Προς το περιεχόμενο

Για να μην ξεκάνουν ότι απέμεινε


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Well η υπερβολή για την καταστολή μια συνήθειας που κρατάει για αιώνες τώρα ,μοιάζει με την άλλη υπερβολή κατα την οποία οι υποστηρικτές της είναι ζώοφιλοι αλλά κατα τα άλλα εκτρέφουν ομαδικά τα ζώα που τους αρέσει να τρώνε ! και βέβαια η ολη συζήτηση μπορεί να εξεληχθεί ωραίoτατα με την συνοδεία μιας ....χοιρινής μπριζολας με κρασάκι και μπολικο σαλατικό , απο την άλλη όποιος θέλει να μου την πει να φροντήσει να είναι φυτοφάγος απο ανέκαθεν .... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Well η υπερβολή για την καταστολή μια συνήθειας που κρατάει για αιώνες τώρα ,μοιάζει με την άλλη υπερβολή κατα την οποία οι υποστηρικτές της είναι ζώοφιλοι αλλά κατα τα άλλα εκτρέφουν ομαδικά τα ζώα που τους αρέσει να τρώνε ! και βέβαια η ολη συζήτηση μπορεί να εξεληχθεί ωραίτατα με την συνοδεία μιας ....χοιρινής μπριζολας με κρασάκι και μπολικο σαλατικό , απο την άλλη όποιος θέλει να μου την πει να φροντήσει να είναι φυτοφάγος απο ανέκαθεν .... :P

 

ε αυτο ακριβως περιμενα οτι θα γραψει καποιος σε καποια φαση. καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1980 αγπας τα ζώα΄? :)

αν όντως τσαντίστικες μην απαντήσεις καθόλου ....

 

δεν τσαντιστηκα απλα δεν εχει νοημα να μπω σε κουβεντα και ειμαι σε φαση που βαριεμαι τραγικα. οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει περισσότερο νόημα δηλαδή να καταλήξουμε στο οτι οι κυνηγοι δεν αγαπάνε τα ζώα, την στιγμή που εμείς στην διατροφή μας ως ελληνες πλακωνόμαστε στα παϊδακια και στα χωριατικα λουκανικα ?

 

yeah right ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει περισσότερο νόημα δηλαδή να καταλήξουμε στο οτι οι κυνηγοι δεν αγαπάνε τα ζώα, την στιγμή που εμείς στην διατροφή μας ως ελληνες πλακωνόμαστε στα παϊδακια και στα χωριατικα λουκανικα ?

 

yeah right ! :P

 

σου ειπα κατι γιατι το συνεχιζεις? σεβασου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..γουελ το κυνήγι δεν το γουστάρω και επείδή μικρός την έχω κάνει την μαλακία ..και ακόμα χειρότερα , πραγματικά κουβαλάω ακόμα την πικρά αυτή και κρίμα είναι ...

...αλλά μην παραγνωρίζουμε πως για μια ομάδα ανθρώπων το κυνήγι αποτελέι τρόπο ζωής , σεβώμενοι την φύση καθώς και τα μέτρα για την προστασία της . Να μην αναλωθούμε τώρα στα της ρίζας του κυνηγιού .. άλλωστε προσωπικά πιστεύω οτι αυτή η μερίδα ανθρώπων ξέρουν πολύ καλύτερα τα "κατατόποια" της φύσης απο τους -και ιδιαίτερα ΤΙΣ- υπερβολικούς φιλοζωους των αστικών κέντρων , που στο κατω κάτω θεατές και συνεργοί είναι σε ολα τα σκατά που ΟΛΟΙ μας προκαλουμε στην φυση.... να ήταν μόνο τα ζώα ....εντάξει τώρα ! :P

 

 

 

Σωστός .. Οι περισσότεροι κυνηγοί σέβονται τη φυσή αρκετά περισσότερο από ότι ο καθένας .. (μάλλον δεν θα ναι αυτοί που αναφέρονται στο παραπάνω παράδειγμα )

 

Οποτε , στην σημερινη κατασταση, θα προτεινα περιορισμο/τηρηση κανονων κυνηγιου ...

οχι μονο στην ελλαδα αλλα παγκοσμιως..

 

Και ναι ,το επιχειρημα των κυνηγων για μοσχαρια κ αρνια ειναι αρκετα valid ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εννοείται οτι πρόκειται για εκείνη την μερίδα των ατόμων που οντως το έχουν σαν τρόπο ζώης έτσι , δεν μιλάμε για το κυνήγι ως την συνήθεια του Σαβατοκύριακου. Σέβονται την φύση περισσότερο και αγαπάνε τα ζώα περισσότερο , αλλά αυτό δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει κάποια σχετική εμπειρία. Φυσικά η σχέση τους με τα ζώα μην θεωρήσει κανείς ότι είναι αυτή η μελιστάλαχτη γεμάτη ανασφάλεια συμπεριφορά,(εγω πάντως πλεον φέρομαι αρκετά φιλικά στα ζώα και ειδικά στα σκυλιά και με διάθεση για παιχνίδι , αλλα μέχρι εκει ...)

Είναι προφανές οτι τους γραφικους ζωοφιλους τους ενοχλέι ο τρόπος και ο χαρακτήρας του κυνηγιού. Well it's a dirty job , somebody must do it for them...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-artemis.com/News/templates/News.asp?articleid=2161&zoneid=4

http://www.e-artemis.com/News/templates/News.asp?articleid=2155&zoneid=4

http://www.e-artemis.com/news/templates/News.asp?articleid=2159&zoneid=4

http://www.e-artemis.com/news/templates/News.asp?articleid=2154&zoneid=4

 

Καλό θα ήταν να ενημερωνόμαστε πριν ξεκινήσουμε μια σταυροφορία. Ίσως το δισκοπότηρο να έχει ήδη βρεθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εννοείται οτι πρόκειται για εκείνη την μερίδα των ατόμων που οντως το έχουν σαν τρόπο ζώης έτσι , δεν μιλάμε για το κυνήγι ως την συνήθεια του Σαβατοκύριακου. Σέβονται την φύση περισσότερο και αγαπάνε τα ζώα περισσότερο , αλλά αυτό δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος που δεν έχει κάποια σχετική εμπειρία. Φυσικά η σχέση τους με τα ζώα μην θεωρήσει κανείς ότι είναι αυτή η μελιστάλαχτη γεμάτη ανασφάλεια συμπεριφορά,(εγω πάντως πλεον φέρομαι αρκετά φιλικά στα ζώα και ειδικά στα σκυλιά και με διάθεση για παιχνίδι , αλλα μέχρι εκει ...)

Είναι προφανές οτι τους γραφικους ζωοφιλους τους ενοχλέι ο τρόπος και ο χαρακτήρας του κυνηγιού. Well it's a dirty job , somebody must do it for them...

 

Δεν πιστεύω πως κάθομαι και εξηγώ τα αυτονόητα, αλλά μάλλον είναι αναγκαίο.

 

Συγκρίνεις τη θανάτωση ζώων τα οποία εκτρέφονται ειδικά για συγκεκριμένο σκοπό (την παροχή τροφής για τον πληθυσμό μιας περιοχής) σε ελγεχόμενες εγκαταστάσεις, με τη θανάτωση ζώων που ζουν ελεύθερα στη φύση (που έχει σαν αποτέλεσμα την ανατροπή της οικολογικής ισορροπίας). Πιστεύεις πως έχουν τις ίδιες συνέπειες οι δυο πράξεις;

 

Αντίστοιχα να αρχίσω να κόβω δέντρα σε όποιο δάσος μου αρέσει. Και μην τολμήσει να πει κανείς τίποτα, ξέρετε πόσα δέντρα κόβονται για υλοτομία;

 

Όσο για το ότι σέβονται και αγαπάνε τα ζώα περισσότερο από εμάς τους ζωόφιλους (θεέ μου τι βρισιά, πως θα ζήσω αφού αποκαλύφθηκε το σκοτεινό μου μυστικό; ), αν πιστεύεις ότι ισχύει, μπορείς να μου πεις τι θα κάνανε δηλαδή αν δεν τα αγαπούσαν; Θα τα σκοτώνανε; Α, sorry, αυτό το κάνουν ήδη. Θα τα σκοτώνανε απλά για τη διασκέδασή τους; Α, sorry, και αυτό το κάνουν ήδη.

 

Κι εγώ αγαπάω τους ανθρώπους, λέω να πεταχτώ σε καμιά τριτοκοσμική χώρα να σκοτώσω μερικά παιδάκια. Δεν το κάνω από κακία, πραγματικά νοιάζομαι για αυτά, αλλά έτσι κι αλλιώς σε τι συνθήκες θα μεγαλώσουν; Καλό τους κάνω - άσε που κρατάω τον πληθυσμό της Γης σε χαμηλότερα επίπεδα. Well it's a dirty job but somebody must do it for them...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...