Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με 8800 gts


sakislife

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι please τη βοηθεια σας.

Μολις σημερα αλλαξα την καρτα γραφικων μου απο ΑΤΙ Χ800 σε nVidia 8800 gts. Ακολουθησα ολη τη διαδικασια κανονικα, δηλ. απεγκατασταση οδηγων ΑΤΙ, τοποθετηση καρτας (με υδροψυξη) και εγκατασταση νεων Drivers.

Mου κανει λοιπον το εξης κουλο. Τρεχοντας τα 3dMarks ενω τα scores ειναι κανονικα καθως και τα fps σε καθε τεστ, οπτικα σερνεται το συμπαν. Μου δειχνει δηλ. π.χ 75 fps σε καποιο τεστ αλλα οπτικα παει καρε-καρε και δε φαινεται να πιανει ουτε 5 fps.

Επισης σε παιχνιδια και ειδικα στο CilinMcRae DIRT δεν το παιζει ουτε σε 640x480 ολα low.

Δοκιμασα αλλη εκδοση Drivers καθως και update των chipset drivers αλλα μια απο τα ιδια.

Ολα αυτα σε συστημα με Core2Duo [email protected] Ghz.

please τα φωτα σας μπας και γλυτωσω το format !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα τελικα λυθηκε με τη βοηθεια φιλου απο αλλο φορουμ και τελικα οφειλονταν στο οτι απο το bios το pci-express ειχε κλειδωσει στο x1 αντι x16. Ανεβασα απο το βιοσ τη συχνοτητα του απο 100 σε 107 και ξεκλειδωσε!!! Τωρα πια ολα τρεχουν "νερακι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι?!

Και πως κλείδωσε στο x1? :shock:

 

Απ οτι διαβασα εκ των υστερων σε διαφορα φορουμ το χουν παθει αρκετοι. Μαλλον ειναι καποιο κολλημα των mobos οταν ειναι κλοκαρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και τοτε πως τα σκορς ηταν κανονικα στο 3dmark?

Μηπως ηταν ιδια με την Χ800 που ειχες πριν? (γιατι η 8800GTS ειναι καμια 5+ φορες δυνατοτερη). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pci-e σηκώστε το στα 112Mhz όταν κάνετε oc και στις vga και στο board ξεμπουκώνει πολύ πράμα και δίνει αέρα στην vga για περισσότερο bandwidth οποτε μεγαλύτερο oc ;)αν περάσετε όμως τα 110-112Mhz μετά θα γίνει τις εκδιδομενης το κάγκελο οποτε max 112Mhz not more

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε πως τα σκορς ηταν κανονικα στο 3dmark?

Μηπως ηταν ιδια με την Χ800 που ειχες πριν? (γιατι η 8800GTS ειναι καμια 5+ φορες δυνατοτερη). :)

 

Βλακεια μου. Επειδη με την Χ800 ειχα στο 3d2003, 5000 σκορ και με την 8800, 18000 νομιζα πως ηταν κανονικα τα σκορ. Με το που ξεκλειδωσε το χ16, απο 18000 πηγε στα 30000 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο pci-e σηκώστε το στα 112Mhz όταν κάνετε oc και στις vga και στο board ξεμπουκώνει πολύ πράμα και δίνει αέρα στην vga για περισσότερο bandwidth οποτε μεγαλύτερο oc αν περάσετε όμως τα 110-112Mhz μετά θα γίνει τις εκδιδομενης το κάγκελο οποτε max 112Mhz not more

 

Φιλε δεν παιζει προβλημα αν το σηκωσουμε τοσο? 112? Σε ρωταω γιατι εισαι ενθουσιωδης και σκληρος με τα pc :-)

 

Φιλικα παντα, χωρις παρεξηγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί είναι το max από όσα έχω δοκιμάσει αν δεις και στο aquamark σου δίνει παραπάνω bandwidth στην pci-e και σε κάποιες vga σου δίνει και 10-20 Mhz περισσότερα στον πυρήνα τους αν όμως βάλεις 120 πχ εκεί αρχίσουν τα κούλα οποτε από 101 μέχρι 112 εγώ παίζω παραπάνω όχι ούτε στα 100 γιατί στα 101 είσαι απόλυτα σίγουρος ότι το pci-e spectrum είναι disable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί είναι το max από όσα έχω δοκιμάσει αν δεις και στο aquamark σου δίνει παραπάνω bandwidth στην pci-e και σε κάποιες vga σου δίνει και 10-20 Mhz περισσότερα στον πυρήνα τους αν όμως βάλεις 120 πχ εκεί αρχίσουν τα κούλα οποτε από 101 μέχρι 112 εγώ παίζω παραπάνω όχι ούτε στα 100 γιατί στα 101 είσαι απόλυτα σίγουρος ότι το pci-e spectrum είναι disable

 

παρ ολο που στα 107 μου δουλεψε οκ το pci-e με το που το δοκιμασα στα 112 πηρα αλλα 1500pts στο 3dMark2003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρ ολο που στα 107 μου δουλεψε οκ το pci-e με το που το δοκιμασα στα 112 πηρα αλλα 1500pts στο 3dMark2003

 

;) more Bandwidth μην το παρακάνεις βεβαια φτάνει εκεί μια χαρά είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρ ολο που στα 107 μου δουλεψε οκ το pci-e με το που το δοκιμασα στα 112 πηρα αλλα 1500pts στο 3dMark2003

 

Ό,τι σου λέει ο Πάνος, φτάνει ... Μην δώσεις παραπάνω, γιατί θα γνωριστείς από κοντά (πολύ κοντά) με τη λέξη "αστάθεια" ... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι σου λέει ο Πάνος, φτάνει ... Μην δώσεις παραπάνω, γιατί θα γνωριστείς από κοντά (πολύ κοντά) με τη λέξη "αστάθεια" ... :mrgreen:

 

Thanks για τις συμβουλες guys.

Σαφως και δε μ ενδιαφερει σε καμμια περιπτωση το λιγο παραπανω σκορ σε βαρος της σταθεροτητας.

Να φανταστειτε οτι στον Core 2 Duo 6400 δεν εψαξα καν τα ορια του. Αφου ειδα οτι τα 3.2 τα εχει ανετα τον αφησα εκει σε βαθμο που αν τωρα χρειαστει κανενα clear cmos δε θυμαμαι καν τι ρυθμισεις ειχα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A κακώς και το έκανες αυτό ... Καλά δεν θυμάσαι ότι απενεργοποιούμε το Speedstep, ρυθμίζουμε τα ρεύματα κτλ ... Αυτά έπρεπε να τα προσέξεις :wink: Τέσπα, το σύστημά σου έχει ψωμί ακόμα (ειδικά αν κλοκάρεις την 8800 - πόσο μάλλον αν καταπιαστείς με κολλητήρια :mrgreen:), δώσε μην φοβάσαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...