Προς το περιεχόμενο

Raid 0 & S.M.A.R.T.


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται παιδιά να έχω raid 0 με τον controller της μητρικής μου (P5K Del) και ταυτόχρονα ενεργοποιημένο το S.M.A.R.T? Το λέω γιατί δε βλέπω πουθενά στο bios ενεργοποίηση αυτής της ιδιότητας.

Και με την ευκαιρία, μία ακόμα ερώτηση. Εσείς έχεται ενεργοποιημένο στο:

σκληρός δίσκος-->ιδιότητες-->υλικό-->ιδιότητες σκληρού-->πολιτικές--> cache. Εσείς τη cache την έχεται ενεργοποιημένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται παιδιά να έχω raid 0 με τον controller της μητρικής μου (P5K Del) και ταυτόχρονα ενεργοποιημένο το S.M.A.R.T? Το λέω γιατί δε βλέπω πουθενά στο bios ενεργοποίηση αυτής της ιδιότητας.

Και με την ευκαιρία, μία ακόμα ερώτηση. Εσείς έχεται ενεργοποιημένο στο:

σκληρός δίσκος-->ιδιότητες-->υλικό-->ιδιότητες σκληρού-->πολιτικές--> cache. Εσείς τη cache την έχεται ενεργοποιημένη?

 

Η λειτουργια SMART εφαρμόζεται αποκλειστικά στους δισκους και οχι στον controller της μητρικης. Πολλές μητρικές έχουν επιλογη SMART, που στην ουσια ΔΕΝ ενeργοποιει στο SMART, απλως σου πετάει μυνηματάκια κατα το post οταν το SMART νομίζει οτι ο δίσκος έχει προβλημα (χωρίς να είναι απαραίτητο οτι έχει). Τώρα, εφόσον έχεις RAID 0 πρέπει να ξεχάσεις το SMART καθώς οι 2 φυσικοί δίσκοι αναγνωρίζονται σαν ενας λογικός και κατ επέκταση φυσικος δισκος οσον αφορα το συστημα περαν του RAID controller. Οπότε το SMART παει πάπαλα, καθότι εγγενώς δεν υποστηρίζει RAID. Όσον αφορά την επιλογη cache, στην ουσία δεν ενεργοποιεί την cache του δίσκου αλλα το caching των δεδομενων στην RAM. Ναι, πρέπει να το έχεις ενεργό, εκτός και αν στην περιοχή σου κάνει διακοπές κάθε 20λεπτο, οπότε υπάρχει μια περίπτωση δεδομενα αποθηκευμένα στην cache να χαθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ακόμα ερώτηση εδώ , για να μην ανοίγω καινούριο thread.

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να δω την κατάσταση των σκληρών μου? Υπόψιν, όπως είπαμε, ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το SMART. Δοκίμασα τα:

disk check up

drive smart

hdd health

hddLife pro

hard disk santinel, αλλά όλα αυτά λένε πως θέλουνε να είναι ενεργοποιημένο το SMART. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να δω αυτό που θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Τώρα, εφόσον έχεις RAID 0 πρέπει να ξεχάσεις το SMART καθώς οι 2 φυσικοί δίσκοι αναγνωρίζονται σαν ενας λογικός και κατ επέκταση φυσικος δισκος οσον αφορα το συστημα περαν του RAID controller. Οπότε το SMART παει πάπαλα, καθότι εγγενώς δεν υποστηρίζει RAID...

 

Και εννοω οπώς επρεπε να είχες καταλάβει γενικώς το SMART, και οχι την υπαρξη η οχι ελεγχου απο το BIOS κατα το POST.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία, αυτό το κατάλαβα. Σε αυτό που ρωτάω τώρα, ξέρεις καμία λύση? Δηλ ωραία, το smart το ξεχνάμε. Πρόγραμμα για να δω την "υγεία" του σκληρού μου υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope... To SMART ειναι ο μόνος τρόπος για την αξιολόγηση της υγειας του δισκου. Το firmware του δίσκου ελέγχει συνέχεια συγκεκριμενες παραμέτρους, οπως η θερμοκρασία, ο χρόνος λειτουργίας, ο αριθμός των εκκινήσεων του δισκου, ο χρονος spinup, τα λαθη κατα το seeking, τα CRC mismatches και διάφορα άλλα και ανάλογα αλλάζει μια σειρά από παραμέτρους. Μετά τα προγραματα η το BIOS πανε και διαβάζουνε τις παραμέτρους αυτές καθε τόσο, και μόλις δούνε οτι μια παράμετρος έχει αλλάξει, αυτόματα στέλνουν κάποια ειδοποίηση η υπολογίζουν (με μετρια αξιοπιστία) τον υπολειπόμενο χρόνο ζωής του δίσκου. Δυστυχώς, ο raid controller αποριπτει αυτές τις πληροφορίες. Εξάλου, πως μπορείς να επιλέξεις ποιον δίσκο θα δεις, ενω ο RAID controller αναφέρει οτι υπάρχει ένας δίσκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...