Προς το περιεχόμενο

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

nixtas

Μετατροπή σε MP3?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ορισμένα αρχεία OGG VORBIS,ξέρετε κανένα πρόγραμμα να τα μετατρέψω σε MP3 και πως δουλεύει αυτό?

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

db power amp, το κατεβαζεις κατεβαζεις και τον codec για ogg, και μετα ανοιγεις το dbpoweramp music converter επιλεγεις τα αρχεια και θα το καταλαβεις μονος σου

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επίσης για πάσης φύσεως μετατροπές audio/video δες και το δωρεάν Mediacoder.

πολυ καλο φαινεται, thanks accipio δεν το ειχα υπ'οψιν

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αν θες να τα μετατρέψεις για να παίξουν σε φορητό mp3 player ή σε DVD player, δοκίμασε αυτά που σου είπαν τα παιδιά. Αν θα τα παίζεις μόνο στο PC, η απώλεια που θα προκαλέσει η μετατροπή στην ποιότητα του ήχου, κάνει το εγχείρημα να μην αξίζει κατά τη γνώμη μου...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

μια απορια parsifal εχεις τσεκαρει κατα ποσο χανει στην ποιοτητα η μειωση του bitrate? Εννοω αν εχει μεγαλη διαφορα απο ενα κομματι που πετατρεπεις απο την αρχη π.χ. σε 160kbps απο το να το το μετατρεψεις απο 320 σε 160?

Θα μου πεις να το κοιταξω μονος και θα το κανω, απλα ετσι μου ρθε τωρα να το ρωτησω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
...εχεις τσεκαρει κατα ποσο χανει στην ποιοτητα η μειωση του bitrate????

Αν εννοείς κάποιο αντικειμενικό metric test (π.χ. PSNR μετρήσεις σε video encoding comparisons), όχι δεν έχω κάτι υπ' όψιν μου. Στηρίζομαι στο αυτί μου. Και αυτό μου λέει ότι ο ήχος «μουνταίνει» όταν κάνεις transcoding. Λογικό, από τη στιγμή που σε κάθε επανασυμπίεση «πετιέται» πληροφορία.

Επίσης, άλλο είναι το αποτέλεσμα αν το αρχικό υλικό που υποβάλλεις σε transcoding είναι σε near-lossless μορφή (lame-mp3 με --alt-preset insane switch ή ogg vorbis με -q 8+ switch) και άλλο αν έχει bitrates <= 160Kbps

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ναι για το αυτι σου λεω, ναι σιγουρα πετιεται πληροφορια αφου μειωνεις το bitrate απλα αν ειχες υπ 'οψιν αν εχει εμφανη διαφορα απο ενα encoding στο αρχικο κομματι στο ιδιο bitrate, ελπιζω να μη σε μπερδεψα και να καταλαβες τι εννοω

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επίσης για πάσης φύσεως μετατροπές audio/video δες και το δωρεάν Mediacoder.

exei provlima genika i mono se mena den douleuoun ta link gia download?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
ναι για το αυτι σου λεω, ναι σιγουρα πετιεται πληροφορια αφου μειωνεις το bitrate απλα αν ειχες υπ 'οψιν αν εχει εμφανη διαφορα απο ενα encoding στο αρχικο κομματι στο ιδιο bitrate, ελπιζω να μη σε μπερδεψα και να καταλαβες τι εννοω

Όχι, τα κατάφερες και με μπέρδεψες! Πες το με παράδειγμα...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

λοιπον εχω ενα cd και το κανω mp3 στα 160kbps

επισης εχω το ιδιο cd σε mp3 στα 320kbps αλλα του ριχνω το bitrate στα 160kbps

θα ναι εμφανης η διαφορα στην ποιοτητα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πιστεύω ότι σε blind test στο δικό μου setup (line out σε ενισχυτή 2x60W που οδηγεί 2x100W ηχεία), θα τα διέκρινα σχετικά εύκολα. Σε σετ ηχείων για Η/Υ, δεν είμαι τόσο σίγουρος.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ναι λογικο αφου θα ακους πολυ καλυτερα υψηλες και χαμηλες συχνοτητες αν δε δοκιμασω μονος δε γινεται ομως, thanks

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Δημιουργία νέου...