Προς το περιεχόμενο

Για να μην ξεκάνουν ότι απέμεινε


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε επειδή κάνω νηστεία τα τελευταία 2-3 χρόνια μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως μια χαρά ζει χωρίς κρεάς ο άνθρωπος, και μάλιστα η γενική αποτοξίνωση των 40 ημερών από τότε που την ανακάλυψα είναι ευεργετική και σκοπεύω να την διατηρήσω μέχρι θανάτου.

 

Ευεργετική ως προς τι ? Πέρα από το ότι το πεπτικό ξεκουράζεται και γενικά λειτουργεί καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν διαφωνώ ότι σήμερα υπερκαταναλώνουμε κρέας. Ούτε στο ότι η νηστεία είναι ευεργετική μετά την υπερκατανάλωση. Όμως το κρέας ήταν πάντα στο διατροφολόγιό μας, έστω και κάθε 2η κυριακή. Αν και αυτό το τελευταίο ισχύει μόνο στις "πολιτισμένες" κοινωνίες, όπου κάποιοι έχουν (φράγκα και δύναμη), και κάποιοι δεν έχουν. Αυτοί που έχουν τρώνε κρέας πιό συχνά... Αντίθετα, σε "απολίτιστες" κοινωνίες ο άνθρωπος ακόμα κυνηγά καθημερινά ζώα για να τα φάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις ]nick[ και να είσαι σίγουρος πως όποιος το έκανε δεν πισωγύρισε ποτέ. Είναι κυρίως ευεργετική ως προς το πνεύμα. Άσε που θα αηδιάσεις εσχάτως την ημέρα του Πάσχα με το κρέας. Και θα νιώθεις σαν να έχεις φάει πέτρες, όσων αφορά το σώμα.

 

@Διάολε ούτε οι γάτες δε τα τρώνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ ότι σήμερα υπερκαταναλώνουμε κρέας. Ούτε στο ότι η νηστεία είναι ευεργετική μετά την υπερκατανάλωση. Όμως το κρέας ήταν πάντα στο διατροφολόγιό μας, έστω και κάθε 2η κυριακή. Αν και αυτό το τελευταίο ισχύει μόνο στις "πολιτισμένες" κοινωνίες, όπου κάποιοι έχουν (φράγκα και δύναμη), και κάποιοι δεν έχουν. Αυτοί που έχουν τρώνε κρέας πιό συχνά... Αντίθετα, σε "απολίτιστες" κοινωνίες ο άνθρωπος ακόμα κυνηγά καθημερινά ζώα για να τα φάει...

 

 

Κανείς δεν κατέκρινε το δικαίωμα του μέσου Μογγόλου να πάρει το τουφέκι να βρει τροφή. Όλοι όμως κατακρίνουν τον χοντρόκωλο μπαστουνόβλαχο που παίρνει το τουφέκι για να εκτονώσει τα ένστικτά του. Αυτή είναι η βασική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ, νομίζω άλλαξες θέμα λίγο απότομα... Δεν διαφωνώ σ' αυτό που λές, αλλά τόσο ο μογγόλος, όσο και ο χοντρόκωλος μπαστουνόβλαχος είναι όντα σαρκοφάγα (οκ, παμφάγα, αλλά θέλουν οπωσδήποτε σάρκα...). Ο πρώτος σκοτώνει το φαΐ του μόνος του. Ο δεύτερος αγοράζει το φαΐ του σκοτωμένο. Και μετά σκοτώνει για πλάκα. Κατακριτέο από μένα, δεν το καταλαβαίνω σαν χόμπυ.

Πάντως αν έκοψες το κρέας για λόγους "καλής διατροφής" είσαι λάθος. Η άποψη που κυριαρχεί είναι ότι η ζωική πρωτεΐνη είναι απαραίτητη σε λογικές ποσότητες. Αν έκοψες το κρέας γιατί λυπασαι τα ζωάκια, έχεις μια βάση, αλλά σκέψου μήπως θα πρέπει να λυπηθείς και τα δεντράκια; Ζημιά τους κάνεις τρώγωντας τους καρπούς τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καρποί των δέντρων υπάρχουν για να τρώγονται (είναι και τρόπος αναπαραγωγής των δέντρων, μέσω των κουκουτσιών.. ;) ) .. τώρα για τα λαχανικά, ισχύει αυτό που λες μιας και μελέτες έχουν δείξει ότι τα φυτά όταν ξεριζώνονται βίαια/πατιούνται και λοιπά εκκρίνουν χημικές ουσίες παρόμοιες με αυτές που εκκρίνει ο άνθρωπος όταν κλαίει .. (!)

 

Αιγαίας δεν με παίρνει λόγω βάρους ;} για 1-2 βδομαδες το χρονο αποχη απο κρεας/γαλακτομικα θα ηταν καλη φαση παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχουν αρκούδες χορτοφάγες φίλε leftermann, τα περί διατροφής είναι κάκαλα καπαμά. Η πρωτείνη δεν διαχωρίζεται, είναι οι ίδια χημεία είτε πρόκειται για φασόλια, είτε για σκόνη, είτε για κοντοσούβλι. Απλά υπάρχει το παραμύθι της πρωτείνης στο κρέας για να υπάρχει ένα άλλοθι, που όμως δεν στέκει ως επιστημονικό επιχείρημα. Τρως κρέας επειδή σου αρέσει η γεύση και το ίδιο ισχύει και για μένα. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Ο Μογγόλος μπορεί να τρώει τάρανδο επειδή δεν βρίσκει τίποτε άλλο, αυτό όμως ουδεμία σχέση έχει με την υπόθεση του κυνηγίου στην Ελλάδα.

 

@]nick[ δεν πρόκειται να χάσεις βάρος, αυτό είναι ένα άλλο παραμύθι για την νηστεία. Η νηστεία δεν αδυνατίζει υποχρεωτικά. Ίσα-ίσα που μπορεί να πάρεις κιόλας. Άμα τσακίζεις τη φρατζόλα με το ψωμί δε νομίζω να λιμοκτονήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1797889']Οι καρποί των δέντρων υπάρχουν για να τρώγονται (είναι και τρόπος αναπαραγωγής των δέντρων' date=' μέσω των κουκουτσιών.. ;) )

[/quote']

γι αυτό ακριβώς υπάρχουν. Όχι για να μαζεύονται στην ελλάδα, να πακετάρονται, και να τρώγονται από γιαπωνέζους. Αυτό το πράγμα είναι βιασμός της οικολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτείνη δεν διαχωρίζεται, είναι οι ίδια χημεία είτε πρόκειται για φασόλια, είτε για σκόνη, είτε για κοντοσούβλι. Απλά υπάρχει το παραμύθι της πρωτείνης στο κρέας για να υπάρχει ένα άλλοθι, που όμως δεν στέκει ως επιστημονικό επιχείρημα.

 

κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Η πρωτεΐνη δεν είναι μία. Οι πρωτεΐνες είναι χιλιάδες. Τα φασόλια και τα κοντοσούβλια δεν είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία leftermann είναι ότι η πρωτείνη του κοντοσουβλιού σου είναι τόσο απαραίτητη όσο η πρωτείνη της χελώνας καρέτα-καρέτα: μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου πω την πικρή αλήθεια μου από μικρό παιδί μ' αρέσει να μπαφλιάζω ανθρώπους. Χοντρούς ή αδύνατους, μάλλον προτιμώ τους χοντρούς. Οι μπάφλες είναι ευγενές σπορ για μένα. Αλλά αν υπάρχει ένα 0,001% που να υπερασπίζεται τους κυνηγούς, δεν υπάρχει ούτε 0,000001% που να υπερασπίζεται τα δικά μου τα ένστικτα. Κι όμως είναι τόσο φυσιολογικά όσο τα δικά τους αν το καλοσκεφτείς. Από τα πιο φυσιολογικά πράγματα που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος είναι ο πόλεμος, αλλά όπως καταπνίγω -με πίκρα- εγώ τα δικά μου τα ένστικτα έχω την απαίτηση να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο με τα δικά τους. Ας παίξουν με τίποτε άλλο αντί με τα τουφέκια. Τα κοντοσούβλια είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των πρωτεινών όσον αφορά την φυτοφαγία και ως στάση με φιλοσοφικές προεκτάσεις είναι ξεκάθαρο. Ο άνθρωπος ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ χωρις τις ζωικές πρωτείνες. Κάντε ένα search όσοι ενδιαφέρεστε να βρείτε πληροφορίες γιατί βαριέμαι να γίνω πιο αναλυτικός. Εχω διαβάσει οτι υπήρξαν αθλητές φυτοφάγοι που μετείχαν σε ολυμπιάδες και μάλιστα 10θλητές οπου οι ανάγκες τους για λήψη πρωτεινών είναι υψηλότατες, πόσο μάλλον ο καθημερινός άνθρωπος που θέλει να την ψάξει λίγο με την φύση και έτσι ... ..καλό κάνει , εγώ δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να κόψω το κρέας, θα το ήθελα και το έχω σκεφτεί πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...