Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται φορμα και επανενωση του σκληρου


ergidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια που υπαρχουν καπου εδω οι σχετικες πληροφοριες πως γινεται το φορματ (με λεπτομερειες) για τους ανιδεους και β) πηρα ενα λαπτοπ με βιστα οπου ο σκληρος δειχνει να ειναι δυο απο 32,5 γβ εκαστος. Υποτιθεται οτι το λαπτοπ εχι 80γβ σκληρο Μαλλον του εχουν κανει partition και μηπως ξερει καποιος κανα προγραμματακι που να ενωνει παλι αυτα τα δυο μισα και να γινεται ενα?? Παλια ειχε ενα ποστ σχετικα αλλα δεν το βρισκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια που υπαρχουν καπου εδω οι σχετικες πληροφοριες πως γινεται το φορματ (με λεπτομερειες) για τους ανιδεους και β) πηρα ενα λαπτοπ με βιστα οπου ο σκληρος δειχνει να ειναι δυο απο 32,5 γβ εκαστος. Υποτιθεται οτι το λαπτοπ εχι 80γβ σκληρο Μαλλον του εχουν κανει partition και μηπως ξερει καποιος κανα προγραμματακι που να ενωνει παλι αυτα τα δυο μισα και να γινεται ενα?? Παλια ειχε ενα ποστ σχετικα αλλα δεν το βρισκω...

 

θα σου απαντησω για το δευτερο γιατι δεν εχω χρονο να εξηγω για φορματ. ειναι 2 σκληροι 2Χ35,5=65gb ειναι λογικο ποτε δεν εχεις και τα 80 πχ εγω που εχω 250 μου λεει 230. αλλα γιατι να τα ενωσεις? τα 2 παρτιτιον θα σε διευκολυνουν περισσοτερο. στο 1 θα χεις τα windows και στο αλλο τα δικα σου αρχεια ετσι σε περιπτωση που γινει χαζομαρα στο pc σου ειτε απο ιο ειτε απο οτιδηποτε αλλο να κανεις φορματ μονο στο παρτιτιον με το λειτουργικο και δνε θα χασεις τα αρχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 80άρης δίσκος έχει στην πραγματικότητα περίου 72 gb χωρητικότητα. Εσύ έχεις δύο partitions των 32,5 που μας κάνουν 65 και έχεις και ένα τρίτο κρυφό που περιέχει το system restore το οποίο σου επιτρέπει να κάνεις επανεγκατάσταση των windows στο μηχάνημά σου και να το φέρεις στην αρχική του κατάσταση. Πρόσβαση σε αυτό το τρίτο partition έχεις μόνο στην αρχή όταν κάνεις εκκίνηση (Advanced Boot Options λέγεται και συνήθως γίνεται με το F12). Υπάρχουν Laptops πχ παλιότερα Acer, που σου ζητάνε να βάλεις ένα cd επανεγκατάστασης για να κάνουν boot απο εκεί και ξεκινάνε τον installer (συνήθως ένα ghost image loader) ο οποίος εντοπίζει το image στο κρυφό partition και το κάνει επανεγκατάσταση.

 

Τώρα αν εσύ θες να κάνεις format ντε και καλά μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία με το cd εγκατάστασης των windows xp το οποίο θα σου επιτρέψει είτε να σβήσεις είτε να δημιουργήσεις δικά σου partitions (θα δεις και το κρυφό). ΠΡΟΣΟΧΗ! ΤΟ FORMAT ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΒΗΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Φρόντισε να έχεις πάρει αντίγραφο όλων των αρχείων που θες. Επίσης φρόντισε να έχεις διαθέσιμους όλους τους drivers του μηχανήματός σου. (Πολλά συστήματα σου δίνουν την δυνατότητα δημιουργίας cd με τους drivers οι οποίοι βρίσκονται μέσα σε cab files στο δεύτερο partition του δίσκου είτε στο κρυφό). Αλλιώς... internet!! Αλλά κάντο πριν το format γιατί αν δεν έχεις άλλο υπολογιστή και μπαίνεις πχ μέσω modem (μακριά από μας!!) τότε αν μετά δεν έχεις τους drivers ίσως να μην καταφέρεις να μπεις με αποτέλεσμα να τρέχεις αλλού! Παρ' όλα αυτά και εγώ πιστεύω όπως οι προηγούμενοι ότι είναι καλύτερο να έχεις 2 partitions παρά ένα. Στο ένα το λειτουργικό, στο δεύτερο όλα τα αρχεία. Με το που γίνει η στραβή κάνεις επανεγκατάσταση από το τρίτο (κρυφό) partition και σε 20 λεπτά έχεις φρέσκο μηχάνημα (εκτός των άλλων εφαρμογών που ίσως έχεις εγκαταστήσει εσύ).

 

Μπορείς επίσης να κάνεις ένωση των δύο τμημάτων του δίσκου (partition merging) χωρίς να κάνεις format και χωρίς να χάσεις δεδομένα αλλά αυτό δεν γίνεται με τα εργαλεία που σου δίνουν τα windows και θα πρέπει να καταφύγεις σε λύσεις τρίτων όπως πχ το PartitionMagic της Powerquest (η οποία ανήκει πια στη Symantec, έτσι για την ιστορία!!). Δυστυχώς το demo είναι κυριολεκτικά demo και δεν σε αφήνει να κάνεις αυτό που θες αλλά απλά να δεις πως δουλεύει το πρόγραμμα. Έχει δοθεί στο παρελθόν από τα περιοδικά του χώρου (Ram, Pc Mag, Pc World, CGO) δωρεάν παλαιότερη έκδοσή του οπότε αν έχεις ή μπορείς να βρεις ένα από αυτά τα cdάκια θα κάνεις και τη δουλειά σου τσάμπα! Επίσης έχει δωθεί και το Paragon Partition Manager που κάνει την ίδια δουλειά αλλά και αυτουνού το demo δεν είναι λειτουργικό. Τέλος υπάρχει το θεϊκό για μένα Acronis Disk Director Suite που είναι ελβετικός σουγιάς!

 

Αυτά! Για οποιαδήποτε άλλη απορία... εδώ είμαστε!!!

 

EDIT: Ξέχασα, στο laptop έχεις sVista :D οπότε νομίζω η λύση του system restore είναι μονόδρομος (δεν έχω δει πολλά laptops με vista ακόμα αλλά δεν νομίζω να σου επιτρέπουν να φτιάξεις vista cd μόνο system restore disk (vista+προγράμματα+drivers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ναστε καλα και συγνωμη που σας κουρασα αλλα βλεπετε δεν γνωριζουμε ουτε το 1/1000 των απαρετητων. Φιλε Νοσ εννοεις το σαιτ¨ overlocking experts???? γιατι αν ναι δεν ειδα κατι σχετικα με το φορμα.. Παντως για τα αλλα ειναι οπως τα λετε και θα γινει οπως ειπατε δηλαδη δεν θα πειραχτει τιποτα (ασε που δεν γνωριζουμε κιολας το πως) Υποθετω οτι απολο το φορουμ εδω μονο εγω δεν ξερω πως γινεται φορμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...