Προς το περιεχόμενο

Newbie Βοηθεια αγορα αυτοκινητου


_christos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές η αγορά αυτοκινήτου είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Ο καθένας μας έχει και διαφορετική άποψη.

Από τι στιγμή που ενδιαφέρεσαι να πάρεις κάτι ανάμεσα από golf, astra, civic κτλ να ξέρεις ότι ανήκουν όλα στην ίδια κατηγορία από πλευράς ποιότητας οπότε μένει μόνο το προσωπικό γούστο του καθενός.

Γνωμη μου είναι εάν το αμάξι το χρειάζεσαι μόνο για να κάνεις τη δουλειά σου να πάρεις κάτι καινούριο αλλά μέχρι εκεί που σε φτάνουν τα οικονομικά σου.

 

Φιλε ο προβληματισμος μου ειναι στο αν πρεπει να παρω κατι καλο εξαρχεις ή εφοσον προς το παρον τωρα ξεκινησα να εργαζομαι να πάρω κατι πιο οικονομικο και να μην πιεστω οικονομικα.Οπως κανουν παρα πολλοι πλεον για να αγορασουν μια bmw ή ενα rx8

 

Τhanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
βλεπω οτι εχεις ήδη κορεατη οποτε φανταζομαι θα γνωριζεις απο πρωτο χέρι οτι το hyundai ειναι πολυ τιμια και αξιοπιστα αυτοκινητα.

 

Ετσι εως 15.000? για 1400cc η προταση μου λεει kia cee'd ή το Hyundai i30 που εχουν τον δυνατοτερο κινητηρα στην κατηγορια τους (109hp και 14kgm). Και 5 αστερακια στο crash test.

 

Ωραιες οι προτασεις φίλε μου και thanks αλλά εγω κυριως προβληματιζομαι όχι στο τι αμαξι αλλά αν με συμφερει να πάρω κατι πιο οικονομικο τωρα και μετα κατι καλυτερο ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ο προβληματισμος μου ειναι στο αν πρεπει να παρω κατι καλο εξαρχεις ή εφοσον προς το παρον τωρα ξεκινησα να εργαζομαι να πάρω κατι πιο οικονομικο και να μην πιεστω οικονομικα.Οπως κανουν παρα πολλοι πλεον για να αγορασουν μια bmw ή ενα rx8

 

Τhanks

 

Και σου είπα να πάρει κάτι μέχρι εκεί που σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου.

 

Επίσης bmw και rx8 έχουν 30.000+ οπότε δεν νομίζω ότι το δίλλημα σου είναι αμάξι ή των 15.000 ή των 30.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω παρε κατι στα οικονομικα σου τωρα μς 15000 ή και λιγότερα και στην αν σου πανε καλα΄τα πραγματα το πουλας που λεει ο λόγος και στα 2 χρόνια και περνεις ότι αμαξακι θες μετα με άλλη ανεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου είπα να πάρει κάτι μέχρι εκεί που σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου.

 

Επίσης bmw και rx8 έχουν 30.000+ οπότε δεν νομίζω ότι το δίλλημα σου είναι αμάξι ή των 15.000 ή των 30.000.

 

Nαι σωστα σορρυ.

Καλα αυτο το ειπα για να τονισω πως ορισμενοι παιρνουν αυτοκινητα που τουλαχιστον η παρουσα οικ.κατασταση δεν τους το επιτρεπει.Δεν μιλαω για αυτους που απλα θα ζοριστουν...

 

Οποτε σαν να λεμε +2 για αμαξι μεχρι 15000...:smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, εφόσον σε απασχολεί πολύ η βενζίνη, έχε υπόψη σου ότι το Grande Punto T-jet είναι turbo, οπότε κάθε βαθιά γκαζιά κοστίζει και κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, εφόσον σε απασχολεί πολύ η βενζίνη, έχε υπόψη σου ότι το Grande Punto T-jet είναι turbo, οπότε κάθε βαθιά γκαζιά κοστίζει και κάτι παραπάνω.

 

+1.Τωρα τσεκαρα το site της fiat και μαλλον σε 1.4 95 ιππ.θα πήγαινα.Eιναι να μην σε αποασχολει φίλε μου.Βλεπω τους γύρω μου να ψαχνονται με την βενζίνη και να θέλουν ένα πρατηριο απο πισω τους.Εγω με το getzaki τετοια δεν εχω ...Και νομιζω πως παμε προς την υβριδικη εποχη των αυτ.των και ειναι απαραδεκτο να καινε 9-10 lt /km την σημερινη εποχη.Και δεν ειναι μονο αυτο η βενζινη οσο παει θα ανεβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου λέτε για βενζίνη... Πήρα πριν 2 εβδομάδες το Leon 1.8 TSi με τα 160 αλογάκια. Καίει το άτιμο.

 

Πάντως πραγματικά, αν σκέφτεσαι τη βενζίνη τότε δεν πρέπει να πάρεις γρήγορο αμάξι.

 

Δνε ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε άλλα forums εδώ, αλλά δοκίμασε σε αυτό των 4τροχών. Εκεί θα πάρεις πολλές απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίει τίποτα αν το πηγαίνεις φυσιολογικά... όταν καλμάρεις και φύγουν οι καύλες είναι μιά χαρά οικονομικό. Αν το πηγαίνεις τώρα σα φούστης ναι, θα σε αγαπήσει ο βενζινάς.

 

on-topic: Δεν βρίσκω λόγο να φας την υποτίμηση του αυτοκινήτου για να πάρεις κάτι για 3 χρόνια. Το getz μιά χαρά αυτοκινητάκι είναι, δεν καίει τπτ και άμα δεν ανέβεις κατηγορία δεν πιστεύω πως θα κερδίσεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τη γνώμη μου, μην πάρεις κάτι που ξεπερνάει πολυ τις δυνατότητες σου τώρα. Οι δόσεις στα αυτοκίνητα είναι μεγάλο ρίσκο.

 

Απο εκεί και πέρα, θα έλεγα να κοιτάξεις το focus 1.6 (~17000Ε) ή 1.4 και Citroen C3 στα 1.6 (~15000Ε). Και τα δύο είναι αυτοκίνητα που αξίζουν - ειδικά το Focus - ενώ δεν ξεπερνάς τον προυπολογισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ου πρότεινα να κάνεις υπομονή 2-3 χρόνια για να πάρεις μετά αυτό που σου αρέσει πραγματικά. Δεν συμφωνώ με την αλλαγή αυτοκινήτου σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.. Τα χρήματα που θα χάσεις από τις αγοραπωλησίες μπορείς να τα χρεισιμοποιήσεις παίρνοντας καλύτερο αυτοκίνητο αργότερα...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ου πρότεινα να κάνεις υπομονή 2-3 χρόνια για να πάρεις μετά αυτό που σου αρέσει πραγματικά. Δεν συμφωνώ με την αλλαγή αυτοκινήτου σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.. Τα χρήματα που θα χάσεις από τις αγοραπωλησίες μπορείς να τα χρεισιμοποιήσεις παίρνοντας καλύτερο αυτοκίνητο αργότερα...:mrgreen:

 

Παιδια το χα σκεφτει και αυτο για αυτο άλλωστε ρωτάω τις απόψεις σας.Αλλά μεχει κουράσει που ειναι τοσο μικρού κυβισμού.Και αν αφήσω κανα 2 χρόνια ακόμα θα μου το πάρουν για ψίχουλα.

Αν πάρω ένα αμάξι που κάνει 15,000 σίγουρα ανέβαίνεις κατηγορία.

Πάντως ειναι ομολογώ μια δύσκολη απόφαση

 

Αυτο που σκεφτομαι είναι για ένα αμάξι 15000 θα ΄δωσω 8000-10000 προκαταβολή και μετα τα υπόλοιπα σε δόσεις το πολύ 3 χρόνων θα είναι και ατοκες.

Και μετα που θα μαι καλύτερα οικονομικά θα πάρω κατι πιο καλό.Απλά θέλω κατι πιο γρήγορο πλέον.Οχι τπτ gt απλά πιο γρήγορο απο 1100 κβ που έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και εγω θα σου έλεγα καλύτερα να περιμένεις μεχρι να πάρεις αυτο που θέλεις .Αλλά αν σκέφτεσαι ότι θες κατι καλύτερ-σε καταλαβαίνω-πάρε κατι και λιγοτερο απο 15000 και βλέπεις αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη λυση οικονομοτεχνικα ειναι το καινουριο renault clio 1.2 turbo 100hp

Γρηγορο,ασφαλες,χαμηλο κοστος συντηρησης κ καταναλωση

Σκεψου το κ ψαξτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...