Προς το περιεχόμενο

Για να μην ξεκάνουν ότι απέμεινε


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει Aigeas αν εξισώνεις ανθρώπους και ζώα έχει μια λογική αυτό που λες. Όμως επειδή για μένα η ανθρώπινη ζωή έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από αυτή των ζώων διαφωνώ. Μπορεί και να κάνω λάθος δεν ξέρω.

 

 

Μια χαρά συννενοηθήκαμε. Αφού κατάλαβες ότι υπάρχουν άνθρωποι που εξισώνουν οποιαδήποτε είδος ζωής κάνε το αυτονόητο: Ου τουφεκίσεις για να μην τουφεκιστείς. Όταν αφήνεις τον τελευταίο σπασμό για να πας στον άλλο κόσμο λίγη σημασία έχει αν είσαι μπεκάτσα ή αν είσαι άνθρωπος, το συναίσθημα είναι το ίδιο. Αν και προσωπικά γενικά είμαι λάτρης των μεσαιωνικών και ρωμαϊκών όπλων. Το κυνήγι με gladius είναι φετίχ μου αλλά δε μου βγάζουν άδεια οι ανώμαλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
...Απλά υπήρχαν και το ίδιο κάφροι όπως και σήμερα, έστω κι αν αυτοί είχαν τον στοιχειώδη αντρισμό και πήγαιναν με δόρατα και ξίφη...

Μπορεί ο Λεονάιντας και η παρέα του να ήταν οι οικολόγοι της εποχής και να το έκαναν για να σώσουν τα άλλα ζώα της περιοχής :mrgreen:

 

(δε φαντάζομαι να περίμενες σοβαρή απάντηση σε αυτό που είπες; :roll: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

izerman76

Πριν διαβάσεις τις παρακάτω παραθέσεις , έχε υπόψη σου οτι το κυνήγι σαν δραστηριότητα δεν μου αρέσει ακριβώς επειδή εμπεριέχεται το ζήτημα του σεβασμού προς την ζωή κτλ αλλά αυτό είναι κατάλοιπο της εν μέρη αχρείας και υποκριτικής αστικής ζωής μου :P , όπως επίσης θεωρώ την ελληνική διατροφική συνήθεια ως ΥΠΕΡΜΕΤΡΑ προσανατολισμένη προς την κρεατοφαγία - ΑΔΗΦΑΓΙΑ .. και έχε υπόψην επίσης οτι ΝΑΙ μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς τις ζωικές πρωτείνες , η ουσία της θέσης μου :)

 

Όχι βέβαια δεν έχει την ίδια συνέπεια , με βαση την θέση των φιλόζωων της διπλανής πολυκατοικίας σου, με βαση της στάση ζωής τους δηλαδή , είναι πολύ χειρότερο να υποστηρίζουν την εκτροφή ομαδικά των ζωων της αρεσκείας τους -με ελεγχόμενες συνθήκες υγιεινής πρέπει να πουμε εδώ (εντάξει , ναι :P ). Συζητάμε για τον χαρακτήρα του κυνηγιού ως δραστηριότητα. Αν τώρα είσαι φυτοφάγος σαφώς και δεν μπορώ να πω τιποτα για το προσωπό σου, ωστόσο το πολύ να ανήκεις στην δυστυχώς για τα ελληνικά δεδομένα μειοψηφία. Δεν αλλάζει κάτι , ειδικά για τους "γατόφιλους" και τους "σκυλόφιλους" .... sic Τι διάολο εφεύρημα είναι αυτη η ορολογία δηλαδή , αυτοί είναι φίλοι ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ? :P

 

Οι "επιλεκτικά" φιλόζωοι φοβούνται να σκεφτουν πως το κατσίκι που τρώνε κάθε κυριακή στο χωριό τους , ίσως θα έπρεπε να το σφάξουν οι ίδιοι. Καλά ποιος είναι τώρα ο πιο παρανοικός κανιβαλος . . . αυτός που παραγγέλνει την τροφή του ή αυτός που την βρίσκει μόνος του ??

 

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά δεν μπήκα χθες το βράδυ καθόλου. Δεν αναφέρομαι στο θέμα της διατροφής γιατί έχει συζητηθεί από χθες αρκετά.

 

Θα επαναλάβω τη βασική μου ένσταση με το κυνήγι, η οποία δεν έχει καμία σχέση με την ηθική(είναι προτιμότερος ο ακαριαίος θάνατος ενός ζώου από όπλο από το να το τρώνε ζωντανό). Τα αρπακτικά στη φύση κυνηγάνε και σκοτώνουν κατά κανόνα τα πιο αδύναμα θηράματα από κάθε είδος (π.χ. η αλεπού έχει περισσότερες πιθανότητες να φάει τον πιο αργό ή τον άρρωστο λαγό παρά ένα γρήγορο, υγιές ζώο). Με τον τρόπο αυτό βοηθάει στη βελτίωση του είδους (φυσική επιλογή, που λέει και ο Δαρβίνος), κρατώντας μια ισορροπία στο οικοσύστημα.

 

Ο κυνηγός ανατρέπει αυτή την ισορροπία, καθώς με τη χρήση του όπλου ακυρώνει οποιοδήποτε βιολογικό πλεονέκτημα έχει το θήραμα του.

 

Σου φαίνεται παράξενο οτι κάποιος κυνηγός σέβεται την φύση του - το περιβάλλον του και ΝΑΙ να αγαπά τα ζώα , και σου φαίνεται πολύ λογικό -πανω στην βάση της φιλοζωίας- οι υποστηρικτές της να πλακώνονται στα κοντοσουβλια σε κάθε ευκαιρία της αξιοθρήνητης και χαζοχαρουμενης καθημερινοτητα τους! :P

 

Ο κυνηγός δεν αγαπά τη φύση a priori. Απλά τυγχάνει να είναι το περιβάλλον στο οποίο ζούν τα ζώα που κυνηγάει. Αν είχε δηλαδή τη δυνατότητα να κυνηγήσει μέσα σε αστικό περιβάλλον δε θα το έκανε;

 

Όσο για το θέμα της κρεατοφαγίας, εννοείς ότι όποιος δεν τρώει κρέας έχει δίκιο που κατακρίνει τους κυνηγούς αλλά όποιος τρώει έχει άδικο; Γιατί με αυτό το τρόπο αφαιρείς την λογική (επιχείρημα) από τη συζήτηση και μετατοπίζεις το βάρος στο συναίσθημα (ηθικό δικαίωμα για κριτική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

izerman76, αν το πάρουμε με βάση την εξέλιξη και μιλήσουμε για ισσοροπίες κτλ το λάθος ,μάλλον το προπατορικό αμαρτημα δεν εντοπίζεται ουτε στο γεγονος οτι άνθρωπος κυνηγάει με την χρήση όπλων , το λάθος είναι αλλού ... ας μην αναφερθώ καλύτερα γιατί θα αναγκαστώ να μιλήσω για τον κρισναμούρτι ! ..με αρκετή δόση χαλαρότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ετσι μου ερθε στο μυαλο , δεν ξέρω αν όντως υπήρξε τσαρλατάνος. Εκείνο που θυμάμαι μόνο είναι οτι έκανα μεγάλη προσπάθεια για να βγάλω ένα δυό κεφάλαια απο το τέλος του χρόνου .... μοιάζει λίγο με το σκηνικό καθώς εξαντλήται ένα θέμα , να κάτι σαν το κυνήγι ένα πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...