Προς το περιεχόμενο

Περιορισμούς χρηστών σε Windows XP


kirmis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με ένα τοπικό δίκτυο στο οποίο θα ήθελα να βάλω περιορισμούς όσων αφορά τις αλλαγές στο φόντο, την αλλαγή ώρας, περιορισμένο menu ίσως.. κτλ

Θα ήθελα δηλαδή να προσπαθήσω να περιορίσω λίγο τα παιδιά που κάθονται στα μηχανήματα και τις περισσότερες φορές τα “πειράζουν”…

(Λειτουργικό σύστημα Windows XP Professional service pack 2)

 

Πείτε μου λύσεις με έχουν ΤΡΕΛΑΝΕΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!

THXzzzzz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση σου βρίσκεται:

 

α) στα επίπεδα των χρηστών - μια λειτουργία που είναι ενσωματωμένη στα Windows XP (τουλάχιστον τα professional).

 

Υπάρχουν τρεις βασικές: User / Power User / Administrator με αύξουσα σειρά προνομίων.

 

Δημιούργησε ξεχωριστούς λογαριασμούς για τα παιδιά σου και όρισε το επίπεδο τους: Start > Control Panel > User Accounts κ.α.

 

β) Εάν σε ενοχλεί μόνο το background, τότε προγράμματα όπως το TuneUp Utilities ή το δωρεάν TweakUI της Microsoft θα κάνουν τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες διάβασα σε ένα περιοδικό ότι η Microsoft έχει βγάλει ένα πρόγραμμα το οποίο δημιουργεί ένα καινούργιο account το οποίο μπορείς να το διαμορφώσεις όπως εσύ θες.

 

Για την περίπτωση σου φίλε σου φίλε μου είναι ότι πρέπει

 

Τώρα δεν θυμάμαι το όνομα του προγράμματος αλλά άμα το θες θα κοιτάξω να το βρω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτίνω group policy settings που υπάρχουν στα Windows Xp Pro.

Start -> run -> gpedit.msc

 

Περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο plz?

Γιατι είχα δοκιμάσει στις προάλλες και δεν έβγαλα άκρη... ;(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα προγράμματα που μου γράψατε όπως πχ. (steadystate, TweakUI) είναι καλύτερα ή χειρότερα απ το gpedit.msc ??

Τί είναι προτημότερο να εγκαταστήσω δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα προγράμματα που μου γράψατε όπως πχ. (steadystate, TweakUI) είναι καλύτερα ή χειρότερα απ το gpedit.msc ??

Τί είναι προτημότερο να εγκαταστήσω δλδ...

 

το gpedit.msc δεν είναι πρόγραμμα που χρειάζεται εγκατάσταση αλλά εντολή των Windows. Εάν κάνω λάθος διορθώστε με :mrgreen:

 

το steadystate που σου είπα δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...