Προς το περιεχόμενο

Αθορυβο Τροφοδοτικο


datanet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια μαρκα τροφοδοτικο κανει το λιγοτερο θορυβο για παροχη 400W εως 500W? Τα Zalman τι λενε? Θελω ενα αθορυβο, γιατι αφηνω το PC το βραδυ κ κατεβαζει.... Τι εχετε δοκιμασει? (Διαθετω κοντα στα 100? αλλα ας ακουστουν ολες οι γνωμες)

 

Υ.Γ. Μετρησα λιγο προχειρα τις διαστασεις του τροφοδοτικου, κ τις εβγαλα : 139mm(L) x 70mm(H) x 148mm(W). Ειδα με το ματι οτι μπορει να μεγαλωσει λιγο το L κ W, αλλα το Η με απασχολει λιγο, γιατι βρισκω τροφοδοτικα με H = 86mm συνηθως. Μηπως δεν το μετρησα καλα το δικο μου..? Μηπως ειναι stantard οι διαστασεις?

 

 

Εψαξα κ αλλα topic αλλα δεν μπορω να πω οτι πηρα την απαντηση που εψαχνα...

 

(Pentium4 2,53GHz (socket 478 ), MB ASUS P4G8X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κατατοπίσου προς τροφοδοτικά με ανεμιστήρες μεγάλης διαμέτρου (120mm είναι καλά, αλλά 140mm καλύτερα :wink:). Τo Hiper που αναφέρει ο @doc είναι πανάκριβο (ασχέτως του ότι είναι modular) και για το σύστημά σου υπερβολικό. Το pc σου πάνω κάτω καίει 300 - 350 W, οπότε το HEC 385W Windmill Pro νομίζω θα σου έρθει κουτί :wink: Σκυλί όσον αφορά τις επιδόσεις και αρκετά αθόρυβο ... Πολύπειρη & πολυδοκιμασμένη λύση, στο προτείνω ανεπιφύλακτα (Βέβαια δεν αναφέρεις την VGA, αλλά υποθέτω ότι εφόσον πρόκειται για κατεβαστήρι, δεν έχεις καμιά "ρουφήχτρα" :grin:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κατατοπίσου προς τροφοδοτικά με ανεμιστήρες μεγάλης διαμέτρου (120mm είναι καλά, αλλά 140mm καλύτερα :wink:). Τo Hiper που αναφέρει ο @doc είναι πανάκριβο (ασχέτως του ότι είναι modular) και για το σύστημά σου υπερβολικό. Το pc σου πάνω κάτω καίει 300 - 350 W, οπότε το HEC 385W Windmill Pro νομίζω θα σου έρθει κουτί :wink: Σκυλί όσον αφορά τις επιδόσεις και αρκετά αθόρυβο ... Πολύπειρη & πολυδοκιμασμένη λύση, στο προτείνω ανεπιφύλακτα (Βέβαια δεν αναφέρεις την VGA, αλλά υποθέτω ότι εφόσον πρόκειται για κατεβαστήρι, δεν έχεις καμιά "ρουφήχτρα" :grin:)

 

 

H καρτα γραφικων ειναι ATI RADEON 9500 128MB AGP(8x).

Βασικα παιζω κ παιχνιδια οπως NFS, οποτε το θελω καπως ανετο το psu. Επειδη λεω να κανω κ μια επενδυση για το μελλον, λεω να ειναι 400+ W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ψάχνεις psu στα 400W+ και μάλιστα αθόρυβο, πάρε το HEC Windmill Pro 500W με 81ε από το e-shop ... Ό,τι ακριβώς ισχύει για το 385 ισχύει και για το "γέρικο" αδερφάκι του :wink: Άσε που μόνο η HEC και η Tt Toughpower series γράφουν στο manual τα πραγματικά Watt που βγάζει combined ... :wink:

Όσο για το Seasonic καλό, αλλά το HEC με τα ίδια Watt είναι φθηνότερο και πολύ πιο δοκιμασμένο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 to s-12 to exw kai einai to poio a8orivo trofodotiko pou exw dokimasei.to 550 energy+ sta 99evro einai oti prepei k afou ospou pame i katanalwsi mikrainei k esi dn exeis skopo gia sli/crossfire me auto 8a meineis ikanopoiimenos

 

Το ίδιο έχω και εγώ.

Απλά, ΔΕΝ ακούγεται...

...και να φανταστείς οτι έχω fanless υδρόψηξη από την Zalman και έχω αναρτήσει τους σκληρούς για να μην συντονίζουν και πάλι δεν το ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To heroichi windmill pro 385W και το Tt Toughpower 750W τα έχω δοκιμάσει και είναι πραγματικά αθόρυβα...ευελπιστώ πως και η υπόλοιπη οικογένειά τους θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα τυπικα ναι (εαν εχεις και τυπικο κουτι και οχι π.χ. απο αυτα τα μικρα τα ''σαλονάτα'').

 

Το Toughpower 750W ειναι περιπου 1,5cm πιο μακρυ, αλλα αυτο στο 99,9% των τυπικων κουτιων δεν παιζει ρολο αφου εχουν πολυ χωρο μεταξυ τροφοδοτικου και μοναδας οπτικων δισκων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...