Προς το περιεχόμενο

Vista: Format και εγκατασταση ΧP.


erzetgkouv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα εναν φορητο με προεγκατεστημενα τα Vista.

 

Ως τωρα δεν ειχα ποτέ φορητο ουτε και Vista.

Oποτε δε γνωριζω απο εγκ/ση-απεγκ/ση Vista και επισης δε γνωριζω τι διαφορες υπαρχουν γενικα σε laptop/desktop.

 

Θελω να απεγκαταστησω οριστικα τα Vista και να εγκαταστησω τα XP(clean install, ενα partition).

 

 

Συμφωνα με αυτα που ηξερα, πηγα να κανονισω το φορητο να μπουταρει απ το cd-rom(των xp) πατωντας συνεχομενα το DEL κατα την εκκινηση... αλλα δε μπηκε ποτέ στα bios.

Μηπως στα Vista μπαινεις με διαφορετικο τροπο στα bios?

Τα φωτα σας παρακαλω!!!!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πως μπαινεις στο bios δεν εχει σχεση με το λειτουργικο που εχεις εγκατεστημενο.Συνηθως πρεπει να πατησεις del κατα την ωρα την εκκινησης,το οποιο λες πως δεν πιανει.Τι φορητος ειναι?Κατα την διαρκεια του post(εκει που εμφανιζει τι επεξεργαστη εχεις,ποση μνημη κλπ)αναφερει με ποιο πληκτρο μπορεις να μπεις στο bios,hit del to enter setup ή κατι παρομοιο.

Απο κει και περα boot με το cd,διαλεγεις το partition/σκληρο που θα βαλεις τα xp και συνεχιζεις την εγκατασταση.Βεβαιωσου πως εχεις τυχον drivers που ισως χρειαστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα να σιγουρευτεις οτι εχεις ολους τους drivers για τα xp. επισης κατι λαθος κανεις και δε μπαινει στο bios παντα μπαινεις με το del.

 

πριν κανεις οτιδηποτε ομως ας μας πει καποιος με σιγουρια αν θα υπαρχει προβλημα dual boot γιατι αν υπαρχει πρεπει να ακολουθησεις καποια αλλα βηματα πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Driver.Magician.v3.25

 

Kατέβασε αυτό πρώτα και πάρε όλους τους drivers ένα backup να είσαι καλυμένος. Λογικά θα έχεις και recovery DVD του laptop, οπότε στη χειρότερη περίπτωση τα φέρνεις πάλι όλα όπως ήταν μέσα σε μια ώρα.

 

Επίσης το laptop σιγουρα έχει καποιο βιβλιαράκι, εκει θα λέει για το BIOS πως μπαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα, οταν πατησα del με εβγαλε μονο στην επιλογη να μπω στα vista...

 

Kαι κατι αλλο, οταν πηρα τον φορητο δεν μου εδωσαν κανενα cd μαζι. Ουτε με τα vista, oυτε με τους drivers της μητρικης, ουτε με τους drivers της καρτας γραφικων. Αυτη ειναι η πολιτικη των μαγαζιων? Και μη μου πειτε να παω να τους ζητησω γιατι εχω ηδη παει 2 φορες και λενε οτι δεν δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαι κατι αλλο, οταν πηρα τον φορητο δεν μου εδωσαν κανενα cd μαζι.

 

 

Ουτε dvd για επαναφορα του λειτουργικου δεν σου εδωσαν ???? Drivers αλλοι δινουν και αλλοι οχι αλλα dvd επαναφορας ολοι δινουν.Απο που τον πηρες τον φορητο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε ποιο ειναι το προβλημα παιδια?

 

Σου δινουν μεν cd με τους drivers της μητρικης αλλα αυτοι δουλευουν μονο στα Vista!

Αφου ομως εγω θελω να βαλω τα XP, τι θα κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε ποιο ειναι το προβλημα παιδια?

 

Σου δινουν μεν cd με τους drivers της μητρικης αλλα αυτοι δουλευουν μονο στα Vista!

Αφου ομως εγω θελω να βαλω τα XP, τι θα κανω??

 

 

Κατεβασε τους αναλογους για xp απο το site της μητρικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν προκειται για ενα αρχειο που απλα θα το τρεξω. Ειναι διάφορα περιεργα αρχεια που πρεπει να τα καψω και σε cd.

Εσυ εχεις κανει ποτέ αυτη τη δουλεια? τα ειχες καταφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι προβληματικα και αλλωστε δεν τα γνωριζω, τα xp γνωριζω.

Τι σημασια εχει απο που τον πηρα?

Τωρα τα στοιχεια του θα τα γραψω αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μου έκανε εντύπωση που είπες οτι δεν σου έδωσαν cd και γιαυτο σε ρώτησα απο που τον πήρες.Έχω βιστα σε φορητό και έναν σταθερό αλλά μέχρι τώρα ελάχιστα προβλήματα έχω αντιμετωπίσει με προγράμματα.Δεν παρατήρησα κάποια αισθητή μείωση στην ταχύτητα του συστήματος αν και λογικά αυτό είναι απλά μια αίσθηση γιατι τα benchmarks δείχνουν άλλα. η προσαρμογή στα βίστα δεν είναι πάντως και τόσο δύσκολη. Τέλος πάντων, αν θέλεις χπ τοτε νομίζω οτι δεν χρειάζεται καν να μπεις στο βιος για να ορίσεις να ξεκινήσει ο υπολογιστής σου απο το cd.Αρκεί να βάλεις ενα bootable cd των χπ, να ανάψεις το φορητό και θα σε ρωτήσει εκείνο αυτόματα να τρέξει απο το cd. Σε όσους φορητούς έχω δουλέψει έτσι γίνεται. Το θέμα είναι να βρεις οδηγούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν προκειται για ενα αρχειο που απλα θα το τρεξω. Ειναι διάφορα περιεργα αρχεια που πρεπει να τα καψω και σε cd.

Εσυ εχεις κανει ποτέ αυτη τη δουλεια? τα ειχες καταφερει?

 

 

Ναι το ειχα κανει παλαιοτερα σε ενα acer που απο Home αγγλικα τον ειχα κανει Pro ελληνικα .Συνηθως τα αρχεια για καρτες κλπ εχουν καποιο setup ή κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...