Προς το περιεχόμενο

Erotisi gia xfi kai eksodous kai anathesi programmaton


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ginete stin xfi i na rithmiso oste na exo allous ixous na vgenoune apo to visma gia ta front ixia, kai allous apo to 2o visma?

thelo na exo sta mprosta ixia to winamp, media player, kai sta piso (ekei tha valo akoustika) ixous apo games, voice communication (skype,ventrilo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Ο απλουστατος λόγος είναι οτι η ίδια η Creative περιοριζει τους drivers των καρτών της. Εγώ με μια ταπεινή SBLive και τους kX Drivers έχω ένα crossover στο DSP, ξεχωριστή έξοδο μπασα που παει σε sub και την άλλη έξοδο να δουλέυει απο τα 125 Hz και πανω, που τα στελνω σε ένα Marantz ενισχυτη με ηχεία βιβλιοθηκης Wharferdale και μια τρίτη "καθαρη" έξοδο που πάει στα ακουστικα. Επίσης οι kX drivers αναγνωρίζονται σαν 4 καρτες ήχου απο το λειτουργικο, που σου επιτρέπει να έχεις πολλες επιλογες σε συνδιασμο με το DSP.

 

Τα κακά νέα? Δεν παιζουν σε X-FI, καθώς η Creative δεν έχει δώσει καμμία τεχνική πληροφορία για την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ferongr

 

Πολύ ωραίοι οι KX drivers. Θέλω να κάνω το εξής: Έχω μια Audygy 2 ZS. Με ένα adaptor που έχω τοποθετήσει στην front της audygy θα δίνω σήμα και για τα front και για τα rear ηχεία (από τα 5.1 ηχεία) μου, στη rear θα συνδέσω έχω παλιό στερεοφωνικό που έχω και στην center/bass την center/bass των 5.1 ηχείων. Αυτά μέχρι στιγμής τα έκανα. Αυτό που δεν κατάφερα είναι να βάλω το crossover να δουλεύει μόνο για την front και την center/bass (αφού μόνο αυτές οδηγώ στα 5.1 ηχεία) και την rear να δίνει όλο το φάσμα του ήχου (χωρίς δηλαδή να επεμβαίνει το crossovers στην rear). Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα σε ηχεια σετακια, αυτα εχουνε δικο τους κροσσοβερ, μεσα στο sub οπου καταληγουν ολα τα καλωδια. Δεν θες εκει κροσσοβερ. Απο μια ΕΞΟΔΟ μπορεις να τραβηξεις οσα καλωδια θες, και να τα μοιρασεις οπου θες. Εγω θελω cross επειδη το sub μου ειναι ιδιοκατασκευη, ενω ο ενισχυτης μου ειναι ενας ολοκληρωμενος Marantz. Στην περιπτωση σου, καθως οδηγεις ολα τα μικρα ηχειακια απο τον ενισχυτη τον δικο τους (μεσα στο sub, που καταληγουν ολα τα καλωδια) ο οποιος εχει ηδη κροσοβερ και κοβει απο τα περιφεριακα τις χαμηλες, η προσθηκη δευτερου κροσοβερ θα χαλασει τις χαμηλες. Πως θα τοποθετησεις τα συστηματαστο χωρο σου? μου φενεται περιεργο το ολο στησιμο. Μην τα βαλεις ολλα να παιζουν μαζι σαν stereo, καθως ο ηχος θα χαλασει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση σου, καθως οδηγεις ολα τα μικρα ηχειακια απο τον ενισχυτη τον δικο τους (μεσα στο sub, που καταληγουν ολα τα καλωδια) ο οποιος εχει ηδη κροσοβερ και κοβει απο τα περιφεριακα τις χαμηλες, η προσθηκη δευτερου κροσοβερ θα χαλασει τις χαμηλες.

 

Ναι, τα 5.1 είναι της Creative τα P5800 κι έχουν δικό τους crossover, αλλά σε υψηλές εντάσεις παραμορφώνουν τα περιφερειακά, γι' αυτό και θέλω να ενεργοποιώ και crossover μέσω κάρτας ήχου (έχει διαφορά στον ήχο). Και τώρα ενεργοποιημένο το έχω στα 80Hz, και έχει διαφορά. Απλά ήθελα να μην επενεργεί και για το stereo ηχοσύστημα αλλά δεν πειράζει.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κάτι άλλο. Αφού η κάρτα είναι 7.1, γίνεται να λειτουργουν τα 5.1 με τα 5.1 ηχεία και τα 2 κανάλια που περισσεύουν να οδηγούνται αντί για ακουστικά στο 2.0 ηχοσύστημα μου;

 

Ρωτάω επειδή οι drivers έχουν επιλογή για να οδηγήσει η κάρτα ακουστικά, αλλά μόνο στην center/bass θύρα, που τη χρειάζομαι λόγω bass redirect.

 

Υπάρχει καλώδιο από 3 mini-jact της Audygy 2 σε 8 rca, το έχει η creative στο site της αλλά Ελλάδα δεν παίζει να έρχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα 5.1 είναι της Creative τα P5800 κι έχουν δικό τους crossover, αλλά σε υψηλές εντάσεις παραμορφώνουν τα περιφερειακά, γι' αυτό και θέλω να ενεργοποιώ και crossover μέσω κάρτας ήχου (έχει διαφορά στον ήχο). Και τώρα ενεργοποιημένο το έχω στα 80Hz, και έχει διαφορά. Απλά ήθελα να μην επενεργεί και για το stereo ηχοσύστημα αλλά δεν πειράζει.

 

Ευχαριστώ.

 

Γινεται. Απλως, απλως απο το σημειο που τραβας την εισοδο του κροσσοβερ τραβας αλλο ενα ζευγαρι καλωδια, και τα στελνεις στην rear παρακαμπτοντας το κροσσοβερ.

 

Α και κάτι άλλο. Αφού η κάρτα είναι 7.1' date=' γίνεται να λειτουργουν τα 5.1 με τα 5.1 ηχεία και τα 2 κανάλια που περισσεύουν να οδηγούνται αντί για ακουστικά στο 2.0 ηχοσύστημα μου;

 

Ρωτάω επειδή οι drivers έχουν επιλογή για να οδηγήσει η κάρτα ακουστικά, αλλά μόνο στην center/bass θύρα, που τη χρειάζομαι λόγω bass redirect.

 

Υπάρχει καλώδιο από 3 mini-jact της Audygy 2 σε 8 rca, το έχει η creative στο site της αλλά Ελλάδα δεν παίζει να έρχεται...[/quote']

 

Ναι. Λογικα καπου στο epilog θα εχει ενα ζευγαρι εξοδους μαρκαρισμενους αναλογα. Εκει θα οδηγησεις αλλο ενα ζευγαρι καλωδια με καθαρο σημα. Αν θες εξτρα ενταση, βαζεις πρωτα ενα gainhq (δεξι κλικ, στον καταλογο Basic). Αφηνοντας το mouse πανω απο οποιοδηποτε pin θα δεις την ονομασια του.

 

Οσον αφορα το καλωδιο, πηγαινε σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων και ρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???? Αμα χρησιμοποιεις kX drivers, στο DSP με δεξι κλικ μπορεις να βαλεις πολλα modules. Μαλλον εχεις παλια εκδοση. Πηγαινε στα forums και κατεβασε την τελευταια. Αυτη που εχει στην κεντρικη σελιδα ειναι παλια. Εμενα στην Live δεν εχω παρασιτα οταν λειτουργω την ψηφιακη εξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τέλειο!!!

 

Τράβηξα γραμμή από το xrouting κατ' ευθείαν στο epilog μόνο για τα rear κανάλια. Έτσι παρέκαμψα το surrounder και το equalizer.... Αυτό ήθελα... Ευχαριστώ...

 

Τώρα να δω αν μπορώ να πάρω αυτόν τον (καθαρό) ήχο από την digital και να έχω ακέραια τα 5.1 στις αναλογικές εξόδους της audigy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3539 κατέβηκε τελικά. Είναι καλύτερο, υποστηρίζει και 7.1...

 

Και με το 3539 έχω πρόβλημα. Ο ήχος στην ψηφιακή έξοδο ακούγεται αλλιομένος και με πολλά παράσιτα. Μάλλον στην ψηφιακή έχω και ψηφιακό και αναλογικό σήμα (συχρόνως??) γι' αυτό και έχω παράσιτα. Θα το ψάξω παραπέρα μήπως και καταφέρω να έχω μόνο αναλογικό σήμα.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έβαλα ξανά το 3537.

 

Με το 3539 είχα τα εξής προβλήματα:

 

1. Ακούω Mp3 από το winamp και μετά από κάποια ώρα (μισή ώρα, μία ώρα, δυο ώρες) σταματάει ο ήχος κι ακούω έναν συνεχή βόμβο (υψιλής συχνότητας), ο οποίος αν σταματήσω το τραγούδι δεν ακούγεται

 

2. Επειδή έχω Microsoft πληκτρολόγιο με κουμπιά για το volume, έχει πρόγραμμα on screen display και στην οθόνη ανάβει μια μπάρα που δείχνει πόσο volume έχω. Στην έκδοση 3539 αυτό της Microsoft δεν φαινόταν, φαινόταν μόνο αυτό του kx (αν ήθελα το ενεργοποιούσα) και δυστυχώς είναι τεράστιο, πιάνει από τη μια άκρη της οθόνης.

 

3. Αυτό που ήθελα το κατάφερα και με την έκδοση 3537: Δηλαδή το crossover στην προκειμένη είναι το surrounder Και το παρακάμπτω για τις rear εξόδους.

 

4. Η ψηφιακή δεν κατάφερε να δουλέψει με όποια από τις δυο εκδόσεις. Είδα στο forum του site του kx ότι πρέπει να κάνεις απενεργοποίηση και ενεργοποίηση της κάρτας ήχου και ότι αυτός ο θόρυβος στο ψηφιακό προκαλείται από τη θύρα pci... Anyway... απλά δεν το χρησιμοποιώ.

 

Και μια διαπίστωση: Τα watt στις εξόδους της κάρτας ήχου αυξήθηκαν πάρα πολύ. Τόσο που φοβόμαι μην παραδώσει πνεύμα η κάρτα. Γενικά με τους creative drivers έχει χαμηλής ισχύος σήμα, τώρα το σήμα είναι τόσο δυνατό που έβαλα μέσα στο dsp 2 ζευγάρια volume να το περιορίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανυσηχεις για το volume της καρτας. Και δεν χρειαζεται να βαζεις μεσα στο DSP σαβουρα. Απο το Ins & Outs του mixer μπορεις να αλλαξεις την ενταση καθε εξοδου ξεχωριστα.

 

Για το βομβο δεν ξερω να σου πω τπτ. Σιγουρεψου οτι εχεις κανει καλη απεγκατασταση τους παλους (kX η Creative) drivers

 

Το 4 order crossover εχει καλυτερη ποιοτητα απο το sourounder

 

Για την μπαρα, δεξι κλικ στο εικονιδιο του kX, Settings, και ξετσεκαρισε το ON screen display enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου, με τους kx drivers είχε προβλήματα.

 

Και με την έκδοση 3537 και με την 3539 (κατέβαζα πάντα ό,τι έλεγε stable) μου πετούσε μπλε οθόνη μετά από 2-3 ώρες συνεχούς ακοής mp3 από το winamp.

 

Με τους κανονικούς drivers δεν μου το κάνει. Άρα κάτι παίζει με τους kx (και την κάρτα μου ίσως...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...