Προς το περιεχόμενο

SONY VAIO VGN-FZ11S ή ACER ASPIRE 5920 Τ7300;;;;


Jim267

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να αγοράσω φορητό και τελικά κινούμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές.Τον φορητό που θα αγοράσω θα τον χρειαστώ για καμιά 5αριά χρόνια οπότε είναι σημαντική η αξιοπιστία.Δεν χρειάζεται να είναι τέρας τεχνολογίας αλλά να μπορεί να παίζει και κανένα παιχνιδάκι.Το θέμα είναι ότι παρόλο που ο acer υπερτερεί σε επιδόσεις και σχεδιασμό (είναι κορυφαίος), δεν εχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την εταιρία σε αντίθεση με την sony.Λοιπόν, εσείς τι λέτε;:confused:

ACER http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907861

VAIO http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905582 & http://vaio.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=VGN-FZ11S&site=voe_el_GR_cons&category=VN+FZ+Series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι και ο acer καλυτερος στο σχεδιασμο...θα προτεινα να παρεις το vaio αλλα να σκασεις καποια ακομα χρηματα για επεκταση εγγυησης, επισης κοιταξε και στο site της dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eleos.mia xara einai h acer. Exete akousei pollous na xalane?Apla AN xalasei kati ante na breis meta thn akrh me thn antiproswpeia edw. Den uparxei dhladh antiproswpeia ka8olou, auto einai to problhma. Mia etairia einai pou ta stelnei sthn Italia kai gurizoun pisw meta apo mhnes. Alla ap oti exw akousei kai h Sony einai xalia apo antiproswpeia. Ta stelnoun sthn Elbetia kapou makria pantws!

Parepiptontws den mporw na blepw sxolia tou tupou:E oxi kai o Acer kaluteros sto sxediasmo kai ta loipa, dioti file mou disqualified, einai 8ema goustou h emfanish. Egw hmoun megalos fan twn Sony Vaio, ma apo th stigmh pou ta eida apo konta kai kuriws epai3a ligo mazi tous, ta apostrafhka teleiws. Oxi oti ta acer einai teleia, ma to diko mou to acer toulaxiston mou arese polu perissotero apo opoiodhpote laptop ths agoras otan to phra (ena Acer Ferrari 4005). Epishs den exei pa8ei tipote apolutws parolo pou to feromai san desktop-always on. Kai mia fora pou efage kollhma o fortisths tou se 2 hmeres eixa kainourio apo Agglia. To exw konta 2,5 xronia peripou kai den skopeuw na to alla3w suntoma mias kai exw balei pia kai Vista 64-bit kai trexoun polu kala alla egw xrhsimopoiw ubuntu 64-bit kai ekei na deis pws pane... Gia games opoio laptop kai na pareis sta 2 xronia to polu 3exnas ta games... :(

H gnwmh mou einai na mhn koita3eis oute Acer, oute Sony.Koita3e kalutera Toshiba pou pisteuw oloi 8a sumfwnhsoun oti exoun poiothta, kalh antiproswpeia (anti8eta me ta Acer) kai kalh sxesh timhs-proiontos (anti8eta me ta Sony).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego apo acer exo poli kaki empeireia! Agorasa ena gia to afentiko mou itan xalasmeno to steilame Italia.... xathike sti diadromi.... ekane 1.5 mina na gyrisei piso kai otan epestrepse itan pali xalasmeno....Opote den tha to synistousa logo kakis empeireias. Tora Sony vaio exo ena kai den exei kanena provlima alla gia mena ta lefta pou zitane einai para polla. Tha sou proteina na koitaxeis kai alles etaireies kai oposdipote na pareis epektasi eggyisis!

 

Gia koita kai ta Asus. Omorfa kai me poly kali eggyisi kai suport an thimamai kala !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parepiptontws den mporw na blepw sxolia tou tupou:E oxi kai o Acer kaluteros sto sxediasmo kai ta loipa, dioti file mou disqualified, einai 8ema goustou h emfanish

 

 

ε και εγω το γουστο μου ειπα, εδωσα απλα λιγο εμφαση παραπανω, μην τσαντιζεσαι δεν προσβαλα και κανεναν, παντως συμφωνω μαζι σου οτι μπορει να βγει μια χαρα το acer ενος φιλου μου δεν του εχει παθει ποτε τπτ, αλλα και παλι σε καποιον αλλο ειχε προβλημα το drive απο την αρχη, η ενδειξη μπαταριας εγραφε ο,τι να ναι...ειναι γενικοτερα να μη σου τυχει, επισης εχω δει και καμμενο σκληρο σε toshiba και οχι σε γερασμενο μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

acer μου εχουν πει αρκετοι να αποφυγω.εμενα παντως μου φαινονται καλοι.τεσπα θα ψαξω και toshiba γιατι πολλοι μου τα εχουν προτεινει.καποιθ καλο μοντελο θα βρω γυρω στα 1200 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί κάποιος κατασκευαστής να πουλάει και φτηνά όπως η Acer και να φτιάχνει τέρατα αξιοπιστίας. Στο Vaio την ποιότητα κατασκευής πληρώνεις και είναι κάτι που το βλέπει και αδαής, και με το μάτι φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta plastika ton vaio pisteuo kai oi othones tous den sugkrinontai me ton upoloipon pio fthnon laptop !! auto vevaia den shmainai oti an den einai vaio kai einai px hp h dell h toshiba tha pathei sigoura kati !! exo dei kai vaio na xalane kai na xethoriazei to xroma tous !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυκσολα διλληματα μας βαζεις αδερφακι μου.... παντως καλυτερα να παρεις το ασερ που ειναι φθηνοτερο με μια επεκταση εγγυησης. Τα ΣΟνυ ειναι πανακριβα αλλα εχουν μονο ομορφια και πληρωνεις ονομα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λυθει η παρεξηγηση με τα σονυ και σερβις-εγγυηση

η εγγυηση ειναι on-site. οτι σου παθει ερχεται κουριερ και το παιρνει, το παει γαλλια και μεσα σε 5 εργασιμες το πολυ το χεις παρει πισω εκτος απροοπτου.

στην ελλαδα εξουσιοδοτημενοσ ερβις δεν υπαρχει, οποτε αν κατι παθει το λαπτοπ κοστιζει σχεδον 150 ευρω να ταξιδεψει γαλλια και εκει να γινει ελεγχος και να γυρισει πισω. απο κει και περα αναλογα και την ζημια προσθετουμε.

τελος δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας και συγκρισης αναμεσα σε ασερ και σονυ κατα τη γνωμη μου.

βεβαια με ενα ασερ+επεκταση εγγυησης φτανεις τα λεφτα ενος σονυ με 1 χρονο εγγυησης.

οποτε ειναι θεμα μπατζετ απο κει και περα

αλλα την στιγμη που εχουν πεσει τοσο οι τιμε,ειδικα σε τοσιμπα,δεν βλεπω τον λογο να απρεις καποιος ασερ

ομως δεν εχω προσωπικη εμπειρια,μοναχα εμπειριες φιλων για τα ασερ

τελος,και το καλυτερο λαπτοπ αν παρεις, οποια μαρκα και να ναι αυτη,αν εισαι γκαντεμης αντε γεια

γι αυτο καλο ειναι να εξαντουλε την περιπτωση deskotp πριν παμε για λαπτοπ

 

 

edit:αν θες 5 χρονακια να χεις το κεφαλι σου ησυχο,παρε τοσιμπα τεκρα που εχει εγγυηση 3 χρονια και δυνατοτητα επεκτασης στα 5

και ειναι πιστευω οτι πιο αξιοπιστο απο λαπτοπ, ειναι η επαγγελματικες λυσεις της τοσιμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.οποιος λεει οτι τα acer ειναι καλα,α)δεν ξερει τι λεει ή β)εχει acer και δεν θελει να πει οτι ειναι για τα μπαζα.(χωρις παρεξηγηση)

2.ΟΠΟΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩΛΟACER,innovator,multirama

3.αν θες λαπτοπ για 5 χρονια παρε toshiba η hp.δες μερικα μοντελα τους στο site του πλαισιου

4.να προσεξεις το λαπτοπ να εχει 2GB ραμ ωστε να τρεχει καλα τα windows vista

5.να προσεξεις το λαπτοπ που θα παρεις να εχει σκληρο στα 5400rpm και ΟΧΙ στα 4200rpm

6.να προτιμησεις το λαπτοπ να ειναι intel core 2 duo ''santa rosa''δηλαδη ο επεξεργαστης να ειναι Τ7100,Τ7300,Τ7500 ή Τ7700

7.αν θες να παιζεις και κανα παιχνιδακι παρε καποιο λαπτοπ που να εχει καμια καλη καρτα γραφηκω π.χ.GF8600 256MB,HD2600 256ΜΒ οι οποιες μεσω hypermemory(χρησιμοποιώντας τη μνημη του συστηματος) φτανουν το 1GB.

8.παρε το λαπτοπ καλυτερα απο επωνυμο μαγαζι εξιδικευμενο στους υπολογιστες οπως ειναι το πλαισιο.

9.ΠΡΟΣΕΧΕ την εγγυηση να ειναι 2+ χρονια

10.αν εχεις τα χρηματα να αγορασεις επεκταση εγγυησης

11.αν παρεις sony,και σου χαλασει θα παει για σερβις στο βελγιο!!!

12.ριξε μια ματια στο hp pavilion 9542ev και στο toshiba satellite A200-1M8

αυτα τα θεωρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ(τα εχει και τα 2 το πλαισιο στο site του) και ειναι μεσα στα πλαισια των χρηματων που διαθετεις

 

αυτα.καλες αγορες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...