Προς το περιεχόμενο

Στέλιος Καζαντζίδης - 6 χρόνια χωρίς τον θρύλο


pusher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι να ναι φιλε. Δεν ήξερα ότι πρέπει να απολογηθώ για τα μουσικά μου γούστα. Για την ακρίβεια τα τραγούδια του μου αρέσουν σχεδόν όλα αλλά τραγουδισμένα από άλλους.

 

Όσο για το "αντίδραση για την αντίδραση", μάλλον κάποιοι υπερασπίζοντε για να υπερασπίζοντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έλεος ρε φίλε. Τίμα τον όσο θέλεις. Προσωπικά τον θεωρώ κατώτερο πολλών άλλων γιατί απλά δε μου πάει η φωνή του. Μου κάνει πολύ μίζερη.

 

Εδώ γελάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pusher.μην κουραζασαι αλλο λεβεντη μου,να σκανδαλισεις την αντικειμενικη κριση καποιων.Πιστευω ειναι αντιδραση για την αντιδραση. Εαν ο ΣΤΕΛΙΟΣ, τραγουδουσε ντιρινταχτα-νταχτιρντι, τοτε θα ηταν αρεστος σε οσους αμβισβητουν το τεραστιο ανθρωπινο/καλλιτεχνικο αναστημα του.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Όσο περισσότερο ξεφτιλίζεται κανείς σήμερα τόσο μεγαλύτερη απήχηση γνωρίζει και έχει και την υποστήριξη των ΜΜΕ. Πιστεύω όταν ζει κανείς μέσα σε αυτό το χάλι και έχει συνηθίσει να βλέπει ως αξιόλογους τους κερδοσκόπους και τους ανήθικους είναι δύσκολο να καταλάβει το Στελάρα. Φυσικά δεν πρόκειται να επηρεαστώ από γνώμες ανθρώπων που βγαίνουν μέσα σε 1' γνωριμίας με το Στέλιο. Χρόνια τώρα έχω ακούσει και έχω διαβάσει πάρα πολλά από τους πιο σημαντικούς καλλιτέχνες της Ελλάδας, από τους φίλους του, από τους ακροατές του, από δημοσιογράφους, από ένα σωρό άτομα διαφόρων στρωμάτων κοινωνικών και οικονομικών τόσο για το χαρακτήρα του όσο και για τη φωνή του. Ελάχιστα από όλ' αυτά τα έχω μεταφέρει κι εδώ αναφέροντας παράλληλα και σε ποιο βιβλίο ή εκπομπή έχουν αναφερθεί.

 

Ένα κονσερβοκούτι πεταμένο το βλέπεις από μακριά να λάμπει και νομίζεις πως είναι αντικείμενο αξίας. Όποιος θέλει να διαλέξει το κονσερβοκούτι ας το κάνει. Κακό του κεφαλιού του. Εγώ τους καλώ όλους να ρίξουν μια ματιά και στον χρυσό. Αυτό που με λυπεί είναι ότι βγάζουμε απόψεις για ανθρώπους γνωρίζοντας το 1% του βίου τους ή πιανόμαστε από ένα λάθος που έχουν κάνει στις 1000 πράξεις τους για να τις αφορίσουμε όλες.

 

Θα κλείσω με στίχους που ερμηνεύει η μεγάλη Χαρούλα Αλεξίου:

 

Παιδιά κι εμείς της προσφυγιάς

πού θέλεις να πετάξεις;

Τα σύννεφα είναι κτήματα

της ανωτέρας τάξης.

Παιδιά κι εμείς της προσφυγιάς

με τον καημό στολίδι,

όλη η περιουσία μας

σκοποί του Καζαντζίδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ γελάμε...

 

 

Πραγματικά κάποιοι σαν εσένα με θλίβουν. Αποδεικνύουν ότι σ' αυτή τη χώρα αν φέρνεις αντίρρηση στη μάζα πρέπει να τιμωρείσαι. Υπάρχουν κάποιοι που αν τους πεις μ' αρέσει ο Καζαντζίδης θα σε κοροϋδέψουν. Άλλος φασισμός. Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου και με ειρωνεύεσαι. Τον εαυτό σου υποτιμάς. Το δικαίωμα στο να αρέσκονται τα αυτιά μου σε κάτι διαφορετικό από τα δικά σου δε θα μου το στερήσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να ναι φιλε. Δεν ήξερα ότι πρέπει να απολογηθώ για τα μουσικά μου γούστα. Για την ακρίβεια τα τραγούδια του μου αρέσουν σχεδόν όλα αλλά τραγουδισμένα από άλλους.

 

Όσο για το "αντίδραση για την αντίδραση", μάλλον κάποιοι υπερασπίζοντε για να υπερασπίζοντε.

 

Πραγματικά κάποιοι σαν εσένα με θλίβουν. Αποδεικνύουν ότι σ' αυτή τη χώρα αν φέρνεις αντίρρηση στη μάζα πρέπει να τιμωρείσαι. Υπάρχουν κάποιοι που αν τους πεις μ' αρέσει ο Καζαντζίδης θα σε κοροϋδέψουν. Άλλος φασισμός. Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου και με ειρωνεύεσαι. Τον εαυτό σου υποτιμάς. Το δικαίωμα στο να αρέσκονται τα αυτιά μου σε κάτι διαφορετικό από τα δικά σου δε θα μου το στερήσεις εσύ.

 

Εδώ νομίζω πως δε ξηγιέσαι σωστά. Λέω ότι αξίζει να τον τιμάμε. Λες δε νομίζω. Σε ρωτάω γιατί. Και μετά πιάνεις και αρχίζεις και λες για φωνές και ιστορίες. Αυτό δεν είναι ακριβώς αυτό που λέω αξιόπιστη κουβέντα...

 

Έλεος ρε φίλε. Τίμα τον όσο θέλεις. Προσωπικά τον θεωρώ κατώτερο πολλών άλλων γιατί απλά δε μου πάει η φωνή του. Μου κάνει πολύ μίζερη.

Νομίζω ότι όταν μας αρέσει ένας τραγουδιστής, τείνουμε να τον θεωρούμε τέλειο σε όλα του. Δεν έχω να αιτιολογήσω κάτι. Είπα τη γνώμη μου και όποιος θέλει συμφωνεί ή διαφωνεί.

 

Ούτε ένα συνομιλητή που δε δέχεται (ή δε μπορεί) να αιτιολογήσει τη γνώμη του τον θεωρώ καλόπιστο! Και η απάντηση της φωνής που κολλάει όταν σε ρωτάω άλλο κι άλλα λέμε εδώ και μια μέρα;

 

Όσο για τη φωνή προτιμώ να εμπιστευτώ τις γνώμες του Χατζιδάκι, Θεωδράκη, Σούκα, Πολυκανδριώτη, Χιώτη, Φρανκ Σινάτρα, Λευτέρη Παπαδόπουλου, Λεοντή, Σαββόπουλου, Χαρούλας Αλεξίου, Ελένης Βιτάλη, Βίρβου και πολλών επίσης τεχνικών και ηχοληπτών που έχουν μιλήσει σχετικά αλλά και πολλών άλλων. Και φυσικά και το προσωπικό μου γούστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pop corn με κίνδυνο να θεωρηθώ πως κάνω προσωπική αντιπαράθεση,σου λέω πως είσαι προκλητικός κατά του Καζαντζίδη χρησιμοποιόντας φράσεις όπως <<κατώτερος πολλών>> ή <<μου αρέσουν τα τραγούδια του αλλά τραγουδισμένα από άλλους>>

Μήπως μέσα σε αυτούς τους άλλους βάζεις (ελπίζω όχι) και τον Τσαλίκη;

Ω ναι!Εχει τολμήσει αυτό το.. πράμα να τραγουδήσει Στέλιο,και ευτυχώς που υπάρχει η <<Ελληνοφρένεια>> στο Σκάι και τον εξεφτελίζει κατά διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να παρεξηγείς όσα λέω δε γίνεται δουλειά. Δεν αιτιολόγησα γιατί δεν υπάρχει κάτι να αιτιολογήσω. Αυτό που είπα ήταν ξεκάθαρο. Είπα ότι το περιστατικό που ανάφερες δε δείχνει κατά τη γνώμη μου ηθική. Άλλα περιστατικά ίσως.

 

Όσο για τη φωνή: 1) Δεν το είπα σαν απάντηση σε κάτι που είπες, απλά λέω ότι προσωπικά δε με αγγίζει και τόσο. (Εκτός αν είναι ειδική περίπτωση)

 

2) Κατώτερος εννοούσα με βάση τα προσωπικά μου κριτήρια, όχι ότι ήταν άφωνος. Είχε μεγάλη έκταση αλλά αυτό δεν αρκεί για να αρέσει σε όλους.

 

Δεν είναι επιχείρημα το να παραθέτεις όλα αυτά τα ονόματα. Δεν αποδεικνύεις τίποτα. Εκτός αν πιστεύεις ότι αν αρέσει σε αυτούς πρέπει να αρέσει και σε μένα. Φαντάζομαι πως όχι.

 

Μια φορά είχα μια διαφωνία με μια κοπέλα που δεν της άρεσε η φωνή της Αλεξίου. Δεν έσκασα κιόλας. Δικαίωμά της.

 

Επίσης δε μου αρέσει η φωνή του Μπιθικώτση. Δε θεωρώ σπουδαία τη φωνή της Μούσχουρη. Από την άλλη μου αρέσει ο Νταλάρας, η Αλεξίου, η Γαλάνη, ο Φραγκούλης. Γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pop corn με κίνδυνο να θεωρηθώ πως κάνω προσωπική αντιπαράθεση,σου λέω πως είσαι προκλητικός κατά του Καζαντζίδη χρησιμοποιόντας φράσεις όπως <<κατώτερος πολλών>> ή <<μου αρέσουν τα τραγούδια του αλλά τραγουδισμένα από άλλους>>

Μήπως μέσα σε αυτούς τους άλλους βάζεις (ελπίζω όχι) και τον Τσαλίκη;

Ω ναι!Εχει τολμήσει αυτό το.. πράμα να τραγουδήσει Στέλιο,και ευτυχώς που υπάρχει η <<Ελληνοφρένεια>> στο Σκάι και τον εξεφτελίζει κατά διαστήματα.

 

Θυμάμαι που δίνει κάποιος παραγγελιά:

"Θέλω να μου βάλεις αυτόν τον καραγκιόζη τον Τσαλίκη να τραγουδάει Καζαντζίδη".

 

Δε ξέρω με τη πρόθεση είπε το τραγούδι (το "Δε θα ξαναγαπήσω") ούτε τη γνώμη έχει για το Στέλιο, πάντως το κατέστρεψε. Δε μ' αρέσει να λέω μεγάλα λόγια αλλά η συγκεκριμένη εκτέλεση απαιτούσε ωτοασπίδες από το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να παρεξηγείς όσα λέω δε γίνεται δουλειά. Δεν αιτιολόγησα γιατί δεν υπάρχει κάτι να αιτιολογήσω. Αυτό που είπα ήταν ξεκάθαρο. Είπα ότι το περιστατικό που ανάφερες δε δείχνει κατά τη γνώμη μου ηθική. Άλλα περιστατικά ίσως.

 

Όσο για τη φωνή: 1) Δεν το είπα σαν απάντηση σε κάτι που είπες, απλά λέω ότι προσωπικά δε με αγγίζει και τόσο. (Εκτός αν είναι ειδική περίπτωση)

 

2) Κατώτερος εννοούσα με βάση τα προσωπικά μου κριτήρια, όχι ότι ήταν άφωνος. Είχε μεγάλη έκταση αλλά αυτό δεν αρκεί για να αρέσει σε όλους.

 

Δεν είναι επιχείρημα το να παραθέτεις όλα αυτά τα ονόματα. Δεν αποδεικνύεις τίποτα. Εκτός αν πιστεύεις ότι αν αρέσει σε αυτούς πρέπει να αρέσει και σε μένα. Φαντάζομαι πως όχι.

 

Μια φορά είχα μια διαφωνία με μια κοπέλα που δεν της άρεσε η φωνή της Αλεξίου. Δεν έσκασα κιόλας. Δικαίωμά της.

 

Επίσης δε μου αρέσει η φωνή του Μπιθικώτση. Δε θεωρώ σπουδαία τη φωνή της Μούσχουρη. Από την άλλη μου αρέσει ο Νταλάρας, η Αλεξίου, η Γαλάνη, ο Φραγκούλης. Γούστα είναι αυτά.

 

Εϊπα ότι τον τιμώ ως άνθρωπο. Είπες δεν πιστεύω πως αξίζει να τον τιμούμαι και σου ζήτησα αιτιολόγηση. Αν θέλεις κάτσε και ξαναδιάβασέ τα.

 

Όσο για τη φωνή δεν είναι μόνο η έκταση. Αλλά και τα γυρίσματα (με μία ανάσα ανεβοκατέβαινε 8 οχτάβες), ο όγκος και η ένταση, η σταθερότητα, η χροιά του και ότι στα 70 του η φωνή του είχε γίνει απίστευτα δυνατότερη. Τέλος η ορθοφωνία του. Και όλα αυτά χωρίς κανένα μάθημα φωνητικής. (Κανένας δεν έκανε τότε, όχι μόνο ο Καζαντζίδης).

 

Αυτά τα ονόματα μπορούν να πιστοποιήσουν πολύ καλύτερα από όλους μας το τεχνικό μέρος της φωνής. Και δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί και πολλοί άλλοι λένε τα καλύτερα.

 

Τώρα το αν σου αρέσει εσένα ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυκλος δεν τετραγωνιζεται.Το μαυρο ειναι μαυρο,το ασπρο ειναι ασπρο.Αυτο το ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.Τωρα γιατι αμβισβητουμε καραμπινατα φαινομενα,χρηζει ψυχαναλυσις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊπα ότι τον τιμώ ως άνθρωπο. Είπες δεν πιστεύω πως αξίζει να τον τιμούμαι και σου ζήτησα αιτιολόγηση. Αν θέλεις κάτσε και ξαναδιάβασέ τα.

 

Όσο για τη φωνή δεν είναι μόνο η έκταση. Αλλά και τα γυρίσματα (με μία ανάσα ανεβοκατέβαινε 8 οχτάβες), ο όγκος και η ένταση, η σταθερότητα, η χροιά του και ότι στα 70 του η φωνή του είχε γίνει απίστευτα δυνατότερη. Τέλος η ορθοφωνία του. Και όλα αυτά χωρίς κανένα μάθημα φωνητικής. (Κανένας δεν έκανε τότε, όχι μόνο ο Καζαντζίδης).

 

Αυτά τα ονόματα μπορούν να πιστοποιήσουν πολύ καλύτερα από όλους μας το τεχνικό μέρος της φωνής. Και δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί και πολλοί άλλοι λένε τα καλύτερα.

 

Τώρα το αν σου αρέσει εσένα ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα..

 

 

Δε λες κάτι στο οποίο να έχω εκφράσει διαφωνία. Απλά είπα μόνο για τη έκταση γιατί δεν είχα την όρεξη και τις γνώσεις για περισσότερη ανάλυση.

 

 

Δε σε είδα να ανοίγεις 5 threads για τη Μητέρα Τερέζα. Φαίνεται δεν την τιμάς σαν άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυκλος δεν τετραγωνιζεται.Το μαυρο ειναι μαυρο,το ασπρο ειναι ασπρο.Αυτο το ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.Τωρα γιατι αμβισβητουμε καραμπινατα φαινομενα,χρηζει ψυχαναλυσις.

 

 

 

Καλά, σήμερα θα επιβεβαιωθώ πολλές φορές στο ότι αν δε συμφωνείς με τη μάζα, τιμωρείσαι.

 

Μέχρι τώρα, είμαι για γέλια και χρειάζομαι ψυχίατρο. Ο μόνος που απαντάει με επιχειρήματα, έστω κι αν διαφωνώ είναι ο pusher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες κάτι στο οποίο να έχω εκφράσει διαφωνία. Απλά είπα μόνο για τη έκταση γιατί δεν είχα την όρεξη και τις γνώσεις για περισσότερη ανάλυση.

 

Δε σε είδα να ανοίγεις 5 threads για τη Μητέρα Τερέζα. Φαίνεται δεν την τιμάς σαν άνθρωπο.

 

Ούτε για τον Καζαντζίδη άνοιξα 5 topic. 1 άνοιξα. Δε λέω για τη Μητέρα Τερέζα γιατί μόνο το όνομά της έχω ακουστά και δε θα κρίνω ποτέ ανθρώπους που δε ξέρω... Ακόμη δε θα σχολίαζα θρησκευτικά πρόσωπα εδώ λόγω των πολλών αντιπαραθέσεων που θα δημιουργούνταν.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εχει καλυψει πληρως ο pusher.Δεν θα αλλαξει τιποτα με το να αραδιασω και εγω αλλα τοσα.Οσο για την επιβεβαιωση οτι τιμωρεισαι εαν δεν συμφωνεις με την μαζα,εδω πρεπει να προβληματιστεις λιγο, σκεπτομενος ποιος ελκει την "μαζα", οπως αποκαλεις τα εκατομμυρια των Ελληνων που λατρεψαν και λατρευουν τον Καζαντζιδη.Μεχρι το τελος του μηνα ανοιγει αλλο ενα

club,φιλων του Καζαντζιδη εδω στην γειτονια μου.Και που εισαι ακομα.Ειδες η....παλιομαζα τι κανει?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι άνοιξες 5 για τον Καζαντζίδη. Είπα 5 γιατί θεωρώ ότι αναλογικά με την καλοσύνη και την συνεισφορά προς τον συνάνθρωπο τόσα θα έπρεπε να ανοίξεις για τη Μητέρα Τερέζα. Το παράδειγμα το έφερα για να πω ότι πιστεύω ότι πρώτα σου αρέσει σαν τραγουδιστής και για αυτό τον τιμάς κυρίως, ανεξάρτητα με το τι λες. Δικαίωμά σου. Πάντως νομίζω ότι η διαφωνία πήρε διαστάσεις καπιταλισμού κομμουνισμού ενώ νομίζω ότι πάνω κάτω τα ίδια μουσικά γούστα έχουμε απλά δε μου αρέσει συγκεκριμένα ο Καζαντζίδης και δε θεωρώ τρομερά αξιοθαύμαστη την ηθική του. Ούτε ατάλαντο τον θεωρώ ούτε ανήθικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...