τους αδικημένους, τους κατατρεγμένους και περιθωριοποιημένους. Θέματα διαχρονικά που δυστυχώς σήμερα όσο ο καθένας είναι καλά φροντίζει να τα ξεχνάει για να μην τον πιάσει και καμιά κατάθλιψη... Βέβαια είναι πανεύκολο να ζεις στον κόσμο σου και να μη δίνεις δεκάρα για την πραγματικότητα, αλλά πολλές φορές έρχεται η πραγματικότητα να βρει εμάς.

 

Τα τραγούδια του Στέλιου περιγράφουν μια στάση ζωής, την οποία οι πάντες φροντίζουν να την προβάλλουν ελάχιστα. Το ίδιο και τα τραγούδια του. Φυσικά όσοι ισχυρίζονται πως δεν τους αρέσουν τα τραγούδια έχουν ακούσει σίγουρα ελάχιστα. Εγώ έχω τουλάχιστον 1000. Το να κρίνεις έναν καλλιτέχνη μόνο από το 1% των έργων του είναι τουλάχιστον επιπόλαιο και άδικο. Και να τονίσω πως έχει και αρκετά χαρούμενα τραγούδια ο Στέλιος, όπως επίσης και ένα σωρό ερωτικά τα οποία βέβαια επίσης δεν προβάλλονται από τα MME...

 

Όποιος υποστήριξε ότι δεν του αρέσουν τα τραγούδια του ας μου πει σε τι δεν του αρέσουν. Τουλάχιστον από άποψη στίχων δε δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι εν έχουν αξία. Είναι πανάξια όπως και τα ονόματα των στιχουργών τους που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν πολλά άτομα ικανά για να τους κρίνουν. Τουλάχιστον όχι όσον αφορά την καλλιτεχνική τους αξία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να σημειωσω και το εξης,απο εγκυρες πηγες.Οτι οι περισσοτεροι συνθετες και στοιχουργοι,εγραφαν για τον Στελιο.Και ομως τα περισσοτερα απο αυτα τους τα πεταγε στα μουτρα,γιατι δεν ηταν τραγουδια για το ΑΝΑΣΤΗΜΑ του Καζαντζιδη.Τι να πρωτοπει,και τι να θυμηθει κανεις,γι αυτο το ιερο τερας.Την θεικη φωνη του,το μεγαλειο της ψυχης του,την ανθρωπια του, την απαξια του για το χρημα και ποσα αλλα θετικα στοιχεια,που σημερα δυστυχως δεν τα βρισκει κανεις στους ανθρωπους,και ειδικοτερα στους περισσοτερους νεους "καλλιτεχνες".(κουδουνιστρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική και τα επιχειρήματά σου είναι απλοϊκά.

<<Δεν τα πήρε γιατί απλά βαριόταν.Επρεπε να τα πάρει και να τα δώσει σε φιλανθρωπίες>>

Ξέρεις,η ζωή δεν χρειάζεται να αντιγράφει τα σενάρια του Φώσκολου ή των βραζιλιάνικων σαπουνόπερων.

Επίσης κανένας δεν υποχρεώνεται να υποκαθιστά τον θεό (εντάξει δεν υπάρχει κάτι τέτοιο αλλά ας το δεχτούμε για να σταθεί το παράδειγμα!) και να μοιράζει ελεημοσύνη από δω και απο 'κει.

Εγώ σου λέω πως αν έδινε τις συναυλίες και έπαιρνε εκείνα τα 500-600 εκατομύρια και μετά τα έδινε οπουδήποτε (που όμως όπου νάναι; ) θα ερχόντουσαν κάποιοι μετά από χρόνια και θα έλεγαν <<άσε μωρέ τώρα, έδωσε και αυτός μια συναυλία αφιλοκερδώς ενώ μπορούσε να δίνει 2 κάθε χρόνο και να βοηθάει του φτωχούς και..>> μπλα μπλα μπλα...

Φαύλος κύκλος δηλαδή.

 

 

Βλέπω, αρχίσατε τα γλυκά λόγια. Καλοσύνη σας. Απλά να διευκρινήσω ότι ούτε κατηγορία ήταν αυτό που είπα ούτε ζήτησα από κανέναν να λύσει τα προβλήματα όλου του κόσμου. αυτά τα συμπεράνατε εσείς. Εγώ απλά είπα ότι μου φάνηκε αστείο το να θεωρηθεί υπέρ του η άρνησή του να τραγουδήσει ενώ θα μπορούσε να βγει κάτι καλό από αυτό.

 

Δε νομίζω ότι ήταν απλοϊκό αυτό που είπα. Μάλλον λαϊκίστικο ήταν αυτό που είπες εσύ.

 

Και μπράβο του που έδωσε ό,τι έδωσε σε φιλανθρωπίες αλλά γενικά έχω βαρεθεί να επιβραβεύουμε τους πλούσιους που καταδέχονται να γίνουν λίγο λιγότερο πλούσιοι για να βοηθήσουν και τους άλλους. Δλδ πόσοι από μας δε θα δίναμε στους φτωβχούς αν τα είχαμε;

 

Και σκεφτείτε, τι έκανε για να γίνει πλούσιος; Δε λέω, κουραστικό το επάγγελμά του αλλά όχι περισσότερο από άλλα, πολύ λιγότερο καλά αμοιβόμενα. Άλλοι σπουδάζουν για χρόνια και παίρνουν πολύ λιγότερα λεφτά. Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω, αρχίσατε τα γλυκά λόγια. Καλοσύνη σας. Απλά να διευκρινήσω ότι ούτε κατηγορία ήταν αυτό που είπα ούτε ζήτησα από κανέναν να λύσει τα προβλήματα όλου του κόσμου. αυτά τα συμπεράνατε εσείς. Εγώ απλά είπα ότι μου φάνηκε αστείο το να θεωρηθεί υπέρ του η άρνησή του να τραγουδήσει ενώ θα μπορούσε να βγει κάτι καλό από αυτό.

 

Δε νομίζω ότι ήταν απλοϊκό αυτό που είπα. Μάλλον λαϊκίστικο ήταν αυτό που είπες εσύ.

 

Και μπράβο του που έδωσε ό,τι έδωσε σε φιλανθρωπίες αλλά γενικά έχω βαρεθεί να επιβραβεύουμε τους πλούσιους που καταδέχονται να γίνουν λίγο λιγότερο πλούσιοι για να βοηθήσουν και τους άλλους. Δλδ πόσοι από μας δε θα δίναμε στους φτωβχούς αν τα είχαμε;

 

Και σκεφτείτε, τι έκανε για να γίνει πλούσιος; Δε λέω, κουραστικό το επάγγελμά του αλλά όχι περισσότερο από άλλα, πολύ λιγότερο καλά αμοιβόμενα. Άλλοι σπουδάζουν για χρόνια και παίρνουν πολύ λιγότερα λεφτά. Just saying.

 

Δε νομίζω ότι το συμπεράναμε εμείς. Εσύ είπες ότι δεν έλυσε το πρόβλημα όλης της ανθρωπότητας. Πάντως αν όλοι εφάρμοζαν σε ένα βαθμό τη στάση ζωής που περιγράφει στα τραγούδια του ο Στέλιος νομίζω πως η ανθρωπότητα θα ήταν αρκετά καλύτερη. Αν διαφωνείς πες μου με ποια τραγούδια του προωθεί την κατάρρευση της κοινωνίας.

 

Επίσης άλλοι δουλεύουν σε χειρωνακτικά επαγγέλματα διπλοβάρδιες και παίρνουν ακόμη λιγότερα από αυτούς που σπουδάζουν. Αυτή δυστυχώς είναι η κοινωνική δομή.

 

Ακόμη δε νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν μόνο οι πλούσιοι. Και τις καφετέριες και τα ξενυχτάδικα γεμάτα τα βλέπω από τους ίδιους ανθρώπους που παραπονιούνται για οικονομική στενότητα. Επίσης ένα άλλο μεγάλο μέρος ξοδεύεται σε ανούσια πράγματα και πολυτέλειες. Ένα μεγάλο μέρος των Ελλήνων (μιλώ για Ελλάδα γιατί έχω καλύτερη γνώση ορισμένων στατιστικών) είναι χρεωμένο και κινδυνεύει να χάσει την περιουσία του λόγω δανεισμού. Πόσοι από αυτούς τους ανθρώπους θα πουν κόβω για ένα μήνα το πρώτο τραπέζι πίστα και θα τα δώσω στον τάδε που τα βγάζει πέρα με δυσκολία και ταλαιπωρείται η οικογένεια του; Πόσοι θα κόψουν τα διακοποδάνεια, τα καταναλωτικά κι άλλα χίλια δύο είδη δανείων; Ελάχιστοι. Μάλλον τα δάνεια τα τελευταία έτη αύξηση έχουν.

 

Και μάλλον ακόμη δε διάβασες πως πήρε την απόφαση να σταματήσει γιατί επιμένεις ότι έπρεπε να συνεχίσει να τραγουδάει. Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το "δεν έλυσε το πρόβλημα όλης της ανθρωπότητας" εννοούσα ότι προφανώς υπήρχε κι άλλος κόσμος που χρειαζόταν βοήθεια, δεν εννοούσα ότι όφειλε να λύσει το πρόβλημα της ανθρωπότητας. Έλεος ρε παιδιά.

 

Όσο για το ποιός πρέπει να βοηθήσει, είναι άσχετο θέμα. Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά δε συζητάμε αυτό. Αλλά είναι άλλο το να στερηθείς τις μια δυο πολυτέλειες που σου δίνονται σε μία κατά τα άλλα μίζερη ζωή και άλλο να στερείσαι και να σου μένουν άλλες 1000 πολυτέλειες.

 

Επίσης δε σχολίασα τα τραγούδια του τα οποία μου αρέσουν.

 

Αυτή είναι πάνω κάτω η άποψή μου και θα ήθελα να το αφήσουμε εδώ. Ασφαλώς έχετε το δικαίωμα να απαντήσετε αν θέλετε αλλά προσωπικά δε θέλω να συνεχίσουμε. Η βασική μου αντίρρηση έγκειται στην κατά τη γνώμη μου υπερβολική θεοποίηση κάποιων προσώπων. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το "δεν έλυσε το πρόβλημα όλης της ανθρωπότητας" εννοούσα ότι προφανώς υπήρχε κι άλλος κόσμος που χρειαζόταν βοήθεια, δεν εννοούσα ότι όφειλε να λύσει το πρόβλημα της ανθρωπότητας. Έλεος ρε παιδιά.

 

Όσο για το ποιός πρέπει να βοηθήσει, είναι άσχετο θέμα. Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά δε συζητάμε αυτό. Αλλά είναι άλλο το να στερηθείς τις μια δυο πολυτέλειες που σου δίνονται σε μία κατά τα άλλα μίζερη ζωή και άλλο να στερείσαι και να σου μένουν άλλες 1000 πολυτέλειες.

 

Επίσης δε σχολίασα τα τραγούδια του τα οποία μου αρέσουν.

 

Αυτή είναι πάνω κάτω η άποψή μου και θα ήθελα να το αφήσουμε εδώ. Ασφαλώς έχετε το δικαίωμα να απαντήσετε αν θέλετε αλλά προσωπικά δε θέλω να συνεχίσουμε. Η βασική μου αντίρρηση έγκειται στην κατά τη γνώμη μου υπερβολική θεοποίηση κάποιων προσώπων. Αυτά.

 

Για τη θεοποίηση απάντησα ήδη. Δεν είναι θεοποίηση το να αποδίδεις σε κάποιον τις τιμές που του αξίζουν.

 

Κι αν νομίζεις πως το ποιος πρέπει να βοηθήσει είναι άσχετο θέμα απλά έχεις πιάσει το θέμα εντελώς στραβά. Αυτό είναι το θέμα με τον Καζαντζίδη. Και στα τραγούδια του και στον τρόπο ζωής του. Στο Καζαντζίδη βέβαια δεν υπήρξε ποτέ τίποτα πολυτελές στη ζωή του. Μέχρι να ξεκινήσει το τραγούδι αντιμετώπισε χίλιες δύο συμφορές. Όταν μετά την επιτυχία του αποκαταστάθηκε οικονομικά συνέχισε να ζει φτωχικά και δε συμβιβάστηκε ποτέ με μεγάλα συμφέροντα. (Σε αυτά έχω αναφερθεί ήδη σε προηγούμενα posts διεξοδικότερα).

 

Δε θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση αλλά ακούγοντας Καζαντζίδη χρόνια τώρα και διαβάζοντας και παρακολουθώντας πολλά για τη ζωή του σε καμία περίπτωση δε μπορώ να δεχθώ τα βασικά συμπεράσματα όσον πιάνονται από ένα περιστατικό και χαρακτηρίζουν έναν άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη θεοποίηση απάντησα ήδη. Δεν είναι θεοποίηση το να αποδίδεις σε κάποιον τις τιμές που του αξίζουν.

 

Προφανώς και πιστεύεις ότι του αξίζουν. Κι εγώ πιστεύω πως όχι.

 

Δε θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση αλλά ακούγοντας Καζαντζίδη χρόνια τώρα και διαβάζοντας και παρακολουθώντας πολλά για τη ζωή του σε καμία περίπτωση δε μπορώ να δεχθώ τα βασικά συμπεράσματα όσον πιάνονται από ένα περιστατικό και χαρακτηρίζουν έναν άνθρωπο.

 

Δεν τον χαρακτήρισα στο σύνολό του. Μίλησα για τον τρόπο που ερμήνευσες εσύ το συγκεκριμένο περιστατικό. Αλλά αν θέλεις γενικό χαρακτηρισμό, είπα αν θυμάσαι, μπράβο του για όσα έκανε.

 

Ήθελες συνέχεια, την πήρες.

 

Α, και μη φοβάσαι, φέρε με σε δύσκολη θέση. Δε θα χαλάσει η διάθεσή μου από μια συζήτηση σε ένα forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω μια παρόμοια συζήτηση έχει ανοίξει και στο forum των Ελλήνων Φοιτητών Ψυχολογίας (http://www.gpsa.gr) με έντονη και εκεί την παρουσία του pusher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και πιστεύεις ότι του αξίζουν. Κι εγώ πιστεύω πως όχι.

 

Δεν τον χαρακτήρισα στο σύνολό του. Μίλησα για τον τρόπο που ερμήνευσες εσύ το συγκεκριμένο περιστατικό. Αλλά αν θέλεις γενικό χαρακτηρισμό, είπα αν θυμάσαι, μπράβο του για όσα έκανε.

 

Ήθελες συνέχεια, την πήρες.

 

Α, και μη φοβάσαι, φέρε με σε δύσκολη θέση. Δε θα χαλάσει η διάθεσή μου από μια συζήτηση σε ένα forum.

 

Αν δεν πιστεύεις ότι του αξίζει να τον τιμάμε πες μου και το γιατί. Είπες ότι δεν τον χαρακτήρισες συνολικά, αλλά μιλούσες για το συγκεκριμένο περιστατικό. Περιμένω λοιπόν και μία αιτιολόγηση στη γενική σου θέση.

 

Εγώ έγραψα ήδη αρκετά για να την αιτιολογήσω τη δική μου θέση. Και παρέπεμψα και σε βιβλία στα οποία μιλάνε κολοσσοί του ελληνικού μουσικού στερεώματος τόσο για το χαρακτήρα του όσο και για τη φωνή του και μαζί τους μιλά και απλός κόσμος...

 

Περιμένω λοιπόν την αιτιολόγησή σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε φίλε. Τίμα τον όσο θέλεις. Προσωπικά τον θεωρώ κατώτερο πολλών άλλων γιατί απλά δε μου πάει η φωνή του. Μου κάνει πολύ μίζερη.

Νομίζω ότι όταν μας αρέσει ένας τραγουδιστής, τείνουμε να τον θεωρούμε τέλειο σε όλα του. Δεν έχω να αιτιολογήσω κάτι. Είπα τη γνώμη μου και όποιος θέλει συμφωνεί ή διαφωνεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε φίλε. Τίμα τον όσο θέλεις. Προσωπικά τον θεωρώ κατώτερο πολλών άλλων γιατί απλά δε μου πάει η φωνή του. Μου κάνει πολύ μίζερη.

Νομίζω ότι όταν μας αρέσει ένας τραγουδιστής, τείνουμε να τον θεωρούμε τέλειο σε όλα του. Δεν έχω να αιτιολογήσω κάτι. Είπα τη γνώμη μου και όποιος θέλει συμφωνεί ή διαφωνεί.

 

Για τον Καζαντζίδη ως άνθρωπο δε συζητάμε τόση ώρα; Αυτό διαβάζω σε τόσα μηνύματά μας. Τη γνώμη σου την είπες, αλλά όλοι καταλήγουμε με κάποιον τρόπο στη γνώμη μας. Αν δε θέλεις βέβαια να πεις το σκεπτικό σου ή απλά έτσι στη βάρεσε δε σε πιέζω να γράψεις κάτι.

 

Αν θα συμφωνήσω ή όχι με μία γνώμη είναι άλλο θέμα. Πάντως μία γνώμη που δεν έχει βάσεις δεν την λαμβάνω καν υπόψιν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος ρε φίλε. Τίμα τον όσο θέλεις. Προσωπικά τον θεωρώ κατώτερο πολλών άλλων γιατί απλά δε μου πάει η φωνή του. Μου κάνει πολύ μίζερη.

Νομίζω ότι όταν μας αρέσει ένας τραγουδιστής, τείνουμε να τον θεωρούμε τέλειο σε όλα του. Δεν έχω να αιτιολογήσω κάτι. Είπα τη γνώμη μου και όποιος θέλει συμφωνεί ή διαφωνεί.

 

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!

Δεν παει πιο κατω,πιασαμε ΠΑΤΟ

Που εισαι ρε ΣΤΕΛΙΟ,που εΙσαι ρε ΣΤΡΑΤΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pusher.μην κουραζασαι αλλο λεβεντη μου,να σκανδαλισεις την αντικειμενικη κριση καποιων.Πιστευω ειναι αντιδραση για την αντιδραση. Εαν ο ΣΤΕΛΙΟΣ, τραγουδουσε ντιρινταχτα-νταχτιρντι, τοτε θα ηταν αρεστος σε οσους αμβισβητουν το τεραστιο ανθρωπινο/καλλιτεχνικο αναστημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναγραφω,για οσους δεν το ειδαν.

 

Δεν πάει πιο κάτω, πιάσαμε πάτο

Πού 'σαι ρε Στέλιο, πού 'σαι ρε Στράτο

Γέμισε ο τόπος τραγουδιστάκια

πού 'χουν για προίκα ίδια στιχάκια

 

Τώρα να δούμε πώς θα σωθούμε

Βλέπουμε μόνο και δεν ακούμε

Βγάζουν παιδάκια δίχως ταλέντα

Ίδια εικόνα, ίδια πατέντα

 

Γι' αυτούς τους ψεύτικους καιρούς

το σύστημά μου φταίει

που κάνει πρώτους πάλι αυτούς

που ήταν τελευταίοι

Και σαν ευαίσθητο παιδί

παράπονο με πιάνει

που γίναν τόσοι οι κίναιδοι

τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

 

Και να θυμάσαι σύστημα

αστεία δε σηκώνω

Σε κάθε σου ολίσθημα

εγώ θα σου τα χώνω

 

 

Έλα αδελφέ μου βρες το σουξέ μου

Αφεντικό μου, παραγωγέ μου

Έχουνε γνώμη άσχετοι γλύφτες

κι έτσι περνάμε δύσκολες νύχτες

 

Ψεύτες, κηφήνες, κάντε κομπίνες

Βγάλτε τραγούδια για λίγους μήνες

Δεν τη γουστάρω τη μουσική σας

ούτε τον στίχο της εποχής σας

 

Γι' αυτούς τους ψεύτικους καιρούς

το σύστημά μου φταίει

που κάνει πρώτους πάλι αυτούς

που ήταν τελευταίοι

Και σαν ευαίσθητο παιδί

παράπονο με πιάνει

που γίναν τόσοι οι κίναιδοι

τα λαμόγια κι οι ρουφιάνοι

 

Και να θυμάσαι σύστημα

αστεία δε σηκώνω

Σε κάθε σου ολίσθημα

εγώ θα σου τα χώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...