Προς το περιεχόμενο

Για να μην ξεκάνουν ότι απέμεινε


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναδημοσίευση από γατοσελίδα:

 

 

Αθήνα, 14η Σεπτεμβρη, 2007

 

Αγαπητοί γατόφιλοι και γενικά ζωόφιλοι,

 

Μετά τις καταστροφικές πυρκαΐές του Αυγούστου, τα ζώα που επεβίωσαν αναζήτησαν καταφύγιο σε ξέφωτα, γειτονικά δάση και άλλους χώρους που δεν βλάφτηκαν από την φωτιά. Δυστυχώς έτσι πέφτουν τώρα θύματα των (Ελλήνων!!!) κυνηγών, που γνωρίζοντάς το, το θεώρησαν σαν μιά καλή ευκαιρία για κυνήγι και άρχισαν να τα καταδιώκουν και να τα σκοτώνουν ανηλεώς στα καταφύγιά τους!!!! Αυτή η ενέργεια είναι απαράδεκτη, δεδομένου ότι υπάρχουν 250.000 κυνηγοί στην Ελλάδα, εάν μάλιστα κυνηγούν με τις οικογένειές τους, τότε μιλάμε για αποδεκατισμό των λίγων πια άγριων ζώων (ελάφια, λαγοί, πουλιά κ.λ.π.) που επεβίωσαν από τις φωτιές στα καμένα δάση. Για να αναπαραχθούν τα ζώα και να φτάσουν σε αριθμό επιβίωσης υπολογίζονται τουλάχιστον 5 χρόνια. Μερικά είδη μάλιστα από τις πυρόπληκτες περιοχές είναι σπάνια και υπό εξαφάνιση.

 

Παρακαλώ, σας προτρέπω να μπείτε στην ιστοσελίδα http://www.petitiononline.com/isoniso/petition.html και να υπογράψετε την σχετική αίτηση για απαγόρευση του κυνηγιού για πέντε χρόνια, ώστε να μπορέσουν να επιβιώσουν και να αναπαραχθούν τα λίγα ζωάκια που επεβίωσαν της πρόσφατης μεγάλης οικολογικής και όχι μόνον, καταστροφής. (Η προσωπική μου άποψη και πεποίθηση είναι ότι το κυνήγι είναι μία βάρβαρη και βλαβερή για το περιβάλλον συνήθεια, δεν είναι άθλημα αλλά διέξοδος της επιθετικότητας μη ισορροπημένων ανθρώπων και δεν ικανοποιεί καμμία ανάγκη - π.χ. για λόγους διατροφής - στον 21ο αιώνα, δηλαδή θα έπρεπε να απαγορευτεί δια παντός στην Ελλάδα, που τα τόσο ευαίσθητα οικοσυστήματά της έχουν υποστεί τα τελευταία χρόνια τρομερές βλάβες).

 

Παρακαλώ ανταποκριθείτε, σκεφτείτε μόνον ότι από την φωτιά της Πάρνηθας χάθηκε και μεγάλος αριθμός από τα 450 κόκκινα ελάφια που ζούσαν στο δάσος, τα λιγοστά υπόλοιπα θα τ' αφήσουμε έρμαια των κυνηγών;

 

Με φιλικούς και γατοφιλικούς θερμούς χαιρετισμούς,

Ζέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν είχα μπροστά μου έστω και έναν απ'αυτούς θα τον έγδερνα ζωντανό. :evil:

Οι λέξεις που μου'ρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή για τους συγκεκριμένους ανθρώπους παραείναι κατακριτέες.Δεν τις λέω γιατί θα φρίξει και ο διάολος.

 

+1 υπογραφή,αν και δεν ξέρω πως θα φτάσει αυτό το αίτημα ηλεκτρονικώς στο Υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+0

 

Το ψήφισμα λέει να σταματήσει το κυνήγι για 5 χρόνια σε όλη την Ελλάδα αν κατάλαβα καλά... όχι μόνο στην περιοχή των πυρκαγιών :???:

Γενικά πολύ ασαφές το petition...

 

Πάντως νομοθεσία σχετικά με το κυνήγι υπάρχει, το ζήτημα είναι να εφαρμοστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+0

 

Το ψήφισμα λέει να σταματήσει το κυνήγι για 5 χρόνια σε όλη την Ελλάδα αν κατάλαβα καλά... όχι μόνο στην περιοχή των πυρκαγιών :???:

Γενικά πολύ ασαφές το petition...

 

Πάντως νομοθεσία σχετικά με το κυνήγι υπάρχει, το ζήτημα είναι να εφαρμοστεί.

 

+1 στον Judas....και νομοθεσία....και τα αρμόδια όργανα υπάρχουν....το θέμα είναι να βγεί νωρίς μια απόφαση....και να εφαρμοστεί επίσης έγκαιρα....

 

αλλά τι λέμε μωρέ....ψηφίζουν τα ελάφια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην μπορουμε να τους πεταξουμε σε ενα δασος και να τους κυνηγαμε εμεις? ωραια δεν θα ηταν? ε? να τρεχουν και να τον εχεις με την καραμπινα στα δυο μετρα. για χομπυ δεν το κανουν? να αλλαξουν ρε παιδι μου λιγο οι ρολοι να νοιωσουν την αγωνια τον φοβο. ωραια θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..γουελ το κυνήγι δεν το γουστάρω και επείδή μικρός την έχω κάνει την μαλακία ..και ακόμα χειρότερα , πραγματικά κουβαλάω ακόμα την πικρά αυτή και κρίμα είναι ...

...αλλά μην παραγνωρίζουμε πως για μια ομάδα ανθρώπων το κυνήγι αποτελέι τρόπο ζωής , σεβώμενοι την φύση καθώς και τα μέτρα για την προστασία της . Να μην αναλωθούμε τώρα στα της ρίζας του κυνηγιού .. άλλωστε προσωπικά πιστεύω οτι αυτή η μερίδα ανθρώπων ξέρουν πολύ καλύτερα τα "κατατόποια" της φύσης απο τους -και ιδιαίτερα ΤΙΣ- υπερβολικούς φιλοζωους των αστικών κέντρων , που στο κατω κάτω θεατές και συνεργοί είναι σε ολα τα σκατά που ΟΛΟΙ μας προκαλουμε στην φυση.... να ήταν μόνο τα ζώα ....εντάξει τώρα ! :P

 

edit : για την συγκεκριμενη περιοχή , αν κρινεται απο ΕΙΔΙΚΟΥΣ οτι πρεπει να απαγορευτεί έχει καλώς , συμφωνώ , αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου απο την φίλη μας την γατοφιλη .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..γουελ το κυνήγι δεν το γουστάρω και επείδή μικρός την έχω κάνει την μαλακία ..και ακόμα χειρότερα , πραγματικά κουβαλάω ακόμα την πικρά αυτή και κρίμα είναι ...

...αλλά μην παραγνωρίζουμε πως για μια ομάδα ανθρώπων το κυνήγι αποτελέι τρόπο ζωής , σεβώμενοι την φύση καθώς και τα μέτρα για την προστασία της . Να μην αναλωθούμε τώρα στα της ρίζας του κυνηγιού .. άλλωστε προσωπικά πιστεύω οτι αυτή η μερίδα ανθρώπων ξέρουν πολύ καλύτερα τα "κατατόποια" της φύσης απο τους -και ιδιαίτερα ΤΙΣ- υπερβολικούς φιλοζωους των αστικών κέντρων , που στο κατω κάτω θεατές και συνεργοί είναι σε ολα τα σκατά που ΟΛΟΙ μας προκαλουμε στην φυση.... να ήταν μόνο τα ζώα ....εντάξει τώρα ! :P

 

edit : για την συγκεκριμενη περιοχή , αν κρινεται απο ΕΙΔΙΚΟΥΣ οτι πρεπει να απαγορευτεί έχει καλώς , συμφωνώ , αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου απο την φίλη μας την γατοφιλη .. :)

 

αν και ειλικρινα δεν εχω καμια διαθεση να ερθουμε σε αντιπαραθεση οταν μου λες τροπο ζωης το κυνηγι οχι για την επιβιωση αλλα για να περναει η ωρα ενταξει τι να πω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίμαι γενικός κατά του κυνηγιού.

Με ποιο δικαίωμα να αφαιρεί ο άλλος την ζωή απο ένα ζωάκι?

Να πεις οτι κυνηγάει για να ζήσει,οκ,πάει στο διάολο.Αλλά όταν το κάνει για προσωπική ευχαρίστηση?Να σκοτώνει δηλαδή χωρίς λόγο.

 

Ωραία λογική,θα αρχίσω και γω να σκοτώνω κυνηγούς,έτσι για να γουστάρουμε,και τα κεφάλια θα τα κρεμάμε στον τοίχο για διακόσμηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίμαι γενικός κατά του κυνηγιού.

Με ποιο δικαίωμα να αφαιρεί ο άλλος την ζωή απο ένα ζωάκι?

Να πεις οτι κυνηγάει για να ζήσει,οκ,πάει στο διάολο.Αλλά όταν το κάνει για προσωπική ευχαρίστηση?Να σκοτώνει δηλαδή χωρίς λόγο.

 

Ωραία λογική,θα αρχίσω και γω να σκοτώνω κυνηγούς,έτσι για να γουστάρουμε,και τα κεφάλια θα τα κρεμάμε στον τοίχο για διακόσμηση...

 

ε αυτο λεω το οτι εχουμε περισοτερη νοημοσυνη απο ολα τα αλλα ζωα εκτος ενος δεν σου δινει το δικαιωμα να παιζεις με την ζωη του. με την ιδια λογικη γιατι να μην πεταξεις εναν κυνηγο σε δυο λιονταρια να παιξουνε? και ας ειναι και οπλισμενος . η σε ενα ανακοντα που γουσταρει να σκοτωνει απο ενστικτο και οχι για επιβιωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα έλεγα κάτι για τους πυρόπληκτους αλλά βλεπω να λογοκρίνομαι. Πάντως διαχυτη είναι η εντύπωση ότι μόνο για τα τριχίλιαρα νοιάζονται ορισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται ρε 1980 να ερθουμε σε αντιπαραθεση σε στυλ βγαζουμε μαχαιρια , αλλα στην επαρχια , ορεινή νησιωτική κτλ είναι τρόπος ζωής...

...δεν θα το έκανα, αλλά μπορώ να το καταλάβω , εχω ζήσει για κάποιες μακριες περιόδους στο ίδιο περιβάλλον μαζι τους και ειδα πως το κυνηγι ή το ψάρεμα ή η καλιέργεια της γης τους είναι τρόπος ζωής και διεξοδος μεσα στην δική τους φύση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται ρε 1980 να ερθουμε σε αντιπαραθεση σε στυλ βγαζουμε μαχαιρια , αλλα στην επαρχια , ορεινή νησιωτική κτλ είναι τρόπος ζωής...

...δεν θα το έκανα, αλλά μπορώ να το καταλάβω , εχω ζήσει για κάποιες μακριες περιόδους στο ίδιο περιβάλλον μαζι τους και ειδα πως το κυνηγι ή το ψάρεμα ή η καλιέργεια της γης τους είναι τρόπος ζωής και διεξοδος μεσα στην δική τους φύση ....

 

ενταξει κατανοητο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο. δεν συμμετεχω αλλο στην οποια συζητηση η οποια παει να ξεκινησει γιατι ειμαι σιγουρος οτι καποιος θα πεταχτει να πει την ατακα του σε καποια φαση και με οτι εχει να κανει με ζωα εξαγριωνομαι και θα φυγω παλι για μπανιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...