Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη από Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θα το ελεγα αυτο..

ο οτε μια χαρα ητανε,και η οτενετ επισης.

τωρα κοιταμε να γλιτωσουμε απο την forthnet.

 

 

 

παρε βραδι μετα τις 01:00. παντα τετοια ωρα πιανω.

(μονο ενας υπαρχει στο τηλεφωνικο κεντρο της forthnet)

 

τουλαχιστον με τον οτε,ειχαμε εξυπηρετηση,και οταν δηλωναμε βλαβη,η αποκατασταση ηταν αμεση.και οταν ζηταγαμε να επικοινωνισουμε με τον υπευθηνο,μας συνδεανε αμεσως,ενω τωρα με την forthnet για να μιλησεις στον προισταμενο,πρεπει να περασεις πρωτα απο χαριλαου τρικουπη να κανεις μια αιτηση.

 

ειμαι 1 μηνα με ταχυτητα 5kbps download,τους παιρνω τηλεφωνο,μου λενε θα το κοιταξουνε.το προβλημα παραμενει,παιρνω τηλεφωνο ξανα,καταφερνω να πιασω μετα απο 10-12 μερες γραμμη,για να μου ξαναπουν οτι θα το ξανακοιταξουν.αυτο το βιολι 1μηνα τωρα.

 

βγηκαν 5-6 απατεωνες (εταιριες) και πεσαμε ολοι με τα μουτρα,επειδη ειχαν καλυτερες προσφορες απο του οτε.

αλλα....οτι πληρωνεις παιρνεις.

a.min xexnas kati .merikes vlaves linontai mono apo ton ote opote osa tilefona kai na perneis ite legetai forthnet ite tellas ite den xero ti ama den balei o ote to xeraki tou den diorhonetai.

deuteron exei tixei se ote na exo kalesei se ipeuthino kai rotisan pou brika to til kai na min xanaparo ekei.opos px spania dinoun tilefona sinergeio kai pote den dinoun tilefona diaxirisi dslam kai routers alla sou lene 121.kai kala kanoun bebea ston ote gia auto.

an den ebgenan autes oi eteries o kathenas mas tha plirone xriso ton ote akomaopote protimo mia eteria ite hol ite den xero ti pou prospathei para na plirono ta gamisiatika ston ote epidi ine monopolio.esi arys exeis i double play kai katevazeis me 5 kbytes?

 

Η forthnet εχει την χειροτερη τεχνικη εξυπηρετηση πελατων ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ!

 

Kala, pane dipla pou eisai sthn Tourkia na deis ekei ti ekipiretish exoune kai ti taxythtes sto internet.

Pali kala eimaste edw :twisted:

 

an kaleseis vivodi kai sou poun oti px den ixeran oti iparxei allo splitter gia isdn kai allo gia pstn malon tha anatheoriseis.i na bgazei sfalma 691 kai na sou lene den exeis filtro....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν είναι δυνατόν... Με ποιά λογική ζείτε??? Η forthnet δεν απαντάει στο τηλέφωνο άρα κλείνει... Πόσο χαζός μπορεί να είσαι για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα? Αν κάποιος φίλος σας δεν σηκώνει το τηλέφωνο, τότε σκέφτεστε κατευθείαν το χειρότερο?

 

Όντως η forthnet έχει άθλιο τηλεφωνικό κέντρο αλλά μετά από 10 λεπτά πάντα έχεις συνδεθεί με κάποιον υπάλληλο.

 

Για όσους δεν ξέρουν όλα τα τηλέφωνα της forthnet τα παραθέτω:

 

801 100 8000 -> γενικά πράματα (σταθερή τηλ, internet, 2play)

211 100 8000 -> γενικά πράματα (σταθερή τηλ, internet, 2play)

801 100 9000 -> προβλήματα με internet

211 100 9000 -> προβλήματα με internet

 

και όσοι είναι ήδη στο δίκτυο της forthnet δουλεύει και το 13831.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

genikos exo apo ton xoro akougontai ola ta arvila.elpizo to topic pou exo grapsei gia ton ote na xedialinei merika pragmata gia autous pou pisteuoun oti fteeoun mono oi isp.megalo meridio exoun kai oi isp bbebea exoun megalo meridio gia xronoun anamonis kai alla pragmata alla apires fores fteei kai o idios o katanalotis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες γνωρισα εναν τεχνικο της Forthnet και πιασαμε την κουβεντα.

Διαβαστε τι μου ειπε:

Η γραμμη που παρεχει η Forthnet μεχρι να φτασει σε εμας περναει απο διαφορα σταδια.

Αναλυτικα

1ον)Απο τα κεντρικα της μεχρι το τοπικο κεντρο (DSLAM)

2ον)Απο το τοπικο κεντρο μεχρι το διανεμητή της γειτονιας μας(Τα κουτια που βλεπουμε συχνα τεχνικους του ΟΤΕ να κοιτανε στη γειτονια μας με κατι ακουστικα κρεμασμενα στο αυτι)

3ον)Απο τον διανεμητή της γειτονιας μας εως τον διανεμητή της πολυκατοικιας που ζουμε.

4ον)Απο τον διανεμητή της πολυκατοικιας εως το διαμερισμα μας.

 

Το 70% των βλαβων ειναι απο το 2ο και μετα!

Το προβλημα που αντιμετωπιζουν ειναι οτι η διαδρομη απο το 2ο μεχρι το 4ο σταδιο ανοικει στον ΟΤΕ και απο το 4ο σταδιο ειναι δικη μας υποθεση(να προσλαβουμε ηλεκτρολογο).

Οταν η βλαβη ειναι εκει ο ΟΤΕ δεν την κοιταζει αμεσως και δεν δινει και το δικαιωμα στους τεχνικους της Forthnet να το ελεγξουν.

 

Αυτη ηταν η αποψη του και οχι η δικη μου αλλα εν μερη πρεπει να εχει δικιο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο ΟΤΕ κωλυσιεργεί όταν πρόκειται να αποκοταστήσει βλάβες που αφορούν άλλους παρόχους αλλά εντοπίζονται στα στάδια 2 έως 4 που αναφέρει ο k_w_t. Το θέμα όμως είναι ότι και η forthnet ως εταιρεία παροχής υπηρεσιών τηλεπικοινωνίας πρέπει να βελτιώσει την υποστήριξη μέσω τηλεφώνου. Ας βάλουν τουλάχιστον αναμονή. Επί 2 μέρες καλούσα το 13831 και δεν μπορούσα να πιάσω γραμμή. Είναι απαράδεκτο να συμβαίνει αυτό που αναφέρει ο χρήστης BOUGAS, να βρίσκεις δλδ γραμμή μετά τις 01:00. Όλοι εμείς που ξυπνάμε πολύ πρωΐ (προσωπικά στις 05:50 και φεύγω από το σπίτι στις 06:45) θα ξαγρυπνήσουμε για να μας εξυπηρετήσουν;;; Έλεος πια! Ειλικρινά, μετά από 7 μήνες 2play, σκέφτομαι να διακόψω το συμβόλαιο στην λήξη του λόγω κακής after sales υποστήριξης! Τουλάχιστον στον ΟΤΕ θα ξέρω ότι θα αργήσει αλλά θα διορθωθεί η βλάβη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΑΛΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 10/9 ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΦΥΣΙΚΑ, ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΑΡΟΧΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΣ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ 24Χ7. ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ MAIL ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΙΑ..

Αλήθεια έχει προσπαθήσει κανείς να πάρει τηλ στην τεχνική υποστήριξη Forthnet πρόσφατα?..Έχουν απαντήσει στο mail κάποιου? Και φυσικά αυτά που ακούω για μετά τα μεσάνυχτα δίνουν έναν τραγελαφικό τόνο στην υπόθεση.

 

capturewp0.jpg[img][url]

 

Αγαπητοί κύριοι… της Forthnet

 

Το ένα και βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το Internet σέρνεται.. Σε γραμμή 1

Megabit το κατέβασμά μου δεν ξεπερνά τα 350-430 kilobit.. Βασικά είναι αισχρό να

πληρώνω γραμμή 1Megabit αντί να πληρώνω μια 768..(και με 384 πιο καλή σχέση

απόδοσης/τιμής θα είχα)..Το πιο αισχρό όμως κύριοι είναι το ότι προσπαθώ εδώ και

8 μέρες να επικοινωνήσω μαζί σας για να μάθω το πρόβλημα και να καταλήξω αν θα

πληρώσω την ανανέωση της συνδρομής μου, στα νούμερα της τεχνικής υποστήριξης, και

το μεν 801…μιλάει συνεχώς (κατειλημμένο) το δε 211.. ή μιλάει συνεχώς

(κατειλημμένο) ή δεν απαντά κανείς και μάλιστα μετά από 15 λεπτά αναμονής..

Φυσικά το ύποπτο είναι ότι αυτό συμβαίνει ακόμα και στις 2 το βραδύ γεγονός που

με κάνει να πιστέψω ότι κάποιος μας θεώρει ηλίθιους όταν μιλάει για 24ωρη

εξυπηρέτηση.. Η δε φόρμα επικοινωνίας.. Τι να πώ..2 φορές έστειλα και τίποτα..

Σήμερα 9/9 και ώρα 23:01 πήρα τηλέφωνο και 23:18 ακούω το «συγνώμη…είναι

κατειλημμένες». Τουλάχιστον γελοίο για εταιρεία του μεγέθους σας.. Αγαπητοί

κύριοι.. Έχω δικαίωμα να ξέρω.. Κάτι πάει στραβά? Είναι προσωρινό? Φταίει ο ΟΤΕ

γιατί φούλαρε το dslam?(απαράδεκτο αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Να μην ψάχνω

τζάμπα γραμμές, router, ιούς και ότι παπάδες μπορεί να συμβαίνουν..

Καταλήγοντας.. Γιατί δεν το λέτε από την αρχή? "Κύριοι, δίνω adsl με 60? το

εξάμηνο αλλά ούτε με ξέρετε ούτε σας ξέρω.". Διότι καλές οι προσφορές αλλά να

μπορούμε και να το στηρίξουμε αυτό που δίνουμε.. Καλά τα 60? το εξάμηνο αλλά να

σηκώνουμε και κανά τηλέφωνο.. Εγώ σας είχα διαλέξει γιατί ήσασταν καλοί.. και όχι

φθηνοί…. Δεν βάζουμε 60? το εξάμηνο και μετά διώχνουμε τον κόσμο για να τα

βγάλουμε πέρα.. Δεν κοκορευόμαστε για τους νέους συνδρομητές διότι είναι

προσωρινοί, χωρίς προσωπικό να τους στηρίξει.. Δεν κάνουμε προσφορές μόνο την 1η

Ιουνίου για να δείχνουμε καλά αποτελέσματα (εξαμηνιαία) στους μετόχους και μετά

μένει μια κοπελιά στο τηλέφωνο για κάθε 10.000 αγριεμένους καταναλωτές. Λυπάμαι

αλλά η συμπεριφορά σας δείχνει εταιρεία με έλλειψη σεβασμού στον πελάτη που πολύ

σύντομα θα μαζέψει τους «καρπούς των κόπων της». Κύριοι.. Μην ξεχνάτε ότι σήμερα

όλα μαθαίνονται. Και μάλιστα πολύ γρήγορα.. Αν κάνετε «μια βόλτα» στα Forum θα

δείτε ότι γίνεστε συνεχώς ρεζίλι.. όλο και πιο πολύ.. όλο και περισσότεροι λένε

όχι Forthnet.. ένα έργο στο οποίο θα αφιερώσω και εγώ κάποιο σεβαστό χρόνο, με

μεγάλη ευχαρίστηση, μετά από τον χρόνο που σπατάλησα για να επικοινωνήσω μαζί σας..

 

Στάμου Θεόδωρος

Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ

 

Υγ: Κοινοποιώ την επιστολή στο PcMagazine για τους εξής λόγους: 1)Για να κάνει το

ίδιο μια έρευνα καλώντας απλά την τεχνική υποστήριξη Forthnet στα 801-1009000 ή

211-1009000 και να ανακοινώσει στην στήλη των δημοσιεύσεων τα αποτελέσματα προς

γνώση των αναγνωστών. 2) θα κοινοποιήσω και την απάντησή σας για να δούμε τον

χρόνο που θα χρειαστείτε να την στείλετε. 3)θα ανοίξω θέμα στο insomnia και στο

adsl με σκοπό να διερευνήσω την μορφή αντίδρασης και να ανακοινώσω τα

αποτελέσματα της ερευνάς του περιοδικού παράλληλα με την καταγραφή των

προσπαθειών επικοινωνίας άλλων χρηστών. 4) όποια απάντηση στο [email protected]

διότι δεν θα ανανεώσω μαζί σας αφού δεν σας βρίσκω, και το mail της forthnet θα

απενεργοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν... Με ποιά λογική ζείτε??? Η forthnet δεν απαντάει στο τηλέφωνο άρα κλείνει... Πόσο χαζός μπορεί να είσαι για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα? Αν κάποιος φίλος σας δεν σηκώνει το τηλέφωνο, τότε σκέφτεστε κατευθείαν το χειρότερο?

 

Όντως η forthnet έχει άθλιο τηλεφωνικό κέντρο αλλά μετά από 10 λεπτά πάντα έχεις συνδεθεί με κάποιον υπάλληλο.

 

Για όσους δεν ξέρουν όλα τα τηλέφωνα της forthnet τα παραθέτω:

 

801 100 8000 -> γενικά πράματα (σταθερή τηλ, internet, 2play)

211 100 8000 -> γενικά πράματα (σταθερή τηλ, internet, 2play)

801 100 9000 -> προβλήματα με internet

211 100 9000 -> προβλήματα με internet

 

και όσοι είναι ήδη στο δίκτυο της forthnet δουλεύει και το 13831.

 

Αρχικά η Forthnet δεν είναι φίλος. Τα τηλέφωνα που λές δεν απαντούν όχι σε 10 λεπτά αλλά ούτε σε 10 αιώνες.. Τέλος μια αναφορά προς γνώση όλων μας. Η forthnet κάνει πάντα προσφορές την 1η Ιουνίου. Γιατί;;;; Γιατί Θέλει να δείχνει πολύ καλά αποτελέσματα εξαμήνου στο χρηματιστήριο (τώρα λέει πως στο διάστημα 3/07-6/07 είχε +34.000 νέου χρήστες (ξέρετε ποιοί μαλ..ς είναι). ή "Οι Συνδρομητές1 Broadband της Forthnet ανήλθαν στους 162.840 στο τέλος Ιουνίου ʼ07." και το πιο βασικό από όλα είναι να παρουσιάζει μεγάλη ρευστότητα (τα λεφτά μας)για να φαίνεται πως έχει δυναμική επενδύσεων..Το θέμα είναι ότι η Forthnet τους πελάτες από τον ΟΤΕ τους παίρνει τώρα με ζημιά, (η εταιρεία είναι ζημιογόνος παρόλη την αύξηση εσόδων) για να βγάλει στο μέλλον..Για να επιβιώσει στο χρόνο που χρειάζεται μέχρι να ενεργοποιηθεί σωστά και παντού το ιδιόκτητο δεν προσλαμβάνει ούτε καθαρίστρια..Και παίζει με τις αντοχές μας..Θα το χάσει το παιχνίδι όμως..Για τα γενικά προβλήματα προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα περί "ο οτε φταίει" σε ένα βαθμό είναι αλήθεια αλλά περιέχει και μεγάλο παραμύθι..Σας φαίνεται η αυτή η Forthnet να στέλνει ας πούμε τις αιτήσεις βλάβης στην ώρα τους; Σας φαίνεται να λειτουργεί σωστά; Δεν νομίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1787175#post1787175

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1787570#post1787570

 

Δεν είναι αρκετή μια φορά;

 

Άσε που το δικό σου πρόβλημα είναι μάλλον του ΟΤΕ και όχι της Forthnet (με 1Mbps μάλλον είσαι σε γραμμή του ΟΤΕ, έτσι; ). Και εγώ για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στις αρχές του 2007 έπιανα max 1Mbps σε γραμμή 2Mbps ενώ για μεγάλα διαστήματα της ημέρας η ταχύτητα κυμαινόταν μεταξύ 350-500Kbps, αλλά ξαφνικά πριν μερικούς μήνες ο ΟΤΕ αποφάσισε επιτέλους να αναβαθμίσει της υποδομές του και από τα 50KB έφτασα στα 220 σταθερά 24/7.

Δε νομίζω η Forthnet να κάνει bandwidth shaping ανα περιοχή, άρα αφού κάποιοι πιάνουν το max της γραμμής τους, αυτοί που είναι χαμηλά είναι μάλλον λόγω ΟΤΕ.

 

Όσο για τα τηλέφωνα, η εξυπηρέτηση πελατών την οποία έχω καλέσει αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό (είμαι 2+ μήνες με demo συνδρομή περιμένοντας να με περάσουν στο ιδιόκτητο δίκτυο) μπορεί να καθυστερεί λιγάκι να απαντήσει αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε πάνω από 10-15 λεπτά, και ποτέ δεν ήταν σε περίεργες ώρες (μεσημέρι ή απόγευμα παίρνω πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι νομιζω πως ειναι καιρος να κανουμε κατι.

 

Γιατι νομιζω οι ανθρωποι αυτοι εχουνε γινει τελειως αναισθητοι

και εχω την αισθηση οτι εμεσα μας κοροιδευουν κιολας.

 

Τωρα θα μου πεις τι ακριβως να κανουμε?

 

Νομιζω αν υπαρχει η διαθεση κατι θα βρουμε, γιατι το να καθομαστε να

γραφουμε στο φορουμ για να ξεσπασουμε επειδη δε μας απαντανε στα

τηλεφωνα, η μας γραφουνε οταν τους λεμε οτι η συνδεση σερνεται κλπ,

μπορει να μας περναει για λιγο αλλα δε λυνει το προβλημα.

 

Τα λεω αυτα γιατι προκειται για απατεωνες στην κυριολεξια ομως

μας περνουνε τα λεφτα με παραμυθια για 24mb συνδεση

και δε πιανουμε ουτε τις μισες ταχυτητες, πολλες φορες ουτε το 1/3

της ταχυτητας που λενε.

 

Αν αυτος δεν ειναι ο ορισμος της απατης τοτε τι ειναι ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 10mb να πιάνεις και έχεις και παράπονο;

Εδώ είμαστε με 1000αρα ακόμα γιατί δεν έχοθμε επιλογή

συν ότι πληρώνω ότι πληρώνεις εσύ για την υποτιθέμενη 24αρα.

Ε μη τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry pou tha to po alla demetris prin epitetheis genikos mou thimizeis radio arvila telios.sorry gia tin epithesi alla xipniste epitelous mathete 2-3 pragmata kai meta peite tin apopsi pou ipostirizetai toso dinamika.rotiste prota.xekiname.a.den trexeis pote to test tis forthnet gia 24 mbps.to exoume grapsei 23.000 fores edomesa alla fenetai den mpikes ston kopo na deis alla themata.b.gia downloads pas sto ftp.ntua.gr kai me download manager katevazeis apo ekei.b.prepei na kaneis post to pou klidonei i grammi sou mesa apo to interface tou router.px aloi pane kai kanoun to speedtest.net kai trexoun to test ston server tis ellados pou ine stin on telecoms kai bgazei ligotero apo auto pou ine stin agglia pou ine milia makria..kai gia onoma tou theou exoume sikosei idi 300000 fores tin....tin eikona pou leei oti 24 mbps den mporei na pexei opoios dipote.autos o xalkos den pezei 24 mbps otan briskesai 6 km apo to dslam.mathete merika pragmata.20 mbps kai pano tha pexei opoios einai to poli 500 metra.to pou tha klidoseis exartate apoklistika apo tin poiotita tis grammis kai tou xalkou kai oti to pou exei kefi na se klidosei i forthnet kai kathe forthnet.opou klidoseis tha pareis kai to antisttoixo.sto thema pou exei anoixtei iparxoun atoma pou klidonoun 22mbps kai katevazoun me 3 megabyte sinexomena kai aloi pou ,menoun 5 km apo to dslam kai klidonoun sta 3 mbps kai tha katevazoun me 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai to basiko.otan iparxoun tetoia atoma pou den mporoun na katalavoun kapoia apla pragmata kai pernoun til kai lene oti ego katevazo me 1 megabyte i ego klidono sta 20 megabit kai oxi 24 e tote logiko ine na gemizei o topos me axrista tilefonimata.kai opos exo xnagrapsei an kapoios diabaze 2-3 pragmata kai den itan me to tilefono etoimo opos exei mathei o elinas ola tha itan kalitera.den dikaiologei tous provider bebea pou exoun ligotera atoma alla o elinaras einai periptosi.peftei to adsl kai den perimenei oute 10 lepta na dei ti exei ginei kai pernei tilefono amesos les kai epigetai na katevasei tin tsonta.opote pernoun 10.000 atoma apo mia perioxi kai logiko ine na min bgaloun pote grammi kai den mporei na bgalei meta oute autos pou pragmati einai eteria.an oi misoi ekanan ena reboot ton router kai perimenan kai 10 lepta kai akolouthousan kapoies basikes odigies kai den petagan to manual stin akri e se kanenan provider den tha ginotan auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...