Προς το περιεχόμενο

Υποστήριξη από Forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ απλά....καταλάβαμε πως το σκηνικό να κόβει ο ΟΤΕ τις γραμμές μας Παρασκευή μεσημέρι , ήταν για να μην έχουμε τφ τουλάχιστον το σαββατοκύριακο, να ψιλοαγανακτούμε...και να μπαίναμε FORTHNET από βδομάδα..δεν ήθελε και πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως πρόκειται για νταβατζηλίκια του ΟΤΕ...κι ούτε περιμέναμε καμμια FORTHNET για να καταλάβουμε τα αυτονόητα....Αυτή τη στιγμή και σε γενικές γραμμές είμαστε πολυ ευχαριστημένοι από FORTHNET...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Diladi twra den yparxoyn ayta ta kopsimata apo ote kathe psk(paraskevosavatokiriako). Kai signwmi olokliri 4net den exei frontisei na apegistrwthei entelws apo ton ote? An oxi tote giati lene idioktito kai papa.... an akoma paremvalete o ote mesa sto skiniko me ta "idioktita" diktia statheris tilefwnias kai internet....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

to idiokthto einai mexri to dslam...apo to dslam mexri to spiti sou (dld to last mile) einai tou e8nikou diktuou (to opoio diaxeirizetai o OTE)...an lew vlkies as me dior8wsei kapoios :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

En oligis giana teleiwnoyme me ayto to thema giati poly to koyrasame. Akoma kai ayti ti xroniki stigimi kathe psk sas kovei to net h' to tilefwno o ote kai den mporei na kanei kati h 4net h' opoiadipote alli etairia enalaktikoy paroxea??? Logika den exei ypograpsei kapoia simvolea o ote oti tha paradidi kapoies grammes stoys enalaktikoys paroxeis xwris poysties....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει αίτηση για σύνδεση μόνο για internet στο ιδιόκτητο δίκτυο στις αρχές Ιουλίου (ήταν να λειτουργήσει στην περιοχή από 15/7 αλλά μετά από μια καθυστέρηση λειτούργησε στις 13/8 ).

Πριν λίγο μίλησα με τη εξυπηρέτηση πελατών (η αναμονή ήταν μόνο 4 λεπτά) για την εξέλιξη της αίτησης και η απάντηση ήταν ότι ο ΟΤΕ τους δίνει τεχνικό πρόβλημα με τη γραμμή μου (χωρίς να μπορεί να μου διευκρινήσει τι είδους πρόβλημα είναι αυτό) και όταν πρόκειται για κάτι τέτοιο δεν μπορούν να πουν με σιγουριά πόσο καιρό θα χρειαστεί για να ενεργοποιηθεί.

Σημειωτέον ότι έχω γραμμή 2Mbps από OTE η οποία εδώ και μήνες δουλεύει στο full και δεν κάνει σχεδόν ποτέ disconnect.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τους τελευταίους 2 μήνες πληρώνω μόνο το πάγιο της γραμμής αφού η συνδρομή μου στη Forthnet που έληξε στις 11/7 ανανεώνεται συνεχώς με demo :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός μου ενεργοποιήθηκε σήμερα, 25 μέρες μετά την αίτηση.

Ο εξοπλισμός που πήρε ειναι ένα Siemens αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο.

 

Κλείδωσε στα 12 τους πήρε τηλ, και του είπαν ότι θα ανέβει το πολύ

μέχρι 18~19 λόγω απόστασης από το κέντρο. (Χολαργός)

 

Μια χαρά ήταν οι χρόνοι, μένει να δούμε τι θα πει από ταχύτητα στην πορεία

και να πάω από κει μια βόλτα να... το δοκιμάσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδια ξερει κανεις? ...

 

Το ποτε θα ενεργοποιηθεις δεν μπορει να το ξερει κανεις. Θεωρητικα σε ενα μηνα. Θεωρητικα ομως και πρακτικα εχουν μεγαλη, μεγαλη,... μεγαλη αποσταση.

 

Router θα παρεις (με την σειρα, το πρωτο πιο πιθανο, το τελευταιο πιο απιθανο):

 

Siemens CL110

siemens_cl110.jpg

 

US Robotics 9112

p_1047_b.jpg

 

AirTies RT111

o_-654828572.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thresh etsi opos to les einai.astiko kentro ine tou ote kai apla sistegazontai ta mixanimata(dslam kai msan ktl ton isp) kai olo to kalodio anikei ston ote.an sto kopsei an kaei ktl o ote to kanei.oso gia ton ote to ti pragmata exei kanei ta exoume grapsei kai se allo topic.kai me tin tellas den ixe ginei thema pou to ixan balei kai stin proti selida tou insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός μου ενεργοποιήθηκε σήμερα, 25 μέρες μετά την αίτηση.

Ο εξοπλισμός που πήρε ειναι ένα Siemens αλλά δεν θυμάμαι μοντέλο.

 

Κλείδωσε στα 12 τους πήρε τηλ, και του είπαν ότι θα ανέβει το πολύ

μέχρι 18~19 λόγω απόστασης από το κέντρο. (Χολαργός)

an klidose 12 den tha paei parapano.ti ine i taxitita na anevei moni tis?12 pezei tora logika pezei me 6 margin .to margin dne paei pio kato opote kai autos den anevenei allo pano.apo tin arxi i taxitita klidonei mexri ekei pou paei.den einai amaxi pou to stronoume na paei pio grigora.siemens cl 110 dinoun

 

 

 

ναι ρε παιδια ξερει κανεις? ...

siemens tha pareis.,

Είχα κάνει αίτηση για σύνδεση μόνο για internet στο ιδιόκτητο δίκτυο στις αρχές Ιουλίου (ήταν να λειτουργήσει στην περιοχή από 15/7 αλλά μετά από μια καθυστέρηση λειτούργησε στις 13/8 ).

Πριν λίγο μίλησα με τη εξυπηρέτηση πελατών (η αναμονή ήταν μόνο 4 λεπτά) για την εξέλιξη της αίτησης και η απάντηση ήταν ότι ο ΟΤΕ τους δίνει τεχνικό πρόβλημα με τη γραμμή μου (χωρίς να μπορεί να μου διευκρινήσει τι είδους πρόβλημα είναι αυτό) και όταν πρόκειται για κάτι τέτοιο δεν μπορούν να πουν με σιγουριά πόσο καιρό θα χρειαστεί για να ενεργοποιηθεί.

Σημειωτέον ότι έχω γραμμή 2Mbps από OTE η οποία εδώ και μήνες δουλεύει στο full και δεν κάνει σχεδόν ποτέ disconnect.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τους τελευταίους 2 μήνες πληρώνω μόνο το πάγιο της γραμμής αφού η συνδρομή μου στη Forthnet που έληξε στις 11/7 ανανεώνεται συνεχώς με demo :P

ipomoni kai esi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα λέτε παιδια αλλα ακούστε και το παρακάτω κουφο. Φίλος έχει 2Play του κλειδωνε στα 9mbs και όλα μια χαρα. Κατάβαζε το μέγιστο με 800Κ. Κανένα παράπονο. Του διπλασιαζουν τη γραμμη (24 mbs) Κλειδώνει στα 16 mbs πάει να κατεβάσει απο ftp.ntua.gr να δοκιμάσει και κατεβάζει με 250Κ. Παίρνει τηλέφωνο στην υποστήριξη της forthnet και (μετα απο 25 λεπτά αναμονή) του λένε να δοκιμάσει να κατεβάσει πολλά αρχεία μαζί. Το περιέργο είναι οτι κατέβαινε το καθένα με 250Κ. 3-4 αρχεία μαζί απο τον ίδιο server απο 250Κ και ένα μόνο του απο τον ίδιο server πάλι 250Κ. Του λένε οτι είναι φυσιολογικό και οτι έτσι πρέπει να μετράει την ταχύτητα.

 

Εγω αυτο πρώτη φορά το ακουω

 

Εχετε καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει γιατι εγω νομίζω πως μας δουλεύουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα λέτε παιδια αλλα ακούστε και το παρακάτω κουφο. Φίλος έχει 2Play του κλειδωνε στα 9mbs και όλα μια χαρα. Κατάβαζε το μέγιστο με 800Κ. Κανένα παράπονο. Του διπλασιαζουν τη γραμμη (24 mbs) Κλειδώνει στα 16 mbs πάει να κατεβάσει απο ftp.ntua.gr να δοκιμάσει και κατεβάζει με 250Κ. Παίρνει τηλέφωνο στην υποστήριξη της forthnet και (μετα απο 25 λεπτά αναμονή) του λένε να δοκιμάσει να κατεβάσει πολλά αρχεία μαζί. Το περιέργο είναι οτι κατέβαινε το καθένα με 250Κ. 3-4 αρχεία μαζί απο τον ίδιο server απο 250Κ και ένα μόνο του απο τον ίδιο server πάλι 250Κ. Του λένε οτι είναι φυσιολογικό και οτι έτσι πρέπει να μετράει την ταχύτητα.

 

Εγω αυτο πρώτη φορά το ακουω

 

Εχετε καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει γιατι εγω νομίζω πως μας δουλεύουνε

 

as ta paroume apo tin arxi.katarxin autos klidone sta 10 kai epidi ixe perithorio pige sta 18.den iparxei diplasiasmos.den simenei oti epidi ego epeza sta 4 mbit otan edine i forhthnet 10 simenei oti tha pao sta 10 otan tha dosoun 25.den iparxei analogiko.apla eno tora se stamataei to margin giati diskolo na ftaseis 24 prin se stamatagan ta 10 mbit.tora gia auto pou les poso katevazei.epidi to ntua kai ola auta den prokite na katevasoun oute me 800 alla oute me 2000 kilobytes o filos sou an thelei na dei pou ftanei i grammi tha balei 1-2 arxeia to poli apo to ftp.ntua.gr alla tha ta balei me ena get right kai tha anixei to kathe arxeio na katevenei sta 4 komatia.etsi tha dei to maximum.pantos epidi pleon to ntua.gr tou allazoun oloi ta fota me to test gia auto min perimenei na katevasei ena arxeio me 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάει να κατεβάσει απο ftp.ntua.gr να δοκιμάσει και κατεβάζει με 250Κ. Παίρνει τηλέφωνο στην υποστήριξη της forthnet και (μετα απο 25 λεπτά αναμονή) του λένε να δοκιμάσει να κατεβάσει πολλά αρχεία μαζί. Το περιέργο είναι οτι κατέβαινε το καθένα με 250Κ. 3-4 αρχεία μαζί απο τον ίδιο server απο 250Κ και ένα μόνο του απο τον ίδιο server πάλι 250Κ. Του λένε οτι είναι φυσιολογικό και οτι έτσι πρέπει να μετράει την ταχύτητα.

 

Εγω αυτο πρώτη φορά το ακουω

 

Εχετε καμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει γιατι εγω νομίζω πως μας δουλεύουνε

Το συμπέρασμα που βγαίνει από αυτό που λες είναι ότι μάλλον ο server έχει limit στα 250ΚΒ/connection, άρα για να πιάσεις το μέγιστο της σύνδεσης πρέπει να κάνεις πολλά connections ταυτόχρονα.

 

ipomoni kai esi.

Μπορώ να κάνω και αλλιώς;

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα demo που μου δίνουν δεν κρατάνε πολύ και πρέπει να τους παίρνω συνέχεια τηλέφωνο για ανανέωση. Την τελευταία φορά μάλιστα κόπηκε χωρίς να μου στείλουν email προηγουμένως και το ανακάλυψα όταν είχαν νεκρώσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

as ta paroume apo tin arxi.katarxin autos klidone sta 10 kai epidi ixe perithorio pige sta 18.den iparxei diplasiasmos.den simenei oti epidi ego epeza sta 4 mbit otan edine i forhthnet 10 simenei oti tha pao sta 10 otan tha dosoun 25.den iparxei analogiko.apla eno tora se stamataei to margin giati diskolo na ftaseis 24 prin se stamatagan ta 10 mbit.tora gia auto pou les poso katevazei.epidi to ntua kai ola auta den prokite na katevasoun oute me 800 alla oute me 2000 kilobytes o filos sou an thelei na dei pou ftanei i grammi tha balei 1-2 arxeia to poli apo to ftp.ntua.gr alla tha ta balei me ena get right kai tha anixei to kathe arxeio na katevenei sta 4 komatia.etsi tha dei to maximum.pantos epidi pleon to ntua.gr tou allazoun oloi ta fota me to test gia auto min perimenei na katevasei ena arxeio me 800.

 

Για την ταχύτητα αυτό που έγινε είναι οτι οταν πήρε το 2play η forthnet το έδινε με 10mb. Μετα απο λίγο διάστημα η forthnet αρχισε να το δίνεi με 24 και όταν τους πήρε τήλ του είπανε οτι σταδιaκά θα αναβαθμίσουνε και όλους τους παλιους πελάτες. Οταν το πήρε λοιπον είχε 10 mb και κλείδωνε στα 9mb και τώρα το πακέτο του είναι 24 mb και κλειδώνει στα 16.

Οσον αφορα το ntua εγω με vivodi cable tv κλειδωμένο στα 13 κατεβάζω με 1,3 mb/sec. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές. Και χωρις get right .

Η ερωτηση μου είναι πως γίνεται να κατεβάζει αυτος απο ntua με 250K το ένα αρχειo και όταν βάζει 4 να κατεβάινουν απο 200-250 το καθενα.

Μήπως έχει βάλει κάποιο περιορισμο η forthnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...