Προς το περιεχόμενο

Θερμαγώγιμη πάστα σε GeForce 6600


LiKBeAsT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

εχω μια nVIDIA GeForce 6600 PCI-E 256MB

 

Η θερμοκρασια της ειναι αρκετα υψηλή..66C IDLE σε δροσερο καιρο..

 

εχει μια Fanless ψυχτρα την οποια δν θα ηθελα να αλλαξω ή να βάλω fan για την ωρα..H ψυχτρα αυτη ειναι σαν αυτης της φωτο 150616.jpg

 

Απο οτι εχω δει απο το πλάι αναμεσα στα chips και την ψυχτρα υπάρχουν thermal pads. Σκεφτομαι να την βγαλω, να τα αφαιρεσω και να βαλω σε ολα τα chipakia παστουλα..AS5..

 

1. να το επιχειρησω?πρεπει να εχω κατι υποψιν μ?

2. ειναι κατι να προσεξω?Υπαρχει καποιος κινδυνος?

3. Να βαλω παστα σε ολα τα chips που μπορουν να ερθουν σε επαφη με την ψυχτρα ή αυστηρα μονο σε αυτα που ειχα thermal pads απο πριν?

 

Ευχαριστω πολυ!

 

PS: για ενα διαστημα ειχα βαλει ενα ανεμιστηρακι να φυσαει κατευθειαν πανω στην καρτα χωρις να δω διαφορα θερμοκρασιας...:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν δεν εχει προβληματα η καρτα (εννοω artifacts, αλλοιωσεις της εικονας κατα 3d απεικονιση γραφικων), τοτε αστο ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. ειναι κατι να προσεξω?Υπαρχει καποιος κινδυνος?

 

ΝΑΙ. Η arctic silver ειναι αγωγιμη. Μπορει να καψεις την καρτα σου. Καλυτερα arctic ceramic ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα της ceramic αυτη ειναι?το οτι δν ειναι αγωγημη....

 

λογικα οι επαφες γυρω απο τον πυρινα θα ειναι καλυμενες..

αλλιως πρεπει να προσεχω...Ή μήπως δν αρκει μόνο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια με επιασες αδιαβαστο.

Ναι, η ceramic δεν ειναι αγωγιμη (αυτη ειναι η βασικη της διαφορα με την silver).

Τωρα για το πως μπορει να δημιουργησει ζημια δεν ξερω ακριβως (αλλα το εχω διαβασει σε παμπολα φορουμς). Ο πυρηνας στις vga δεν εχει IHS, οποτε "φαινονται" περισσοτερα πραγματα. Δεν ξερω σε ποια πειραζει να ακουμπησει, αλλα σκεψου οτι οπως ξαναβαλεις την ψυκτρα μπορει να πασαλειψεις τριγυρω και να κανεις την ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη εχω βαλει Arctic Silver μεταξυ της Χ1800ΧΤ και του waterblock της, και μου επεσε μια πολυ πολυ μικρη σταγονα σε ενα απο τα πυκνωτάκια (??) ακριβως διπλα απο τον πυρηνα, τη σκουπισα, εφυγε μεν ολη η ποσοτητα που γινοταν για να μη δημιουργηθει ζημιά, αλλα οχι τελειως.

Η καρτα ακομα λειτουργει θαυμασια. :)

 

Παντως αμα δεν υπαρχει σοβαρος λογος (δλδ βγαζει προβλημα η θερμοκρασια), τοτε αλλαξε την. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βεβαιως.

Να ξανακουμπωσεις σωστα την ψυκτρα, γιατι εγω καταφερα να κουμπωσω το μπλοκ με την 4η σωστα...

Ως τοτε ηταν 70°C idle η καημενη η καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...