Προς το περιεχόμενο

Norton Ghost και backup σε dvd


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επέλεξα το norton ghost ώστε να κάνω back up στον c: που έχει και το λειτουργικό σύστημα και έχει καταλάβει χώρο 35 gb. Επέλεξα επίσης την Highest συμπίεση των δεδομένων.Κάποια στιγμή και ενώ ζοριζόταν ο σκληρός γιατι έχει και το λειτουργικό σύστημα και είχα κάψει το 4ο dvd με ένδειξη περιπού στο 40% σταμάτησε να μου δείχνει ένδειξη πως χρησιμοποιεί το dvd recorder και έμεινε στο πάνελ του προγράμματος απλα.

 

Οι ερωτησεις που έχω να κάνω είναι...

1) έχει τελειώσει το back up και άν όχι πως μπορώ να το ελέγξω?

2) αρκουν τα 4 dvd στην μέγιστη συμπίεση για να κάνω backup 35gb?

3) μπορώ να κλωνοποιήσω τον δίσκο μου ( και τα δύο παρτίσιον) σε έναν μεγαλυτερο δίσκο, μέσα απο το ghost και να δουλεύει μιά χαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν επέλεξες το Acronis True Image Home;

Ευκολότερο, γρηγορότερο και με δυνατότητα μεγαλύτερου βαθμού συμπίεσης.

Επίσης σε περίπτωση που για τον οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσουν να εκκινήσουν τα Windows μπορείς να εκκινήσεις από το CD που θα έχεις φτιάξει με το Acronis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το acronis. Μπορείς να μου εξηγήσεις σε απλά βήματα τι πρέπει να κάνω?

δοκίμασα ώς εξής:

 

1) Έφτιαξα ενα dvd απο το acronis boot rescue disc που έχει μόνο 35 mb υλικό μέσα.

2) κάνω ένα backup του c: σε έναν άλλο δίσκο σε ένα προρυθμισμένο dir περίπου 5gb.

 

Έκανα σωστά? Εάν πάθει κάτι ο c θα φορτώσω το bootable dvd και θα οδηγήσω για backup στον δεύτερο δίσκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω μόνο στο τρίτο ερώτημά σου θετικά. Αυτή η αντιγραφή σε μεγαλύτερο σκληρό θα γίνει πολύ γρήγορα σχετικά (μερικά λεπτά) αλλά και με μεγάλη βεβαιότητα.

Για να σου απαντήσω για τα άλλα έπρεπε να είμαι παρών.

Αλλά εάν χρησιμοποιούσες την μέθοδο Fast με Ghost δεν θα προβληματιζόσουν καθόλου, βέβαια με ενδιάμεσο αριθμό dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το acronis. Μπορείς να μου εξηγήσεις σε απλά βήματα τι πρέπει να κάνω?

δοκίμασα ώς εξής:

 

1) Έφτιαξα ενα dvd απο το acronis boot rescue disc που έχει μόνο 35 mb υλικό μέσα.

2) κάνω ένα backup του c: σε έναν άλλο δίσκο σε ένα προρυθμισμένο dir περίπου 5gb.

 

Έκανα σωστά? Εάν πάθει κάτι ο c θα φορτώσω το bootable dvd και θα οδηγήσω για backup στον δεύτερο δίσκο?

Δες τους οδηγούς "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ BACKUP ΔΙΣΚΟΥ/PARTITION ME TO ΑCRONIS TRUE IMAGE HOME"

και "ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ BACKUP ΔΙΣΚΟΥ/ PARTITION ME TO ACRONIS TRUE IMAGE HOME", από εδώ: www.kastel.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...