Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Οθονης


kalimike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προσωπικά, αν ήταν να πάρω widescreen θα κοίταζα για 20-22". Την 19άρα τη βρίσκω πολύ μικρή (wide πάντα)!!! Αν παρόλα αυτά επιμένεις ανάμεσα στις 3 που ανέφερες, θα έλεγα να πάρεις τη Samsung!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, αν ήταν να πάρω widescreen θα κοίταζα για 20-22". Την 19άρα τη βρίσκω πολύ μικρή (wide πάντα)!!! Αν παρόλα αυτά επιμένεις ανάμεσα στις 3 που ανέφερες, θα έλεγα να πάρεις τη Samsung!!

 

Nai... entelos dysanaloni i 19ara wide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG = ημίμετρο. Με λίγα λόγια είναι φθηνές και δίνουν 0 Pixel εγγύηση (μέχρι 19''). Κατά τα άλλα το contrast το μετράνε σε dynamic (ούτε το ένα τρίτο από όσο λένε δεν δίνουν , βλέπε tn panel με contrast 3000:1) το response time είναι g2g (από γκρι σε γκρι και οχι από μαύρο σε λεύκο), οι γωνίες θέασης ούτε κατα διάνοια αντιστοιχούν σε όσα λένε, οι βάσεις είναι ασταθείς και μόνο λίγες έχουν τη δηνατότητα για περιστροφή γύρω από (έστω) έναν άξονα. Και δεν μιλάω μόνο για τα φτήνα μοντέλα αλλά για το 95 % της γκάμας της.

Τώρα θα με ρωτήσεις : << Μα αφού είναι μούφες , γιατί πουλάνε ;>>

Το 60 % όσων τις παίρνουν , στο μυαλό τους έχουν μόνο την εγγύηση.

Το 20 % βλέπει μόνο την τιμή.

Το άλλο 20% βλέπει τα χαρακτηριστικά και τις θεωρεί καλές, χωρίς όμως να έχει δεί κάποια άλλη με κατώτερα χαρακτηριστικά και να συγκρίνει.

Πουλάω 2-3 κάθε μέρα και πραγματικά δεν το θέλω αλλά το μυαλό του κόσμου έχει ποτίσει από το marketing κάποιων εταιριών...

 

Η δική μου γνώμη είναι πως στην οθόνη δεν κάνεις περικοπές. Και 2500 ? να ρίξεις για ένα μηχάνημα, αν του βάλεις μια 1953s χάλια θα είναι !

 

Άν δεν θέλεις να ρίξεις πολλά χρήματα δίαλεξε κάποια Samsung ή μια μέτρια NEC που είναι αρκετά καλές για τα χρήματα τους και ξέχνα τις LG. Απ'την άλλη αν έχεις να δώσεις... EIZO forever.

 

Αυτά τα λίγα από έμενα.

Ο πόλεμος απαντήσεων από κατόχους οθονών LG είναι ευπρόσδεκτος !

 

P.s. Και φύσικα δεν έχω LG. Eizo έχω !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG = ημίμετρο. Με λίγα λόγια είναι φθηνές και δίνουν 0 Pixel εγγύηση (μέχρι 19''). Κατά τα άλλα το contrast το μετράνε σε dynamic (ούτε το ένα τρίτο από όσο λένε δεν δίνουν , βλέπε tn panel με contrast 3000:1) το response time είναι g2g (από γκρι σε γκρι και οχι από μαύρο σε λεύκο), οι γωνίες θέασης ούτε κατα διάνοια αντιστοιχούν σε όσα λένε, οι βάσεις είναι ασταθείς και μόνο λίγες έχουν τη δηνατότητα για περιστροφή γύρω από (έστω) έναν άξονα. Και δεν μιλάω μόνο για τα φτήνα μοντέλα αλλά για το 95 % της γκάμας της.

Τώρα θα με ρωτήσεις : << Μα αφού είναι μούφες , γιατί πουλάνε ;>>

Το 60 % όσων τις παίρνουν , στο μυαλό τους έχουν μόνο την εγγύηση.

Το 20 % βλέπει μόνο την τιμή.

Το άλλο 20% βλέπει τα χαρακτηριστικά και τις θεωρεί καλές, χωρίς όμως να έχει δεί κάποια άλλη με κατώτερα χαρακτηριστικά και να συγκρίνει.

Πουλάω 2-3 κάθε μέρα και πραγματικά δεν το θέλω αλλά το μυαλό του κόσμου έχει ποτίσει από το marketing κάποιων εταιριών...

 

Η δική μου γνώμη είναι πως στην οθόνη δεν κάνεις περικοπές. Και 2500 ? να ρίξεις για ένα μηχάνημα, αν του βάλεις μια 1953s χάλια θα είναι !

 

Άν δεν θέλεις να ρίξεις πολλά χρήματα δίαλεξε κάποια Samsung ή μια μέτρια NEC που είναι αρκετά καλές για τα χρήματα τους και ξέχνα τις LG. Απ'την άλλη αν έχεις να δώσεις... EIZO forever.

 

Αυτά τα λίγα από έμενα.

Ο πόλεμος απαντήσεων από κατόχους οθονών LG είναι ευπρόσδεκτος !

 

P.s. Και φύσικα δεν έχω LG. Eizo έχω !!! :)

 

Se genikes grammes etsi einai, symfono (an kai oi koryfaies NEC einai isaksies ton koryfaion Eizo, apla i Nec exei kai fthinoteres seires eno i Eizo mono akrives). Pistevo oti i agora monitor einai ependysi kai prepei na pairneis panta kati kalo (gia ayto kai tis epoxes ton CRT epairna panta tis koryfaies Sony Trinitron kai malista seiras SF kai G). Katalavaino omos kai ton kosmo pou den tin psaxnei toso tin douleia oso esy ki ego kai den exei toses apaitiseis apo ena monitor. Pou thelei apla kati na vlepei ta mails tou kai na grafei kanena gramma. Gia aytous pistevo i LG einai mia timia agora kai safos kalyteri apo kati no-name monitors ton 150 euros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα για αυτή την οθόνη:

http://www.eizo.gr/default.asp?pid=3&prId=37

Έκανα καλά;

(Μη μου πείτε για wide είμαι εχθρός!!)

:)

 

Aυτη εχω και γω. Ειμαι ευχαριστημενος. Και μονο που εχει την ποιοτητα και την εγγυηση eizo φτανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θελω να παρω και εγω μια οθονη 19" αλλα δεν ξερω τι wide ή "κανονικη" ? εσεις τι λετε? το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι οτι εχω παρα (μα παρα) πολυ ευαίσθητα ματια και λιγο να μην ειναι καλη η οθονη ή τα χρωματα σε καποιο π.χ. παιχνιδι αρχιζω να κλαιω...

αμα παρω wide λετε να κουραζονται πολυ και να εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...